Hlavní navigace

Obstojí nový studentský účet?

9. 3. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

GE Money Bank uvedla na trh nový studentský účet Genius Student. V GE Money Bank je účet pro studenty letošní novinkou, zkusme ho tedy srovnat s dalšími účty pro studenty. Má šanci konkurovat studentským účtům ostatních bank? Který studentský účet je nejvýhodnější?

Genius Student

Studenti si mohou v rámci běžných účtů GE Money Bank Genius zřídit Genius Student. Stejně jako u ostatních účtů Genius je základem běžný účet, ke kterému si volíte až tři další služby. Při výběru služeb lze volit mezi platebními kartami (mezinárodní platební karta Maestro, embosovaná mezinárodní karta MasterCard Standard s cestovním pojištěním, karta pro platby přes Internet MasterCard Internet) a nástroji přímého bankovnictví (Internet Banka, Mobil Banka, Telefon Banka).

Služby k účtu Genius Student lze kdykoli a zdarma měnit nebo vypustit. Ať si vyberete službu jednu, nebo tři možné, vždy budete platit stejně – 19 Kč za měsíc. K tomuto všemu lze využít i programu pro spokojené klienty. Za každého, kdo si na vaše doporučení založí účet Genius, získáte 300 Kč na svůj účet.

V měsíčním poplatku je zahrnuto též měsíční zasílání výpisu z účtu poštou. Součástí účtu je také Flexikredit, kontokorentní účet umožňující přečerpání účtu.

Zřízení účtu není nijak složité. Stejně jako další společnosti si GE Money Bank za zřízení nic neúčtuje. Postačí studentský průkaz, index nebo ISIC karta, občanka, druhý doklad totožnosti, základní vklad minimálně 200 Kč a účet může být váš. Určitou výhodou může být, že potvrzení o studiu stačí ukázat pouze při zakládání účtu. Do banky tedy student nemusí s každým začátkem školního roku.

Srovnání

Začněme pěkně od počátku – tj. od vzniku studentského účtu. Přijdeme tedy do banky a chceme si založit běžný studentský účet. Samozřejmostí je předložení potřebných dokladů – doložení totožnosti, studia. Za samotné zřízení se neplatí ani v jedné z bank, prozatím tedy žádný rozdíl. První nalezneme hned vzápětí.

Kromě Komerční banky požadují všechny banky povinný minimální vklad, který se pohybuje mezi 100 Kč u České spořitelny a 1000 Kč u eBanky, která výrazně vybočuje. Výše počátečního vkladu ovšem není nijak limitující výhodou nebo nevýhodou, spíše může dát možnost ihned pracovat s penězi na účtu.

K účtu dostanete platební kartu. Zde se jednotlivé účty liší nabízenými kartami. Je možné vybírat z široké nabídky (Maestro, Visa Electron, MasterCard, Visa aj.). Zpravidla bývá „v ceně“ elektronická karta (Maestro nebo Visa Electron), za embosovanou (MasterCard nebo Visa) si v některých případech musíte připlatit, nebo si ji pořídit v balíčku s dalšími službami (např. u KB).

Pro snadnější operaci s penězi na účtu máme na výběr z přehršle možností přímého bankovnictví. Tyto služby nabízí všechny peněžní ústavy, rozdíly jsou v šíři služeb a částkách, které za tyto služby zaplatíte. Někdy je např. internetové bankovnictví přímo k účtu bez dalších doplatků, jindy je třeba si ho připlatit, případně připlatit balíček služeb.

Studentské účty – vedení a rušení účtu
Banka Studentský účet Věk Vedení účtu Výpis z účtu poštou měsíčně Zrušení účtu Úročení účtu Povolený debet (max. Kč)
Česká spořitelna Student+ 15 - 30 let zdarma zdarma zdarma 1,30% 20 000 Kč
ČSOB Studentské konto 18 – 30 let zdarma zdarma 200 Kč 1,20% 6 000 Kč
eBanka Student 15 – 26 let 19 Kč zdarma 200 Kč 0,15% 150 000 Kč
GE Money Bank Genius Student 15 – 24 let 19 Kč zdarma 200 Kč 0,10% 100 000 Kč
Komerční banka Gaudeamus2 15 – 30 let zdarma/20 Kč* zdarma zdarma 0,40% 100 000 Kč
Oberbank AG K-konto 15 – 25 let zdarma 15 Kč 200 Kč 0,50% 50 000 Kč1)
Poštovní spořitelna Junior 15 – 26 let 10 Kč zdarma 200 Kč 1,10% 20 000 Kč
Raiffeisenbank Kompletkonto Student 15 – 26 let 20 Kč zdarma 200 Kč 1,20% 50 000 Kč

* nadstandardní balíček
1) max. dvojnásobek měsíčního příjmu

Poplatky za transakce studentských účtů
Banka Studentský účet Vklad hotovosti Výběr z vlastního bankomatu Výběr z cizího bankomatu Příkaz k úhradě na pobočce
Česká spořitelna Student+ 8 Kč 6 Kč 25 Kč + 0,5 % 8 Kč
ČSOB Studentské konto zdarma 5 Kč 25 Kč 7 Kč
eBanka Student zdarma 4,90 Kč 24,90¨Kč/29,90 Kč 24,90 Kč
GE Money Bank Genius Student zdarma zdarma/9 Kč1) 25 Kč 16 Kč
Komerční banka Gaudeamus2 zdarma 6 Kč 35 Kč 10 Kč
Oberbank AG K-konto zdarma 25 Kč 25 Kč 8 Kč
Poštovní spořitelna Junior 2 Kč 5 Kč 25 Kč 6 Kč
Raiffeisenbank Kompletkonto Student 50 Kč 5 Kč/9 Kč1) 19 Kč/25 Kč1) 15 Kč

1) první a druhý/třetí a každý další výběr v měsíci

Přímé bankovnictví ke studentským účtům
Banka Studentský účet Internetové bankovnictví Telefonní bankovnictví GSM bankovnictví
Česká spořitelna Student+ zdarma zdarma zdarma
ČSOB Studentské konto zdarma zdarma  –
eBanka Student zdarma 20 Kč/použití zdarma
GE Money Bank Genius Student zdarma1) zdarma1) zdarma1)
Komerční banka Gaudeamus2 zdarma zdarma  –
Oberbank AG K-konto 150 Kč/měsíc 20 Kč/měsíc  –
Poštovní spořitelna Junior zdarma zdarma zdarma
Raiffeisenbank Kompletkonto Student zdarma2) zdarma2) zdarma2)

1) výběr 2 ze 3 nabízených služeb
2) využití jedné/více služeb přímého bankovnictví

dan_z_prijmu

Ke každému kontu získáváte také určité výhody – slevovými kartami počínaje a přímým bankovnictvím konče. V těchto nadstandardních službách se všechny banky liší a snaží se předhonit jedna druhou. Nabídku je dobré si pečlivě nastudovat a nenechat se zbytečně zlákat množstvím tříprocentních slev.

V nabídce GE Money Bank již nechybí účet určený studentům, což je dobrá zpráva pro studenty i přesto, že není nejvýhodnějším ze studentských účtů u nás. Z nabídky se nejvíce blíží Kompletkontu Student od Raiffeisenbank. Mezi nejvýhodnější bychom ale pravděpodobně vybrali spíše Program Student+ od České spořitelny nebo Gaudeamus2 než Genius Student. Oba jmenované účty jistě vyjdou levněji.

Anketa

Jak na vás působí Genius Student?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).