Hlavní navigace

GE Money - s novým jménem nové produkty

19. 1. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Nové jméno a značka jsou příležitosti pro nabídnutí nových produktů jak stvořené. V pondělí se přejmenovala skupina GE Capital v čele s bankou na GE Money a včera představila nové produkty, které mají být lepší, než ty minulé. S jakými novinkami GE Money přichází?

Od pondělí 17. ledna 2005 společnosti ze skupiny GE naleznete pod novým jménem – GE Money Bank (dříve GE Capital Bank, ještě dříve Agrobanka), GE Money Multiservis (dříve GE Capital Multiservis, ještě dříve Multiservis) a GE Money Auto (dříve GE Capital Leasing). Změna jména je celosvětovou akcí a s „předjmény“ GE Money se setkáte stále častěji na celém světě (v roce 2006 by měla být přejmenována poslední zapadlá pobočka). Důvodem je sjednocení značky finanční divize General Electric, která dosud vystupovala pod různými jmény.

V České republice (a na Slovensku) započal proces přejmenovávání obchodních míst, bankomatů a přetisk letáků v listopadu minulého roku a do konce letošního ledna by měl být dokončen. Oficiálně došlo ke změně k tomuto pondělí. Změnily se též internetové stránky banky, které naleznete na nové adrese www.gemoney.cz. Dříve užívané domény jsou samozřejmě přesměrovány.

Změna značky je pěkná a drahá záležitost, důležité pro klienta ale je, co s sebou přinese. A u GE Money toho není málo.

Genius

Novinek je celá řada napříč skupinou GE Money a může se dotknout všech jejích klientů. Nejviditelnější bude zřejmě u balíčkového účtu Genius, který se nabízí v nové podobě. Stávající klienti mohou ponechat účet beze změny, ale možná se jim také vyplatí přejít na nový.

Zatímco dosud si mohli klienti vybrat ze tří variant produktu Genius, které se kromě výše poplatků lišily počtem služeb zahrnutých v balíčku, nový Genius je jen jeden. Klient si k základnímu produktu v ceně 79 Kč se dvěmi produkty v balíčku mohou za 20 Kč měsíčně připlatit další službu. Základní účet obsahuje dva výběry z bankomatu GE zdarma a jako volitelné jsou nabízeny

  • elektronická platební karta,
  • embosovaná platební karta,
  • spořící účet,
  • kontokorent,
  • Mobil banka,
  • Internet banka,
  • Telefon banka.

Zda se změna stávajícím klientům vyplatí, záleží na počtu užívaných služeb. Klienti s Geniem Mini zaplatí o 1 Kč méně a mohou využívat o jeden produkt méně, než jaký je základ nového Genia. Ovšem, 1 Kč není zrovna závratný rozdíl. Klienti s účtem Genius Standard, kde mohou využívat až čtyři produkty navázané na běžný účet, platili 127 Kč měsíčně. Pokud chtějí využívat čtyři doplňkové produkty s novým Geniem, zaplatí 119 Kč, tedy o 8 Kč měsíčně méně. Změna se nevyplatí především rodinám, které dříve využívaly Genius Komplet za 216 Kč s neomezeným počtem doplňkových služeb, pokud využívají sedm a více služeb (např. tři platební karty – pro každého dospělého v rodině, spořící účet, kontokorent a dva kanály přímého bankovnictví). Pravda, takových asi příliš mnoho nebude. V každém případě by s novým Geniem měli smůlu – maximální počet produktů k účtu je stanoven na šest.

Co je však mnohem zajímavější než samotná možnost získání více produktů a jejich „poskládání“ podle osobních preferencí, je možnost kdykoli přibrat, ubrat či změnit doplňkový produkt bez jakýchkoli dodatečných poplatků. Pokud například věříte spíše elektronickým platebním kartám, ale budete chtít vycestovat do země, kde je elektronických terminálů nedostatek, můžete ji vyměnit za embosovanou. Po návratu z dovolené ji odevzdáte a necháte si vydat elektronickou a nezaplatíte žádný dodatečný poplatek. Jen je třeba čekat přibližně týden na vydání nové karty.

Genius Student

GE Money Bank využila transformace jména i k uvedení prvního studentského účtu, který je založen na principu skládacího Genia. Za 19 Kč měsíčně si student může vybrat až tři produkty k účtu a z výhod Genia zůstávají též dva výběry z bankomatu. Přestože je veden pouze od 15 do 24 let, oproti ostatním „studentským“ bankám je v jistém směru benevolentnější – stačí donést jediné potvrzení o studiu a účet bude veden až do konce, nebo do zrušení ze strany studenta.

Výší poplatků se Genius Student blíží účtu Gaudeamus2 od Komerční banky s embosovanou platební kartou a internetovým bankovnictvím. Je otázka pro diskusi, zda Genius Student zaujme v konkurenci účtů, jež nemají poplatek za vedení a které navíc bývají vybavené řadou dalších lákadel.

Úvěrování

Klienti banky si nejspíš již zvykli na položku ve výpisu z účtu, která jim oznamovala, kolik dostanou „na počkání“, pokud budou chtít úvěr. Pro tuto informaci si mohli též zavolat, připojit se k internetovému bankovnictví nebo si dojít na pobočku. Nově ji budou mít i na bankomatech, přes které si mohou též nechat zavolat a domluvit se na podepsání smlouvy. Možnost doptat se na úvěr budou mít i klienti jiných bank, kteří zabloudí k bankomatu GE Money.

Bankomaty projdou ještě další změnou – v březnu by všech 365 bankomatů mělo být vybaveno čipovou technologií a banka počítá s jejich rozmnožením na 385 do konce roku. Ač banky tlačí klienty k obchodníkům, o bankomaty zcela zájem neztratily. O tom svědčí například zavedení platebních bankomatů Českou spořitelnou, na nichž lze zadávat jednoduché platební příkazy.

GE Money začala vydávat novou kreditní kartu Maestro. Když ji srovnám s kreditní kartou GE Capital Bank, její novota rázem zšedne. Má stejnou úrokovou sazbu (1,65 % měsíčně), stejné bezúročné období (až 50 dní), maximální úvěrový rámec (150 tis. Kč), měsíční i roční poplatky (0 Kč; v dalších letech 0 Kč ročně, pokud byl uskutečněn obrat na kartě alespoň 50 tis. Kč za rok, jinak 299 Kč) i minimální měsíční splátku (5 %). Jedno se ale změnilo – design. Ne vždy je nový produkt skutečně nový.

Expres půjčka slaví dle slov GE Money úspěchy. Proto od března banka naváže neúčelovou půjčkou bez zajištění pro podnikatele s objemem od 40 tis. Kč do 1 mil. Kč. Její předností má být schválení do 20 minut, čerpání do 24 hodin, jediné daňové přiznání (zpravidla banky vyžadují alespoň dvouletou historii firmy) a pevná výše splátky. Splatnost bude 2 až 5 let.

Na novinky v hypotékách si klienti (a potenciální klienti) také budou muset ještě počkat. O co půjde? Zatímco běžně lze získat příslib či předběžné schválení hypotečního úvěru a schválení úvěru je třeba odložit na dobu, kdy kupující již zná kupovanou nemovitost, GE chce proces otočit – nejprve schválí hypoteční úvěr v garantovaném objemu za garantovanou úrokovou sazbu, pak již stačí jen nalézt nemovitost a zaplatit ji. Jaké budou poplatky a úroky (čili zda se to vyplatí) a co se stane v případě, že seženu nemovitost levnější (opět s ohledem na poplatky) vás budeme informovat, až bude produkt dostupný.

„Maličkosti“ na závěr

Jako malou pozornost zaslala (případně zašle) svým stávajícím zákazníkům GE Money Auto slevovou kartu k čerpacím stanicím Benzina. Sleva 2,2 % není nikterak závratná, zvláště s ohledem na to, že Benzina patří mezi dražší čerpací stanice v ČR. Kartu dostanou i noví zákazníci a platí do konce roku 2007.

CHP22

Pokud vejdete do banky a překvapí vás dětská školka, neděste se. Jste správně (pokud míříte do GE Money Bank). GE chce pobočky vybavovat dětskými koutky. Když si neodložíte děcko, alespoň se budete moci občerstvit v nápojové fontáně. Abyste měli více času, prodlouží banka otvírací dobu.

GE Money se do přejmenování vrhla vehementně. Zda změna dopadne na klienty spíše pozitivně nebo převážně negativními důsledky, ukáže až čas. Konkurence ale nespí, a to je dobře pro všechny uživatele (nejen) bankovních služeb.

Který název považujete za lepší?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).