Hlavní navigace

Novinky za září: Jedna jízdenka na všechny vlaky, vyšší platy a levnější hypotéky

3. 10. 2019
Doba čtení: 25 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Řada bank zlevnila hypoteční úvěry, další se věnovaly multibankingu či systému okamžitých plateb a nechybí ani zavedení možnosti platit chytrými hodinkami. Podívejte se, jestli vám něco neuniklo.

Pojišťovnictví

Allianz: i plechové škody na vozech u nás řeší automat

Allianz pojišťovny nově kromě automatické likvidace pojistných událostí čelních skel vyřídíte automaticky i likvidace plechových škod motorových vozidel. Automatická likvidace probíhá na platformě CebiCom, která je vytvořená ve spolupráci se společností Cebia.

Doposud byl standardní proces takový, že pojišťovna nejprve sesbírala podklady z likvidace a až když se jí všechny sešly, tak servis požádá o vystavení tzv. krycího dopisu. To se ale změnilo. K odeslání krycího dopisu, který garantuje servisu platbu za opravu, může dojít při splnění dalších podmínek zcela automaticky, bez zásahu člověka, dodává Martin Hlaváč, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny.

AXA pojišťovna: u nás konzultujete i s lékařem na telefonu

Skupina AXA Česká republika a Slovensko pro své klienty spustila službu s názvem Telemedicína. V rámci ní máte možnost bezplatně telefonicky konzultovat svůj aktuální zdravotní stav či zdravotní problém svých blízkých. Služba je dostupná 24 hodin denně, a to z ČR i ze zahraničí. Podmínkou však je, abyste měli u skupiny AXA uzavřenou platnou smlouvu rizikového životního pojištění. Pokud smlouvu máte, mohou službu využít i vaši rodinní příslušníci, pokud s vámi žijí ve společné domácnosti.

V případě využití služby vám asistenční společnost na základě sdělených informací doporučí vhodného lékaře a toho s vámi telefonicky spojí. Lékař s vámi zkonzultuje váš problém a vydá doporučení a návrh dalšího postupu. AXA však důrazně upozorňuje, že služba nenahrazuje rychlou lékařskou pomoc a není určena pro řešení závažných stavů, jako například silné krvácení, kolaps apod.

Dále službu můžete využít i jako uživatel aplikace AXA Health Keeper, a to i když nejste klientem pojišťovny.

MALL.cz: nově pojišťujeme domácí mazlíčky

Na MALL.cz si můžete v kategorii Chovatelské potřeby – MALL.cz ZOO nově sjednat zdravotní a úrazové pojištění psů a koček PetExpert. Společnost slibuje nadstandardně rychlé vyřizování pojistných událostí. Spolupracuje s více jak 450 veterináři, kteří je zpracovávají online.

Online pojištění psů a koček kryje nečekané výdaje související s často nákladnou veterinární péčí, komentuje novinku Tomáš Punar z MALL Group.

Platba za provedený zákrok je veterináři odeslána nejpozději do 24 hodin, většinou však už do jedné hodiny. Jednotné ceny pojištění začínají na 99 Kč za měsíc. Maximální limit plnění při léčbě úrazu nebo nemoci je 120 000 Kč ročně a spoluúčast je u všech variant pojištění psů a koček stejná, činí 10 %, zbytek nákladů na lékařskou péči (90 %) hradí PetExpert.

OZP: přispíváme na nákup Apple Watch

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví zavedla v září 2019 nový příspěvek. Jako její klient si můžete zažádat o příspěvek na nákup chytrých hodinek. Tyto hodinky ale musí být schopny zaznamenat EKG.

Na českém trhu jsou v současné době takové hodinky dostupné jen jedny, a to Apple Watch 4 a 5. Jejich aplikace v telefonu má navíc potřebnou certifikaci, upozorňuje Miloslava Lukešová, obchodní ředitelka OZP.

Pokud si koupíte zmíněné hodinky v partnerské prodejně Smarty CZ, získáte 7% slevu. Kromě toho vám pojišťovna poskytne na hodinky příspěvek. Jeho výše je ale individuální, a to podle počtu bonusových kreditů.

Pojišťovna v budoucnu příspěvek vztáhne i na další obdobná zařízení, jakmile budou běžně dostupná na českém trhu.

VZP: měníme průkazy pojištěnců

Všeobecná zdravotní pojišťovna změnila od 17. září 2019 průkazy pojištěnce. Po několik následujících let ale budou platit i stávající průkazy.

Nové průkazy budou platit 10 let a dostávat je budete automaticky poštou, tak jak tomu bylo dosud, s blížícím se koncem platnosti předchozí kartičky. K masivní výměně dojde v roce 2024, kdy končí platnost průkazu 4,5 milionu pojištěnců VZP.

Ke změně VZP přikročila s cílem zpřehlednit údaje na zadní straně průkazky a dát jí modernější podobu. Úprava, kdy jedna strana bude výrazně červená, navíc umožní každému na první pohled rozpoznat, že jde o klienta VZP, protože pojišťovna má tento odstín jako svoji charakteristickou barvu, říká Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP.

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 (líc). Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – líc.

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 rub Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – rub.

Dosavadní průkaz pojištěnce:

Dosavadní průkaz pojištěnce líc. Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – líc.

Dosavadní průkaz pojištěnce rub. Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – rub.

Kromě klasických modrých „evropských“ kartiček existují ještě dvě další barevné varianty průkazů platné jen v ČR. Změny se jich týkají také.

Zelené průkazy

Zelený průkaz pojištěnce dostávají občané zemí mimo Evropskou unii, kteří pracují v České republice. Průkaz platí pouze na území ČR a vydává se vždy na jeden rok. Zelená barva zůstane stejná, mění se jen lehce její odstín, na rubové straně zmizí bílá pole a červený znak pojišťovny, jiné bude i rozložení textu.

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019:

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 líc. Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – líc.

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 rub. Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – rub.

Dosavadní průkaz pojištěnce:

Dosavadní průkaz pojištěnce líc Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – líc.

Dosavadní průkaz pojištěnce rub. Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – rub.

Žluté průkazy

Pokud jste u VZP registrováni jako u české výpomocné pojišťovny (zpravidla cizinci z jiné země EU), dostanete žluté průkazy. Platí jen na jeden rok a přímo na nich je vyznačena jedna ze tří variant, v jakém rozsahu je vám hrazena péče (plná péče / nezbytná péče / nutná a neodkladná péče).

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019:

Nová podoba zel. průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 líc. Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – líc.

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 rub. Autor: VZP

Nová podoba průkazu pojištěnce platná od 17. 9. 2019 – rub.

Dosavadní průkaz pojištěnce:

Dosavadní průkaz pojištěnce líc. Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – líc.

Dosavadní průkaz pojištěnce rub. Autor: VZP

Dosavadní průkaz pojištěnce – rub.

Bankovnictví

Kdo zlevnil hypotéky?

Úrokové sazby hypoték se hýbou každý měsíc. V září tomu nebylo jinak a řada bank přikročila ke zlevňování.

Air Bank zlevnila úroky u hypoték o 0,2 a 0,3 %. U úvěru od 1,5 milionu korun činí nová úroková sazba 2,59 %, přičemž snížené sazby platí u nově založených hypoték nebo na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na 5 let.

Air Bank zlevňuje hypotéky
Výše hypotéky Nové sazby od 7. 9. 2019 Původní sazby
1 500 000 až 30 000 000 Kč 2,59 % 2,79 %
700 000 až 1 499 999 Kč 2,69 % 2,89 %
300 000 až 699 999 Kč 2,79 % 3,09 %

Ke snížení úrokových sazeb přistoupila i Česká spořitelna. Ke snížení došlo u všech fixací, a to o 0,3 procentního bodu. Fixace hypoték na 5 a 8 let jsou nově dostupné od 2,44 %, 10leté fixace jsou úročeny od 2,54 %. 

Také Equa bank zavedla nižší úrokové sazby, a to o 0,2 % p.a. Snížená sazba je aktuální u hypoték určených na výstavbu domu či bytu a na refinancování hypoték s fixací nad 5 let. 

Banka se současně zavazuje uhradit za vás poplatky spjaté s katastrem nemovitostí. Konkrétně jde o vklad zástavního práva ve prospěch banky a výpis z katastru nemovitostí k čerpání hypotéky a výpis z katastru nemovitostí po vyčerpání hypotéky, říká Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a. s.
Hypotéky Účelová Refinancování Neúčelová / refinancování
Fixace 1 rok od 3,99 % 3,99 %
Fixace 3 roky od 2,69 % od 2,69 % 3,79 %
Fixace 5 let  od 2,49 % od 2,49 % 3,79 %

Fio banka snížila v září 2019 úrokové sazby u 3letých a 5letých fixací hypotečních úvěrů, a to z původních 2,28 % na 2,18 % p.a. Mimořádná splátka hypotéky i nadále zůstává bez poplatků, stejně jako možnost flexibilního snížení měsíční splátky, pokud máte založeno Hypospořicí konto. To si ke každé hypotéce můžete zřídit bezplatně.

Pokud máte během splácení volné peníze, můžete si je vložit na Hypospořicí konto, které je bezplatnou součástí hypotéky, a snížit si tak své měsíční splátky. Část hypotéky ve výši zůstatku na kontě není úročena. Peníze na kontě jsou klientům neustále k dispozici a můžou si je kdykoliv bezplatně vybrat a řídit si výši svých splátek podle své momentální situace, říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.

Snižování úrokových sazeb bylo v kurzu

Nižší úrokové sazby nabízí od září i fintechový startup Refinanso. Nově začíná na 1,68 % ročně. Nejnižší sazbu 1,68 % u nás mohou dostat především klienti s kratší splatností a nižší částkou k refinancování. Například klient, který refinancuje 1 000 000 Kč se sedmiletou splatností, sedmiletou fixací, pojištěním schopnosti splácet a zůstatku na běžném účtu 200 000 Kč, na roční úrokovou sazbu 1,68 % bez problémů dosáhne, uvádí Matěj Novák, CEO Refinanso.cz.

Běžný úrok se pak pohybuje okolo 2,1 % ročně. Případně vám hypoteční kalkulačka na stránkách Refinansa sdělí, jaký úrok dostanete ve vašem případě.

Dalším bonusem je možnost snížení úroku prostřednictvím aktivního využívání svého běžného účtu. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daný měsíc nachází, snižují v daný měsíc jistinu splátky. Klient, který splácí jistinu 1 000 000 Kč a v daný měsíc má na běžném účtu v průměru 100 000 Kč, tak platí úroky pouze z částky 900 000 Kč, což hypotéku výrazně zvýhodňuje, dodává Matěj Novák.

Podrobně jsme se novému startupu věnovali v článku Nový startup chce refinancovat hypotéky a garantovat nejvýhodnější úrokovou sazbu.

Hypotéky uzavřené přes Refinanso se sjednávají u MONETA Money Bank.

Ke konci září přikročila ke snižování úrokových sazeb Sberbank. U ní začínají úrokové sazby FÉR hypotéky s fixací na 5, 7 a 10 let na 2,49 % ročně. U neúčelové Americké hypotéky banka snížila úrokovou sazbu na 2,99 % ročně pro 5letou fixaci.

Kromě toho banka poskytuje bezplatně zpracování úvěru a vedení úvěrového účtu. Jako doplňkovou část k FÉR hypotéce nabízí až 500 000 Kč, které můžete využít například na zařízení bytu.

Od pondělí 9. září snížil úrokové sazby i Wüstenrot, a to u těchto hypoték:

 • Hypotéka pro vlastní bydlení,
 • Hypotéka dopředu,
 • Hypotéka Refin,
 • Hypotéka pro cizince,
 • Hypotéka na cokoliv.

Hypotéky nyní začínají na 2,43 % ročně. Celkově se jedná o snížení sazeb o 0,25 %. Zvýhodněná sazba se vztahuje také na produkty HypoRevit a TopRevit, které jsou určeny pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek, uvádí Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot.

A hypotéky začala nově nabízet i Banka CREDITAS. V nabídce má 3 typy hypotečních úvěrů:

 • hypotéku na vlastní bydlení,
 • hypotéku na investici, kdy je byt využíván k pronájmu,
 • americká hypotéka, tedy neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí.

Fixaci nabízí banka na 3, 5, 7 a 10 let, přičemž úroková sazba začíná na 2,57 % ročně. Výše hypotéky může dosahovat maximálně 80 % hodnoty zastavené nemovitosti. Úvěr může být zajištěn i více nemovitostmi.

Úvěr můžete kdykoli bez poplatku splatit či vložit mimořádnou splátku. Vedení běžného účtu je bezplatné. Banka do budoucna připravuje i další produkty.

Banka CREDITAS: nabízíme dětské účty, můžete vyhrát iPhone

Od září také banka začala nabízet dětské účty, a to pod názvy Richee účet Junior a Spoření Richee Junior. Běžný účet Richee účet Junior je určen pro děti od 6 do 17 let. Spořicí účet Spoření Richee Junior pak můžete dětem založit od narození.

Při zakládání účtu pro děti do 14 let je potřeba, abyste u zakládání byli vy jakožto zákonní zástupci. Od 15 let si pak děti mohou účet založit samy. Přes vaše internetové bankovnictví a přes mobilní aplikaci pak máte přehled o tocích peněz a můžete také nastavovat limity.

Richee účet Junior je bez poplatků. Neplatí se ani výběry z jakéhokoli bankomatu na světě. Částka do 50 000 Kč se úročí 1,5 % ročně. Spoření Richee Junior má úrokovou sazbu 1,8 % p.a., a to bez omezení výše vkladu.

Start Richee účtu Junior banka podpoří dárkem a soutěží o roční kapesné a nový iPhone. Soutěž banka spustí během října 2019. Za každý nově založený účet také pošle 100 Kč pro znevýhodněné děti neziskovce Společně pro děti.

Kromě toho Banka CREDITAS snížila úroky u termínovaných vkladů. Nově je u tříletého vkladu počítána úroková sazba 1,9 % místo 2 %. U pětiletého termínovaného vkladu je připočítáván úrok ve výši 2,4 % namísto původních 2,6 %. A to v případě, že zvolíte připisování úroků na konci sjednaného období. U varianty s průběžným připisováním úroků poklesla úroková sazba z 2,3 % na 2,1 %.

V případě sedmiletého termínovaného vkladu poklesla úroková sazba z 2,7 % na 2,5 % u připisování na konci období a z 2,3 % na 2,2 % u průběžného připisování.

Desetiletý termínovaný vklad zůstává částečně beze změny. V případě připsání úroku až na konci sjednaného období bude činit 3,1 %, u průběžné varianty pak úroková sazba klesla z 2,5 % na 2,3 %.

Česká spořitelna: spouštíme platby chytrými hodinkami a rušíme Poketku

Česká spořitelna si v září pro své klienty připravila řadu novinek. Jednou z nich je ukončení aplikace Můj stav pro Android a iOS, která oficiálně skončila k 16. září 2019.

Jedna aplikace vládne všem. A protože v Georgi snadno zjistíte stav vašeho účtu a info zprávy o transakcích máte přímo v mobilu, rozhodli jsme se ukončit aplikaci Můj stav. Víme, že měla své skalní fanoušky, ale věříme, že ji George plně nahradí, napsala banka.


Česká spořitelna

Mobilní aplikace Můj stav.

Výhodu aplikace Můj stav byla bezpečnost. Nebylo přes ní možné provádět aktivní operace, klienta pouze informovala o aktuálním stavu jeho financí a závazků.

Dále banka zrušila možnost provádět platby přes aplikaci Poketka. Nově už aplikace funguje jen jako slevová aplikace, nabízí virtuální karty a další služby.

Platby ale nově můžete provádět přes chytré hodinky, a to Garmin Pay a Fitbit Pay. Platit také můžete přes Apple Pay nebo Android Pay.

Poketka pak nadále bude fungovat jako slevová aplikace a bude nabízet například virtuální karty a další služby.

Dále banka dává bonus ke každému založenému dětskému účtu. Pokud jej založíte do 15. října, můžete každý měsíc získat bonus 50 Kč. Podmínkou je, že budete na dětský účet posílat dítěti pravidelné kapesné, a to v měsíci jeho založení a pak následujících 5 kalendářních měsíců.

Výše bonusu pak činí 50 Kč, pokud i vy zašlete alespoň 50 Kč měsíčně na daný účet. Za 5 měsíců pak takto můžete získat bonus až 300 Kč.

Akce trvá až do 15. října 2019 a je možné ji využít do 15. narozenin dítěte.

ČMSS: levnější úvěry a 1000 Kč za založení účtu

Českomoravská stavební spořitelna v září zlevnila zajištěné překlenovací úvěry, a to až o 0,25 procentního bodu v závislosti na velikosti úvěru a fixace. Nově zajištěné úvěry začínají na 2,09 % ročně, místo na dosavadních 2,34 % ročně.

Nejnižší úroková sazba platí pro nové zájemce o úvěr i pro ty, kteří se rozhodnou refinancovat. Kromě toho vám ČMSS vyplatí bonus ve výši 1000 Kč, pokud si založíte účet u Československé obchodní banky.

Nezajištěné úvěry nadále začínají na 3,9 % ročně.

Pokud si u ČMSS zřídíte stavební spoření s cílovou částkou do 150 000 Kč a s maximální výší měsíčního spoření 1500 Kč, budete mít uzavření smlouvy bez poplatku. Jinak tento poplatek stojí 1 % z cílové částky.

Banky přitvrzují s ověřováním. Musí

V souvislosti se zavedením prováděcího předpisu vztahujícího se k PSD2 jsou banky nuceny zavést přísnější ověřování u některých typů transakcí.

Například u Equa bank musíte nově při platbě kartou na internetu používat nový bezpečnostní prvek. Kromě SMS kódu je to ještě bezpečnostní ePIN.

Novou funkci si můžete sami aktivovat v internetovém bankovnictví, a to v záložce „Nastavení karet“.

Pokud se chcete novému způsobu ověřování vyhnout, budete muset platit skrze bankovní aplikaci. Tam nebude toto ověření vyžadováno. Pokud by aplikace vyhodnotila, že je potřeba ověřit vaši identitu, proběhne ověření v bankovní aplikaci otiskem prstu, přihlašovacím kódem nebo rozpoznáním obličeje.

Také mBank v návaznosti na směrnici PSD2 zavedla nový způsob potvrzování transakcí. Nově tak u ní můžete příkazy zadané v internetovém bankovnictví potvrzovat pomocí notifikace v mobilním telefonu namísto SMS kódu.

Kromě toho banka zrušila povinnost manuálně přepisovat všechny údaje do platebního příkazu v případě placení faktur a šeků. Nově stačí všechny informace naskenovat.

Pokud nechcete každé přihlášení potvrzovat SMS kódem nebo mKlíčem, je potřeba si počítač, mobil či tablet přidat mezi tvz. důvěryhodná zařízení. To je jediná výjimka, kterou směrnice PSD2 umožňuje.

Fio banka: spouštíme další semestr Školy investování

Fio banka spustila v září další školu investování, a to ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM. V pořadí 31. semestr Školy investování začal už v pondělí 23. září 2019 a bude pokračovat až do listopadu. Připraveno je celkem 36 přednášek v rámci několika měst napříč Českou republikou.

I tentokrát je možné vybrat si z témat určených úplným začátečníkům, ale i zkušenějším investorům. Kompletní nabídku témat, měst a termínů naleznete na webové stránce banky.

Školu investování jsme v minulosti navštívili i my. O tom, co jsme se dozvěděli, si můžete přečíst v článku Rady začátečníkům: jak fungují burzy a kolik stojí na nich obchodovat?

Komerční banka: máme hlasovou asistentku i okamžité platby

Komerční banka spustila v září aplikaci pro digitální hlasovou asistentku Alexu od Amazonu. Služba funguje na všech zařízeních od chytrých telefonů až po domácí digitální asistenty.

Alexa mluví v anglickém jazyce a zatím vám odpoví jen na dvě otázky. Kde se nachází nejbližší bankomat Komerční banky a jaký je aktuální kurz dolaru vůči euru podle kurzovního lístku KB. Její informační potenciál se však bude v nejbližší době rozšiřovat a předpokládá se také, že brzy bude umět česky. V další vlně Komerční banka plánuje zavést hlasovou asistenci Apple Siri a Google Assistant.

Jde o krok, který umožní klientům v rámci běžné hlasové konverzace s umělou inteligencí Amazon Alexa, Apple Siri nebo Google Assistant řešit formou rozhovoru ty nejběžnější úkony související s osobními financemi a bankou. Například zeptat se, kolik je zůstatek na účtu, odeslat kapesné dítěti, zaplatit kolegovi za společný oběd nebo zjistit, jak si stojí portfolio investic, uvedl David Barczi, manažer Digitálních kanálů v KB.

Kromě toho banka spustila okamžité platby. Zatím ale umožňuje pouze přijímání okamžitých plateb, nikoli jejich odeslání.

Aby ale proces fungoval, musí i banka odesílatele umět okamžité platby. Ty aktuálně umí ještě Air Bank, Banka CREDITAS, Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

Komerční banka bude za okamžitou platbu účtovat stejné peníze jako za jiné příchozí platby. Možnost zadávat okamžité platby banka spustí v dohledné době.

A změny se udály i v oblasti multibankingu. Nově můžete na mobilní bankovnictví Komerční banky napojit účty u Československé obchodní banky, Raiffeisenbank a Banky CREDITAS.

Aktuálně tak v multibankovní aplikaci můžete mít až 11 bank. Kromě zmíněných tří totiž banka již v minulosti připojila také účty u Air Bank, České spořitelny, Equa bank, Fio banky, J&T Banky, MONETA Money Bank, Wüstenrotu a slovenské Tatra Banky.

Po připojení účtů můžete kontrolovat zůstatek a transakční historii, ale není možné zadávat platební příkazy.

mBank je na prodej

Dozorčí rada německé Commerzbank schválila září prodej svého podílu v polské divizi mBank. V ní vlastní 69,3% podíl a spadá do ní i česká mBank, která tu působí jako pobočka polské banky.

Neměcká Commerzbank již před časem prodej svého podílu zvažovala, a to v rámci nové strategie, kterou chce zaujmout. Peníze využije zejména na restrukturalizaci. Již v uplynulých letech přitom německý finanční ústav přistoupil k výraznému propouštění. Na konci června 2019 pak propustil téměř 3000 zaměstnanců a další 4000 zaměstnanců chce propustit do konce roku 2020.

mBank má v České republice přibližně 660 000 klientů. Jestli se pro ně prodejem něco změní, zatím není jasné.

MONETA Money Bank: zlevníme SEPA platby a zavedeme platby mobilem

MONETA Money Bank oznámila v září řadu novinek, které plánuje ještě v roce 2019 zavést. Do konce roku chce spustit okamžité platby, a to jak v mobilním, tak v internetovém bankovnictví. Při tomto typu platby jsou peníze z jednoho účtu na druhý zaslány a připsány během několika sekund. Aby ale proces fungoval, musí mít banka příjemce schopnost okamžité platby přijímat.

Další novinkou je způsob ověřování transakcí při nakupování na internetu. Namísto stávajícího autorizačního SMS kódu budete nově moci potvrzovat své platby například otiskem prstu, ověřením za pomoci online scanu obličeje (Face ID) nebo zadáním přístupového hesla do Smart Banky. Klienti, kteří mají ve svém telefonu nainstalovanou aplikaci Smart Banka, již nebudou muset přepisovat autorizační SMS kód, ale využijí jednu z možností ověření, které Smart Banka nabízí, uvedla Zuzana Filipová, tisková mluvčí banky.

A zatím poslední oznámenou změnou je zlevnění poplatků za platby v eurech v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Od 1. prosince 2019 banka sjednotí poplatky za SEPA úhrady. Od prosince budou příchozí a odchozí úhrady v eurech v rámci EHP, tedy zemí EU, Švýcarska, Norska a dalších dotčených zemí za stejnou cenu, jako je tomu u tuzemských plateb.

Tyto platby však banka zlevnit musí. O tom jsme podrobně informovali v článku Platby v eurech budou stát pár korun. Banky je musejí zlevnit.

Poštovní spořitelna: naše služby nově poskytuje i ČSOB

Služby Poštovní spořitelny můžete nově kromě Finančních center a České pošty využít i na pobočkách Československé obchodní banky. Mimo běžných bankovních záležitostí si zde můžete také například sjednat hypotéku nebo životní pojištění. Výjimkou je obsluha vkladních knížek, kterou jde nadále vyřizovat jen na pobočkách pošty.

Všechny pobočky včetně těch ČSOB lze najít na seznamu obchodních míst Poštovní spořitelny.

Raiffeisenbank: s námi platíte i mobilem a ukážeme vám i loga

Raiffeisenbank spustila platby mobilem prostřednictvím aplikace RaiPay, která je dostupná v Google Play. Do aplikace lze přidat (pouze) karty Mastercard vydané Raiffeisenbank.

Přidání karet je jednoduché – stačí kartu přiložit k telefonu a pro ověření opsat do aplikace SMS kód. Aby placení fungovalo bez obtíží, je třeba aplikaci nastavit jako výchozí pro bezkontaktní placení mobilem.

Při prvním placení jsem se setkal s tím, že ač aplikace byla spuštěná, tak platba probíhala z jiné karty přidané do Google Pay.

Kromě toho začala banka v mobilním bankovnictví zobrazovat loga obchodníků. Logo se zobrazí na přehledu a detailu transakcí, které jste provedli platební kartou. Kromě loga se vám také zobrazí mapa s místem, kde jste kartou zaplatili.

Nově také ke všem transakcím můžete přidávat vlastní poznámky, podle kterých je možné následně vyhledávat. Dalšími novinkami nové verze aplikace jsou například možnost libovolně si pojmenovat veškeré produkty, možnost realizovat platby mezi účty klienta bez nutnosti certifikace, nebo sdílení čísla účtu např. přes WhatsApp, SMS či e-mail.

Návod, jak pojmenovávat produkty, naleznete ve videu níže.

A přidáváme i návod na to, jak přidávat poznámky k transakcím.

RSTS: snižujeme úrokovou sazbu u HYPOsplátky

Raiffeisen stavební spořitelna snížila úrokovou sazbu jejího úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka. Úroková sazba se snížila 0,15 procentního bodu ve všech fixacích.

Shrnutí úrokových sazeb úvěru HYPOsplátka: Autor: Raiffeisen stavební spořitelna

Shrnutí úrokových sazeb úvěru HYPOsplátka.

Od září tak spořitelna nabízí úvěr úrokovou sazbou od 1,99 % ročně a nadále bez poplatku za uzavření úvěrové smlouvy.

UniCredit Bank: darujte peníze na charitu skrze speciální kiosky

UniCredit Bank zavedl bezkontaktní charitativní kiosky, kde můžete přispívat na charitu, a to buďto převedením peněz přímo z platební karty, nebo z mobilní platební peněženky.

Kiosky najdete v Praze v katedrále sv. Víta, v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, v kostele Panny Marie Vítězné – Pražského Jezulátka a také v prostorách UniCredit Bank na náměstí Republiky na Praze 1.

Kiosky UniCredit Bank vznikly na základě spolupráce s partnery SoNet, Payment4U a Mastercard a banka si od nich slibuje, že osloví více potencionálních dárců. Zkušenosti ze zahraničí mluví o nárůstu objemu darovaných peněz až o 30 %.

Zpočátku půjde o deset kiosků, které UniCredit Bank zdarma zapůjčí charitativním organizacím v České republice a na Slovensku. Pokud se rozhodnete přispět, výši svého daru a potvrzení o provedené transakci uvidíte díky inteligentnímu LED systému, který vám i poděkuje.

skoleni_27_5

Zonky: dopojistěte si půjčku i po načerpání peněz

Český fintech Zonky připravil pro své zákazníky novinku v podobě rozšíření produktu Zonkyho záchranná vesta. Nově je možné si pojištění rozšířit o možnost pojištění proti neschopnosti splácet i po načerpání peněz.

Jako půjčující si můžete svoji půjčku pojistit až do první splátky, do budoucna je snahou rozšířit dobu možnosti dopojistit půjčku až na šest měsíců.

Dávky a důchody

Důchodci si přilepší o minimálně 750 Kč

Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení důchodů. Na základě novely zákona o důchodovém pojištění tak důchody v roce 2020 vzrostou o více než jen zákonnou valorizaci:

 • Seniorům s průměrnou výší důchodu se příjem zvýší o 900 Kč měsíčně na cca 14 400 Kč,
 • 9 z 10 penzistů se zvýší důchod alespoň o 750 Kč měsíčně na minimálně 11 450 Kč.

Aktuálně novela zákona čeká už jen na podpis prezidenta.

A zvýší se i platy

Kromě toho vláda rozhodla o tom, že v roce 2020 dojde ke zvýšení platů ve veřejné sféře. Ve všech tarifech se platy zvýší o 1500 Kč.

Kromě toho dojde ke zrušení nejnižší tabulky tarifů a profese v ní obsažené se přesunou do druhé tabulky. To se bude týkat například profesí, jako jsou uklízečky, kuchařky, uvaděčky v divadle apod. Informovala o tom agentura ČTK.

Výjimkou jsou pedagogové. Tam dojde k procentuálnímu navýšení o 7 %.

Od března vyšší příspěvek na pořízení auta

Část pracujících zdravotně postižených dosáhne od 1. března 2020 na vyšší příspěvek na pořízení motorového vozidla. V současné době totiž platí, že pokud jejich příjem převyšuje osminásobek životního minima (27 280 Kč), je jim příspěvek krácen. Od 1. března 2020 se ale tato hranice zvedne na šestnáctinásobek (54 560 Kč).

Zákon č. 228/2019 Sb. už podepsal prezident. Příspěvek na pořízení auta činí až 200 000 Kč.

Investice

Začalo páté upisovací období Dluhopisu Republiky

V září začalo páté upisovací období emisí Dluhopisu Republiky. To potrvá do pátku 20. prosince 2019 a jsou v něm nabízeny 3 typy státních dluhopisů:

 • reinvestiční,
 • proti-inflační,
 • fixní.

Výnos je u fixního dluhopisu stanoven na 1,25 % ročně. Jeho výše je pro všechna výnosová období konstantní až do splatnosti dluhopisu. I reinvestiční dluhopis má předem pevně nastavené výnosy, oproti fixnímu dluhopisu však každým rokem stoupají. Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu a pro následující úpis byl stanoven ve výši 1,42 %. Výnos proti-inflačního dluhopisu pak přesně kopíruje vývoj spotřebitelských cen, a navíc je navýšen o marži 0,50 % p. a. s tím, že máte garantovaný minimální výnos ve výši 0,50 % p.a.

Datum vydání emisí Dluhopisu Republiky je stanoveno na 2. ledna 2020. Všechny tři emise Dluhopisu Republiky jsou splatné v době do 6 let od data emise a jejich výnos bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů.

Minimální výše jedné objednávky je 1000 kusů dluhopisů. Maximální počet kusů dluhopisů, které můžete během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 mil. kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Žádat o ně můžete prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Reinvestiční dluhopis lze pořídit rovněž na vybraných pobočkách Československé obchodní banky.

NN: nabízíme korunové a dolarové fondy

NN Fondy od září rozšířily svou nabídku o dvě korunové třídy fondů a jednu dolarovou. V případě korunových fondů jde o NN (L) Emerging Markets Debt (Hard Currency) obsahující portfolio dluhopisů zemí, u nichž lze předpokládat ekonomický rozvoj a fond NN (L) European Sustainable Equity obsahující evropské akce s udržitelným růstovým potenciálem.

Novým dolarovým fondem je NN (L) Emerging Markets Enhanced Index Sustainable Equity, zaměřující se na společensky odpovědné investování.

FinGood: rušíme poplatky za investování

Peer-to-peer crowdfundingová platforma finGOOD zavedla investice bez poplatku. Nově tak nemusíte platit ani vstupní poplatek, ani poplatek z výnosu investice.

Změna proběhla po nastoupení nového výkonného ředitele Víta Endlera. Dále pracujeme také na vzhledu webu, prezentacích projektů a modernější registraci. Chceme investorům projekty co nejvíce přiblížit a zatraktivnit, říká Vít Endler, CEO platformy finGOOD.

Doposud byly poplatky nastaveny tak, že za investice do projektů a firem se odváděl poplatek 1 % z investované částky, z anuitních splátek pak poplatek z úrokového výnosu 10 %.

Spotřebitel

Finanční správa: zahájili jsme elektronickou dražbu majetku

Finanční správa zahájila nový způsob dražeb přes Aplikaci Elektronických Dražeb (APED). Ta zatím bude používána pouze pro dražby konané Finančním úřadem pro Středočeský kraj. Od 1. 1. 2020 ale Finanční správa počítá s rozšířením této formy dražeb na všechny finanční úřady.

Od zavedení atraktivnější elektronické formy dražeb očekáváme nárůst zájemců o koupi nabízených movitých a nemovitých věcí, uvedla Tatjana Richterová, generální ředitelka Finanční správy.

Uživatelský účet si mohou založit jak fyzické, tak právnické osoby. Pro jeho zřízení je nutná registrace v aplikaci. Účastníci dražby věcí zabavených v rámci daňové exekuce si poté prostřednictvím aplikace zadají nejvyšší limit dražebního podání (maximální nabízenou cenu, kterou jsou ochotni za věc zaplatit).

Průběh dražby bude možné sledovat i bez založení vlastního uživatelského účtu. Daňová exekuce prodejem movitých a nemovitých věcí je jedním ze způsobů vymáhání daňových nedoplatků. Finanční správa má ve svém vlastnictví auta, pozemky i stavby dlužníků. První nabídky elektronických dražeb budou uveřejněny už v měsíci září. Podmínky a postup pro elektronické dražby jsou k dispozici na stránkách Finanční správy. Aplikace APED není podporována webovým prohlížečem Internet Explorer.

One Ticket: jedna jízdenka na všechny vlakové dopravce

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o dráhách, která počítá se zavedením jednotného systému národního tarifu na českých železnicích. Ten by v praxi výrazně zjednodušil cestování a kupování jízdenek.

V současné době platí, že pokud cestujete několika různými dopravci, musíte si koupit lístek ke každému dopravci zvlášť. V případě jednotného systému byste si ale koupili jeden lístek u jakéhokoli dopravce a na základě použitých spojů by se pak dopravci poměrově podělili o vámi zaplacenou částku.

Dopravci by tak nově museli uznávat cenu, kterou by určoval národní tarif. Kromě toho by ale mohli nabízet i jiné ceny, například u jízdenek, které u jiného dopravce použít nemůžete.

Systém budou využívat dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Komerční dopravci by se mohli připojit v případě, že se budou chtít projektu účastnit.

Novela zákona už prošla i 3. čtením v poslanecké sněmovně a nyní putuje do senátu. Pokud by prošla i senátem a podepsal ji prezident, nabyla by účinnosti v prosinci 2020.

STUDENT AGENCY: nově zaplatíte i přes Twisto

Portál společnosti STUDENT AGENCY integroval do svých platebních metod i metodu Twisto Pay. Ta tak nově umožňuje nakoupit letenky na odloženou platbu právě skrze Twisto.

Twisto zaplatí letenky za vás a vy následně musíte zaplatit Twistu, a to do 14 dnů, případně v polovině dalšího měsíce. V košíku stačí vybrat Twisto a dát pokračovat. Twisto v tu chvíli zaplatí STUDENT AGENCY a letenky jsou vaše, vysvětluje mechanismus placení s Twistem Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Tento způsob úhrady je postavený na principu odložené platby. Nákup pak zaplatíte do 14 dní, nebo do 45 dní, pokud jste ve službě zaregistrováni.

Se spuštěním této platby na STUDENT AGENCY je také spojena doprovodná akce. Pokud si nově od poloviny září 2019 založíte účet u Twista, obdržíte vouchery na vstup do letištního salonku od partnera společnosti MasterCard. Pokud už Twisto máte, dostanete slevu na letenky v hodnotě 200 Kč.

VWFS: nabídneme sledování produktů online

Volkswagen Financial Services připravuje spuštění nové mobilní aplikace. Ta umožní online přístup, ke všem produktům, které si u společnosti sjednáte, včetně informací o nich. Nově tak bude například možné si online zjistit, na jaké asistenční služby máte nárok v případě nehody. Současně nabídne vylepšené webové stránky a možnost sjednávat produkty online.

Aktuální nabídka digitálních služeb je určena všem typům klientů, kteří budou moci odkudkoli nahlížet do svých produktů, které u Volkswagen Financial Services mají. Přes internet bude možné snadno sjednat pojištění nebo pořídit Servisní balíček, a předplatit si tak pokrytí výdajů na servis nového auta v prvních 5 letech, popisuje novinky Vratislav Strašil, jednatel společnosti Volkswagen Financial Services.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).