Hlavní navigace

Na vánoční dárek ze zahraničního e-shopu je pozdě, pokud si nepřiplatíte

7. 12. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V zahraničních e-shopech nakoupíte často levněji nebo pořídíte něco, co v Česku neseženete. Přečtěte si, jak to stihnout do Vánoc a na co si dát pozor.

Vánoce se blíží a vy hledáte dárky, kde se dá. Co když zabloudíte na zahraniční internetové obchody nebo aukce? Připravili jsme pro vás alespoň základní přehled věcí, na které si dát pozor a také jsme se snažili připravit vám alespoň rámec, podle kterého byste měli na zahraničních e-shopech a aukcích postupovat.

Proč to všechno? Vezměte si třeba případ oblíbené čtečky knih Kindle 3. Levněji než v Česku (včetně poštovného o min. 1000 korun) ji pořídíte z amerického portálu Amazon.com. Ten ji ale momentálně do Evropy expeduje se zpožděním několika týdnů a do Vánoc ji tak již nestihnete dostat do Česka (pokud nepoužijete tip ze článku 5 + 1 vánoční tip na dárek. Ze zahraničí to jde levněji). Pokud byste si toho včas nevšimli, připravíte se o kýžený efekt, pod stromeček dáte maximálně poukázku na budoucí dárek a ze šťastných a veselých budou rozpačité.

Kromě doby doručení je dobré pohlídat si také to, zdali jste za objednané zboží povinni platit clo nebo jakým způsobem probíhá platba.

Na standardní dodávku je pozdě

U doby dodání je samozřejmě třeba rozlišovat, z jakého státu si objednáváte. Zatímco německý e-shop Amazon.de zaručuje doručení klasické zásilky (za 6 EUR) před vánočními svátky v případě, že objednáte do půlnoci 12. prosince, americký „bratr“ Amazon.com doručuje standardní zásilky (za 3,99 USD) za 18 až 32 pracovních dnů.

Ze Spojených států tak na klasické doručení již nyní můžete zapomenout (a platí to obecně, např. e-shop módní značky Tommy Hilfiger doručuje do Evropy za 25 až 30 dnů). Pokud na objednávce a dodání ale budete trvat do Vánoc, pak můžete využít expresních možností zásilky. Amazon.com nabízí možnosti dvě. S první to stihnete možná, za 6,99 USD se doba doručení pohybuje od 8 do 16 pracovních dnů. Využít můžete také prioritní zásilku, se kterou to stihnete určitě (doba dodání 2 až 4 dny), ale příplatek již výrazněji pocítíte. Dělá 21,99 USD (cca 420 Kč) až 29,99 USD (cca 570 Kč) v závislosti na objednávaném zboží (např. kniha či elektronika).

Sázku na nejistotu můžete zažít také, pokud nyní objednáte vánoční dárek na stále oblíbenějším čínském e-shopu DealExtreme.com. Doba doručení (které je zdarma i v případě, že objednáte zboží za 1 USD) se totiž pohybuje od 10 do 21 dnů. Vzhledem k tomu, že objednávek bude před Vánoci hodně, dá se předpokládat, že se doba doručení bude blížit spíše spodní hranici. Do Česka tento e-shop automatickou možnost expresního dodání (7 až 14 dnů) nenabízí. V případě zájmu ale můžete napsat provozovatelům mailovou žádost o expresní doručení, o jehož úspěšnosti bude nejspíše rozhodovat objem vaší objednávky.

Pokud budete nakupovat v aukcích (ebay.com apod.), pak se na době doručení předem domluvte s prodejcem.

Pohlídejte si hranici pro neplacení cla a DPH

Pokud si vyberete vánoční dárky mimo Evropskou unii, pak za ně musíte zaplatit tzv. celní dluh. Ten se skládá ze cla, daně z přidané hodnoty a z dalších poplatků vyměřených při dovozu zboží.

V současnosti platí, že dovezené zboží, jehož hodnota je menší než 150 EUR (cca 200 USD a 3750 Kč), je od placení celního dluhu osvobozena. Cena zásilky (cena za doručení) se k ceně zboží připočítává až v okamžiku, kdy se cena samotného zboží dostane přes hranici 150 EUR. Pokud tedy za zboží zaplatíte např. 145 EUR a za doručení dalších 20 EUR, celková hodnota je sice 165 EUR, ale celní dluh vám nevzniká.

V momentě, kdy už vám povinnost platit celní dluh vznikne, platí dále toto pravidlo: U zásilek neobchodní povahy, tedy takových, které si zákazník objednává pro vlastní potřebu, se do celní hodnoty rozhodné pro výpočet cla nezapočítává poštovné. To platí pouze v případě zasílání poštou, v případě použití kurýrní služby se cena přepravy do celní hodnoty naopak zahrnuje, uvádí redaktor serveru Lupa.cz Martin Vyleťal v článku Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH. Ten dále upozorňuje také na to, že se s největší pravděpodobností od začátku roku 2011 (novela zatím nebyla schválena a 8. prosince jde do 2. čtení v poslanecké sněmovně) limit pro výpočet DPH sníží na 22 EUR (pro placení cla zůstane limit 150 EUR).

Sazba cla se pohybuje v závislosti na charakteru objednaného zboží. Za oblečení se platí 12% clo, např. mobilní telefony jsou zase s nulovým clem. Příslušnou sazbu můžete dohledat na webu Evropské komise. Pokud se v problému chcete zorientovat více, pak doporučujeme teorii (třeba výpočet cla a DPH) nastudovat na webu Celní správy.

Při platbě kartou myslete

Za nákupy na zahraničních internetových obchodech nebo aukcích zaplatíte nejčastěji pomocí platební karty (např. Amazon) nebo pomocí systému PayPal (např. ebay a DealExtreme).

Udělejte si jasno

  • PaySec – provozovatelem je Československá obchodní banka, podle českých právních předpisů.
  • PayPal - banka, která je na evropském území provozovatelem služby PayPal Europe, s bankovní licencí a se sídlem v Lucembursku, podle lucemburského práva. Akcionářem PayPal Europe je americká společnost eBay.
  • Moneybookers – anglická společnost Moneybookers Ltd. je registrovaná v Londýně, podléhá britskému právu a britské finanční autoritě (FSA).
  • PayPay – slovenská společnost působí z Bratislavy jako organizační složka právnické osoby WorldClearing Holding. Ta je registrovaná na Seychelech a má pobočku i ve Spojených státech. WorldClearing Holding je dceřinou společností LUKA & BRAMER GROUP a.s. se sídlem v Bratislavě.
  • PayPay Inc. – americká společnost sídlící v New Yorku v USA, v Evropě působí jako PayPay SARL se sídlem v Lucembursku. Vznikla za nejasných okolností rozdělením portálu PayPay a tvrdí o sobě, že je „pravý“ PayPay.

V případě, že kartou budete platit na prověřených e-shopech, nemáte se takřka čeho obávat. Obezřetnější buďte v případě, že si zboží vyberete na nějakém vám neznámém nebo dokonce na pohled podezřelém serveru.

Pro eliminaci alespoň základního rizika si zapamatujte, že číslo vaší karty byste měli zadávat pouze v zabezpečeném režimu. Ten poznáte jednoduše tak, že se podíváte na adresu webu, na němž se při zadávání platby nalézáte. V případě běžné a nezabezpečené webové komunikace, začíná adresa webu klasickým http, pro platbu kartou by ale měl být kódovaný režim začínající písmenky https.

Co se stane, když si toto nepohlídáte, ukazuje náš nedávný test nákupu viagry přes spam. Když jsme dokončili objednávku, zadávali jsme platbu kartou právě přes běžnou adresu (http). Výsledkem byl následný dvojnásobný pokus o krádež dohromady více jak 10 000 korun za pomocí získaných údajů o platební kartě.

V aukcích pomohou reference

Nakupování přes aukční servery (ebay.com, aukro.cz apod.) se může zdát jako riskantní podnik. Vždyť zde nenakupujete pouze od zkušených a důvěryhodných obchodníků, ale prodávat i nakupovat zde může kdokoli, kdo se zaregistruje (to předpokládá ověření adresy ze strany provozovatele serveru). Jak pak oddělit zrna od případných plev? Jednoduchým nástrojem jsou reference z dříve provedených obchodů, jakmile má někdo 99 % pozitivních hodnocení od stovek uživatelů, pak se s velkou pravděpodobností nespálíte ani vy.

Anketa

Nakupujete dárky v zahraničních e-shopech či aukcích?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).