Hlavní navigace

Era osobní účet Poštovní spořitelny nahradí Postžiro, ceny jdou nahoru

4. 2. 2010
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Poštovní spořitelna od dubna mění sazebník. Postžiro odejde na věčný odpočinek a narodí se Osobní účet. S jeho zrozením se změní poplatky, pro většinu klientů výrazně.

Poznámka: Původní informace o výrazném zdražení cenových programů Junior, Senior a Handicap byla mylná. Vycházela z nepřesných informací na tiskové konferenci Poštovní spořitelny a bohužel je serveru Měšec.cz mylně potvrdila i zákaznická infolinka. Denisa Salátková z tiskového oddělení Poštovní spořitelny tuto informaci dementovala a údaje opravila.  Článek je aktualizovaný.

Poštovní spořitelna patří dlouhodobě mezi banky, které jsou oblíbené pro svoji vstřícnou cenovou politiku. Poplatky za její bankovní služby patří spíše k těm nižším až středním. Díky spolupráci s Českou poštou se jako jediná banka může pyšnit nejširší sítí obchodních míst. Přestože spadá pod křídla skupiny ČSOB, má vlastní přístup ke klientům, vlastní cenotvorbu i vlastní marketingové kampaně.

Poštovní spořitelna, která v červnu 2006 ohlásila, že do 10 let chce předehnat Českou spořitelnu v počtu klientů, od 1. dubna 2010 přišla s razantním zjednodušením sazebníku. Všechny postžirové účty ze dne na den zmizí a přejmenují se na jediný účet s názvem Osobní účet. S novým Osobním účtem zároveň zmizí stávající cenové programy Klasik, Plus, Junior, Senior a Handicap a budou nahrazeny slevami podle typu klienta. Banka přestane rozlišovat transakci uvnitř ČSOB a mimo ČSOB, bude vždy pouze jeden poplatek.

Kouzelníci s cenami

Nový ceník Osobního účtu sice nabízí slevy, ale podrobný pohled na něj je velmi rozpačitý. Základem Osobního účtu je poplatek 34 Kč měsíčně za jeho vedení. Pro pro klienty od 10 do 26 let, nad 58 let a držitele průkazu TP/ZTP/ZTP-P bankovní účet bude stát 8 Kč měsíčně. Pokud máte elektronické bankovnictví (tj. internetové bankovnictví, mobilní bankovnictví, telefonní bankovnictví nebo TV bankovnictví) a měsíčně provedete alespoň jednu platbu tímto způsobem, máte nárok na slevu 8 Kč. Tato sleva se v sazebníku označuje Bonus za elektronické transakce a v praxi na ni dosáhnou pouze klienti se stávajícími programy Klasik a Plus. Patříte-li mezi vybrané skupiny klientů, kteří za vedení účtu zaplatí 8 Kč, slevu za elektronické transakce nelze kombinovat. Poštovní spořitelna bude bonus za elektronické transakce připisovat až v následujícím zúčtovacím období po provedení elektronické transakce. (Pro příklad našich výpočtů v tabulkách však tento bonus odečítáme ihned, aby byla celková cena transparentní.)

Od dubna rovněž zlevňuje Maxkarta (debetní karta Visa Electron k účtu), a to hned o polovinu, z 16 Kč na 8 Kč. Skončí však vedení účtu bez poplatku pro stávající programy Junior a Handicap, rovněž senioři si připlatí ze stávající pětikoruny měsíčně.

Shrňme si to. Osobní účet bude od dubna stát 34 Kč měsíčně, ale pro drtivou většinu klientů to bude 26 Kč měsíčně (-8 Kč sleva podle klienta nebo jako bonus za el. transakce). K tomu si přičtěte poplatek 8 Kč za maxkartu, kterou má také většina klientů, a jsme zpět na ceně 34 Kč měsíčně takřka pro všechny stávající klienty. Abraka dabra.

Zlevňujeme

V závorce je název stávajícího programu služeb, kterého se změna týká. Není-li uveden, týká se všech programů služeb Klasik, Plus, Handicap, Senior a Junior. Stav k 1. 4. 2010

Služba Původní cena Nová cena
Odchozí platby zadané elektronicky do jiné banky 2 Kč 1 Kč
Zřízení kontokorentu (Klasik) 200 Kč 0 Kč
Vedení Maxkarty 16 Kč 8 Kč
Vedení účtu, ale jen za určitých podmínek (Klasik, Plus) 39 Kč, 51 Kč 34 Kč
6. a každé další telefonické zjištění zůstatku v rámci kalendářního měsíce (Klasik, Plus) 10 Kč 8 Kč
Zjištění zůstatku účtu přes SMS (Klasik) 2 Kč 1 Kč
Zjištění historie účtu přes SMS (Klasik, Senior) 2–3 Kč 1 Kč
4. a další příkaz k úhradě přes SMS (Klasik, Junior, Senior) 2 Kč 1 Kč
Změna limitů Maxkarty na základě žádosti klienta 30 Kč 26 Kč
Změna PIN prostřednictvím bankomatu ČSOB v tuzemsku 9 Kč 8 Kč
Cash advance v tuzemsku (výběr hotovosti platební kartou na pokladně bank a směnáren) 100 Kč + 0,5 % 100 Kč
Cash advance v zahraničí (výběr hotovosti platební kartou na pokladně bank a směnáren) 180 Kč + 0,5 % 180 Kč
Reklamace platby uskutečněné platební kartou prostřednictvím internetu 100 Kč 0 Kč
Změna smluvní dokumentace kontokorentu 200 Kč 0 Kč

Zdražujeme

V závorce je název stávajícího programu služeb, kterého se změna týká. Není-li uveden, týká se všech programů služeb Klasik, Plus, Handicap, Senior a Junior. Stav k 1. 4. 2010

Služba Původní cena Nová cena
Vedení účtu (Senior, Handicap, Junior) 5 Kč, 0 Kč, 0 Kč 8 Kč
Vedení kontokorentu 0–9 Kč 19 Kč
Prioritní platba 15 Kč 26 Kč
Odchozí inkasa 4–6 Kč 8 Kč
Vklady hotovosti 0–6 Kč 8 Kč
Výběr hotovosti na pokladně (banka, pošta) 15–25 Kč 26 Kč
Výběry z bankomatů mimo ČSOB 25 Kč 26 Kč
Příkaz k úhradě mimo ČSOB zadaný přes bankomat 6 Kč 8 Kč
Avízo k vyrovnání nepovoleného debetu na účtu, včetně Červeného konta (např. –2 Kč) 100 Kč 200 Kč
Správa účtu při exekuci (měsíčně) 100 Kč 200 Kč
6. a každé další telefonické zjištění zůstatku v rámci kalendářního měsíce (Senior, Junior, Handicap) 0 Kč 8 Kč
Změna, zrušení jednorázového příkazu k úhradě (elektronicky) 3 Kč 8 Kč
Změna, zrušení trvalých příkazů, povolení inkasa a SIPO (elektronicky) 2–4 Kč 8 Kč
Změna, zrušení trvalých příkazů, povolení inkasa a SIPO zadaných písemně 20 Kč 26 Kč
Odeslání informace faxem do ČR 25 Kč 26 Kč
Odeslání informace faxem do zahraničí 110 Kč 200 Kč
Zjištění zůstatku účtu přes SMS (Junior, Handicap) 0 Kč 1 Kč
Zjištění historie účtu přes SMS (Junior, Handicap) 0 Kč 1 Kč
4. a další příkaz k úhradě přes SMS (Plus, Handicap) 0 Kč 1 Kč
Vydání Maxkarty disponující osobě 150 Kč 200 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 80 + 0,5 % 80 + 1,5 %
Opakované vydání PIN k Maxkartě (z důvodu zapomenutí) 150 Kč 200 Kč
Platební karta Visa Classic k Červenému kontu (měsíčně) 0 Kč 19 Kč

Kontokorent pouze s poplatkem

Novinkou je zpoplatnění kontokorentu, tj, povoleného přečerpání účtu „do mínusu“. Zatímco nyní je v ceně účtu, tj. často „zdarma“ s výjimkou programu Klasik, kde stojí 9 Kč měsíčně, nově bude stát vždy 19 Kč měsíčně (tj. 228 Kč ročně). Na oplátku Poštovní spořitelna nebude účtovat poplatek za jeho schválení (ale ten účtovala stejně jen u programu Klasik). Poštovní spořitelna to vysvětluje tak, že jde o nadstandardní službu, za kterou se platí. Poplatek má mít i motivační efekt, aby klienti nepotřebující kontokorent tento zrušili a zbytečně je tak nelákal k neřízenému zadlužování. Podle zástupců Poštovní spořitelny v posledních měsících stoupají případy, kdy klienti pomocí kontokorentu řeší finančně náročnější potřeby, na které jsou vhodnější jiné produkty, např. kreditní karty, spotřebitelské úvěry a hypotéky. Je však otázkou, zda 19Kč poplatek takové klienty od používání kontokorentu skutečně odradí.

Horší je, že cena kontokorentu se promítne ke všem účtům nad rámec měsíčního poplatku za Osobní účet. Nejvíce na to doplatí senioři, mladí a hendikepovaní klienti, pro které je kontokorent do dubna zadarmo. S kontokorentem se nepatrně zdraží i náklady na účet stávajícím klientům s programy Plus a Klasik. Řešení je snadné: kdo kontokorent nepotřebuje, ať jej zruší, jinak za něj bude (kromě úroků) platit měsíční poplatek. Poštovní spořitelna však není jediná banka, která tuto službu zpoplatňuje.

Ceny se zvedají vzhůru

Všechny klienty používající přímé bankovnictví potěší jednotná cena 1 Kč za odchozí platbu do jiné banky, do dubna je přitom poplatek 2 Kč. Nepříjemné je zdražení odchozího inkasa včetně SIPO, nově bude stát 8 Kč, přitom třeba senioři za něj nyní platí pouze 4 Kč. Při větším počtu inkasních plateb už bude tento poplatek cítit. Podobný osud potkal vklad hotovosti Maxkartou, který bude jednotně za 8 Kč i pro ty, co jej nyní mají bez poplatku. Opět jde o seniory, mladé a hendikepované klienty. Do třetice zdražuje výběr hotovosti Maxkartou na obchodním místě na 26 Kč. Pro klienty s programem Plus a Klasik se tak zdražuje o korunu, senioři, hendikepovaní a mladí si připlatí 11 Kč ze stávajících 15 Kč. Mladí dostanou jako náplast dva výběry hotovosti z bankomatu ČSOB bez poplatku, senioři a hendikepovaní klienti jeden výběr na pokladně.

O korunu na 26 Kč zdražují výběry z bankomatů mimo ČSOB, ostatní se nemění a z bankomatů ČSOB nadále vybíráte za 5 Kč. Za výběry v zahraničí si připlatíte o jedno procento navíc, nyní 80 Kč + 1,5 % z původního 0,5 %. Dražší bude i změna údajů, např. kontaktní adresy, změny výpisů apod. Bude-li provedena elektronicky, přijde na 8 Kč (nyní 5 Kč s výjimkou Postžira Klasik, kde stojí 10 Kč), pokud změnu provedete písemně, zaplatíte 26 Kč (nyní jednotně 20 Kč). O 11 Kč zdražuje i prioritní (expresní) platba zadaná elektronicky, bude stát 26 Kč, toto zdražení však nepocítí klienti s Postžirem Zadarmo. Změna nebo zrušení trvalého příkazu, povolení inkasa a SIPO se zvýší na 26 Kč ze stávajících  20 Kč, je-li zadaná písemně. Chcete-li ušetřit, použijte internetové bankovnictví.

Polepší si pouze hodně aktivní klienti

S novým Osobním účtem si polepší pouze velmi aktivní klienti využívající přímé bankovnictví. Poštovní spořitelna nechce jít cestou balíčků a z tohoto pohledu vám nízkou cenu 1 Kč za odchozí platbu žádná konkurence bez balíčku nenabídne. Neberu v úvahu mBank, Fio družstevní záložnu či další nabídky účtů „zadarmo“, protože tyto nízkonákladové projekty nemohou nahradit klasickou banku s pobočkovou sítí a komplexní produktovou nabídkou. A toto Poštovní spořitelna umí dobře.

Jenže tím také výhody Osobního účtu končí. Pro většinu stávajících klientů totiž půjde o zdražení, ať už korunové nebo desetikorunové. Nejvíce změny pocítí senioři, junioři a hendikepovaní, protože přijdou o zásadní výhody v podobě vedení účtu bez poplatku, resp. za 5 Kč měsíčně.

Srovnání měsíčních nákladů na vedení Osobního účtu a stávajících programů

V závorce je stávající cena při stejné kombinaci služeb, před závorkou je cena, která bude účtována od 1. 4. 2010. Zvýrazněný údaj ukazuje vyšší cenu. V šesti případech je Osobní účet levnější než stávající programy Postžira, ale pouze v nákladech na vedení.

skoleni_27_5

Měsíční poplatek včetně vyjmenovaných služeb Osobní účet Klasik Plus Senior Handicap Junior Zadarmo
Maxkarta, elektronické bankovnictví 34 Kč 34 (39) 34 (51) 16 (21) 16 (16) 16 (5) 0 Kč
Maxkarta, kontokorent, elektronické bankovnictví 53 Kč 53 (55) 53 (51) 35 (21) 35 (16) 35 (5) 0 Kč
Maxkarta (bez elektronického bankovnictví) 42 Kč 42 (39) 42 (51) 16 (21) 16 (16) 16 (5) nelze
Maxkarta, kontokorent (bez elektronického bankovnictví) 61 Kč 61 (55) 61 (51) 35 (21) 35 (16) 35 (5) nelze

Osobní účet zadarmo

Pokud by vás změna sazebníku natolik rozházela, že byste uvažovali o změně banky, má Poštovní spořitelna ve stáji černého koně. Podobně již nebude existovat Postžiro Zadarmo, ale od dubna jej nahradí Osobní účet Zadarmo, jde však jen o změnu názvu, nikoli parametrů. Tento účet je hodně zajímavý a je určený výhradně těm, kdo si s přímým bankovnictvím tykají a na internetu jsou jako doma. U Osobního účtu Zadarmo jsou poplatky účtovány opačně formou „malusu“ čili jakoby sankce. Jakmile využijete přepážku obchodního místa pro vklad nebo výběr hotovosti či zadání platby, nastupuje výrazný poplatek od 50 do 100 Kč za každou transakci. Na druhé straně, když účet budete obsluhovat přes přímé bankovnictví, máte zadarmo úplně vše, včetně platebních karet a výběrů ze všech bankomatů ČSOB v České republice a na Slovensku.

Optimalizací ušetříte

Patříte-li mezi klienty, kteří rádi optimalizují poplatky, můžete mít hned dva Osobní účty, jak ten s dovětkem „Zadarmo“, tak i placený. Bez problémů a za rozumnou cenu se pak dostanete k hotovosti na každé poště a  také můžete vybírat z bankomatů a platit účty bez omezení. Změna na Osobní účet Zadarmo přijde jednorázově na 26 Kč.

Anketa

Jak vnímáte změnu sazebníku Poštovní spořitelny?

Přehled nových cen Osobního účtu a porovnání se stávajícími programy

Služba Osobní účet Postžiro Klasik Postžiro Plus Postžiro Senior Postžiro Handicap Postžiro Junior Postžiro Zadarmo
Založení účtu 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Měsíční poplatek za vedení účtu 34 Kč (8 Kč mladí, senioři a hendikepovaní) 23 Kč 35 Kč 5 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Elektronický výpis 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Papírový výpis (měsíčně) 10 Kč 10 Kč 10 Kč 10 Kč 10 Kč 10 Kč nelze
Bonus za elektronické transakce - 8 Kč netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se
Zvýhodněné vedení účtu pro osoby ve věku 10 – 26 let  – měsíční poplatek - 8 Kč netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se
Zvýhodněné vedení účtu pro osoby ve věku 58 a více let pobírající starobní nebo invalidní důchod nebo osoby mající průkaz TP/ZTP/ZTP-P – měsíční poplatek - 8 Kč netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se netýká se
Vydání Maxkarty majiteli účtu 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Vedení Maxkarty – měsíční poplatek 8 Kč 16 Kč 16 Kč 16 Kč 16 Kč 5 Kč 0 Kč
1. a 2. výběr v kalendářním měsíci v tuzemsku pro osoby ve věku 10 až 26 let 0 Kč netýká se netýká se netýká se netýká se 10 Kč netýká se
Výběr hotovosti z bankomatu ČSOB (v ČR a SR) 5 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 0 Kč
Výběr hotovosti Maxkartou v bankomatu ostatních bank v ČR 26 Kč 25 Kč 25 Kč 25 Kč 25 Kč 25 Kč 39 Kč
Cashback 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Internetové, mobilní a telefonní bankovnictví 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Odchozí platba do jiné banky (elektronicky) 1 Kč 2 Kč 2 Kč 2 Kč 2 Kč 2 Kč 0 Kč
Příchozí tuzemská platba 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Změna údajů elektronicky (např. kontaktní adresy, změny či zrušení výpisů) 8 Kč 10 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 0 Kč
Vklad Maxkartou na pobočce 8 Kč 6 Kč 6 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 50 Kč
Výběr Maxkartou na pobočce 26 Kč 25 Kč 25 Kč 15 Kč 15 Kč 15 Kč 100 Kč
První výběr v kalendářním měsíci na obchodním místě pro osoby ve věku 58 a více let pobírající starobní nebo invalidní důchod nebo osoby mající průkaz TP/ZTP/ZTP-P 0 Kč netýká se netýká se 15 15 netýká se 100 Kč
Odchozí platba zadaná Maxkartou nebo písemně 8 Kč 8 Kč 7 Kč 6 Kč 6 Kč 6 Kč 100 Kč
Trvalý příkaz zadaný písemně 8 Kč 8 Kč 7 Kč 5 Kč 5 Kč 5 Kč 8 Kč
Odchozí inkaso 8 Kč 6 Kč 6 Kč 4 Kč 4 Kč 4 Kč 0 Kč
Došlé platby (tuzemský platební styk) 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Změna údajů tiskopisem (např. adresy, změny a zrušení nebo zavedení výpisů z účtu, podpisových vzorů). 26 Kč 20 Kč 20 Kč 20 Kč 20 Kč 20 Kč 20 Kč
Zřízení kontokorentu 0 Kč 200 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Vedení kontokorentu – měsíční poplatek 19 Kč 9 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).