Hlavní navigace

Fondy a trhy na bankovním velbloudu

25. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čtvrtmiliardu do fondů zachránily minulý týden fondy peněžního trhu, zejména KBC Multi Cash ČSOB CZK, který si sám připsal přes 280 milionů korun. To snad nejlépe vypovídá o aktivitě našich investorů – ve skutečných investicích v lepším případě chcípl pes, v tom horším vládne nálada jak v márnici.

Neutuchající přísun strašidelných zpráv stále nepolevuje a není tedy ku podivu, že děsí skoro všechny. Fondy peněžního trhu jsou tedy alespoň jakýs-takýs bezpečný přístav. Přes jejich 4% reálnou ztrátu na ročním ohlédnutí mají všichni ostatní ztráty ještě vyšší. Navíc inflace snad odezní a pokles sazeb by mohl alespoň nad hladinu pomoci i téměř utopeným dluhopisům. Tomu napovídá i zmenšující se odliv z dluhopisových fondů, ovšem ty smíšené stále nemohou chytit druhý dech. Alespoň že zajištěné posbíraly 75 milionů na záplatu po jejich díře. Akciové fondy se ovšem nacházejí ve stavu klinické smrti a ani umělé dýchání několika posledních mohykánů nezvládá už víc než černou nulu.

Investice do fondů v ČR (34. týden 2008)

I zbytku statečných totiž už přerůstá přes hlavu vlnobití hrůzostrašných zpráv. Což ta špatná makrodata, ta by se ještě dala opomenout (jsou o minulosti, zatímco akciové trhy se dívají do budoucnosti), ale trh bydlení stále nemá jasno. Po informaci, že americký Housing Market Index zůstal na stejné rekordně nízké hodnotě od roku 1985, odepsaly polostátní hypoteční ústavy Freddie Mac a Fannie Mae opět téměř 25 % a stavební společnosti ztratily i přes 6 %.

Na to bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Kenneth Rogoff prohlásil, že Spojené státy ještě nejsou z nejhoršího venku a finanční krize je teprve v polovině. Nejhorší část globální finanční krize prý teprve přijde a během několika měsíců můžeme čekat pád velkých amerických bank, jak se největší ekonomiky světa dostanou do problémů.

Všichni dolů, jako by zavelela Wall Street a 2,5% ztrátám Evropy se v úterý vyhnula jen Praha, naopak Moskva padla téměř o 6 %. Trhy pokračovaly v poklesu v trvalých obavách ze ztrát finančního sektoru, navíc inflace nyní ve Spojených státech roste nejrychleji za 27 let. Akcie Fannie Mae a Freddie Mac dál prudce propadaly v obavách z vládního zásahu (nalití vládního kapitálu by snížilo podíl současných akcionářů), na nejnižší hodnotu od roku 1990. Celkově se cena těchto akcií za poslední rok propadla už o 90 %.

Také akcie banky Lehman Brothers od začátku loňského roku ztratily asi 85 % hodnoty. Po zprávě, že vedení banky jednalo o prodeji poloviny firmy asijským „státním” investorům (ti ale prý ztratili zájem, protože banka požadovala až příliš) akcie nejprve dále klesly, ale po spekulaci, že o čtvrtinu banky měla zájem Korea Development Bank a zbytek by převzala čínská Citic Securities opět více než o 11 % vzrostly a pomohly i dalším finančním titulům. Ty v pátek vévodily sektorům v indexu S&P 500 s růstem +2,6 %. K pozitivní náladě přispěl i šéf FED Bernanke, podle něhož by na konci tohoto roku a v průběhu toho dalšího mohlo dojít k utlumení inflace díky posílení dolaru a poklesu cen komodit. Cena ropy ostatně zase klesala o více než 5 % pod 115 dolarů za barel.

Americké trhy tak týden zakončily jen mírným poklesem, právě tak jako Praze pomohl procentní páteční růst k vyrovnání týdenních ztrát. Tak vzpomeňme na závěr hlášky jednoho našeho olympionika: Buď jsi hráč, nebo sr… (i naše televize tu trefnou jadrnou českou charakteristiku vypípla), která v překladu do řeči kapitálových trhů znamená: V době krize přikupujte!

Anketa

Investujete do podílových fondů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).