Hlavní navigace

Češi vs. riziko: Vrátili byste nalezenou peněženku?

5. 12. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Upravili byste si daňové přiznání, abyste nemuseli státu platit moc peněz? Vrátili byste nalezenou peněženku s 5000 Kč? Vztah Čechů k riziku je proměnlivý.

Jste při investicích a v životě spíše opatrnější, nebo rádi riskujete? Pravděpodobně bude záležet na tom, o jakou záležitost půjde. NN Životní pojišťovna provedla průzkum, aby zmapovala vztah Čechů k riziku. Najdete se v odpovědích? Průzkum byl proveden metodou DOSPERT.

Investovali byste desetinu ročního příjmu do akcií?

Jeden z bloků studie se týkal financí, investic a s tím spojeného rizika. Pokud byste si měli vybrat, kde investujete desetinu svého ročního příjmu, kam byste své peníze uložili? Z průzkumu vyplynulo, že Češi se bojí investování podobně, jako kdyby měli vsadit peníze v kartách.

Třetina dotázaných považuje za bezpečnou variantu tyto peníze investovat do konzervativního fondu. To může být „sázka na jistotu“, ale paradoxně tím vaše peníze možná příliš nezhodnotí. Dlouhodobé statistiky totiž ukazují, že konzervativní investice většinou končí v minusu.

Jako velmi nebezpečnou vnímá 41 % respondentů variantu, že by desetinu svého ročního příjmu investovali do akcií s výraznými výkyvy cen. Trpěliví Češi v otázce investic nejsou. Jakýkoli výkyv vnímají rizikově a svou investici okamžitě považují za ohroženou.

Totožně vnímají variantu, ve které by stejnou částkou měli podpořit začínající firmu a koupit si v ní podíl.

Sázení a sportka není totéž?

Pozitivně se Češi nedívají ani na hazard v podobě sázení a hraní karet o peníze. Pokud by měli vsadit svou denní výplatu nebo hrát karty o svou denní výplatu, téměř polovina (45 %) Čechů by to považovala za velice riskantní.

Co se však týče sázení ve sportce, vnímají to Češi malinko jinak. Čtvrtina z nich by vsadila svůj denní výdělek ve sportce a považovali by takovou investici za téměř bezrizikovou. Denní výdělek se přitom podle průměrné mzdy pohybuje okolo 1500 Kč.

Vsadit ve sportce denní příjem tak Češi paradoxně vnímají podobně bezpečně jako investovat desetinu ročního příjmu do konzervativního fondu. Paralelně podobně vnímají za rizikové investovat do start-upu nebo vsadit peníze v kartách.

Neznamená to však, že zbytek respondentů by udělal pravý opak. Řada dotázaných danou situaci například nijak nehodnotí, nemá na ni zatím žádný názor. Ti by pak dle svých slov jednali až podle momentální situace a okolností.

Víc než polovina by si upravila daňové přiznání

Zdaleka největší riziko vnímají dotázaní v situaci, kdy jejich chování může mít vliv na to, jak budou vypadat před ostatními. Pokud by nějaké chování mohlo vypovídat o jejich charakteru, vnímají Češi jako riziko své následné chování.

S tím souvisí například situace, kdy by si Češi samovolně upravili daňové přiznání, aby jaksi optimalizovali svou daňovou povinnost a mohli státu zaplatit méně na daních. Takovou situaci vnímá více než polovina dotázaných za velmi rizikovou. Nikoli však z hlediska, kdy by mohli mít potíže se zákonem, ale spíše z hlediska, jak by na ně koukalo okolí, kdyby tyto potíže se zákonem následně opravdu měli.

Vrátili byste nalezenou peněženku?

Mnohem benevolentnější jsou lidé v otázce navrácení nalezené peněženky jejímu majiteli. Za předpokladu, že by se v ní nacházelo 5000 Kč. Čtvrtina dotázaných by nevnímala jako riziko, kdyby nalezenou peněženku nevrátili. Možná to souvisí i s tím, že při samotném nálezu peněženky by je nikdo spatřit nemusel a případné nenalezení a nenavrácení peněženky by nevrhlo stín podezření na ně. Zatímco problémy s daňovým úřadem jsou zcela konkrétní a týkají se přímo jich.

Za rizikovou nevnímá 20 % dotázaných ani nevěru. Riskantnější je tak pro ně úprava daňového přiznání než mít poměr.

V této oblasti jsou poměrně výrazné rozdíly mezi muži a ženami. Tato rizika vnímají mnohem citlivěji ženy a čím starší ženy odpovídají, za tím rizikovější dané chování považují.

Pro 8 % Čechů by také nebyl problém vydávat cizí práci za tu svou.

Velice opatrní jsou však lidé na své děti. Pro 80 % respondentů by byla velmi riziková představa, že by nechali doma své malé děti samotné.

Pětina by jela na motorce bez helmy, dvě třetiny se v autě nepřipoutají

Rizikově občas Češi přistupují i k otázce své bezpečnosti a vlastního zdraví. Pro 80 % dotázaných je představa, že by sedli na motorku bez helmy a někam jeli, neúnosná. Pětina Čechů by však takové riziko podstoupila.

A mnohem více „odvážní“ jsou pak někteří za volantem auta. Tam by bez připoutání vyjelo na silnici dokonce 40 % dotázaných. Zajímavé ale je, že jako mnohem větší riziko vnímají lidé chůzi v noci sami venku. Polovina dotázaných se bojí jít v noci sama domů.

Polovina dotázaných pak jako problém nevidí situaci, kdy se opijí na nějakém večírku. Riziko rakoviny kůže si mnozí také nepřipouštějí. Třetina vnímá riziko opalování se bez opalovacího krému či oleje jako únosné a přijatelné.

Rizika úrazu a následného výpadku příjmu a dopadu na domácnost se bojí jen polovina lidí. Druhá polovina nad uzavřením například rizikového životního pojištění nepomýšlí a ani jej sjednané nemá.

Jak se stavíte k adrenalinu?

Zajímavý mají Češi vztah i k adrenalinu. Sjíždění divoké řeky vnímá jako riziko 60 % dotázaných. Pilotování malého letadla pak třetina dotázaných. Za mnohem rizikovější ale vnímají například lyžování na černé sjezdovce. To označilo za rizikové 71 % Čechů.

Naopak 20 % dotázaných nevnímá jako rizikový skok padákem. A 68 % Čechů nepovažuje za rizikovou situaci, kdy by jeli kempovat do přírody.

Tip do článku - účto fakturace duben

Etiku a morálku vnímáme jako největší riziko, vztahů se nebojíme

Podle průzkumu vnímají Češi jako nejrizikovější ty situace, které mohou nejvíce vypovědět o jejich morálce, charakteru či o etice.

V jakých oblastech svého života pociťujete riziko?
Autor: NN Životní pojišťovna

V jakých oblastech svého života pociťujete riziko?

Až poté následují rizika spojená se zdravím a bezpečím a následně řeší finance. Naopak vztahy vnímají Češi většinou velice pozitivně a zcela logicky se v nich tak cítí velice bezpečně. Rizika spojená se vztahem si připouštějí zdaleka nejméně.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).