Hlavní navigace

5 + 1 vánoční tip na dárek. Ze zahraničí to jde levněji

1. 12. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Vánoce jsou za dveřmi a dárky se samy nenakoupí. Pokusili jsme se pro vás připravit pár užitečných tipů a rad. Dozvíte se třeba, jak koupit čtečku Kindle levněji.

Po roce Vánoce opět přicházejí a mnozí z nás místo toho, aby zpívali, pod stresem shánějí dárky. Abychom jim v tom ulevili a ostatním třeba rozšířili obzory, připravili jsme konkrétní tipy na dárky a v některých případech i způsob, jak je získat ze zahraničí levněji.

Kindle 3 – skvělá čtečka knih za ještě lepší cenu

Knihy k Vánocům neodmyslitelně patří a lidi, kteří rádi čtou, správným výběrem vždy potěšíte. Knížka byla, je a zůstane sázkou na jistotu.

Odvážnější z vás mohou zkusit své blízké (nebo i sebe sama) podarovat čtečkou knih Kindle 3. Proč právě ji? Protože na rozdíl od konkurence ji seženete za velmi přijatelnou cenu, kterou (a nejen jí) vzbudila velký zájem a už dnes se dá hovořit o legendě. Musíte však objednávat přímo ze Spojených států. V Česku totiž tuto čtečku seženete minimálně o 1000 korun dráž, například přes vyhledávač Zboží.cz se ceny za ni pohybují od 4500 Kč do 6500 Kč.

Když ji ale objednáte přímo ze stránek výrobce, americké společnosti Amazon, nepřekročíte hranici 3500 Kč (včetně poštovného). Samotná čtečka v základním provedení (s WiFi bez 3G) stojí 139 USD (zhruba 2700 korun), pokud Kindle 3 budete chtít dostat do Česka do Vánoc, pak budete muset zaplatit dalších 40 až 50 USD (kolem 800 korun) za zřízení dočasné adresy ve Spojených státech a následné přeposlání do ČR.

Společnost Amazon totiž nyní počítá s dobou doručení do Evropy 7 až 9 týdnů. Do Vánoc už to tedy nyní nestihnete. Dá se to ale obejít právě zřízením dočasné adresy v USA (třeba přes Shipito.com za 8,5 USD), kam vám Amazon Kindle 3 přijde zdarma a následně si ho necháte přeposlat do Česka.

Clo ani DPH v Česku platit v tomto případě nebudete, protože se vejdete do limitu 150 EUR.

Z technických vlastností vypíchněme speciální displej s technologií E Ink, ze které podle výrobce i ze zkušeností uživatelů dostupných na webu nebolí oči jako z klasických displejů notebooků či mobilů. Našedlý displej věrně imituje list knihy. Baterka vydrží podle údaje výrobce bez dobití zhruba 3 týdny (samozřejmě záleží na využití), celá čtečka váží necelých čtvrt kila. Nemusíte s ní jen číst, umožňuje také prohlížení internetových stránek, psaní poznámek nebo přehrávání audioknih.

Novému Kindle schází už jen jedna jediná věc: vůně knihy. Ve všem ostatním je s knihou srovnatelný, uzavírá subjektivní hodnocení čtečky knih Martin Malý na serveru Lupa.cz.


Zdroj: amazon.com

3D televize – drahota, která není pro každého

Vánoce jsou obdobím, kdy se obměňují drahé domácí spotřebiče. Hodně se momentálně mluví o 3D televizích. Máme tu 3D kina, Avatar…a tak lidé začínají toužit po sledování svých oblíbených hrdinů doma také ve 3D.

Než se ale pustíte do bezhlavého nákupu této technologie, seznamte se s tím, co zatím umí. První, co musíte rozlišit jsou televize, které dokáží sami převést 2D vysílání do 3D a takové, které pouze formát 3D podporují. Druhý případ je totiž takřka zbytečné kupovat. V Česku vysílá ve 3D jediná stanice HD+ u digitální kabelové televize UPC. K jejímu příjmu potřebujete 3D televizor vybavený kabelovým tunerem DVB-C.

Kromě dostupnosti stanic omezují výběr také náklady. Nejlevnější 3D televize začíná na 20 000 Kč, průměrně vybavené modely se pohybují okolo 35 000 Kč a nejlepší technické kusy šplhají ke 100 000 Kč. Dále je potřeba počítat s tím, že 3D brýle nebývají automatickou součástí televize a s počtem členů rodiny a dalších televizních diváků stoupají i náklady na jejich pořízení.

Stejně tak počítejte s tím, že ke sledování filmů ve 3D vám nepostačí klasický DVD přehrávač. K vytvoření 3D domácího kina je třeba pořídit Blu-ray přehrávač.

Naposledy nezapomeňte na to, že 3D vysílání nemusí být pro všechny i co se zdravotního stavu týče. Koupí 3D televizoru by si měli pořádně promyslet ti diváci, kteří trpí nějakou oční vadou. Zejména pro lidi s tupozrakostí se vůbec nemusí dostavit 3D efekt a ačkoli použijí speciální 3D brýle, budou vidět obraz jako klasické 2D, uvádí na serveru DigiZone.cz Jan Potůček.


Zdroj: samsung.cz

Společenské hry – levněji z Německa

Bavit se nemusíte jen u nejnovějších technologií. Stejně tak vám mohou posloužit klasické deskové a společenské hry. Stále větší oblibu si získávají Activity (a konkurenční Alias). S rodinou či přáteli (ideální k vínu) můžete hádat, co vám předvádějící chce říci, ukázat nebo namalovat. Schopnější tým se dostane dříve do cíle a získává skalp soupeře. Hru pořídíte od 500 korun.

Klidnější zábavu naleznete u některých deskových her. Doporučuji zejména trojici vyzkoušených her – Ubongo, Genial a Keltis. Pro představu v krátkosti představím první z trojice jmenovaných. Z puzzle dílků skládáte požadovaný obrazec (mnoho variant, velké nervy) a podle úspěšnosti sbíráte barevné „drahokamy“ z hracího pole. Kdo jich má na konci hry nejvíce, vyhrává.

Ubongo pořídíte v Čechách zhruba od 700 korun výše. Levněji vyjde v Německu. Například na Amazon.de ho nyní pořídíte za 20 EUR (cca 500 korun). Hrací plán je zcela beze slov, takže se německá varianta od té české neliší. Problémem by byl manuál ke hře v němčině, kdyby však nebyl na internetu volně ke stažení.

Bohužel za zaslání do Česka žádá Amazon.de 6 EUR, což by při samotné objednávce Ubonga výhodnost smrštilo jen na zhruba 50 korun. Můžete ji ale zvýšit nákupem více položek na jednou, poplatek je jednotný (za každý další kilogram se připlácí 0,5 EUR).


Zdroj: zmangames.com

desková hra Ubongo

LED žárovka – darujte 80% úsporu

Neobvyklým dárkem, který potěší zejména peněženku obdarovaného (tu vaši již méně), může být LED žárovka. Ta, jak jsme vám nedávno představili, dokáže ušetřit 80 až 90 % spotřebované energie a na českém trhu naleznete již dvě LED žárovky, které dokáží plnohodnotně nahradit klasické 60 W žárovky.

Kromě vysoké úspornosti patří k dalším výhodám LED žárovek jejich extrémní životnost (klasika 1000 hodin, LED minimálně 25 000 hodin), okamžitý plný výkon a odolnost vůči častému zapínání. Jsou tedy příjemnější alternativou klasických žárovek než dnes běžně používané úsporné.

Problémem je jednak malý výběr a hlavně vysoká cena (zhruba 1080 a 1480 korun). Levněji jsme tyto žárovky nenašli ani v zahraničních internetových obchodech.


Zdroj: osram.cz

Hromadné nakupování – minimálně 50% sleva

Fenomén letošního roku můžete poprvé využít také v čase předvánočním. Výběr je opravdu široký, a nemám na mysli pouze počet webů, ale hlavně spektrum možností pro výběr darů. Od lístků do divadla počínaje, přes jídlo až po různé pobytové či welness pobyty, to vše můžete pořídit svým blízkým pod stromeček a vždy s výraznou slevou (servery slibují minimálně 50 %).

I zde však platí to, co běžně doporučujeme u bankovních služeb. Čtěte podmínky jednotlivých akcí. Když totiž někomu slíbíte polovinu kachny (podle obrázku na příslušném webu) a on pak v restauraci dostane na talíři jen čtvrtku, nevyhnete se trapasu. Toto není výmysl, skutečně takto jeden ze slevových serverů postupoval, přesto je třeba říci, že při pečlivém přečtení podmínek a porovnání nabídky s běžným stavem a případně i konkurencí nemůžete prodělat, spíše naopak. Více: Kolektivní nakupování: Užitečné slevy nebo bezhlavé vyprazdňování peněženky?

Personal Jesus

Pokud jsme se ani jedním tipem netrefili do vašeho vkusu, je nám líto. Nicméně nezapomeňte na to, že ať vám kdokoli (média, reklama, obchodní domy…) bude doporučovat cokoli, nejvíce radosti uděláte takovým dárkem, který druhého potěší. Proto při nákupu zkuste více než na sebe a na to, ať už tu otravnou vánoční povinnost máte z krku, myslet na toho, koho chcete obdarovat.

Anketa

Těšíte se na Vánoce?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).