Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Pět odvážných záměrů ministra práce od Anonym, ale znalec věci - Pan ministr Drábek je nadšený svou prací a...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 8. 2011 6:58

  Anonym, ale znalec věci (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Pan ministr Drábek je nadšený svou prací a úřadem, entusiasta, háček je v tom, že on (a nejspíš i jeho poradci, jestliže jim naslouchá) citlivé sociální problematice nerozumí - prostě (a to není míněno jako urážka, to je terminus technicus) nadšený diletant, vždyť vzděláním je kybernetik. Nahlédněte to jeho životopisu - k problematice práce a sociálních věcí se dostal až vstupem do vrcholné politiky a nástupem do úřadu, nikdy předtím se jí nevěnoval. Je jedno, jestli je ministr práce a sociálních věcí pravičák nebo levičák, musí jí rozumět. Ing. Drábek je nejhorší ministr tohoto resortu! Největším odborníkem byl jednoznačně pan Špidla (původním vzděláním sice historik, archeolog), ale vše si osvojil praxí na úřadu práce - nyní, když má za sebou i funkci evropského komisaře v resortu, jakkoliv s jeho názory souhlasit můžeme, anebo naopak nemusíme, je to odborník na slovo vzatý. Tolik za levici. A za pravici? Ani pan Nečas, někdejší ministr PSaV, nyní premiér, nemá příslušné vzdělání, ale resortu se dříve věnoval léta jako politik, problematiku si osvojil. Kdežto pan Drábek bez sebemenší praxe a znalostí věci začal uskutečňovat reformy a chrlit chybné návrhy zákonů, které protlačuje silou - vahou momentální koaliční většiny.

 • 12. 8. 2011 7:24

  Roman (neregistrovaný) ---.136.broadband3.iol.cz

  Nemyslím si, že by Špidla byl nějakým zvláštním odborníkem v tomto směru. Ano, má za sebou působení evropského komisaře, ale přestože navenek na něj pěli chválu, tak jim byl spíš pro smích. Což je u většiny komisařů, kteří tam nejsou posláni pro své schopnosti, ale proto, že je potřebují odklidit z jejich domácí politické scény vykopnutím nahoru.

 • 12. 8. 2011 8:30

  Anonym, ale znalec věci (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Musím se zastat pana Špidly a oponovat Vám. Pan Špidla byl a je skutečně mimořádně neschopný a neúspěšný politik - nejen, že nezvládl funkci premiérskou, nedokázal se dostat ani do Senátu atp., působí v dnešní formě politiky dosud trapně, jakkoliv se v mnohém zlepšil, to ano (netvrdím ovšem, že je to vada pana Špidly, nelíbí se mi spíš současná podoba politiky, do níž on se vůbec nehodí), ale v oboru práce a sociálních věcí JE ODBORNÍK!!! (Mezi politiky nemá sobě rovného - úspěšně mu oponovat mohou jen odborníci mimo politiku.) Nemusíte souhlasit s jeho názory, s jeho návrhy řešení (opravdu mnohdy nejsou už ani levicová, ale až levičácká), ovšem zaposlouchejte se někdy do jeho projevů či začtěte do jeho příspěvků. Problematiku ovládá, rozumí jí do hloubky, správně užívá pojmového aparátu. Věci má nastudované, rozmyšlené. Kdežto jiní - jeho političtí oponenti z řad pravice, jen plácají, omýlají jen nějaká ideologická klišé..., zjednodušené naučené fráze... Nejsou schopni odborného dialogu, jen svého věci neznalého monologu. A abych se nepouštěl jen do pravice. Porovnejte erudici pana Špidly se schopnostmi pana Škromacha, kolegy z ČSSD a též někdejšího ministra PaSV. Někdo ho nazval politickým rutinérem, docela přesné, vždyť on léta opakuje dokola jednoduché větičky na úrovni hádky v hospodě a ne vrcholné politické diskuse, natož pak odborné diskuse. Uznejte, prosím, objektivně - pan Špidla je odborník!

 • 12. 8. 2011 9:01

  Fany (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Vláďu Špidlu znám osobně. To, co píšete je pravda, ale patří spíše do nějaké vzdálené vize budoucnosti. Léta děla šéfa pracáku v J. Hradci. Jeho problémem je, že je slušný člověk, tudíž dnes nepoužitelný. A dalším problémem dnešní doby je to, že na jeho vize nikdo nemá peníze. Tudy se budoucí svět ubíhat nemůže. Nejdříve si na to musí vydělat.

 • 12. 8. 2011 11:17

  benzin (neregistrovaný) ---.112.244.131.static.b2b.upcbusiness.cz

  Jenze tohle je politika. A tam neni vubec potreba, aby clovek byl odbornikem na danou problematiku. V politice nejde o nejlepsi reseni problemu z hlediska problemu, ale z hlediska vnimani lidmi.

  P.S.: Pisete tento prrispevek z PC? A piste ho z OS WIndows? A tusite ze treba daleko lepsi jsou Macky? A ze Linux ma daleko lepsi vnitnri filozifii? No ale co naplat, dulezite je, ze lide chteji Windows. Neco jedno je odborna problematika a neco jineho je co lidi chteji. To je rozdil mezi politikou a odbornosti. (Btw. nebo byste chtel, aby zakony pro exkutori delali exekutori sami? Jakozto odbornici na tuto problematiku? To bychom dopadli).

 • 12. 8. 2011 11:55

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  „A tusite ze treba daleko lepsi jsou Macky? A ze Linux ma daleko lepsi vnitnri filozifii?“

  A toto přesně je politika. První skutečný odborník by Vám omlátit o hlavu, že sousloví „daleko lepší“ je pojem hodící se tak maximálně do politiky či manipulace, protože v seriózním podání musí být vždy uvedena kritéria, podle kterých se hodnotí, stejně jako situaci a použití, podle kterého se hodnotí.

  Pokud je nemáte uvedena, pak jde právě o amatéřinu a nikoli odbornost.

  Tudíž se Vám příklad odbornosti silně nepodařil. Na Vašem příspěvku je silně vidět, že ani Vy ani většina lidí už dávno ani netuší, co je skutečně odborný názor a podložený a vyargumentovaný názor. Už se považují za odborné i formulace, které se neliší od výroků politiků nerozumějící o daném oboru vůbec nic.

 • 12. 8. 2011 13:48

  benzin (neregistrovaný) ---.112.244.131.static.b2b.upcbusiness.cz

  Tohle neni odborny clanek. Nebo snad mate pocit, ze tohle je odborny clanek? Ja sem reagoval na nekoho kdo prohalsi ze Spidla je odborni a on vi lepe. Ja pouze kontruju sejny "odbornym" prohlasenim. A to sice z oboru PC.

  P.S.: Z ceho jste usoudil ze muj prispevek byl prikladem odbornosti? Nebo je to dalsi z prikladu "vlozim vam do ust tezi a tu pak jednoduse vyvratim".

 • 12. 8. 2011 21:12

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  „Z ceho jste usoudil ze muj prispevek byl prikladem odbornosti? Nebo je to dalsi z prikladu "vlozim vam do ust tezi a tu pak jednoduse vyvratim".“

  Přečetl jsem si Váš příspěvek. Cituji „něco jiného je odborná problematika a něco jiného co lidi chtějí“ – postavil jste do konstrastu odbornost × chtění lidí. A přesně tento kontrast jste předtím představil na příkladech.

  Ale pokud se nehlásíte k tomu co jste napsal, stačí říct. Já si pro příště budu pamatovat, že mám Vaše příspěvky přeskakovat.

 • 12. 8. 2011 13:08

  Anonym, ale znalec věci (práva soc. zabezpečení) (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Benzíne, benzíne, Vy se do mne dnes pouštíte - hned dvakrát. Ale já jsem samozřejmě jenom prostý uživatel PC, mně je fuk, jak to funguje (a s jakým programem to funguje, od toho mám svého IT), hlavně, když to funguje, nejsem odborník - ale mne přece neplatí za to, že si s Vámi píši nebo smolím na PC něco jiného, daňoví poplatníci!!!... Cítíte ten rozdíl? Nezastupuji stát vůči občanům ani ČR na venek v resortu informatiky. Je Vám ten rozdíl zřejmý? Právě kdybych třeba já řídil resort informatiky, momentálně takové ministerstvo není, nebo prostě jinak kafral do problematiky PC, to by to vypadalo - asi tak jako když politici dělají věci, kterým nerozumějí!

 • 12. 8. 2011 14:01

  benzin (neregistrovaný) ---.112.244.131.static.b2b.upcbusiness.cz

  To vy nechapete obsah meho clanku.

  Politik neni placen a nikdy ani placen nebyl, za to aby byl odbornikem na problematiku. Politik je placen za komunikaci s lidmi a za prosazovani nazoru lidi. Demokracie je vlada lidu, nikoli vlada odborniku. A stejne jako sl lide (evidentne vcetne vas) voli napr. z bezpecnostniho hlediska vyrazne horsi SW vybaveni. Voli si stejne tak z jinych hledisek horsi zastupce.

  A proc to delaji? No jednoduse protoze kladou durazy nekde jinde. Kladou duraz na to, aby pocitac dostali do vyrobce uz pokud moznose vsim SW, aby s tim SW meli zkusenost z prace atd. To same plate i o politice. Vubec neni dulezite aby byl socialni system nejlepsi, dulezite je aby byl dobry v parametrech, ktere lidi chteji. A to dokonce muze byt v prikrem rozporu s tim co by o danem oboru prohlasil odbornik.

  Pokud lide budou chtit, aby nezamestnany drel spinu s nouzi tak si zvoli politika, ktery toto prosadi i kdyz bude Spidla a jini odbornici tisickat tvrdi (a budou nejspis i pravdu), ze to je ze socialniho hlediska spatne.

  Takze i vy muzete vest odbor informatiky ve statni sprave, pokud Vas tam voleny zastupce dosadi, protoze si bude myslet ze nejlepe naplnite to za co ho nasledne volici zvoli. To je princip demokracie.

  Btw. napr. ja bych byl rad kdyby ministerstvo zivotniho prostredi vedl treba archytekt, nebo tovarnik. Aspon by se vys... na neustale bojovani za prirodni prostredi na sumave v jesenikach a zemeril by se na to at nam to pekne sype a muzeme si na stara kolena za pekne vydelane penize koupit nemovitost treba ve zchudle, ale krasne ekologicke Italii. To je politika, to neni odbornost.

 • 12. 8. 2011 14:06

  Anonym, ale znalec věci (práva soc. zabezpečení) (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  A co kdybychom nalezli alespoň minimální kompromis, že by to měl být samozřejmě člověk s politickým mandátem (demokraticky zvolený nebo jinou demokratickou procedurou dosazený - tím třeba myslím, že ministr není volený, ale jmenovaný zvoleným prezidentem a odpovědný zvolené sněmovně...), ale současně i odborník!? Jestli tohle není pro Vás přijatelné, tak končím naši výměnu názorů, protože se nedohodneme. Přitom Vám vůbec nevnucuji svůj pohled na věc - totiž, že demokracie je nejlepším možným systémem..., ale respektuji, že se v takovém systému nacházíme a v něm (v jeho rámci) řešíme společenské a jiné potřeby... To jen na okraj.

 • 12. 8. 2011 14:08

  Anonym, ale znalec věci (práva soc. zabezpečení) (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Omlouvám se - v dodatku jsem samozřejmě chtěl říci, že DEMOKRACIE NENÍ...
  A co kdybychom nalezli alespoň minimální kompromis, že by to měl být samozřejmě člověk s politickým mandátem (demokraticky zvolený nebo jinou demokratickou procedurou dosazený - tím třeba myslím, že ministr není volený, ale jmenovaný zvoleným prezidentem a odpovědný zvolené sněmovně...), ale současně i odborník!? Jestli tohle není pro Vás přijatelné, tak končím naši výměnu názorů, protože se nedohodneme. Přitom Vám vůbec nevnucuji svůj pohled na věc - totiž, že demokracie NENÍ nejlepším možným systémem..., ale respektuji, že se v takovém systému nacházíme a v něm (v jeho rámci) řešíme společenské a jiné potřeby... To jen na okraj.

 • 12. 8. 2011 16:36

  benzin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ale ten kompromis je preci v tom, ze na ministerstvu je zamestnano velke mnozstvi odborniku. Ze navrhy zakonu nepripravuje primo ministr ale odbornici na jeho ministerstvu. A kdyz pak zakon jde do parlamentu (a schaluji ho naprosto nedoborni poslanci) prochazi legislativnim procesem ve kterem se k nemu vyjadruji odbornici, odbory a zajmove zdruzeni. A nakonec muze libovolny poslanec, ktery je odbornik podat pozmenovaci navhr takove, ze bude zakon "spravny".

  No a politik odbornik na danou problematiku v tom se skutecne neshodneme. Protoze teziste prace ministra je v popularizaci prace uradu (herec, konferencier, psycholog), vedeni lidi (manager), hlidani lidi, aby mu nerozkradali ministerstvo (auditor) a nakonec v priprave a schalovani zakonu (pravnik). Skutecna odbornost na danou problematiku je v podstate tim nejmene dulezitym aspektem prace politika. Je to sice asi dobry bonus, ale neni vubec nutny.

 • 12. 8. 2011 18:37

  Anonym, ale znalec věci (práva soc. zabezpečení) (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Už jsem si říkal, že nebudu reagovat, ale přece. Obecně - k čemu jsou podřízení odborníci, když nemají rozhodovací pravomoc - s čím se (s jakým finálním návrhem) půjde ven? To si vždy rozhodne politik. Koneckonců i oni - kvalifikovaní úředníci - jsou jen zaměstanci, ustrašení o svá dobrá úřednická bydla, nepředřou se, mají skvělé platy a v podstatě definitivu, pokud si pana ministra nerozhází!!! Proč by tedy šli do konfliktu s ním, byť jen názorového? Proč by přesvědčovali nějakého zatrvzelce? A jak má pak neodborník nebo vysloveně diletant vstřebat odborná stanoviska, rozhodnout se mezi 2 či více variantami, když na to prostě nemá kapacitu, i kdyby nakrásně chtěl přejímat odborně podložené názory, nadto on mnohdy ani nechce? Určitě jste nikdy na takovém úřadu nepracoval. Podívejte, já jsem pracoval na vrcholném úřadu státní správy asi rok a čtvrt a zdrhl jsem tam odsuď do hospodářského sektoru. Houbeles jsem tam dělal, resp. původně mnoho, ale posléze jsem seznal, že je jedno jestli makám nebo se flákám a vezu (viz dále) - jen jsem ztrácel kvalifikaci (čím déle bych tam byl, tím bych byl pro soukromý sektor nepoužitelnější a nepoužitelnější) a neustále narážel na to, že rozhodující není pracovní výkon, nasazení, kvalita a množství práce, natož kreativita navržených řešení, ale jen a jen servilita vůči nadřízeným! Proto trvám na tom, že když už se musejí vrcholná místa obsazovat politickou cestou, tak je třeba dbát, aby druhým předpokladem vedle dohromady stranické knížky, výsledků voleb a koaličních jednání byla právě ta odbornost.

 • 13. 8. 2011 18:59

  benzin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ze stejnych zkusenosti delate uplne jine (a dle meho spatne) zavery. Pokud ve statni zprave neni prace dobre odvadena je potreba dostat do vedoucich funkci managery a lidi, kteri umi podrizene motivovat a zvysit jejich efektivitu. A v tomhle pan Spidla prilis nevynika (aspon takovy sem mel z jeho pusobeni na postu premiera pocit). Btw. a prave v soukromem sektoru je to zcela bezna situace ze vedouci (a vubec ty nejvyssi posty) obsazuji profesionalni manageri, kteri velmi casto nemaji s oborem vubec nic spolecneho. Ono se to ani od nich nevyzaduje, dulezite je aby lidi pod nimi (i kdyz maji daleko mensi pravomoce nez generalni reditel) vykonvali svou praci dobre a firma z toho profitovala.

  Bohuzel i manazerske schopnosti jsou az tim druhym (ne-li tretim kriteriem) podle ktereho se ministri vybiraji. 1) jsou zajmove skupiny ktere mu pujdou na ruku (a kterym pujde na ruku on), druhe je jeho politicke vystupovani (schopnost si ziskat davy) a az treti je jak schopny je v organizaci.

  Ale muzete to zmenit. Muzete zalozit stranu, ktera preora nas demokraticky system. Proste vysvetlete lidem, ze odbornici (prestoze 2 odbrocnici 3 odborne nazory) je budou zastupovat vyrazne lepe, nez ti, ktere si lide sami voli. Vysvetlete lidem, ze se neumi rozhodovat a ze si neumi vybrat ty spravne zastupce, narozdil od Vas. (P.S.: Ja sem volil TOP 09 a jsem neskonale radsi ze tam je Drabek nez Spidla. A to je demokracie.)

  Btw. na okraj. Opravdu ste tak naivni, ze si myslite ze ministr ma skutecne nejakou odbornou dulezitost? Ze je to on kdo rozhoduje o politice strany v dane oblasti? Skutecne si myslite, ze ministr odbornik neco prosadi, kdyz pujde proti zajmum vlivnych skupin? Treba odboru? Treba na ministerstvu zdravotnictvi ted mame lekare. Mate pocit ze je to v necem lepsi?

 • 14. 8. 2011 12:47

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Dělals někdy ve státní správě? Asi ne, co? Pokud tam přijde schopný člověk, je velmi záhy nemilosrdně vyštípán lemply, kteří tam sedí už od bolševiků a mají strach, že by někdo mohl poukázat na to, jak velké houno tam dělají.

 • 14. 8. 2011 14:07

  Jarmila (neregistrovaný) 62.168.1.---

  Pár lidí ze státní správy znám. Řada z nich taky není spokojena s tím, co dělají a chtěli by to zěnit. Bohužel státní úředník musí za všech okolností dodržovat zákony. Takže lidi dole vymyslí akci, dobrou, určenou pro lidi, třeba i neziskovou, ale protože nemají zdroje na to, aby akci sponzorovali, tak by chtěli, aby jim státní správa pomohla s dotacemi. Ty třeba získají, ale následně přijde kontrola a rozcupuje vyúčtování třeba i pět let zpátky. Jistě, kontrola být musí, ale podmínky jsou někdy tristní. Vezměte si třeba teš současné dotace na činnost dětí a mládeže. Je třeba hřiště, na něm roste tráva, tu je třeba po celý rok kosit a zalévat. Jak chcete odlišit, co je pro mládež a pod dotací a co ne, když na tom trávníku hrajou i dospělí? Když přijde kontrola, částku na údržbu trávníku vyškrtne, lidi to dodatečně zaplatí ze svého ... a s tréninkem dětí skončili, protože mají takhle malé platy a ještě mají dotovat činnost, kterou dělají ve volném čase a zadarmo? Tak na to zvysoka hodí bobek, děcka se poflakujou po ulicích a neví, čeho by se chytila, a ministerstvo vymýšlí další hovadiny, kde by se utopily nesmyslné dotace, protože na daních se vybere tolik peněz, že je možno je přehazovat vidlema. Takže se následně rozkradou, protože dotacemi se zpátky mezi lidi nevrátí (nebo se vrátí tam, kde kontrolor přivře oko).
  Jsem v obecní komisí, v dalších mám známé. a tak vidím, co se schválilo, co ne, a taky to, co je na dotační programy navrženo a jaké jsou podmínky některých dotací. Fakt by nad tím jeden zaplakal. A teď si vemte, že státní úředník to musí zaúřadovat tak, aby to všecho vyhovělo kdejakým nesmyslným zákonům a nařízením. Já se jim ani nedivím, že nakonec na to dlabou, protože zúřadovat všechno bez chyby, to aby měli na hlavách svatozáře.

 • 14. 8. 2011 16:09

  benzin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Schody se nikdy nezametou zespodu nahoru. Prave proto by nahore mel sedet nekdo kdo ten chliv umi vymest, aby se to o cem pisete, nedelo.

  P.S.: Jestli to dobre chapu tak se mnou v jadru souhlasite. Dokud nahore bude sedet odbornik na uplne jinou problematiku, nez je rizeni ministerstva (managemant), tak to nikdy nepujde dobre.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).