Vcelku trefná poznámka. S politováním musím konstatovat, že dnes je vskutku pro hodně lidí snazší natočit video, než napsat smysluplný (vůbec nežádám gramaticky bezchybný, nejsem tak drzý a náročný) text (vždy jsem si myslel, že každý absolvent ZŠ zvládne napsat závěť, ale z praxe už vím, že tomu tak není (proto dědické spory...)). Možná by se nad tím zákonodárce mohl zamyslet. Nicméně - jako laik - nevydrží nakonec on ten papír víc než záznam na CD, DVD, flashce atp.? Někde jsem četl (pardon, není to můj obor), že data v digitální podobě nemají dlouhou trvanlivost.
A při možnostech dnešní techniky lze obsah videa i vhodně "upravit".
Zajímavé bude řešení námitek zhrzených dědiců typu "Tohle není náš dědeček, ale nějakej chlap za něj namaskovanej" nebo "Dědeček dvakrát mrknul, čímž chtěl naznačit, že za ním stojí chlap s pistolí, takže jedná pod nátlakem" nebo "My máme také video s dědečkovou závětí a to je prokazatelně mladší, na tomhle videu je zfalšované datum a čas" nebo "Z toho videa je vystřižené, že dědeček odkazuje barák naší Máně". :-)
Ano, přesně tak, tohle jsem chtěl původně uvést, ale zapomněl. V dědických sporech by probíhalo složité znalecké dokazování o pravosti videa, jeho event. úpravách atp. Nicméně nikomu nebrání nic svou závěť v předepsané formě videem doprovodit a vysvětlit své pohnutky, proč někdo dostal a někdo nedostal atp.
Pokud pro vás dlouho znamená jednotky let pro USB flash nebo 10-20let pro klasický HD, pak je to dlouho. Dnešní hustoty zápisu informace používané na HD and SSD discích (+ flash discích) jsou zcela nevhodné pro archivaci ve stylu nahraju, uložím do šuplíku a zapomenu. Napětí v jednotlivých buňkách SSD nesoucí informaci postupně vyprchá a ani magnetické domény na klasických discích nejsou zcela stabilní. Dokud jsou tyto disky zapojené na napájení, tak si vnitřní řadič hlídá stav a v předstihu data obnoví, ale bez napájení se data po nějaké době prostě "vypaří" a ta doba u dnešní flash technologie může být až překvapivě krátká.
Zase objektivně - ve většině případů je pro závěť životnost 10let naprosto dostatečná...
Třeba 30 let po sepsání bude dávat smysl jen triviální závěť typu "manželka dědí vše", kterou mám na papíře za pět minut a v podstatě ji v řadě případů ani psát nemusím, protože půjde o dědice ze zákona.
Naproti tomu pokud chci majetek nějak cíleně dělit, tak se stejně musí závěť po pár letech aktualizovat, změny se prostě dějí... Bohužel to mám i z vlastní zkušenosti - otec pečlivě a právně dobře sepsal závěť asi 7 let před smrtí (novou plánoval, ale už nestihl) a například z uvedených účtů nezbylo prakticky nic. Ne že by peníze zmizely, jen už byly kvůli vývoji finančních trhů a změnám v bankách úplně jinde, takže ve výsledku značná část závěti už spíše přidělávala práci než pomáhala. A tohle bude určitě velice častý stav...
Nikoliv, musím dát za pravdu předchozímu účastníku diskuse - O. Benderovi - řešil jsem případ doprojednání dědictví zhruba po 20 letech (v evidenci nemovitostí je nepořádek), samozřejmě, že dědička musela doplatit daň z nemovitosti za těch 20 let, kdy ji nikdo neplatil.
Co je to 20 let? Můj otec v roce 1977 zdědil podíl na zahradě, kde z dalších 7 spolumajitelů byli už nejméně 3 v té době mrtví. Když to chtěl v té době vyřešit, tak mu to tehdejší úředníci rozmluvili, že to za to nestojí to řešit, že by to bylo moc papírování. Stát to začal řešit předloni. 3 dědická řízení proběhly, nějací dědici jsou naživu, 2 řízení jsou ještě v běhu, protože zapsaní spolumajitelé pravděpodobně nezanechali potomky. Takže se jedná o otevírání dědického řízení po minimálně 40 letech.
Nemáte pravdu, teď při obnovení katastru se našlo x tisíc stále zapsaných mrtvých...
A protože nejsou závěti, tak se dědí dle zákona a je to někdy rozdrbané na 20 a více lidí a tím myslím např. pozemek o 20m2 apod.
Takže, že vy jste nezažil nedovede te si představit neznemena ze to problem neni...
Tak na flash bych vůbec nespoléhal. Pro delší skladování naprosto nevhodné kvůli fyzikálnímu principu fungování. Informaci tam nese elektrický náboj, což je na několik měsíců dobré, ale na roky už ne.
Podobné je to s HDD, tam je zase principem zmagnetizování části plotny. Což vydrží déle nežli flash s elektrickým nábojem, ale pro dlouhodobé skladování v řádu roků, natož desítek let, je to také nevhodné.
To už radši CD. Ale pozor, to speciální, archivační, se zlatou vrstvou a drahým barvivem, co stojí kolem 500 Kč jedno.
Spolehlivá dlouhodobá digitální archivace na jednom médiu bez "přebalování" zkrátka neexistuje.