Hlavní navigace

Názor k článku Parazitům (OSVČ) povinně datovou schránku nebo elektronický podpis! od Honzas - Pana Peterka se za svůj "bulvární" nadpis se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2013 11:27

  Honzas (neregistrovaný) 193.86.144.---

  Pana Peterka se za svůj "bulvární" nadpis se přece v úvodu odmlouvá, já se ho nechci zastávat, ale myslím že to zbytečně rozmázáváte.

  Co se odbornosti článku týče. Toto je server zabývající se financemi, článek je vztažen k povinnosti OSVČ přejít na elektronickou komunikaci a nikoliv o principech fungování DS a elektronického podpisu. Pokud chcete články jdoucí do hloubky, najdete je třeba na Lupě. Myslím že ve vztahu k zaměření tohoto serveru je odborný dostatečně.

  Kritiku včetně odpovídající argumentace hledejte tamtéž. Vzhedem k rozsáhlosti a komlikovanosti problému zde na ni není místo.

  O nekoncepčním fungování DS není sporu. Sliby, že její funkčnost bude rozšířena na komerční sféru, vzaly za své. Můžete sice poslat komerční (placenou) zprávu, váš protějšek ale musí mít povolenu tvz. komerční komunikaci. Ta je v výchozím stavu zakázána. A to nemluvím o faktu, že ani doručená zpráva nemusí být chápána jako prokazatelně doručená. K tomu chybí judikatura.

  Zákonem je stanovena rovnocennost dokumentu elektronického s podpisem (elektronickým certifikátem) s jeho podepsanou papírovou podobou. Článek je o tom, že státní správa papírovou podobu odmítá. Správná otázka tedy je, zda si může toto ČSSZ dovolit. Protože z výkladu zákona lze dovodit, že papírový dokument je rovnocený elektronickému - tedy jeho odmítnutím porušuje zákon (i když to lze samozřejmě říct až po rozhodnutí soudu - tedy zhruba kolem kolem roku 2025).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).