Hlavní navigace

Na co se připravit, nakupujete-li zboží ze zahraničí?

28. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nestačí-li vám pro nákupy domácí trh, uspokojí váš hlad možná zboží ze zahraničí. Jak poznat kdy musíte platit daň či clo a na kolik vyjdou další náklady?

Naposledy se situace v oblasti nákupů ze zahraničí změnila loni v dubnu, kdy začala platit novela zákona o dani z přidané hodnoty.

Novinku v oblasti DPH a dovozu zboží iniciovala implementace evropské směrnice z roku 2009 do české legislativy. Jen pro zajímavost, začlenění změn do českého práva jsme měli stihnout do 1. ledna 2011. Nakonec byla ale účinnost novely posunuta až na 1. duben.

Změny tak výrazně snížily hranici pro osvobození od DPH v případě poštovních nebo kurýrních zásilek neobchodní povahy (tedy nákup pouze pro vlastní potřebu). Původně se vás DPH netýkala v případě, že vaše zásilka nepřesáhla cenu 150 eur. Tento limit se ale snížil na 22 eur. 

Češi by na sebe tak přísní nebyli

Před účinností novely v zákoně o DPH nebyl limit pro osvobození zásilek nikde specifikován. Na členských zemích EU tak bylo ponecháno rozhodnutí, jak vysokou hranici pro osvobození stanoví.
V roce 2008 ČR zvýšila limit pro osvobození od daně z přidané hodnoty pro zásilky do hodnoty 150 eur také kvůli tomu, že evropské nařízení zavedlo limit 150 eur také pro clo u zásilek ze zemí mimo EU. Do této hranice je zboží tzv. nepatrné hodnoty a clu nepodléhá.

Později se ale implementací evropské směrnice hranice pro osvobození zásilek od DPH více sjednotila. Podle směrnice je možné od DPH osvobodit zásilky do 10 eur s tím, že členové EU si mohou tuto hranici zvýšit na 22 eur tak, jak se stalo u nás.

22 vs. 150 eur aneb Aby se to nepletlo

Pokud tedy objednáváte zboží ze země, která není členem EU, neplatíte clo ani DPH v případě, že vlastní hodnota zásilky nepřesáhne 22 eur. 

Pokud přesáhne hodnotu 22 eur, ale stále se vejde do limitu 150 eur, bude vám vyměřeno DPH, ale clo platit nebudete. 

Za dražší zásilku tedy analogicky zaplatíte clo i DPH. 

Jen pro úplnost dodáváme, že osvobození od DPH a cla se nevztahuje celkem logicky na alkoholické výrobky, tabák či tabákové výrobky a parfémy či toaletní vody.

Co poštovné?

Aby toho nebylo málo, úplně jednoduché to není ani v souvislosti s poštovným. Pokud je zásilka neobchodní povahy, do celní hodnoty se poštovné nezapočítává. V případě použití kurýrních služeb už je ale potřeba cenu přepravy započíst. 

V případě DPH se částka odvozuje z hodnoty zboží i z nákladů na přepravu a pokud se platí clo, pak i z této částky.

Jak už víte, pokud se váš balíček vejde do hodnoty 22 eur, neplatíte ani clo ani DPH. Tato zásilka tedy nebude mít ve své hodnotě cenu dopravy započtenou. Pokud přesáhne zmíněnou hranici, zaplatíte daň z přidané hodnoty jak se zboží, tak i z nákladů na přepravu.

Máte jiné starosti než nakupovat zboží ze zahraničí? Pokud se týkají hypotečních úvěrů, můžete zjistit odpověď v naší bezplatné poradně, kde vám pomůže specialistka z LBBW Bank.

Máte-li dotazy z pracovněprávní oblasti nebo z oblasti dluhů a insolvence, pomoci vám mohou odborníci z naší placené poradny.

Jak zjistit výši cla?

Základem pro vyměření cla je tzv. celní hodnota. Clo je vyměřováno podle druhu zboží na základě tarifu TARIC jako procento z ceny. Společný celní sazebník platný pro rok 2012 najdete například na stránkách Evropské komise, kde po určení země původu a kódu zboží zjistíte celní hodnotu, tedy procento, které musíte přičíst k ceně zboží.

Vypočítat dovozní clo vám může pomoci program Celní správy.

V případě, že si nejste jistí se zařazením zboží, využijte bezplatného systému informací o sazebním zařazení zboží EENVS.

Pomůže Česká pošta

Spotřebitelům při neobchodních dovozech vyměřují clo a DPH celní orgány. Obojí pak platíte buď doručovateli České pošty nebo kurýrní službě při přebírání zásilky. Společnost, která vám zásilku doručí, vás tak v celním řízení zastupuje. 

Na zboží, které není osvobozeno od cla či DPH podává Česká pošta přes pracovníky celní deklarace prohlášení s návrhem na propuštění zboží do režimu volného oběhu. Na základě toho pak Celní správa  vyměří clo a DPH, nebo pouze DPH. Při doručení platíte clo a DPH spolu s poplatkem za předložení zboží, zastoupení v celním řízení a další případné poplatky stejným způsobem, jak u doručení zásilky na dobírku.

Poštovní zásilky ze třetích zemí jsou odbavovány na vyclívací poště v Praze 5, kde je celní kontrola prováděna prostřednictvím rentgenu. Zásilky, které jsou považovány za rizikové, jsou pak podrobeny vnitřní kontrole.

V případě, že je na zásilku vyměřeno clo nebo DPH, účtuje si Česká pošta za deklarantskou činnost 180 Kč. V případě, že je vaše zásilka do oběhu vypuštěna bez vyměření DPH či cla, neúčtuje poplatek žádný. 

Pokud zásilku není možné celně odbavit kvůli formálním nedostatkům (doklady, nedostatečné či špatné údaje), umístí Česká pošta zásilku v dočasném skladu, za což si naúčtuje poplatek ve výši 96 Kč. 

Zásilky mezi soukromými osobami

Pro příležitostné zásilky od soukromé osoby z některé z třetích zemí osobě, která se nachází na celním území Společenství – tedy pokud jsou neobchodní povahy (tj. k soukromým účelům) – platí odlišná pravidla.

Od dovozního cla je osvobozeno zboží do hodnoty 45 eur. Pokud převyšuje úhrnná hodnota zásilky několika druhů zboží částku 45 eur, platí osvobození do této částky pouze pro zboží, které by od dovozního cla bylo osvobozeno při samostatné dovážce. 

Např.: pokud obsahem jedné zásilky bude kniha za 40 EUR a tričko za 30 EUR a jestliže budou v celním prohlášení, které je součástí průvodního dokladu k zásilce, jednotlivé položky rozepsány, pak bude kniha osvobozena v rámci limitu a za tričko zaplatíte clo a DPH.)

skoleni_8_6

V případě výrobků, na které se obecně osvobození nevztahuje, je u tohoto druhu zásilek od cla osvobozeno od každého druhu jen toto množství: 

  • Tabákové výrobky: 50 kusů cigaret nebo 25 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3g na kus) nebo 10 kusů doutníků nebo 50 gramů tabáku ke kouření nebo úměrná souprava těchto výrobků.
  • Alkoholické nápoje: destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových; nedenaturovaný ethanol s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více: 1 litr nebo destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu, tafia, saké nebo podobné nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína: 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobků a nešumivá vína: 2 litry.
  • Parfémy: 50 gramů nebo 
  • Toaletní vody: 0,25 litru.

Zdroj: Celní správa

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).