Hlavní navigace

Názor k článku Parazitům (OSVČ) povinně datovou schránku nebo elektronický podpis! od Honzas - Obávám se, že jste naprosto nepochopil princip fungování...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2013 13:34

  Honzas (neregistrovaný) 193.86.144.---

  Obávám se, že jste naprosto nepochopil princip fungování DS. DS jsou určeny pro komunikaci orgánů veřejné moci s subjekty. Všechny podmínky doručení (kdy se považuje písemnost za doručnou, fikce doručení apod.) je omezena na úkony procesní a veřejnoprávní.

  Účelem DS je zrychlit a zjednodušit komunikaci orgánů státní moci s stranami - fyzickými osobami, oprávněnými jednat v dané věci.

  V soukromoprávních vztazích, kde platí zásada rovnosti nelze nic těchto "vlastností" DS použít. Nakonec v paragrafu 18 stojí věta, která popisuje jak je potvrzeno doručení zprávy DS v soukromoprávním vztahu: „kdy jeho převzetí potvrdí odesílateli adresát prostřednictvím své datové schránky.“

  Elektronický certifikát je sice nehmotný, nicméně agenda s jeho evidencí, revokací a správou něco stojí. Pokud by jej vydával stát, jistě by bylo na místě aby byl zdarma. V ČR ale kvalifikované certifikáty vydávají pověřené společnosti a ty musí logicky svým vlastníků fenerovat zisk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).