Hlavní navigace

Fondy i trhy stále na prázdninách

18. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Akciové trhy se stále ještě nerozhodly, kterým směrem se vydají a zda začnou konečně zacelovat zimní jizvy. Proti krásným maximům z loňského října tratí i víc než čtvrtinu, čínské akcie dokonce polovinu a z cizoměnových investic u nás navíc přes 10 % ukousla naše vlastní koruna.

Ani naši investoři nemají snadný život. Ve fondech peněžního trhu nevydělávají ani 3 %, což je při 7% inflaci čistá reálná 4% ztráta. Dluhopisové fondy nevynášejí ani to, některé dokonce tratí. Smíšené fondy jsou bity jako žito, protože trpí jak jejich akciová, tak dluhopisová složka. I uplynulý týden tedy z dluhopisových fondů uprchlo obvyklých 100 milionů, ze smíšených 60 milionů korun a fondy peněžního trhu jen taktak tento odliv vyrovnaly.

Investice do fondů v ČR (33. týden 2008)

O 150 milionů korun konečné kladné bilance se tak přesně půl na půl podělily akciové a zajištěné fondy. Že lidé volí zajištěné fondy, asi není překvapivé, divné je spíš, že jejich obliba proti loňsku tolik klesla. Doby nejistoty by jim přece měly nahrávat? Ale když i v Blesku a televizi se stále hovoří o krizi, naše nezkušené investory to znejistí tak, že raději nechají své peníze prodělávat na bankovních účtech nebo ve slamnících. Tak považte, jen za první pololetí přistálo na bankovních účtech u nás 77 miliard korun – z toho 65 na těch běžných, kde se už povaluje přes půl bilionu. Příliv na netermínované bankovní vklady tak letos už v půli roku překonal ten loňský celoroční.

Někoho tedy asi nejvíc překvapí stabilní příliv peněz do akciových fondů: proč, když prodělávají 20 nebo i 30 %? No přece právě proto – probíhá výprodej! Ti chytřejší nakupují – není jich sice zatím moc, ale dokonce jako jediná kategorie mají právě jen akciové fondy od února setrvalé nákupy (celkem už skoro za 2 miliardy korun).

Ti méně chytří potřebují číst nejméně čtvrt roku v novinách, že trhy už silně rostou – chtějí pořádnou růstovou vlnu, aby se měli na čem „vézt”, většinou ale již jen dobíhají rozjetý vlak. Jen otázku, kdy vlna přijde, nezodpoví nikdo – je to podobné hejnu sardinek, kdy jich najednou miliony obrátí směr.

Náznakem může být, že splaskává bublina komodit – nejznámější u zlata (kleslo již pod 800 dolarů za unci) a ropy jen málo nad 110 dolarů za barel.

skoleni_29_6

Nervozitu dokazuje i velké kolísání, kdy není výjimkou 20% pohyb během dne. Hned v pátek třeba největší americký pojistitel dluhopisů Ambac Financial vylétl o +25 % po potvrzení úvěrového ratingu. Známý Microsoft zase přidal na našem RM-S za dva týdny 22 %!

Nedávno jsme však viděli podobné pády, ani uplynulý týden nepřinesl žádný trend: trhy v podstatě skončily tam, kde začaly a ty americké stále od začátku roku ztrácejí přes 10 %, zatímco Praha stále skoro 20 %. Výprodeje tedy pokračují a přestože některé ceny mohou ještě klesnout, aktivnější investoři nechtějí slevy prošvihnout.

Anketa

Investujete do podílových fondů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).