Hlavní navigace

Ošetření ve světě... žádná láce

22. 5. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Chystáte se na cesty po světě? Pak se dobře pojistěte, nebo si připravte naditou peněženku - jeden den v nemocnici může stát i několik desítek tisíc korun. Do kterých zemí je cestovní pojištění nezbytné a na kolik vás "úspora" desetikorun může přijít?

Většina Evropanů tvrdí, že jim práce zabírá čím dál tím víc času. Mají méně času pro rodinu i pro sebe. Pro některé občany se dovolená stává neznámým pojmem i faktem. Když už tedy mají Evropané dovolenou, chtějí si ji pořádně užít a nehledí na nějaké to euro, a čím dál více vyráží na luxusní dovolenou (Nový Zéland, Kanada či Mexiko). Jaké jsou však finanční podmínky pro pobyt v nemocnici či při ošetření lékařem v těchto zemích?

Zdravotnictví v Česku je na vysoké úrovni

Úroveň zdravotnictví se díky neustále se zdokonalující lékařské technice neustále zvyšuje. Ale hlavní roli pořád hrají lidé – lékaři a sestry. A úroveň zdravotnictví v Česku je velmi vysoká. Svědčí o tom počty lékařů, sester, nemocničních lůžek (jedno nemocniční lůžka připadá na 156 lidí – např. ve Velké Británii na 245 lidí, v USA 289 lidí), lékáren (v Česku připadá na jednu lékárnu přibližně 4300 osob, v ostatních členských zemích Evropské unie se pohybuje od 5 000 do 10 000 osob na jednu lékárnu) i počet prováděných operací. Systém preventivních prohlídek nám mnohé země závidí.

Velikým problémem českého zdravotnictví je však plýtvání léky, kdy dle kvalifikovaných odhadů skončí v „kontejneru“ léčiva až za 4 miliardy korun ročně. Hlavním důvodem je především na světové poměry nízká spoluúčast občanů u léků. Zatímco např. v USA tvoří soukromé výdaje občanů za léky v průměru 80 % (obdobná situace je i ve Velké Británii), v Česku nedosahují ani 20 % a jsou jednoznačně jedny z nejvíce hrazených (všechny základní léky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění).

Česko se může pochlubit jedním z nejvyšších počtů lékařů připadajících na obyvatele na světě (do desátého místa). Není proto samozřejmostí, že je ve vyspělejších zemích světa poskytována lepší zdravotní péče než u nás. Podívejme se na lékařskou péči ve vybraných vyspělých zemích (zástupce má Afrika, Asie, Amerika i Austrálie):

Austrálie

Zdravotnictví v Austrálii je na špičkové úrovni, současně je však poměrně drahé. Za návštěvu u všeobecného lékaře se platí cca 60 AUD, za návštěvu odborného lékaře 130 AUD, za antibiotika cca 25 AUD, jeden den pobytu v nemocnici stojí od 550 AUD, za rentgen se platí 130 AUD. Proto je nesmírně důležité před cestou do Austrálie uzavřít zdravotní pojistnou smlouvu na cestu a dobu pobytu v zahraničí. Zdravotní pojištění je v Austrálii možné uzavřít u soukromé zdravotní pojišťovny.

Kanada

Lékařská péče je v Kanadě velmi drahá. Jednodenní pobyt v nemocnici stojí cca 2 500 CAD, jednodenní pobyt na jednotce intenzivní péče stojí cca 4 000 CAD. Přitom kanadské zdravotnictví nepřevyšuje úroveň zdravotnictví českého (až na speciální kliniky). Z tohoto důvodu je naprosto nezbytné mít včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Trh pojišťovacích firem je dostatečný, ceny jsou nicméně stanovovány přísněji a liší se v závislosti na věku pojištěnce a rozsahu pojištění; podmínkou je uzavření pojištění do 3 dnů po příjezdu do Kanady. I z toho důvodu lze jednoznačně doporučit pojištění v ČR před odjezdem do Kanady.

Nový Zéland

Za návštěvu praktického lékaře se platí cca 60 NZD, za návštěvu odborného lékaře cca 140 NDZ, na rentgen či ultrazvuk 130 NZD, za antibiotika cca 20 NZD/balení, za jeden den pobytu v nemocnici 500 NZD a více. I z toho důvodu lze jednoznačně doporučit pojištění v ČR před odjezdem na Nový Zéland.

Maroko

V zemi je cca 50 soukromých klinik a 80 státních nemocnic poskytujících základní lékařskou péči. Zubní lékařství je na poměrně dobré úrovni, v Casablance a Rabatu je řada anglicky hovořících lékařů. Náklady na jeden pobytový den na klinice pohybují kolem 100 USD.

Mexiko

Zdravotní péče je dostupná po celém Mexiku, jsou však značné rozdíly v úrovni a vybavení. Soukromé kliniky jsou na vysoké úrovni, ceny jsou ale velmi vysoké. Náklady na ošetření v zařízení nižší kategorie se pohybují okolo 500 dolarů za den. Případná operace ještě podstatně více. Mnoho klinik navíc odmítá dohody s pojišťovnami a preferuje platbu v hotovosti.

Tip do článku - účto fakturace duben

Egypt

V zemi je zavedena síť státních i soukromých ambulantních zařízení a nemocnic. Zdravotnická zařízení, bez ohledu na druh vlastnictví, mají nejméně dva ceníky služeb. Pro domácí klientelu a pro cizince. Zdravotnické služby zaostávají za evropskými zvyklostmi, doporučují se soukromé nemocnice, i když jsou náklady vyšší.

Japonsko

Vzhledem k velmi vysokým nákladům na zdravotní péči i na drobná ošetření se doporučuje uzavřít před cestou do Japonska kvalitní pojištění léčebných výloh, včetně úhrady nákladů na repatriaci či převoz ostatků. Návštěva lékaře s běžným onemocněním a s předepsáním léku stojí okolo 12 000 JPY. Mimořádně drahé je zubní ošetření, kde jen vstupní konzultace bez ošetření může stát 7 000 JPY. Náklady v případě hospitalizace se běžně pohybují v řádech statisíců až miliónů jenů, přičemž zvlášť si pacient hradí náklady na stravu, lůžko, služby atp. Úroveň zdravotnických služeb je na podobné úrovni jako v západoevropských zemích. Síť zdravotnických zařízení je rozvětvená a široká.

Anketa

Kde strávíte většinu letošní dovolené?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).