Hlavní navigace

Můžete v obchodě zaplatit měšcem mincí? Lze odmítnout bankovku vysoké hodnoty?

24. 10. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno 25. 10. 2017 8:28
Smí obchodník odmítnout vaší platbu, protože máte moc mincí a nebo příliš velkou bankovku? A co když vám naopak někdo záměrně platí třeba pětitisícovkou s vědomím, že nebudete mít na vrácení? Můžete bankovku odmítnout?

Jdete na menší nákup a po kapsách máte jen hromadu mincí. Ačkoli chcete platit nákup, na který máte peníze, u poklady vás čeká rozčarování. Obchodník odmítne vaše peníze přijmout s tím, že máte moc drobných. Musíte zaplatit jinak, nebo máte s nákupem smůlu. Víte, kolik mincí ještě obchodník musí přijmout a kdy vám drobné může odmítnout?

Maximálně 50 kusů mincí

Až do roku 2011 upravovala příjem peněz zákonná vyhláška České národní banky č. 37/1994 Sb., podle které záleželo na tom, kolik mincí máte a jaká je jejich hodnota.V ní se uvádí, že obchodníci a fyzické osoby mohli odmítnout příjetí mincí

  • v počtu nad 10 ks stejné nominální hodnoty,
  • nad celkovou částku 100 Kč u mincí nominální hodnoty do 10 Kč včetně a nad celkovou částku 500 Kč u mincí vyšších nominálních hodnot.

Jinými slovy – pokud jste měli nákup za 110 Kč, nemuselo vám projít, když jste jej chtěli zaplatit 11 kusy mincí v hodnotě 10 Kč. A kdybyste chtěli zaplatit 10 kusy mincí v hodnotě 10 Kč a pak zbylých 10 Kč doplatit například v pětikorunách, tak jste také nemohli, jelikož už byste překročili druhý zmíněný limit. To, jestli v takových případech obchodník peníze přijal, bylo na jeho dobré vůli. Podle zákona vás směl odmítnout.

Ovšem 1. července 2011 začal platit zákon č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí, který tato pravidla změnil. Podle něj si nyní musíte hlídat jedno jediné pravidlo. Abyste neplatili více než 50 kusy mincí. Jinými slovy, pokud budete platit a budete mít více než 50 kusů mincí, může vám obchodník platbu odmítnout.

Oproti původní vyhlášce jste tak výrazně méně omezeni, ale i tak existují limity, jakou částku je povinen obchodník přijmout v mincích.

Hodnota mince Maximální možná hodnota nákupu, pokud použijete jen mince této hodnoty
1 Kč 50 Kč
2 Kč 100 Kč
5 Kč 250 Kč
10 Kč 500 Kč
20 Kč 1000 Kč
50 Kč 2500 Kč

Pokud tedy máte pouze koruny a nákup za 52 Kč, obchodník je povinen vám přijmout v korunách jenom 50 Kč a zbytek po vás může chtít zaplatit jinak. To znamená, že zbytek můžete doplatit bankovkami či platební kartou, nebo si vzít mince zpět a dát obchodníkovi jinou kombinaci mincí. Na kombinaci minci nezáleží, ale více než 2500 Kč vám obchodník v mincích přijmout nemusí, viz tabulka výše.

Obchodníci mohou odmítnout také přijmout platné české a československé pamětní mince.

Uvedený zákon však říká, že obchodník v těchto případech přijetí mincí může odmítnout. Nikoli že musí. Jak se rozhodne, záleží na něm. Naopak se tak můžete setkat s tím, že pokladní nebude mít drobné a bude velice ráda, když jí nákup zaplatíte v mincích co nejnižší nominální hodnoty.

Nemám větší – omylem i naschvál

Nepříjemná chvíle nastává, když se opravdu ocitnete v situaci, kdy máte hodně drobných, nákup na pokladním páse a prodavačka se tváří nesmlouvavě. Jestliže vaši platbu odmítne a má na to nárok (překročili jste zákonem stanovené garantované limity), musíte zaplatit jinak. Pokud nemáte možnost zaplatit jinak, nedá se nic dělat a nákup se stornuje.

To je však ještě ta lepší varianta, kdy jste vy ani obchodník o nic nepřišli. Sice jste nemohli využít danou službu a nejeden by šel domů rozčílený, ale nikdo nikomu nic nedluží.

Jiná situace nastává v případě, že jste už službu využili. Například jste si u kadeřníka nechali udělat pěkný účes, cena činí 3000 Kč a vy chcete zaplatit jen mincemi. Nebo naopak – svezli jste se taxíkem a výsledná cena činí 120 Kč. A vy máte jen 5000 Kč bankovku a taxikář nemá na vrácení za takto vysokou bankovku. Mohlo se stát, že vám nedošlo, že taxikář by nemohl mít na vrácení a jednoduše jste se do takové situace dostali pouze nepředvídáním okolností. Existuje však i skupina lidí, která je pověstná tím, že cestuje taxíky pouze s vysokými bankovkami (ideálně v hodnotě 5000 Kč) a očekává, že taxikář nebude mít na vrácení a jízdu tak budou mít zdarma. K čemuž pak v praxi také někdy dochází. V obou případech se už služba stornovat nedá. Nezbývá než si dohodnout alternativní způsob uhrazení dluhu – později v hotovosti, nebo bezhotovostně. Smlouva byla uzavřena, taxikář ji splnil, svůj závazek – peněžitý dluh musí splnit i cestující, uvedla pro server Měšec.cz Denisa Všetíčková, tisková mluvčí České národní banky. Vymahatelnost však v praxi může být složitější a taxikář tak někdy přistoupí i k tomu, že nad situací mávne rukou a jednoduše jede dál.

Ani vy nemusíte přijmout více než 50 kusů mincí

Pravidla platí i naopak. Stejně jako obchodník, ani vy nejste povinni přijmout na vrácení více než 50 kusů mincí. V našem případu s taxikářem tedy může dojít k paradoxní situaci, kdy zákazník má peníze, ale platí příliš vysokou bankovkou. Taxikář na ni nemá na vrácení, nebo má, ale musel by vrátit v mnoha mincích. A zákazník smí odmítnout, aby mu bylo vydáno více než 50 kusů mincí. Vše ale záleží na dohodě. Zákon nijak neomezuje smluvní svobodu v otázce množství mincí v platbě. Pokud s tím zákazník bude souhlasit, může mu taxikář vrátit třeba v korunových mincích. Obecně je v těchto případech v zájmu obou stran platbu vyřešit nějakým způsobem na místě, neboť s odkladem splnění dluhu vznikají náklady na její provedení (např. v případě hotovosti se musejí někde opět potkat) a riziko, že platba později provedena nebude, a případné náklady s jejím vymáháním, dodává Denisa Všetíčková.

Mince vám promění v bance. Možná i bezplatně

Pokud se vám pravidelně stává, že máte příliš mincí, můžete si je v bance vyměnit. Tuto výměnu umožňuje Česká národní banka a dále banky, které provádějí pokladní operace. Abyste měli tuto výměnu bezplatnou, musíte splnit podmínku, že jdete měnit mince v maximálním počtu 100 kusů od každé nominální hodnoty, které navíc máte roztříděné podle druhů do jednotlivých sáčků. Každý sáček pak označte úhrnnou částkou mincí, která se v sáčku nachází.

V případě, že budete mít více kusů mincí, nebo je nebudete mít roztříděné a nabalené podle pokynů, mohou chtít banky za takovou pokladní operaci vybírat poplatek. O tom, kolik banky za takové operace účtují, jsme psali v článku Potřebujete vložit hodně mincí? Někde si připlatíte.

Pokud máte od jedné nominální hodnoty více mincí než 100 kusů a chcete s nimi nějak naložit bezplatně nebo za nízký poplatek, můžete využít následující postup. Mince roztřiďte a nasáčkujte do balíčků. Následně mince uložte na účet prostřednictvím poukázky A na České poště. Tam platíte pouze za vklad poukázkou typu A. Případně můžete využít pobočku Poštovní spořitelny na České poště v Jindřišské ulici v Praze, která má k dispozici i počítací stroj a za spočítání mincí a jejich vložení na účet si nic neúčtuje.

Bankovky bez omezení

Ve výše uvedeném zákoně se také píše, že bankovky přijímají čeští obchodníci bez omezení. V praxi se však můžete setkat s tím, že někteří obchodníci mají u pokladny vylepenou ceduli, která upozorňuje, že daný obchodník nepřijímá bankovky v nominální hodnotě 2000 Kč a vyšší, případně pouze 5000 Kč bankovky. Pravda, běžně s těmito bankovkami asi každý neplatí, ale i přesto se v oběhu vyskytují, jsou zákonem uznávaným platidlem, a pokud vybíráte z bankomatu větší částku, můžete třeba dvoutisícovku taky „nafasovat“ (5000Kč bankovka v bankomatech není).

Zákon ale takové chování neumožňuje a ti, co si ve svém obchodě podobnou ceduli vylepí, jednají protiprávně. V případě, že jste ještě nenakoupili, nebo nevyužili služby, můžete se rozhodnout, že u takového obchodníka nenakoupíte. V případě, že již obchodník plnil, teoretické právní řešení situace by bylo takové, že si dlužník nechá od obchodníka potvrdit, že odmítl nabízenou platbu takovou bankovkou. Pak se věřitel ocitá v prodlení, protože ‚nepřijal řádně nabídnuté plnění nebo neposkytl dlužníku součinnost potřebnou ke splnění dluhu‘, a po dobu, než takové plnění přijme, resp. poskytne součinnost, nemůže po dlužníkovi požadovat úroky z prodlení, říká Denisa Všetíčková.

skoleni_21_6

Není tedy možné, aby obchodník odmítl vaší bankovku s tím, že je obecně nepřijímá. Může vám ale říci, že s vámi obchod nemůže uskutečnit, protože nemá dostatečnou zásobu peněz, aby vám vrátil, nebo by mu takový obchod znemožnil další obchody.

Galerie: Platíte bankovkami? Podívejte se, jaké vám v obchodě přijmou a s jakými musíte jít do banky na výměnu.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).