Hlavní navigace

Názor k článku Parazitům (OSVČ) povinně datovou schránku nebo elektronický podpis! od Jean Laroux - To není tak jednoduché a je v tom...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2013 13:07

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz

  To není tak jednoduché a je v tom plno kdyby .. :)

  Pokud proběhne schválení toho návrhu a budete muset mít jako právnický subjekt DS, neznamená to ještě, že Vám bude jiný právnický subjekt (plynárny) povinen zaslat vyúčtování do DS. Podle zákona jsou povinny takto činit pouze orgány státní moci tj. soudy, úřady atp.

  Z tohoto pohledu MUSÍ být jednoznačně schválen i dodatek zákona, podle kterého budou mít tu povinnost zasílání i právnické subjekty. Pak lze nařizovat i DS. Udělat jedno bez druhého je nesmysl.

  Pokud to bude tedy takto legislativně pak bude platit, že DS je PRIMÁRNÍ doručovací adresou MAJITELE (FO, PO kohokoliv kdo ji má) a tato adresa je z pohledu doručování nadřazená všem ostatním adresám (TP, přechodný pobyt, bydliště atp.) POKUD !! si to majitel sám nenastaví JINAK. Může si to definovat v nastavení DS trvale nebo přechodně tj. nastaví si doručování do schránky na dobu od .. do . Nebo sepíše s firmou smlouvu, kde výslovně souhlasí se zasíláním na fyzickou adresu namísto DS. .. Zd ejsme ošetřili tzv primární nebo nadřazenou doručovací adresu pro dokumenty ale pak je ještě třeba ošetřit tu povinnost tu DS mít.

  Toto podle mne, není vůbec nutné. Použití DS se musí vždy vázat na účel. Vycházíme z toho, že si DS KDOKOLIV zřizuje, aby si sám usnadnil komunikaci. Živnostník, který vypěstuje brambory a na trhu je prodá opravdu nepotřebuje někomu něco posílat přes DS. I to daňové přiznání si může udělat osobně na FO (to pro případ, že by se použily DS pro podání daňového přiznání např.). Prostě existují právnické subjekty, které opravdu nemusí nikdy nikomu nic posílat, aby z toho vyplývalo něco ZÁVAZNÉHO. To je to hlavní. NE povinnost mít DS a el. podpis ale je potřeba zákonem daná POVINNOST, aby v případě závazné korespondence (ze které něco plyne pro adresáta) právnický subjekt nebo orgán státní moci MUSEL použít k zaslání systém DS POKUD !! adresát má DS tj. nastavil si, že chce aby se mu korespondence doručovala právě SEM a NIKAM JINAM.

  Celé je to tedy velmi prosté. Nejde apriori o nějaké DS a el. podpisy ale o změnu v systému doručování. Jde o právo kohokoliv nastavit si KAM má chodit pošta a KDOKOLIV musí tuto primární adresu respektovat tj. musí mít povinnost posílat právě sem vše z čeho by mohla hrozit nějaká pokuta, sankce atp., vše kde se oznamují změny všeobecných smluvních podmínek atp.

  Obávám se ale, že takto se na to soudruzi nedívají. Těm jde o to nařídit DS a zvýšit počet těch, kteří budou NUCENI platit ročně několik set za podpisový certifikát od komerční CA. To je kšeft jako víno. Kolik stojí takový certifikát. V podstatě nic. SW vygenerování je v podstatě bez nákladu pokud nepočítám návratnost investic vložených do vybudování systému. Třeba takový el. OP. Proč proboha nějakých 500,- Kč. Karta s chipem stojí nějakých 40,- Kč - tj. prodejní cena už s přirážkou. Potisk karty ? Cca. 5 Kč. A panáčkové chtějí za OP s chipem 500,- ? Dobrý kšeft pro zasvěcené. .. Proto je tato diskuze v tom duchu v jakém je. Systém, který má ulehčovat práci a šetřit náš čas a který je v principu dobrý .. takhle "panáčci" doku..ví nedomyšleností a přihrávkami pro ty SKUTEČNÉ PARAZITY.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).