Hlavní navigace

Neomezené mobilní tarify jsou stále populárnější, i na nich můžete ušetřit

20. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na trhu neomezených tarifů si operátoři konkurují jen minimálně. Můžete ale ušetřit na retenčních nabídkách a stlačit cenu neomezeného tarifu až k 500 Kč.

V minulém roce proběhla na trhu mobilního volání revoluce, kterou odstartoval operátor O2 se svým „neomezeným“ tarifem za 749 Kč. Hned byl následován dalšími operátory. Z jednoho z nejdražších telekomunikačních trhů v Evropě se Česká republika stala cenově konkurenceschopnou. Při přepočtu na kupní sílu však u nás tarify patřily stále mezi dražší.

Na druhé straně jsou neomezené tarify na našem trhu populárnější: Loňská cenová revoluce značně ovlivnila trh s telekomunikacemi i poptávku Čechů. Zatímco před ní byly ceny neomezených tarifů v cenové hladině 2000 až 2700 korun, což si mohlo dovolit jen minimum lidí, po revoluci klesly ceny až na třetinu své původní hodnoty. V současnosti tak má neomezený tarif na 23 % Čechů, uvedl Pavel Černoch ze společnosti Tarifomat. Zatímco v rezidentním segmentu je poptávka po neomezených balíčcích v 37 % případů, u business segmentů je podíl až 80%.

Cenová revoluce však vedla k tomu, že voláme či SMSkuje více, na druhé straně si ale za to něco připlatíme. Dnes si lidé sjednávají nejčastěji neomezené tarify v ceně do 600 či 700 korun měsíčně a výrazně více přes mobil komunikují. Zatímco před revolucí volali Češi v průměru asi 90 minut měsíčně, aktuálně je to až 125 minut. Například v síti O2 se tak letos v dubnu provolalo o 100 milionů minut více než loni, uvedl Černoch. Podle něj se v důsledku tarifové revoluce zároveň také minimalizovalo množství uživatelů, kteří platí za měsíční účet do 100 korun: Obvykle se jedná o ty, jejichž okolí využívá neomezených tarifů a volá jim tak zpět na základě jejich prozvonění, dodal.

Tarify si nekonkurují

Zatímco po spuštění neomezených tarifů si vzájemně operátoři alespoň částečně konkurovali, to se nyní změnilo. Důvodem je především přístup operátora O2, který ač nabízel nejmenší nejnižší objem dat (1 GB), velkou výhodou tohoto tarifu bylo to, že se vám internet po vyčerpaní datového balíčku zpomalil na 200 kb/s. Mohli jste tak bez větších problémů přijímat emaily, omezení „surfování“ také bylo možné.

Bohužel to se za rok změnilo. O2 nemile překvapilo své zákazníky, když začátkem roku trojnásobně snížilo rychlost po překročení datového balíčku na 64 Kb/s. Své klienty si operátor snažil udobřit zvýšením datového balíčku, avšak jen 50 %. Nabídka se tak srovnala s ostatními operátory. O2 tak ztratil svou velkou konkurenční výhodu v podobě solidně rychlého internetu po překročení FUP.  Čtěte také: O2 trojnásobně snižuje rychlost po překročení FUPu

Konkurují si operátoři v jednotlivých „neomezených“ tarifech?
Operátor O2 T-Mobile Vodafone
Název tarifu FREE CZ S NÁMI SÍŤ NESÍŤ RED
Cena 749 Kč 749 Kč 699 Kč
Data 1,5 GB 1,5 GB 1,5 GB

Operátor T-Mobile ale ve středu také představil novou nabídku možnosti sdílení mobilních dat. Svou nabídku cílí především na rodiny, kde často rodiče mají neomezené tarify, mobilní data nevyužívají. Nabídka však má ale spoustu podmínek, přečtěte si o ní v článku serveru Lupa.cz: Nevyčerpáte svá mobilní data? Podělte se o ně!

Mobilní data a cesta k ziskům

Příjmy z volání a SMS zpráv u operátorů klesají, jediným rozvíjejícím segmentem jsou mobilní data, kde se snaží operátoři zvyšovat své výnosy. Investují proto peníze do sítě, či do výstavby nových sítí. Rychlost mobilního internetového připojení proto roste,  pro nepozorné uživatele to může znamenat, že svůj FUP během chvíle vyčerpají, například sledováním videa v HD rozlišení.

Podle serveru Dsl.cz stoupla meziročně rychlost mobilního internetového připojení o 156 %, především kvůli investicím do vyššího pokrytí v síti LTE. Průměrná rychlost kabelového internetu přitom vzrostla „jen“ o 42 %. Rychlost internetového připojení si můžete změřit na stránkách Lupa.cz.

Podle statistik Tarifomat.cz je mobilní internet stále populárnější, využívá ho téměř 70 % uživatelů, dolů jde také cena mobilního připojení: Zatímco před 5 lety lidé zaplatili za 500 MB přibližně 500 korun měsíčně, dnes je tato hodnota buď součástí neomezeného balíčku volání,  nebo se za ni platí průměrně okolo 200 korun za měsíc. U internetu v mobilu, jeho rychlost a cena je tedy podle mého názoru budoucnost mobilních tarifů a mobilních služeb obecně, uvedl Černoch

Neomezené tarify omezují retenční nabídky

Neomezené tarify však vedly k některým nevýhodám. Zatímco v minulosti bylo možné vyjednat výrazné snížení měsíční útraty při hrozbě odchodu, nové neomezené tarify tuto praxi téměř zatrhly. Retenční nabídky se výrazně omezily, jejich výhodnost je nižší. Navíc se začaly mnohem přísněji posuzovat – důležité nejen bylo, jak dlouho jste byl klientem daného operátora, ale také například vaše platební morálka.

Špatná platební morálka vám mohla výrazně zhoršit skóring, následně vám operátor nedal výhodnější nabídku. Na druhé straně, cenu neomezených tarifů je údajně možné ze 699 Kč nebo 750 Kč snížit až k 500 Kč měsíčně. V roce 2012 jsme nabídli také návod, jak jednat s operátory. Čtěte více: Chcete z mobilu volat levněji? Poradíme vám, jak na to

Zajímavé nabídky virtuálních operátorů? Jen sporadicky

Své neomezené tarify nabízejí také virtuální operátoři, skuteční operátoři si ale velmi dobře pohlídali to, aby jim tyto „neomezené“ tarify nekonkurovaly. I přesto se ale objevily některé zajímavé nabídky, které však byly něčím podmíněné.

Pokud máte například účet od mBank, pak jste si zde mohli sjednat zajímavý tarif 300 Kč nebo neomezený tarif se 4 GB dat a 1000 minut volání do zahraničí za 600 Kč. K tématu čtěte více: mVolání s mBank a Vodafone. Neurazí, ale není pro každého

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).