Hlavní navigace

Peníze do banky uložíte, i když je zavřeno. Vkladomatů už je téměř tisíc, zájem o ně roste

26. 6. 2018
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: mBank
Peníze z účtu už dnes vybíráme především z bankomatů. Banky se snaží, aby do budoucna to samé co nejvíce platilo i u vkladů peněz. Počet vkladomatů za rok vzrostl téměř o čtvrtinu.

Počet takzvaných vkladomatů, tedy většinou bankomatů doplněných o funkci vkladu hotovosti, v Česku rychle roste. Podle dotazování serveru Měšec.cz jich banky nyní mají 994, což je zhruba o čtvrtinu více než před rokem.

Podle bank roste i zájem lidí o vkladomaty. Klienti podle nich oceňují třeba rychlost nebo to, že je možné peníze do banky uložit i po zavírací době pobočky. Vkladomaty jsou stejně jako bankomaty dostupné pořád. Například v Komerční bance, která má vkladomatů nejvíce, se mimo otevírací dobu poboček pravidelně uskutečňuje více jak třetina všech vkladových operací.

Klienti KB vložili tímto způsobem v roce 2017 přes 28 miliard korun, což znamená v porovnání s rokem 2016 130% nárůst. A podobný vývoj hlásí i další banky.

Vkladomaty všech bank přijímají pouze koruny. Mince uložíte jen v některých vkladomatech od ČSOB. Jinde to klienti zkouší neúspěšně a přidělávají bankám starosti. Někteří klienti však tohoto faktu, na který na obrazovce upozorňujeme, nedbají a způsobují mincemi závažná poškození strojů, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Mezi bankovkami nesmí být žádné cizí předměty, jako jsou sponky, lepící pásky atd. V případě, že dostanou do mechaniky bankomatu, může dojít k vážnému poškození přístroje, dodává Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Aktuální statistika říká, že jeden vkladomat připadá na pět bankomatů. Banky je umisťují především na pobočky. Například v Raiffeisenbank vybírají pobočky tak, aby šlo buď o hodně využívané, kde vkladomat ušetří část práce pokladním, nebo naopak vybírá malé pobočky, kde vkladomat rovnou pokladny nahrazuje.

Počty bankomatů a vkladomatů podle jednotlivých bank
Banka Bankomaty Vkladomaty
Česká spořitelna 1450 195
ČSOB 1005 182
Komerční banka 760 252
MONETA Money Bank 655 43
Air Bank 350 74
UniCredit Bank 252 136
Fio banka 171 0
Raiffeisenbank 152 71
Sberbank 31 1
Oberbank 15 0
mBank* 0 40
Banka CREDITAS 0 0
Expobank 0 0
Equa bank 0 0
Hello bank! 0 0
Celkem 4841 994

Zdroj: tisková oddělení bank, stav zhruba k polovině června 2018

* mBank vlastní bankomaty nemá, má ale dohodu se společností Euronet, na základě které je logo banky na zhruba třech stovkách bankomatů, které tato společnost provozuje; výběry na nich jsou za stejných podmínek jako na dalších bankomatech v Česku; vkladomaty mají klienti mBank k dispozici na prémiových obchodních místech OK POINT provozovaných na základě franšízy Broker Consulting

Ve většině bank, které vkladomaty mají, je přes ně možné peníze uložit jen na vlastní účet. To jde vždy zdarma. V Air Bank, České spořitelně, ČSOB a v UniCredit Bank uložíte peníze i na další účty v bance. Spořitelna za to jako jediná vybírá poplatek – 5 korun. Na účet do konkurenční banky peníze vložíte jen přes vkladomaty České spořitelny – za 80 korun.

Na jaké účty lze na vkladomatech vložit peníze a za kolik
Banka Počet vkladomatů Na vlastní účet Na jiné účty v bance Na účty v jiných bankách
Komerční banka 252 Ano, 0 Kč Ne Ne
Česká spořitelna 195 Ano, 0 Kč Ano, 5 Kč Ano, 80 Kč
ČSOB 182 Ano, 0 Kč Ano, 0 Kč Ne
UniCredit Bank 136 Ano, 0 Kč Ano, 0 Kč Ne
Air Bank 74 Ano, 0 Kč Ano, 0 Kč Ne
Raiffeisenbank 71 Ano, 0 Kč Ne Ne
MONETA Money Bank 43 Ano, 0 Kč Ne Ne
mBank* 40 Ano, 0 Kč Ne Ne
Sberbank 1 Ano, 0 Kč Ne Ne

* vkladomaty mají klienti mBank k dispozici na prémiových obchodních místech OK POINT provozovaných na základě franšízy Broker Consulting

Air Bank

350 bankomatů a 74 vkladomatů. Vkladomaty má banka na všech 35 pobočkách, nahrazují tam klasické bankovní pokladny. Výrazné rozšiřování jejich počtu Air Bank nechystá.

Využívání vkladomatů stoupá, také nám neustále přibývají noví klienti. Počet měsíčních vkladů hotovosti do vkladomatů je už 100 tisíc, říká Jana Karasová, mluvčí banky.

Ukládání peněz přes vkladomaty jde jen na vlastní účty a je to zdarma. Na jednu transakci lze vložit maximálně 600 tisíc korun a 200 kusů bankovek. Uložit je možné po domluvě s bankéřem na pobočce i víc. Vkládat je možné jen české koruny.

Vybírání peněz ve vlastních bankomatech je zdarma. U bankomatů konkurenčních bank mohou vybírat neomezeně zdarma majitele účtů ve variantě Velký tarif. Ten je za 100 korun měsíčně. Lidé s Malým tarifem, který je zdarma, vybírají u „cizích“ bankomatů za 25 korun.

Banka CREDITAS

Banka nemá vlastní bankomaty ani vkladomaty. Vklady na vlastní účet do 400 tisíc korun jsou na pobočce zdarma. Vybírat mohou klienti Creditas z konkurenčních bankomatů zdarma. Bez poplatků je pět výběrů za měsíc, případný každý další je za 20 korun.

Česká spořitelna

Česká spořitelna má největší síť bankomatů v zemi, celkem jich je 1450, z toho je 140 i s funkcí vkladomatu. Čistě vkladových bankomatů má spořitelna dalších 55. Počet vkladomatů spořitelna každoročně navyšuje o několik desítek a umisťuje je do poboček, kde registruje největší počet vkladů na přepážce.

Snažíme se především odlehčit hotovostním přepážkám v pobočkách, proto je instalujeme pouze tam, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Využívání služeb vkladomatů podle něj meziročně roste o více než 130 procent.

Vklad přes vkladomat na vlastní účet je zdarma. Ukládat peníze přes vkladomaty jde i na cizí účty. Když jsou ve spořitelně, je to za pět korun, když u konkurence, tak za 80 Kč. Při jednom vkladu lze na účet maximálně vložit 350 tisíc korun. Vkládat lze pouze koruny.

Výběry z bankomatů České spořitelny jsou také zdarma, výběry u konkurence za 40 korun.

ČSOB

ČSOB má po republice celkem 1005 bankomatů a 182 z toho je s vkladovou funkcí. Jde jak o „modré“ bankomaty ČSOB, tak „červené“ od Poštovní spořitelny, která je dcerou ČSOB.

Vklad přes vkladomaty lze provést na vlastní účet a na další účty v ČSOB, v obou případech je to zdarma. Vkládaná částka může být až 350 tisíc korun a 200 kusů bankovek na jednu transakci. Vkládat lze pouze bankovky v českých korunách.

Výběry z bankomatů ČSOB jsou také zdarma, výběry u konkurence za 40 korun.

Vkladové bankomaty dáváme nejčastěji na naše pobočky, do zón 24/7, abychom umožnili klientům kdykoliv pohodlně vkládat, říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Equa bank

Banka nemá vlastní bankomaty ani vkladomaty. Vybírat mohou klienti Equa bank z konkurenčních bankomatů zdarma.

Banka plánuje zavedení vkladomatů v horizontu několika měsíců. Především proto, že nepřijímáme hotovost na našich pobočkách. Naši klienti mohou hotovost jednou za měsíc zdarma vložit na účet přes Českou poštu, nicméně vkladomaty by měly být dalším příjemným rozšířením stávajících možností. Počet vkladomatů zatím nezveřejňujeme, říká Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa bank.

Expobank

Banka nemá vlastní bankomaty ani vkladomaty. Vklady na vlastní účet jsou na pobočce zdarma. Vybírat mohou klienti Expobank z konkurenčních bankomatů zdarma.

Fio banka

Fio má 171 vlastních bankomatů, ale žádný z nich není vkladomat. Vklady na vlastní účet jsou na pobočce zdarma. Deset výběrů z vlastních bankomatů je zdarma každý měsíc, případný každý další vyjde na 9 korun. Výběry u konkurence jsou za 30 korun, poplatek lze vymazat za 4000 korun utracených přes kartu.

Máme 82 poboček, všechny nabízejí hotovostní přepážku s možností vkladu a výběru korun, eur a dolarů. Vkladomaty v tuto chvíli nemáme, jejich zřízení ale do budoucna zvažujeme, říká Zdeněk Kovář, mluvčí Fio banky.

Hello bank!

Banka nemá vlastní bankomaty ani vkladomaty. Vybírat mohou klienti Hello bank! z konkurenčních bankomatů zdarma – v měsíci jsou k dispozici tři výběry, každý další je za 30 korun.

Vlastní bankomatovou síť připravujeme a první bankomat budeme mít koncem léta 2018. Do 3 let chceme mít v ČR zhruba 200 bankomatů Hello bank! Projekt připravujeme s polskou společností IT Card, která operuje pod obchodní značkou Planet Cash a je partnerem naší mateřské skupiny BNP PARIBAS i v jiných zemích. Vkladomaty pro první fázi neuvažujeme, ale počítáme s nimi později, říká Gabriela Pithartová, ředitelka značky a zákaznické zkušenosti Hello bank!

Komerční banka

Nejvíce vkladomatů mají k dispozici klienti Komerční banky. Ze 760 bankomatů umí 252 přijímat vklady. Přes vkladomaty KB lze peníze uložit jen na vlastní účet, je to zdarma. Vkládaná částka může být až 300 tisíc korun a 200 kusů bankovek na jednu transakci. Transakce je možné prakticky neomezeně opakovat. Vkládat lze pouze bankovky v českých korunách, a to jak na korunové účty, tak i na účty vedené v cizích měnách (CAD, CHF, GBP, USD, EUR).

Vybírat z vlastních bankomatů mohou klienti KB zdarma, výběry u konkurence jsou u nejběžněji prodávané varianty účtu (MůjÚčet Plus) dva v měsíci zdarma, každý případný další je za 39 korun.

Na konci roku 2018 plánujeme mít celkem 770 bankomatů a z toho 330 vkladových. Nejčastěji jsou bankomaty s vkladovou funkcí umístěny na pobočkách. Cílem je, aby na každé z více než 380 poboček byl vkladový bankomat. Mimo pobočky provozujeme 10 bankomatů s vkladovou funkcí, říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

mBank

mBank vlastní bankomaty nemá, má ale dohodu se společností Euronet, na základě které je logo banky na zhruba třech stovkách bankomatů, které tato společnost provozuje. Výběry na nich jsou za stejných podmínek jako na dalších bankomatech v Česku. Vkladomaty mají klienti mBank k dispozici na prémiových obchodních místech OK Point provozovaných na základě franšízy Broker Consulting.

Přes vkladomaty lze uložit peníze jen na vlastní účet, je to zdarma. Uložit lze najednou a v jeden den maximálně 350 tisíc korun a 150 bankovek. Vkladomaty na OK Pointech přijímají jen české koruny.

Výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku jsou zdarma, pokud klient mBank vybere alespoň 1500 korun. Nižší výběry jsou za 29 korun.

Vkladomaty především umožňují našim klientům vkládat hotovost na jejich účet. mBank nemá žádné pobočky s hotovostí. Roste jak objem, tak i počet vkladů. Na jedné straně vidíme trend, že klienti více používají k placení karty, ale na druhé straně také stále pracují s hotovostí a tu vkládají na účet prostřednictvím vkladomatů či poukázkou na každé pobočce České pošty, říká Pavel Vlček, mluvčí mBank.

MONETA Money Bank

655 bankomatů a 43 vkladomatů. Přes vkladomaty lze uložit peníze jen na vlastní účet, je to zdarma. Výběry z vlastních bankomatů jsou zdarma, výběry u konkurence vyjdou s účtem Genius Free & Flexi na 49 korun a s účtem Tom na 20 korun.

V dohledné době plánujeme provozovat přes 700 bankomatů, přičemž zhruba stovka z nich umožní vkládání hotovosti. Nejčastěji jde o významná obchodní centra s vysokou koncentrací živnostníků a podnikatelů. Dále umisťuje vkladomaty na místa, kde slouží jako náhrada služeb někdejší kamenné pobočky, říká Jakub Švestka, mluvčí Monety.

Oberbank

Banka má 15 vlastních bankomatů, které provozuje ve spolupráci s ČSOB, a žádný vkladomat. Vklady na vlastní účet jsou na pobočce zdarma. Vybírat mohou klienti Oberbank s účtem Žirokonto Plus zdarma z vlastních bankomatů a také z bankomatů ČSOB, u konkurence vyjde výběr na 40 korun.

Raiffeisenbank

152 bankomatů a 71 vkladomatů. Přes vkladomaty lze uložit peníze jen na vlastní účet, je to zdarma. Vložit lze maximálně 200 kusů bankovek různých nominálů v celkové hodnotě 350 tisíc korun. Vkládat lze pouze české koruny.

Výběry ze všech bankomatů v Česku jsou v rámci balíčkových kont zdarma.

Do konce roku 2018 bychom rádi disponovali sítí minimálně 165 bankomatů, z toho 70 % bude bezkontaktních. Do konce letošního roku bychom rádi zvýšili i počet vkladomatů na 85. Vkladomaty dáváme primárně na pobočky, říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Při rozhodování, kam vkladomat umístit, platí v bance dvě klíčová kritéria: 

  1. Patří na vytížené pobočky, kde je vkladomat ideálním doplňkem ke službám pokladny na pobočce,
  2. nebo naopak na malé pobočky, kde vkladomat nahrazuje službu pokladny.

Sberbank

Banka má 31 vlastních bankomatů, které provozuje ve spolupráci s ČSOB, a jeden vkladomat na pobočce v Praze na Příkopě. Přes vkladomat lze uložit peníze jen na vlastní účet, je to zdarma. Výběry ze všech bankomatů v Česku jsou v rámci balíčkových kont zdarma. U účtů bez poplatku za měsíční vedení je výběr z vlastního bankomatu za pět korun, bankomaty ČSOB jsou za 10 korun a ty zbylé za 37 korun. Poplatky za výběry se mažou s výkonnější variantou běžného účtu.

Počet vkladomatů rozšiřovat neplánujeme. Zaměřujeme se na rozvoj online produktů a kanálů, včetně robotizace, která zrychluje služby klientům, říká Radka Černá, mluvčí Sberbank.

UniCredit Bank

252 bankomatů a 136 vkladomatů. Přes vkladomaty lze uložit peníze na vlastní účet a také na další účty v UniCreditu, je to zdarma. Uložit lze najednou maximálně 300 tisíc korun a 200 bankovek. Vkladomaty UniCredit Bank přijímají jen české koruny.

CHP22

V rámci nejprodávanějšího U Konta jsou zdarma všechny výběry z bankomatů v ČR i zahraničí. Platí to ale jen pokud platíte podmínky pro bezplatné využívání účtu.

Do budoucna předpokládáme mírný nárůst bankomatové sítě, průběžně navyšujeme počty bankomatů o 10 %. Vkladomaty UniCredit Bank naši klienti nejčastěji naleznou na vybraných pobočkách ve větších městech, říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).