Jednotlivé regiony členských zemí Evropské unie jsou různě bohaté a samozřejmě i míra nezaměstnanosti se liší region od regionu. Ve všech zemích je nejnižší míra nezaměstnanosti ve velkých městech, kde je dostatek pracovních příležitostí i podmínek pro úspěšné podnikání a široká základna koupěschopného obyvatelstva. V okrajových, převážně na zemědělství orientovaných regionech je míra nezaměstnanosti nejvyšší.
Není náhodou, že v členských zemích Evropské unie, kde je nejvíce vzdělaných obyvatel, pružné pracovní zákonodárství a nízké daně, je nezaměstnanost nejnižší (týká se to Irska, Lucemburska a Nizozemí). Největší problémy s uplatněním na trhu práce mají mladiství, obyvatelé venkova, občané předdůchodového věku a občané s nízkou kvalifikací.
Největší rozdíly mezi regiony jsou v Itálii a ve Francii
Nejvyšší regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti jsou v Itálii a ve Francii. Ve Francii je rozdíl mezi nejlepším regionem (Centre) a nejhorším regionem (Réunion) dokonce 25 procentních bodů. V Itálii je rozdíl mezi nejlepším regionem (Bolzano) a nejhorším regionem (Calabria) téměř 20 procentních bodů.
V Itálii je rozdíl mezi bohatým severem a chudým jihem zřetelný ve všech ekonomických ukazatelích. Naopak poměrně vyrovnaná situace v míře nezaměstnanosti je v Irsku, Nizozemí a Švédsku. V těchto zemích je nezaměstnanost ve všech regionech velmi nízká.
Snaha o zabezpečení plné zaměstnanosti přivedla Švédsko k nejpropracovanější aktivní politice na trhu práce na celém světě. Úspěšnost této politiky je snadno měřitelná mírou nezaměstnanosti – ta je ve Švédsku dlouhodobě jedna z nejnižších ze všech členských zemích Evropské unie. Vybudování systému sociálního zabezpečení je realizováno rozsáhlou sítí sociálních služeb a rovnoměrné hospodářské vyspělosti celé země.
Absolutní špička = Bolzano
Nejnižší míra nezaměstnanosti je především ve velkých městech Evropské unie (Londýn, Paříž a Brusel) a v regionech nabízejících dobré podnikatelské podmínky (Salzburg – Rakousko, Zeeland – Nizozemí, Tirol – Rakousko, Gelderland – Nizozemí, North Yorkshire – Velká Británie, Glouce Stershire – Velká Británie).
Velká kosmopolitní evropská města nabízejí nepřeberné pracovní a podnikatelské možnosti. Současně jsou to turisticky lákavé lokality a denně sem proudí davy turistů, kteří ročně utratí milióny eur.
Dvouciferná nezaměstnanost v mnoha evropských regionech je vážným problémem (především v Polsku, Slovensku a Španělsku) a patří mezi klíčové problémy Evropské unie jako celku. Z dvaceti regionů s nejvyšší nezaměstnaností je jich dvanáct v Polsku.
Práci nejsnáze najdou vysokoškoláci
Všude na světě existuje závislost mezi stupněm dosaženého vzdělání a schopností uplatnit se na trhu práce. Nezaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných občanů v Evropské unii je 4 %. Nezaměstnanost občanů s pouze základním vzděláním se pohybuje kolem 15 %.
Nejmenší podíl vysokoškolsky vzdělaných občanů mají v Portugalsku, Španělsku, Itálii a Řecku. Naopak vysoké zastoupení vysokoškoláků je ve Švédsku, Německu, Rakousku a Velké Británii.
Vlády jednotlivých států přesouvají odpovědnost občanů za jejich budoucnost na ně samé. Nikdo nikomu nezaručí práci. Každý se musí o sebe postarat sám. Je proto důležité vytvářet takové podmínky, abychom mohli rychle měnit zaměstnání, mohli získávat novou kvalifikaci a abychom pochopili, že se musíme o sebe postarat sami – zvyšovat si svoji kvalifikaci a investovat do sebe jako lidského kapitálu.