Hlavní navigace

Co s poškozenou bankovkou? Někdy vám ji vymění a jindy seberou bez náhrady

6. 6. 2017
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Roztrhli jste si bankovku, projela vám skartovačkou nebo jste na ni vylili barvu. Kdy máte nárok na novou bankovku a kdy vám ji mohou sebrat a nic za ni nedostanete?

Do redakce nám přišel e-mail od čtenáře, který řešil problém s poškozenou bankovkou. Omylem ji mu projela skartovačkou. Peníze totiž byly uloženy v obálce a dotyčný čtenář si myslel, že z ní již všechny vyndal. Ačkoli skartovačka fungovala na výbornou, výsledek ho příliš nepotěšil. Tím spíše, že bankovka projela našikmo, a nikoli rovně, aby bylo její lepení snazší.

Bankovka, kterou nám poslal čtenář Měšce – zničená skartovačkou.
Autor: Veronika Doskočilová

Bankovka, kterou nám poslal čtenář Měšce – zničená skartovačkou.

Na řadu přichází problém, jak s touto bankovkou naložit. Vyhodit? Vyměnit? Ale kde? A platí se něco? Laskavý čtenář nám bankovku zaslal s tím, že se na další řešení situace z časových důvodů necítí. Nás ale výsledek velice zajímal, a tak jsme pátrali, jak se v takové situaci postupuje.

Typ poškození je rozhodující

Máme tedy v držení platnou bankovku České republiky, která je ale poškozená. Na typu poškození přitom velice záleží. U většiny poškozených bankovek o jejich nominální hodnotu nepřijdete. Jsou ale i případy, kdy vám bankovku odeberou bez náhrady. Poškození bankovek se dělí do 3 kategorií:

 • bankovka opotřebená oběhem,
 • běžně poškozená bankovka,
 • nestandardně poškozená bankovka.

A podle toho, do jaké kategorie spadá zničená bankovka, se určuje, jestli s ní ještě můžete zaplatit, a pokud ne, tak kde všude vám ji mohou vyměnit, případně kde ji můžete pouze odevzdat bez náhrady.

Bankovka opotřebená oběhem

Mezi bankovky opotřebené oběhem se řadí:

 • pomačkaná bankovka,
 • zašpiněná bankovka,
 • bankovka, které chybí část nebo části okraje.

Tyto vám vezmou na pobočce jakékoli banky v České republice. Tam vám ji vymění za bankovku stejné nominální hodnoty. Musíte ale splnit tyto podmínky:

 • bankovka je celá,
 • plocha bankovky je větší než 50 % původní plochy a je celistvá nebo se skládá z max. 2 částí.

Pomačkaná bankovka vypadá například takto:

Pomačkaná bankovka opotřebená oběhem. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Pomačkaná bankovka opotřebená oběhem. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Takovou bankovku můžete bez obav vrátit zpět do oběhu a všude jsou povinni vám ji vzít. Právnická osoba a směnárník ji ale následně předají ČNB jako bankovku opotřebenou oběhem. To už nicméně není vaše starost, vy s ní zaplatíte bez potíží.

Stejné je to se zašpiněnou bankovkou. I s tou můžete bez obav zaplatit a o další řešení situace se musí postarat obchodník.

Poškozené bankovky: Bankovka opotřebená oběhem: Zašpiněná bankovka. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB
Autor: Česká národní banka

Bankovka opotřebená oběhem: Zašpiněná bankovka. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Běžně můžete zaplatit i s bankovkou, které kousek chybí. Pokud nechybí více než polovina délky žádného okraje bankovky a zároveň rozměr chybějící části okraje nepřesahuje 5 mm směrem od okraje bankovky k jejímu středu, případně v růžku chybí méně než 20 mm od okraje bankovky, jedná se stále o celou bankovku.

Bankovka opotřebená oběhem: Bankovka, které chybí část nebo části okraje. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba: vrací zpět do oběhu.
Autor: Česká národní banka

Bankovka opotřebená oběhem: Bankovka, které chybí část nebo části okraje. Fyzická osoba: vrací zpět do oběhu. Právnická osoba: vrací zpět do oběhu.

Tu dokonce vrací do oběhu i právnická osoba či směnárník, takže s tímto typem bankovky se můžete běžně setkat a je to v pořádku. Ovšem pozor, hranice může být tenká. Pokud v růžku chybí více než 20 mm, jedná se už o bankovku standardně poškozenou.

Běžně poškozená bankovka: Bankovka, které chybí více než 20 mm v růžku. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: Může přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Bankovka, které chybí více než 20 mm v růžku. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: Může přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

To je už jiná kategorie. Vy ji smíte odmítnout převzít a stejně tak ji může odmítnout i obchodník. Banka nebo úvěrová instituce pak bankovku předává ČNB.

Běžně poškozená bankovka

Do kategorie standardně poškozených bankovek se řadí:

 • natržená bankovka,
 • přetržená bankovka (složená ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě),
 • popsaná bankovka,
 • pomalovaná bankovka,
 • potištěná bankovka,
 • bankovka proděravělá jinak než úředním znehodnocením ČNB nebo propálená,
 • necelá bankovka, jejíž plocha je větší 50 %

Veškeré bankovky spadající do této kategorie můžete odmítnout převzít. Pokud už ji v ruce máte a chtěli byste s ní zaplatit, přijme ji od vás právnická osoba, pokud je bankovka celá. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace ji od vás přijme, pokud:

 • je celá,
 • chybí pouze část okraje nebo obvodu,
 • skládá se z max. 2 částí, které nepochybně patří k sobě,
 • je celistvá a plocha bankovky je větší než 50 %.

V takových případech s bankovkou můžete zaplatit, ale do oběhu se už znovu nevrátí a poputuje k ČNB. Pokud podmínky splněny nejsou, můžete se setkat s tím, že bankovka bude odmítnuta a nezaplatíte s ní. Natržená bankovka může vypadat i takto:

Běžně poškozená bankovka: Natržená bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Natržená bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Takovou bankovku tedy můžete odmítnout převzít a vyžádat si jinou bankovku. Právnická osoba a směnárník ji přijímají a předávají ČNB pouze v případě, že je bankovka celá, např. jako na obrázku. Pokud celá není, může přijetí odmítnout.

Pokud se setkáte s natrženou bankovkou, jedná se vždy o kategorii „běžně poškozené bankovky“, i kdyby bylo natržení milimetrové nebo přelepené lepící páskou.

Běžně poškozená bankovka: Popsaná bankovka. Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: přijímají a nevrací do oběhu, pokud je celá; není-li celá, mohou přijetí bankovky odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímá a nevrací zpět do oběhu.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Popsaná bankovka. Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: přijímají a nevrací do oběhu, pokud je celá; není-li celá, mohou přijetí bankovky odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímá a nevrací zpět do oběhu.

I tady platí, že pokud je bankovka už jednou popsaná, jedná se automaticky o běžně poškozenou bankovku a nezáleží na tom, jak moc je popsaná, z jaké strany atd.

Někteří občané České republiky mají velice kreativní sklony a někdy je neumí udržet na uzdě ani v případě, že jim pod ruku přijdou platné peníze. Setkat se tak můžete i s pomalovanými bankovkami.

Běžně poškozená bankovka: Pomalovaná bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Pomalovaná bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Běžně poškozená bankovka: Pomalovaná bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Pomalovaná bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Obrázek může působit sebeveseleji, ale bankovka je tím zničena. Vy ji smíte odmítnout převzít. Můžete s ní zaplatit, ale do oběhu se už nevrátí.

Menší problém může nastat u proděravěné nebo propálené bankovky.

Běžně poškozená bankovka: Propálená bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: může přijetí odmítnou, protože bankovka není celá. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Veronika Doskočilová

Běžně poškozená bankovka: Propálená bankovka. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: může přijetí odmítnou, protože bankovka není celá. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

Oficiálně se jedná o běžně poškozenou bankovku. Už se na ní ale pohlíží jako na bankovku, která není celá, a obchodník ji tak může odmítnout. Vezme vám ji jen úvěrová instituce a banka.

Kdy jste bez náhrady?

Na hranu se pak můžete dostat, pokud chybí výrazný kus bankovky. Právnické osoby ji mohou odmítnout, protože není celá. Úvěrové instituce ji pak předávají bance.

Běžně poškozená bankovka: Necelá bankovka, jejíž plocha je větší 50 %. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: může přijetí odmítnou, protože bankovka není celá. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Necelá bankovka, jejíž plocha je větší 50 %. Fyzická osoba: Může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: může přijetí odmítnouy, protože bankovka není celá. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: nevrací zpět do oběhu a předávají ji ČNB.

V tomto případě je plocha bankovky větší než 50 %. K výměně či převzetí u úvěrové instituce tedy dojde. Opět ale stačí málo a jste za hranicí.

Nestandardně poškozená bankovka: Ohořelá bankovka. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Ohořelá bankovka. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

U této bankovky sice chybí méně než 50 %, ale je ohořelá. Ohoření bankovek je již klasifikováno jako nestandardní poškození. Takovou bankovku vám tudíž vždy zadrží bez náhrady.

Nestandardně poškozená bankovka

Nestandardní poškození bankovek je například výše zmíněné ohoření. Je jedno, jak moc, stačí, že bankovka je trochu ohořelá a hned se na ni pohlíží jako na nestandardně poškozenou. Kromě toho se do této kategorie řadí i:

 • zetlelá bankovka,
 • bankovka poškozená hygienicky závadným materiálem,
 • bankovka poškozená tak, že není možné ověřit její pravost,
 • bankovka poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži,
 • bankovka skládající se z více než dvou částí,
 • bankovka s deformovaným obrazcem,
 • bankovka proděravělá úředním znehodnocením ČNB,
 • bankovka úředně přetištěná ČNB nebo Státní tiskárnou cenin,
 • bankovka, jejíž plocha je menší nebo rovna 50 %,
 • bankovka, které chybí celý horní nebo spodní okraj.

Obecně platí, že Česká národní banka vám takovou bankovku zadrží a nic vám za ni nedá. Pokud tedy znehodnotíte bankovku jedním z těchto způsobů, nenávratně jste o ni přišli. Úvěrová instituce, která provádí hotovostní operace, má právo udělat totéž a ostatní subjekty ji mohou odmítnout přijmout.

Nestandardně poškozená bankovka: Bankovka poškozená hygienicky závadným materiálem – zakrvácená. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Bankovka poškozená hygienicky závadným materiálem – zakrvácená. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

Výjimku může ČNB udělat v případě, že:

 • se tak stalo při živelní pohromě,
 • jste se stali obětí při spáchání trestného činu nebo při pokusu o spáchání trestného činu,
 • se bankovka poničila nešťastnou náhodou,
 • se bankovka poničila způsobem, kterého jste si nemuseli nebo nemohli povšimnout, např. s ohledem na vaše zdravotní postižení.

I když tedy máte takto zničenou bankovku, není všem dnům konec a můžete v ČNB zkusit situaci „uhrát“ na to, že se bankovka poničila nešťastnou náhodou.

Nestandardně poškozená bankovka: Zetlelá bankovka. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Zetlelá bankovka. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

Pokud máte bankovku, která je menší než 50 % původní plochy, rovněž za ni nic nedostanete. A to ani v případě, že je plocha bankovky přesně rovna 50 % původní plochy.

Nestandardně poškozená bankovka: Bankovka, jejíž plocha je menší nebo rovna 50%. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Bankovka, jejíž plocha je menší nebo rovna 50%. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

Kdy záleží na individuálním posouzení?

V případě, že je bankovka obarvená, nebo naopak odbarvená (např. po vyprání), může se podle míry znehodnocení bankovky jednat buď o běžně poškozenou bankovku, nebo nestandardně poškozenou bankovku.

Pokud je obarvení průhledné, takže je možné rozeznat obrazec bankovky a její ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku.

Běžně poškozená bankovka: Obarvená bankovka. Pokud je obarvení průhledné, takže je rozeznatelný obrazec bankovky a její ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: bankovku přijímají a předávají ČNB, pokud je celá. Není-li celá, mohou přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímají a předávají ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Obarvená bankovka. Pokud je obarvení průhledné, takže je rozeznatelný obrazec bankovky a její ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: bankovku přijímají a předávají ČNB, pokud je celá. Není-li celá, mohou přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímají a předávají ČNB.

Když je ale barva neprůhledná, zakrývá obrazec bankovky a ztěžuje identifikaci ochranných prvků, jde o nestandardně poškozenou bankovku.

Nestandardně poškozená bankovka: Obarvená bankovka. Když je barva neprůhledná, zakrývá obrazec bankovky a ztěžuje identifikaci ochranných prvků, jde o nestandardně poškozenou bankovku. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Obarvená bankovka. Když je barva neprůhledná, zakrývá obrazec bankovky a ztěžuje identifikaci ochranných prvků, jde o nestandardně poškozenou bankovku. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

U vyprané bankovky se hodnotí, jaké prvky je možné rozeznat. Pokud je na bankovce možné rozeznat obrazec a některé ochranné prvky a není tudíž problém určit její pravost, jde o běžně poškozenou bankovku. Pokud došlo ke změně některých vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem, ale obrazec a ostatní ochranné prvky nejsou poškozeny, jedná se o běžné poškození.

Běžně poškozená bankovka: Odbarvená bankovka. Pokud je na bankovce rozeznatelný obrazec a některé ochranné prvky, takže není problém určit její pravost, jde o běžně poškozenou bankovku. U vypraných bankovek, došlo-li pouze ke změně vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem, ale obrazec a ostatní ochranné prvky nejsou poškozeny, se jedná o běžné poškození.Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: bankovku přijímají a předávají ČNB, pokud je celá. Není-li celá, mohou přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímají a předávají ČNB.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Odbarvená bankovka. Pokud je na bankovce rozeznatelný obrazec a některé ochranné prvky, takže není problém určit její pravost, jde o běžně poškozenou bankovku. U vypraných bankovek, došlo-li pouze ke změně vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem, ale obrazec a ostatní ochranné prvky nejsou poškozeny, se jedná o běžné poškození. Fyzická osoba: může přijetí odmítnout. Právnická osoba a směnárník: bankovku přijímají a předávají ČNB, pokud je celá. Není-li celá, mohou přijetí odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace: přijímají a předávají ČNB.

Pro porovnání přikládáme, jak vypadá bankovka před a po vyprání pod UV světlem.

Běžně poškozená bankovka: Vypraná bankovky, u které došlo ke změně vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem. Bankovkový papír reaguje na UV světlo jako běžný kancelářský papír, chybí luminiscence ochranných vláken a zelená luminiscence části hodnotového čísla, části portrétu a části hmatové značky pro nevidomé a slabozraké. Obrazec a ochranné prvky ve viditelném spektru (vodoznak, okénkový proužek, soutisková značka, iridiscentní pruh) jsou rozeznatelné, není problém určit pravost, jde o běžně poškozenou bankovku.
Autor: Česká národní banka

Běžně poškozená bankovka: Vypraná bankovka, u které došlo ke změně vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem. Bankovkový papír reaguje na UV světlo jako běžný kancelářský papír, chybí luminiscence ochranných vláken a zelená luminiscence části hodnotového čísla, části portrétu a části hmatové značky pro nevidomé a slabozraké. Obrazec a ochranné prvky ve viditelném spektru (vodoznak, okénkový proužek, soutisková značka, iridiscentní pruh) jsou rozeznatelné, není problém určit pravost, jde o běžně poškozenou bankovku.

Nepoškozená bankovka pod UV světlem.
Autor: Česká národní banka

Nepoškozená bankovka pod UV světlem.

Také ale může dojít k odbarvení bankovky natolik, že jsou pochybnosti o její pravosti. V takovém případě jde o nestandardně poškozenou bankovku.

Nestandardně poškozená bankovka: Vypraná bankovka, u které jsou pochybnosti o její pravosti. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.
Autor: Česká národní banka

Nestandardně poškozená bankovka: Vypraná bankovka, u které jsou pochybnosti o její pravosti. Česká národní banka: zadrží bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí: zadrží bankovku bez náhrady a předají ji ČNB. Ostatní subjekty: mohou bankovku odmítnout.

Kde mi bankovku vezmou?

Pokud jde o běžně poškozené bankovky, případně standardně poškozené bankovky, můžete s nimi zajít do pobočky jakékoli banky v České republice. O výměnu bankovky může zažádat kdokoli – jakákoli fyzická osoba a jakákoli právnická osoba. Výměna pak proběhne na počkání.

Zbytky bankovek menší než 50 % původní plochy se nevyměňují a nenahrazuje je ani Česká národní banka.

Pokud přinesete na pobočku jiné než České národní banky nestandardně poškozenou bankovku, nedojde k výměně na počkání, ale bankovka bude zadržena, předána ČNB a ta ji posoudí a rozhodne o dalším postupu a poskytnutí náhrady. Na toto rozhodnutí má 30 dní.

Při předložení nestandardně poškozené bankovky s vámi rovněž sepíší formulář „Potvrzení o zadržení bankovek nebo mincí“. Jeho součástí je i část, kde popíšete okolnosti, jak k poškození došlo. Pouze pokud vyplníte tuto část, bude to ČNB vnímat jako žádost o poskytnutí náhrady za bankovku.

Pokud chcete celý proces zkrátit, můžete do ČNB bankovku společně s formulářem zaslat, případně zajít osobně na pobočku ČNB.

Naše zkušenost

Pojďme se teď vrátit k našemu případu, který jsme popsali na začátku článku. Podle dostupných informaci byla naše bankovka klasifikována jako nestandardně poškozená. Tudíž nemáme nárok na poskytnutí náhrady. Respektive ne ihned, ale až po posouzení ČNB a vyplnění příslušného formuláře.

Vzali jsme tedy bankovku a odebrali se na pobočku ČNB v Praze na Náměstí republiky. Když jsme přišli na řadu, podivovala se paní za přepážkou stavu bankovky a konstatovala, že nic takového ještě neviděla. Situace jí přišla úsměvná, zejména při představě, jak jsme bankovku lepili zpět dohromady.

Celý proces byl nicméně velice rychlý. Paní na přepážce zhodnotila bankovku jako pravou, vzala si ji, nám podala novou celou neponičenou bankovku a situace tím byla uzavřena.

Nová bankovka, kterou jsme obdrželi od ČNB výměnou za poškozenou bankovku.
Autor: Veronika Doskočilová

Nová bankovka, kterou jsme obdrželi od ČNB výměnou za poškozenou bankovku.

Nepředkládali jsme doklad totožnosti, nevyplňovali jsme formulář, nečekali jsme na nic. Záleží tedy na konkrétním případě a také na ochotě a dobrém naladění pracovníků banky.

Na další fotografie zničených bankovek se můžete podívat ve fotogalerii.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).