Hlavní navigace

Studenti a půjčky u bank

26. 10. 2004
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Jste studenti a snažíte se užívat si studentského života „plnými doušky“... Ale co když potřebujete půjčit peníze nebo zaplatit školné a vaše prasátko je vysypané? Kdo vám půjčí Jak se k půjčení peněz studentům stavějí banky? Půjčí! Ale za kolik?

Jsou prakticky jen dvě možnosti, jak banky půjčí studentům peníze: kontokorentní úvěr a studentský úvěr.

Chcete si půjčit a nevíte jak na to? Jsou vám nejasné záludnosti spotřebitelských úvěrů? Máte potíže s bankou a nevíte, jak je řešit? Zeptejte se Šárky Hájkové, produktové manažerky spotřebitelských úvěrů Raiffeisenbank v Poradně Nákupy na úvěr

Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr je druh krátkodobého úvěru, který banka poskytne na bankovním účtu takovým způsobem, že klientovi umožní krátkodobé čerpání peněžních prostředků na účtu do mínusu. To tedy znamená, že musíte mít u banky bankovní účet, aby vám kontokorentní úvěr poskytla.

Studentské účty poskytují Česká spořitelna (ČS), Československá obchodní banka (ČSOB), eBanka, Komerční banka (KB), Poštovní spořitelna (PS) a Raiffeisen Bank (RB), Sprakasse Műhlviertel – Wese banka (SMW) a Waldviertler Sparkasse von 1842 (WSPK) a jejich nabídce se budeme dále věnovat.

Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí kontokorentní úvěr k účtu Student+. Výše kontokorentního úvěru je od 5 000 Kč do 20 000 Kč. Kolik vám banka půjčí, záleží na tom, jakou školu právě studujete, pokud vám je alespoň 18 let.

U studia na střední škole nebo na vyšší odborné škole vám banka půjčí 5 000 Kč, pokud budete v prvním ročníku vysoké školy 10 000 Kč a v případě, že budete studovat druhý a vyšší ročník vysoké školy, půjčí vám banka až 20 000 Kč. Úroková sazba je v nyní 13,9 % a kontokorentní úvěr je nutné vyrovnat do jednoho roku od čerpání.

ČSOB

Československá obchodní banka nabízí v rámci Studentského konta, které je určeno hlavně pro studenty vysoké školy (ale ředitel pobočky může povolit zřízení tohoto účtu též studentům vyšší odborné školy denního studia s minimálně čtyřmi semestry), kontokorentní úvěr 6 000 Kč, který poskytne automaticky po třech měsících vedení tohoto konta. Úroková sazba je v současné době 12,9 %.

Kontokorent je nutné vyrovnat do jednoho roku, ale vždy nejpozději do 30. 11., což je i datum, do kdy student musí doložit, že i nadále studuje.

eBanka

Úvěrování studentů eBanka moc nefandí. Sice nabízí studentské konto, ale co se týká kontokorentu ke studentskému účtu, je celkem jedno, zda využívá studentské konto či jiný druh konta v eBance. Jsou tam totiž naprosto stejné podmínky: musí se jednat o občana ČR staršího 18 let, musí být zaměstnán déle než 6 měsíců a jeho čistý měsíční příjem musí být minimálně 10 000 Kč.

Studenti, pokud máte zájem získat kontokorent u eBanky, musíte pracovat. V eBance je jedno, jaký druh pracovního poměru vykonáváte a dle informací z banky vše závisí „na schvalovacím procesu“.

Pokud ve schvalovacím procesu uspějete, nabídne vám banka kontokorentní úvěr ve výši od 5 000 Kč do 150 000 Kč. Výše kontokorentního úvěru závisí opět „na schvalovacím procesu“ a na výši výdělku. Žádost o kontokorent vás vyjde na 200 Kč. Kontokorent musí klient vyrovnat již do 6 měsíců a současná úroková sazba je 13 %.

Komerční banka

Komerční banka nabízí ke studentskému kontu Gaudeamus kontokorentní úvěr, jehož úroková sazba v současné době činí 12 %. Kontokorentní úvěr je možné získat ihned při založení konta Gaudeamus ve výši, a to od 1 000 Kč do 2 000 Kč, případně po třech měsících vedení konta, kdy je pak podmínkou průměrný zůstatek na účtu minimálně 2 000 Kč.

Výše kontokorentu se poté odvíjí od toho, zda jste studentem střední školy, vyšší odborné školy nebo vysoké školy. Pokud jste studentem střední školy, máte možnost získat kontokorent od 1 000 Kč do 5 000 Kč. V případě, že jste studentem vyšší odborné školy nebo vysoké školy, máte možnost získat kontokorent od 1 000 Kč do 10 000 Kč. Debet je nutné vyrovnat nejpozději do 180 kalendářních dnů.

Poštovní spořitelna

Poštovní spořitelna nabízí konto s názvem Junior, které je určené pro osoby od 15 do 26 let. Není zde podmínkou, že musíte být studentem.

Výše kontokorentu závisí na průměrném zůstatku na účtu. Kontokorent můžete získat od 2 000 Kč do 20 000 Kč, přičemž pokud chcete získat kontokorent 2 000 Kč, musíte přijmout každý měsíc na účet 2 000 Kč.

Kontokorent můžete získat po 6 měsících vedení účtu a za žádost zaplatíte 200 Kč. Každý měsíc si ještě Poštovní spořitelna vezme za vedení kontokorentu 8 Kč. Úroková sazba je v současné době 12 %.

Oprava: Majitelé konta Junior neplatí poplatek za vedení kontokorentu. Vedení kontokorentu je zpoplatněno pouze u programů Klasik a Elektron.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nabízí pro studenty KOMPLET KONTO STUDENT, které je určeno pro studenty od 15 do 26 let. Po třech měsících je možné požádat i zde o kontokorent. Žádost a vedení kontokorentního úvěru je zdarma.

Aby vám byl kontokorent schválen, je nutné, aby vám každý měsíc na účet přišlo minimálně 8 000 Kč. Výše kontokorentního úvěru může být maximálně do výše měsíčního příjmu na účet. Pokud vám tedy na účet každý měsíc přijde ona minimální částka 8 000 Kč, máte nárok na kontokorent v maximální částce 8 000 Kč.

Úroková sazba není pro studenty zvýhodněná a v současné době činí 12,35 %. Kontokorent je nutné vyrovnat nejpozději do jednoho roku.

Sparkasse Mühlviertel – West banka

SMWB nemá speciální druh účtu pro studenty, ale nabízí běžný účet pro mladé (bez ohledu na to, zda jde o studenta) do 25 let včetně, tzv. Zvýhodněné K-konto. I v rámci tohoto konta je možné získat kontokorent.

Banka nastaví kontokorentní rámec po třech měsících. Úroková sazba je 12,5 % – 13 % a závisí na výši kontokorentního rámce. Výše kontokorentu, kterou banka poskytne, se odvíjí od čistého měsíčního příjmu (nutno doložit potvrzení o příjmech), který je potřeba na tento účet zasílat. Úvěrový rámec je zhruba dvojnásobek příjmu po odečtení životního minima a nákladů klienta. Maximální výše může být 50 000 Kč.

Kontokorent je nutné vyrovnat nejpozději do jednoho roku. Poplatek za poskytnutí kontokorentu je 1,5 %, minimálně 300 Kč/rok. K zajištění kontokorentu slouží bianco směnka.

Waldviertler Sparkasse von 1842

Kontokorentní úvěr si můžou studenti zřídit ihned při založení speciálního účtu pro studenty s názvem S-Club účet. Výše kontokorentního rámce je 5 000 Kč a úročen je 12 %.

Podmínkou k získání debetního rámce je studium na kterékoliv vysoké škole. Kontokorentní úvěr se poskytuje bez zajištění a je splatný při ukončení studia nebo vždy k 30. 9. následujícího roku. Poplatek za zřízení kontokorentního úvěru si banka neúčtuje.

Kontokorentní úvěry
Výše kontokorentu* Vyrovnání kontokorentu Roční úroková sazba
Česká spořitelna 5 000 – 20 000 Kč do 1 roku 13,9 %
ČSOB 6 000 Kč do 1 roku 12,9 %
eBanka 5 000 – 150 000 Kč do 6 měsíců 13 %
Komerční banka 1 000 – 10 000 Kč do 180 dnů 12 %
Poštovní spořitelna 2 000 – 20 000 Kč do 1 roku 12 %
Raiffeisen Bank dle každoměsíčního příjmu na účet do 1 roku 12,35 %
SMWB dvojnásobek příjmu po odečtení životního minima – max. 50 000 Kč do 1 roku 13 %
WSPK 5 000 Kč do 30. 9. následujícího roku 12 %

* Výše kontokorentu závisí na studovaném druhu školy (SŠ, VOŠ, VŠ).

Úvěry pro studenty

Zařazení kontokorentních úvěrů k „balíčku služeb“ studentských účtů je již standard. Řada studentů může již využívat stejné služby jako jejich rodiče. Ale jak je to s půjčováním peněz na delší dobu? V současné době speciální úvěry pro studenty nabízejí na našem trhu pouze tři banky: Česká spořitelna, Komerční banka a Sprakasse Műhlviertel – Wese banka.

Česká spořitelna

U České spořitelny je získání úvěru pro studenty vázáno na vlastnictví studentského účtu Student+. Úvěr může získat student alespoň druhého ročníku vyšší odborné školy nebo vysoké školy v denním studiu.

Vzhledem k tomu, že Česká spořitelna předpokládá, že se plně věnujete studiu, a tudíž nemáte žádné příjmy, je zde nutný spoludlužnický závazek rodiče nebo třetí osoby při výši úvěru do 100 000 Kč a ručitelský závazek nebo zástavní právo k nemovitosti u úvěrů vyšších než 100 000 Kč. Výše úvěru je minimálně 15 000 Kč a maximálně 300 000 Kč.

Příjemné je, že se jedná o neúčelový úvěr, takže půjčené peníze můžete použít na cokoliv. Úroková sazba je fixní (tzn. pevná) po celou dobu splatnosti úvěru a v současné době činí 8,9 %. Příjemné jistě je, že můžete mít i snížené splátky po dobu studia.

Délka splácení úvěru je od 1 roku do 10 let. Pokud budete mít peníze navíc, můžete vložit mimořádnou splátku nebo úvěr předčasně splatit celý. Za zpracování žádosti u tohoto úvěru si Česká spořitelna neúčtuje žádný poplatek.

Komerční banka

Komerční banka je druhou bankou, která v rámci konta Gaudeamus poskytuje úvěry pro studenty. Úvěr Gaudeamus je určen pro studenty vyšších odborných škol a vysokých škol v České republice nebo v zahraničí. Opět se jedná o neúčelový úvěr, proto jej můžete použít na cokoliv.

Komerční banka vám půjčí od 50 000 Kč do 150 000 Kč. Horní hranice se ještě zvyšuje, pokud student může začít splácet hned po poskytnutí úvěru – na 500 000 Kč.

Peníze můžete získat jednorázově nebo je můžete čerpat postupně. V případě, že se rozhodnete pro postupné čerpání, musí být vždy čerpáno minimálně 20 000 Kč. Úvěr musíte splatit nejpozději do 10 let, přičemž je možné během studia platit pouze úroky z vyčerpaného úvěru.

Vzhledem k tomu, že se opět předpokládá, že nejste výdělečně činní, je nutné zajištění úvěru například ručením rodičů nebo stavebním spořením u VSS KB.

Úvěr lze předčasně splatit, a to bez jakýchkoli sankcí. Úroková sazba se odvíjí od výše úvěru a také od doby splácení úvěru – v současné době od 7,58 % do 11,86 %. Podobně jako u České spořitelny i u Komerční banky je tato úroková sazba fixní.

Poplatek za žádost si Komerční banka neúčtuje, ale každý měsíc musíte zaplatit poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 50 Kč.

Sparkasse Mühlviertel – West banka

SMWB patří také do skupiny bank, které nabízejí úvěry pro studenty. Na rozdíl od předchozích dvou bank, u kterých jste mohli použít půjčené peníze na cokoliv (jednalo se o tzv. bezúčelový úvěr), u SMWB můžete půjčené peníze použít jen na studijní náklady při studiu na vysoké škole, postgraduálním studiu či vyšší odborné škole, a to v České republice i v zahraničí.

Podmínkou k získání úvěru je vedení K-KONTA, rodiče žadatele musí být klienti SMWB banky, student předloží potvrzení o studiu nebo stipendiu a kopii maturitního vysvědčení. Zároveň věk studenta při přijetí ke studiu nesmí překročit 25 let.

Student může získat úvěr ve výši od 50 000 Kč do 300 000 Kč. Pokud si půjčíte do 100 000 Kč, zaplatíte poplatek ve výši 1 000 Kč, v případě vypůjčení si vyšší částky (max. 300 000 Kč) student zaplatí 1 500 Kč.

Úroková sazba se v současné době pohybuje okolo 10 % a závisí na objemu půjčených peněz. Splatnost je do 10 let a čerpání úvěru probíhá podle platby školného.

Zajištění úvěru při půjčené částce do 100 000 Kč je ručitelským prohlášením a směnkou rodičů. Pokud si chcete půjčit více než 100 000 Kč, banka požaduje zajištění úvěru nemovitostí.

skoleni_4_3

Odložené nebo případně snížené splátky během studia u této banky nezískáte. Úvěr lze splatit i dříve, ale klient si musí písemně předem požádat.

Studentský úvěr
Výše úvěru Poplatek za žádost Poplatek za vedení úvěrového účtu Splatnost úvěru (v letech) Úroková sazba
Česká spořitelna 15 000 – 300 000 Kč zdarma zdarma 1 až 10 8,90%
Komerční banka 50 000– 500 000 Kč zdarma 50 Kč/měsíc 1 až 10 7,58 % – 11,86 %*
SMWB 50 000 – 300 000 Kč do 100 000 Kč  – 1 000 Kč
do 300 000 Kč  – 1 500 Kč
zdarma 1 až 10 10 %**

* Úroková sazba závisí na délce splatnosti a na výši úvěru.
** Úroková sazba se pohybuje kolem 10 % a závisí na objemu úvěru.

Anketa

Využíváte úvěrové produkty pro studenty?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).