Hlavní navigace

Pokusů o pojistné podvody přibývá. Podvodníci se specializují na úrazové pojištění

6. 12. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Muž tvrdil, že omylem vypil litr vína. I takové případy vyšetřují týmy řešící pojistné podvody. Pokusů o ně každoročně přibývá a zvyšují se také částky jednotlivých případů.

V roce 2018 prověřily pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) 10 325 podezřelých hlášení a odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,299 miliardy Kč. Průměrná výše jednoho pojistného podvodu v tomto roce dosáhla hodnoty 232 000 Kč. Zatímco v roce 2017 to bylo jen 196 000 Kč. S nárůstem pojistných podvodů se potýká i Česká pojišťovna. V prvních třech čtvrtletích roku 2019 detektivové pojišťovny přišli na pojistné podvody v celkové hodnotě 316 milionů Kč.

Statistiky vede Praha

„Letos se zatím nejvíce podvádělo tradičně v Praze, kde detektivové odhalili podvody za 68 milionů Kč. Na pomyslném druhém místě se umístil Jihomoravský kraj s pojistnými podvody za více než 42 milionů Kč a třetí příčku obsadil Jihočeský kraj, kde pojistné podvody přesáhly částku 38 milionů Kč, říká Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Naopak nejméně pojistných podvodů zaznamenali detektivové České pojišťovny na Vysočině, kde odhalené pojistné podvody dosáhly jen částky ve výši 560 000 Kč. Podle statistiky pojišťovny patří právě Vysočina dlouhodobě mezi kraje, kde se podvádí nejméně.

Její slova, pokud jde o region s největší mírou páchání pojistných podvodů, potvrzuje Honza Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Nejvíce podvodů jsme za tři uplynulá čtvrtletí roku 2019 zaznamenali v Praze. A to jak co do počtu, tak hodnoty. Následují Ústecký a Moravskoslezský kraj, informuje Honza Marek. Detektivové Allianz pojišťovny odhalili od ledna do září 2019 pojistné podvody za více než 256 milionů korun. Nejvíce jich zaznamenali v Praze, následně ve středních Čechách a Moravskoslezském kraji. Nejméně podvodů odhalili na Vysočině.

Průměrná výše hodnoty pojistného podvodu stále roste:


Autor: Česká asociace pojišťoven

Zhodnotíme-li odhalené podvody za uplynulých deset let (tedy za období od roku 2009 včetně do roku 2018), pak se dostáváme na částku přesahující 3,8 miliardy Kč. V posledních dvou třech letech se pak objem odhalených pojistných podvodů drží na hranici 400 milionů Kč, doplňuje Ivana Buriánková. Nejběžnější jsou prý podvody související s pojištěním motorových vozidel. Řada nepoctivých motoristů má nejspíš pocit, že nafingovat dopravní nehodu či krádež vozu je nejjednodušší způsob, jak připravit pojišťovnu o peníze.

Za pokus o pojistný podvod dostal 4,5 roku

Některé pokusy o pojistné podvody jsou dosti bizarní. Například muž, u kterého byl během vyšetřování dopravní nehody zjištěn alkohol v krvi, policii tvrdil, že v autě převážel víno v PET lahvích. Poté, co nezvládl řízení a vletěl do příkopu, si potřeboval kvůli zranění vypláchnout ústa a v šoku sáhl po první láhvi, kterou měl po ruce. Nevšiml si prý, že se nejedná o vodu, ale o víno a vypláchl si je zhruba litrem vína. Pozoruhodný je také případ opraváře nejmenovaného autoservisu, který opravoval nabouraná auta. Bez vědomí jejich majitelů hlásil na tato vozidla fiktivní dopravní nehody a následně i pojistné události hned několika pojišťovnám. Za toto protizákonné chování odešel od soudu s trestem 4,5 roku odnětí svobody nepodmíněně, popisuje těžko uvěřitelný případ Honza Marek.

Podvádějí i podnikatelé

O úsměvný pojistný podvod se pokusil pár sdílející společnou domácnost. Muž údajně svou neopatrností vrazil do ženy, které měl kvůli tomu vypadnout z ruky značkový notebook a poškodit se. Během vyšetřování se ukázalo, že doklady o koupi a provedení opravy jsou padělané. Aktéři se navíc vymyšlenou pojistnou událost pokusili uplatnit u několika pojišťoven zároveň. K dovršení všeho v čestném prohlášení uvedli, že mezi nimi neexistuje žádný vztah. Podvody nejsou cizí ani některým podnikatelům. Zaznamenali jsme například případ, kdy se jistý podnikatel pokusil z podnikatelského pojištění získat škodu za zkažené zásoby zboží, ke které došlo kvůli závadě na chladicím zařízení. Ovšem počet kusů mražené drůbeže se do uvedeného chladícího zařízení nikdy nemohl vejít, dodává Honza Marek.

Organizované skupiny nejčastěji podnikají v úrazovém pojištění

Na začátku letní turistické sezóny přibývá pojistných podvodů, které spadají do oblasti cestovního pojištění. Podvodníci nejčastěji předstírají krádež zavazadel při jejich přepravě či umělé navyšují škody v souvislosti s krádežemi věcí z vozidel, v těchto případech se jedná spíše o drobnější částky v řádech tisíců, maximálně desetitisíců korun. Větší finanční dopad mají pojistné podvody páchané organizovanými skupinami. Ty se dříve soustředily zejména na autopojištění, v současné době se přesunuly do sféry úrazového pojištění.

Pojišťovny se nejčastěji setkávají s případy, kdy se lidé snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. Už takové jednání je však pokusem o pojistný podvod. Organizované skupiny se naproti tomu pokouší zvýšit počet pojistných událostí souvisejících s úrazovým pojištěním s vědomým zapojením lékařů. Ne všichni lékaři se ale na pojistných podvodech podílí úmyslně. Neuvědomují si totiž, že například neopodstatněné prodlužování pacientovy léčby se dá klasifikovat jako spoluúčast na pojistném podvodu a mohou za to být sankcionováni.

Objem výše odhalených pojistných podvodů se za posledních 8 let více než zdvojnásobil:


Autor: Česká asociace pojišťoven

Organizované skupiny lze však poměrně snadno vystopovat díky nezvykle vysokému počtu pojistných událostí na jednom nebo několika místech. Všechny pojistné události procházejí screeningem s pokročilým softwarem na vyhledávání sporných případů. Navíc trh v této oblasti dobře spolupracuje, takže podvodníky známe, i když provedli podvod jinde. Úspěšnost odhalování se rok od roku zlepšuje, prozrazuje Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny.

Pojistný podvod je trestný čin

Pojistné podvody častěji páchají lidé s finančními problémy, ať už jde například o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče, nebo o osoby závislé na nejrůznějších návykových látkách. Pojistného podvodu se ale dopouští i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Zarážející je, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu – pokusu o pojistný podvod, podotýká Ivana Buriánková.

Při prokázání pojistného podvodu vám přitom hrozí trest až 10 let vězení. Aby se jednalo o pojistný podvod, musí být při sjednávání nebo změně pojistné smlouvy uvedeny nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace, případně k zamlčení důležitých údajů. Dále je jako pojistný podvod chápána úmyslně vyvolaná pojistná událost či jednání, které vedlo ke zvýšení hodnoty vzniklé škody. Za spáchání pojistného podvodu lze uložit trest odnětí svobody v rozmezí 2–10 let, zákaz činnosti, propadnutí věci anebo peněžitý trest, objasňuje Soňa Anderlová, gestor oblasti prevence pojistného podvodu ČAP.

FIN21

Pojišťovací detektivy není snadné obelstít

Česká asociace pojišťoven a pojišťovny systém na odhalování pojistných podvodů neustále zdokonalují. Asociace za tímto účelem vyvinula a provozuje systémy pro výměnu informací o podezřelých okolnostech SVIPO a SVIPO II, do kterých se mohou zapojit všechny komerční pojišťovny působící na českém pojistném trhu bez ohledu na jejich členství v asociaci, říká Soňa Anderlová.

Lidé si mnohdy neuvědomují, že týmy, které se detekci pojistných podvodů věnují, jsou zkušení profesionálové s dlouholetou praxí a cílenou specializací, které není snadné obelstít. Data o pojistných událostech nejprve putují do datového skladu. Zde funguje určitý detekční systém. Ten podle zadaných algoritmů vybírá případy, které jsou něčím nestandardní. Tyto případy potom detailněji procházejí specializovaní likvidátoři nebo přímo detektivové. Ti vyšetřují takové případy nejen od stolu za pomoci moderních analytických nástrojů, ale pohybují se i v terénu. Mají možnost hovořit se svědky a případně si vyžádat další dokumentaci, uzavírá Ivana Buriánková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).