Hlavní navigace

Odložená platba. Kdo nabízí a co umí?

19. 5. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nemáte kreditku ani kontokorent. Úvěr nechcete. Nebo jen potřebujete rychle zaplatit, ale ne ze svých peněz. Toto umí produkt odložená platba. Může být bez poplatku, nebo trochu nahradit úvěr.

Odložená platba funguje tak, že nakoupíte zboží přes e-shop, ale fakticky ho zaplatíte až po jeho fyzickém doručení k vám. Služba je dostupná pro všechny. Stačí, když si při výběru platby na e-shopu zvolíte odloženou platbu. Při prvním nákupu zadáváte při ověřování osobní údaje, jako je jméno, rodné číslo a trvalé bydliště, telefonní číslo nebo e-mail. Průběh schválení není delší než několik sekund, ověření probíhá prostřednictvím SMS.

Subjekt poskytující odložené platby poté zaplatí váš nákup obchodníkovi. Vy dostanete od banky automatický e-mail, že vaše zboží bylo obchodníkovi uhrazeno, společně s platebními instrukcemi, jak bance zaplatit. Služba jako taková je bez poplatku, platíte jen za zboží, které si kupujete. Výhodou je, že si můžete doručené zboží prohlédnout nebo vyzkoušet a až pak ho zaplatit.

Tuto službu nabízejí tři subjekty: Equa bank, MALL Pay a Twisto Payments.

Equa bank: až 30 dnů

Odložená platební metoda pro nákupy v e-shopech od Equa bank se jmenuje PlatímPak. Můžete s ní nakoupit zboží až do výše 25 000 korun za jeden nákup, s tím, že když ho zaplatíte kdykoliv během 30 dnů od nákupu, je pro vás tato služba bez jakýchkoliv poplatků nebo úroků. Hradíte jen cenu vaší objednávky.

V případě, že peníze bance nepošlete do 30 dní, můžete si buď zažádat o splácení nákupu prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek, nebo vám jej banka převede na spotřebitelský úvěr s úrokovou sazbou od 3,9 % p.a.

Jestliže nejste klientem banky, pak můžete odloženou platbu využít maximálně 10× během kalendářního roku, a to v hodnotě nepřesahující sumu 50 000 korun. Nakoupit znovu můžete až ve chvíli, kdy uhradíte všechny platby. Nezaplacenou můžete mít jen jednu platbu. U klientů banky ale tento limit neplatí. Celková výše jejich odložených plateb však nesmí přesáhnout vaše úvěrové možnosti, což banka vyhodnocuje na základě informací o stavu financí na běžném účtu.

Službu PlatímPak v současnosti využívá zhruba 20 e-shopů a dalších 200 obchodů postupně službu implementuje. Equa bank plánuje, že do konce roku budou odloženou platbu PlatímPak nabízet tisíce e-shopů.

MALL Pay: až 14 dnů

S MALL Pay musíte zboží zaplatit do 14 dnů po doručení objednávky. Po doručení zboží vám přijdou platební údaje, zboží pak můžete zaplatit prostřednictvím bankovního převodu nebo online platby.

Pro používání odložené platby MALL Pay si musíte vybrat e-shop, který tuto službu poskytuje (kromě Mall.cz jsou to i desítky dalších). Vaše první objednávka se musí vejít do částky 2000 korun. Ověření vaší identity probíhá formou SMS. V případě, že službu budete využívat opakovaně a bezproblémově, zvýší vám limit až na 15 000 korun. Odložených plateb můžete mít po první úspěšně zaplacené odložené platbě i několik současně.

Datum splatnosti vám připomene email a SMS zpráva. Jestliže se s platbou přesto zpozdíte, bude vám pět dní po splatnosti naúčtováno 100 korun, 10 dní po splatnosti dalších 100 korun a 15 dní po splatnosti zase 100 korun.

Jinak je služba bez poplatku a za její využívání můžete získat nejrůznější slevy v e-shopech nebo zvýhodněnou dopravu zboží. Po nákupu s MALL Pay vám přijde e-mail k vytvoření hesla do MALL Pay zóny. Kde následně můžete kontrolovat své objednávky, prodlužovat záruku (u zboží nakoupeného přes MALL Pay si jde prodloužit záruku o 1, 2, nebo 3 roky) nebo sledovat svůj limit na nákupy. Když si aktivujete věrnostní program, za každý nákup s MALL Pay dostáváte body. (Za utracenou 100korunu získáte jeden bod.) Body vám platí jeden kalendářní rok.

Twisto: až na 45 dnů

Twisto umožňuje zaplatit až do 15. dne následujícího měsíce po realizaci nákupu. To znamená, že když nakoupíte první den v měsíci, můžete teoreticky zaplatit až za 45 dní, aniž byste museli něco připlácet. U každého nákupu se ale odložená platba počítá stejně, takže když například nakoupíte další, nebo i první nákup 30. dne v měsíci, máte na zaplacení jen 15 dnů.

Vždy musíte zaplatit minimálně 10 % z celkové odložené platby. Pokud se nedomluvíte na pravidelných splátkách (můžete si je rozložit od 3 do 12 měsíců) a neuhradíte do 15. dne následujícího měsíce ani 10 % z odložené platby, bude vám Twisto za prvních 5 dní účtovat 150 korun, následně za každých dalších 5 dní pak zaplatíte 100 korun.

Odložená platba není klasickým úvěrem, který by se zaznamenával do úvěrového registru. V případě, že žádáte svou banku o půjčku či hypotéku, je na vás, jestli do žádosti uvedete, že účet Twisto využíváte. Nicméně Twisto spolupracuje s registrem Solus, kam ale zaznamenává až klienty, kteří se ocitnou v prodlení dvou a více měsíců s placením svých závazků.

Nakupovat přes Twisto můžete na více než 900 e-shopech. Výběr máte ze tří variant účtů. Online účet je zdarma, Standard účet vás vyjde na 49 korun měsíčně a Premium účet na 99 korun. K účtu dostanete Twisto kartu, která funguje stejně jako platební karta. S Twisto kartou můžete platit i v kamenných obchodech. V případě, že si vyberete Online účet, nakupujete bez karty na e‑shopech. Aplikaci do mobilu si můžete stáhnout jak prostřednictvím Apple Pay, tak Google Pay. Za využívání služby získáváte kromě opožděné platby i slevy na e-shopech. Pomocí Twisto Snap můžete platit i faktury nebo složenky, stačí, když je vyfotíte a odešlete.

První měsíc můžete v režimu odložené platby nakoupit až za 15 000 korun, v dalších měsících se výše možné odložené platby odvíjí od vaší platební morálky.

CHP22

Příklad pro Twisto splátky

  • Placená částka: 20 000 Kč
  • Půjčená částka: 20 000 Kč
  • Splatnost 12 měsíců
  • Poplatek: 2430 Kč
  • Celkem: 22 430 Kč (RPSN 24,80 %)

Příklad pro Twisto odloženou platbu

  • Placená částka: 20 000 Kč
  • Půjčená částka: 18 000 Kč (90 %)
  • Odklad platby: 1 měsíc
  • Poplatek: 460 Kč
  • Celkem: 20 460 Kč (RPSN 35,40 %)

Odložené platby: kolik vám půjčí a na jak dlouho

Odložené platby: kolik vám půjčí a na jak dlouho
Poskytovatelé odložené platby Do kdy musíte zaplatit Kolik vám půjčí na jeden nákup Lze rozložit na splátky Poplatky a úroky Záznam o existenci produktu v úvěrovém registru BRKI/NRKI Záznam o existenci produktu v úvěrovém registru SOLUS
Equa bank 30 dní max. 25 000 Kč ano Úrok od 3,9 % p. a ano pouze při nesplácení
MALL Pay 14 dní 2000 při prvním nákupu, poté  až 15 000 Kč ne 100 Kč za každých 5 dní zpoždění ne ne
Twisto Payments Do 15. dne následujícího měsíce (maximálně 45 dní) 15 000 Kč (při opakovaném využití služby i více), strop je 100 000 Kč ano Pokud nezaplatíte 10 % z odložené platby, zaplatíte za prvních 5 dnů zpoždění 150 Kč, za každých dalších 5 dnů 100 Kč  ne pouze při nesplácení
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).