Hlavní navigace

Nejlepší spořicí účty na trhu jsou podle úroků, ne podle reklamy

19. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Sazby spořicích účtů jsou v poslední době jako na vodě – hází to s nimi na všechny strany. Známé spořicí účty některých oblíbených bank tak vypadají spíše jako chudí příbuzní oproti konkurenci, u které byste spořicí účet nečekali. Ale to je jen dobře, vítězem je totiž klient, který si může vybrat. Patříte mezi ty věrné, anebo měníte banku podle výše sazby?

Zatímco ve včerejším článku popisujeme nízké úročení na běžných účtech, spořicím účtům se daří a při současných vlnách na finančních trzích představují klidný přístav. Jenže i v tomto klidném přístavu pomyslně začíná klesat voda a sazby okolo 2 % ročního úroku už tak úžasné nejsou, oproti třem a více procentním sazbám, na které se velmi rychle zvyká.

Sehnat termínovaný vklad s úrokem přesahujícím 4 a více procent ani dnes není problém, přestože tato nabídka je spíše doménou spořitelních družstev. Na 4% termínovaný vklad láká i HSBC Bank, ale jde o vklad jen na 4 měsíce. Poté klient bude před dalším rozhodnutím, co s dál penězi. Jenže výhodou spořicích účtů je právě jejich flexibilita a nevázanost. Podívejme se proto, co se během posledních dnů změnilo u oblíbených spořicích účtů, kde jsou peníze k dispozici tzv. na zavolanou.

Tiché snižování i dobré akce

Spořicí účet k eKontu od Raiffeisenbank potichu snížil akční sazbu „až“ 3,5 % p.a. a nově je nejvyšší úročení 1,5 % p.a., to však při vkladech nad milion korun. Snížení postihlo i spořicí účet k Citikontu od Citibank, a to na 2,75 % p.a., společně s Fio kontem od Fio záložny, které úročí sazbou 2,8 % p.a. však stále patří k těm lépe úročeným účtům bez jakýchkoliv podmínek.

HSBC Premier, účet pro náročné, nabízí nenáročné úročení s 2 % p.a., snižoval ze tří procent. Na 2,5 % p.a. se zastavil oblíbený spořicí účet LBBW Bank. U ING Konta nemusíte měnit svoji banku a stále vás poveze výš a výš, ale narazíte na strop v podobě 2,5% sazby.

Mezi držáky zatím patří Poštovní spořitelna s 3% sazbou, ale je potřeba mít u ní více než 50 000 Kč, stejně je na tom Oberbank, má však o desetinu lepší úrok (3,1 %). Přes 3 % se drží ještě Volksbank, prozatím má stále 3,03 % p.a. na spořicím účtu k Aktiv kontu a na Běžném investičním účtu. Ovšem Volksbank bude koncem března úrok přehodnocovat, takže se může nastat změna.

Tzv. „jako“ spořicí účty se třemi a více procenty mají Waldviertler Sparkasse (3,25 %) či Komerční banka (3 %). Má to jen jeden háček: jde o vklady do 50 000 Kč a při překročení této částky se pak úročí legračními sazbami. Waldviertler Sparkasse navíc zpoplatňuje i pohyby na spořicím účtu, takže kouzlo úroků je rychle pryč. Snižovala i Česká spořitelna, u Osobního účtu se spořicím plánem ze 3 na 2,5 %, za plán si však musíte připlatit.

MAXimální reklama nenahradí úrok

Včerejším dnem zažil velký úrokový pád spořicí účet eMAX od mBank, a to z 2,7 % na 1,3 % p.a. Důvod je jednoduchý: nový život dostal jeho mladší brácha eMAX plus se sazbou 2,8 % p.a. Rozdíl mezi starším maxíkem a plusovou verzí je kromě úroku v poplatcích. Zatímco z maxe bez plusu můžete libovolně převádět peníze na předdefinovaný účet, s pluskem to sice jde také, ale jen jednou měsíčně. Druhý a další převod vás vyjde na 150 Kč jednotlivě. Reklama snese všechno, ale v případě mBank si dovolím polemizovat s textem eMAX a eMAX Plus – nejvýhodnější kombinace spoření na trhu!, který má na svých webových stránkách. Nejlepší rozhodně není (a dobu, kdy tomu tak bylo, už dávno odnesla voda).

Úrokové kouzlo úvěrové banky

Do povědomí střadatelů se za poslední týdny začala dostávat GE Money Bank, která nepatří zrovna mezi banky, do kterých by lidé v pytlích nosili peníze, spíše si je od ní brali. Ovšem sazba 3,6 % p.a. na spořicím účtu renomované banky už umí přesvědčit i těžké konzervativce. Ze současných nabídek bank a družstevních záložen jde o nejlepší úrok na trhu s jedinou podmínkou: kdo ho chce, musí naklusat do banky do konce dubna, poté už účet s touto úrokovou sazbou nebude možné otevřít a musí se spokojit s běžným spořicím účtem za 2,8 % p.a. Neznamená to však, že úderem dubna kouzlo nejvyššího úroku skončí. GE Money Bank má ambice být nejlepší na trhu ve spořicích účtech. Víme, že nejsme v povědomí klientů jako depozitní banka, to se však změní. Tato úroková sazba je pro nás udržitelná, přestože jde o pohyblivou sazbu, jako u konkurence. Naše banka však má na to, aby si vždy udržela náskok minimálně pět šest desetin procent oproti konkurenci, řekl pro Měšec.cz Ondřej Lokvenc, manažer běžných účtů GE Money Bank. Jinými slovy to znamená, že spořicí účet Genius Plus by měl být vždy o cca 0,5 % vyšší, než nejlepší nabídka konkurenční banky při srovnatelném účtu. Uvidíme, jak se to GE Money Bank bude dařit. Zatím rozdíl mezi pluskem GE a pluskem mBank dělá slušných 8 desetin, což není malý rozdíl.

skoleni_29_6

Ostrava drží úrok vysoko

Jen o desetinu horší úročení než GE Money Bank má ostravské spořitelní družstvo Unibon. Na spořicím účtu bez dalších podmínek vám vyplatí slušný úrok 3,5 % p.a. Ostraváci se naštěstí poučili a konečně umožňují založit účet přes internet.

Věrnost se cení, ale musí ji někdo zaplatit. Kam dáváte své peníze vy? Sledujete sazby a převádíte peníze podle výše úroků na spořicím účtu, anebo jste věrní své bance i v době snižování sazeb? Uvítáme vaši diskuzi.

Aktuální sazby spořicích účtů

Roční úročení spořicích účtů bez výpovědní doby
Banky a spořitelní družstva Název spořicího účtu Roční úrok Minimální vklad Připisování úroků Omezení
Citibank Citi konto 2,75% 0 Kč měsíčně Podmínkou je běžný účet Citi konto.
Česká spořitelna Spořicí plán k Osobnímu účtu 2,5 % 0 Kč měsíčně Nad 50 000 Kč klesá úrok na 0,30–0,60 % p.a
Fio Fio konto 2,80% 0 Kč měsíčně  
GE Money Bank Genius Plus 3,60% 40 000 Kč měsíčně Pod 50 000 Kč klesá úrok na 0,1 %. Pouze 3 bezplatné převody/výběry měsíčně.
Genius 2,80% 40 000 Kč měsíčně
HSBC Bank HSBC Premier 2,00% 0 Kč měsíčně Podmínkou je běžný účet HSBC Premier.
ING Bank ING konto 2,50% 0 Kč čtvrtletně  
Komerční banka Spořicí konto 0,10–3% 5 000 Kč čtvrtletně Podmínkou je běžný účet. Nad 50 000 Kč klesá úrok na 0,1 %.
LBBW Bank LBBW spořicí účet 2,50% 0 Kč měsíčně  
mBank eMAX 1,3 % 0 Kč měsíčně
eMAX Plus 2,8 % 0 Kč měsíčně Pouze 1 bezplatný převod/výběr měsíčně.
Oberbank Spořicí účet Speciál 3,10% 50 000 Kč jednou ročně k 31.12.  
Spořicí účet Limit 0,87–1,87% 0 Kč
Poštovní spořitelna Červené konto 0,10–3 % 0 Kč měsíčně Pod 50 000 Kč klesá úrok na 0,1 %.
Raiffeisenbank eKonto Plus 0,90–1,50 % 0 Kč čtvrtletně Podmínkou je běžný účet eKonto,
Efektkonto Premium 0–1,50 % 5 000 Kč čtvrtletně
Unibon Spořicí účet 3,50% 0 Kč měsíčně Pouze 2 bezplatné převody/výběry měsíčně.
Volksbank Běžný investiční účet, Aktiv Plus 3,03% 0 Kč čtvrtletně  
Waldviertler Sparkasse von 1842 Spořicí účet 1,31–3,25% 0 Kč jednou ročně k 31.12. Nad 50 000 Kč klesá úrok až na 1,31 %.

Anketa

Sledujete sazby spořicích účtů u konkurence?

40 %
29 %
20 %
11 %
Odpovědělo 638 čtenářů.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).