Hlavní navigace

Názory k článku Minimální mzda: Jistota pro zaměstnance, nebo brzda podnikání?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2007 8:35

  nemám přezdívku (neregistrovaný)
  "minimální mzda představuje brzdu podnikání, která deformuje trh práce" - mám tomu rozumět tak, že páni podnikatelé by dávali ještě nižší odměnu za vykonanou práci, aby mohli mít dřív místo Mercedesa Rollse? Daňové zákony od 1.1. příštího roku ruší limit 1,5 milionu na pořízení auta, takže se můžeme těšit, že AMG, Porsche, Lamborghini a další typicky podnikatelské značky u nás zvýší své prodeje. Připadá mi to jak v Rusku, kde tyhle značky taky nestíhají dodávat, a běžní lidé si pak musí chovat slepice na balkonu, aby aspoň v neděli měli kus masa. Tam chceme směřovat?

  Potraviny, bydlení, spoření na penzi, oblečení, energie, zdravotnictví, školství pro děti atd. - to vše jsou základní náklady, které musí utáhnout občan pobírající mzdu např. 30 v čistém, tak i občan s minimální mzdou, ovšem v hrubém.

  Doporučoval bych všem teoretikům hájících současnou výši minimální mzdy, aby zkusili za ni vyžít.

  Nevím, pohybuji se mezi soudně přemýšlějícími lidmi, a tito všichni "vymoženosti" typu, aby bohatí byli ještě bohatšími a chudí ještě chudšími, odsuzují.
 • 24. 9. 2007 10:04

  jezevec (neregistrovaný)
  Představa, že minimální mzda zaručí lidem, kteří za tuto mzdu zaměstnavateli nestojí, že jí budou dostávat - je mylná.
  Lidé, které se nevyplatí ani za minimální mzdu zaměstnávat, budou NEZAMNĚSTNA(TEL)NÍ - práci zastanou živnostníci, vedlejšáky načerno, formálně zkrácené pracovní doby a UK-čka.
  Mzda je odměnou za práci - není to podíl na zisku firmy a není to kompenzace za životní výdaje.
 • 24. 9. 2007 10:23

  Zdenek (neregistrovaný)
  Ja bych min. mzdu zrusil, ale zaroven bych zrusil veskere odpocty na danich. Ja pracuji za maly plat, ale kdyz si chci koupit auto, musim za nej zaplatit celou cenu. Tak proc by mel podnikatel s vyssimi prijmy zaplatit za auto min nez ja. A vymluvy typu potreby pro svou podnik. cinnost jsou smesne. Kdyz nemas na to, nepodnikej. Ja taky kdyz nemam na to, nekoupim si to.
 • 24. 9. 2007 15:03

  Petr (neregistrovaný)
  Jasne, souhlasim, odpocty bych zrusil taky. Stejne jako bych zrusil ruzne urovne danovych pasem - kdyz si vydela nekdo vic nez ja, proc by mel platit vetsi dane nez ja? A vymluvy typu potreby socialniho smiru a solidarity jsou smesne, kdyz jsi liny pro vyssi plat neco udelat (prestehovat se, zvednout si kvalifikaci, naucit se cizi jazyk, apod.), nenadavej. Ja taky kdyz pro vyssi plat nic neudelam, nikdo mi ho sam od sebe nezvedne.
 • 24. 9. 2007 17:45

  Tonda
  To se snad ani nedá komentovat, je evidentní, že to mu nerozumíte. Právě proto asi pracujete za malý plat. A když zrušit odpočty, tak pro všechny, tedy i zaměstnancům. :-)
 • 24. 9. 2007 10:19

  milan (neregistrovaný)
  Souhlasim tady s JEZEVCEM - minimalni mzda neni na to, aby si z ni nekdo setril, zivil deti nebo snad porizoval bydleni. Min. mzda je na to aby s ni clovek relativne dustojne prezil. Mimochodem penze je porad jeste zajistovana jinak, nez soukromym sporenim, takze i lide s minimalni mzdou penzi dostanou.
  Osobne to vnimam tak, ze min. mzda by mel rust a vyrazne se vzdalit od podpory v nezamestnanosti. Tim by motivovala lidi si nejakou praci najit. Vzhledem k tomu, ze minimalni mzdu pobiraji prevazne lide bez kvalifikace za nekvalifikovanou praci, nevidim vubec problem v tom, ze by se se zvysenim min. mzdy podil techto mist na trhu prace snizil. Nezamestnane by to vice motivovalo ke zvyseni kvalifikace.
  BTW - oficialne jsem kvalifikovany, umim jazyk, beru nadprumernou mzdu a presto mam mene, nez je min. mzda v Belgii. Tyhle veci me vzdy pobavi! ;)
 • 24. 9. 2007 12:30

  V. H. (neregistrovaný)
  Žijeme snad v 21. století a nejsme divoká zvěř. To znamená, abych mohli, jak vy uvádíte, důstojně přežít, tak nutně potřebujeme bydlení nebo děti! A pokud by nebyla minimální mzda nějak stanovena, dočkali bychom se toho, že páni podnikatelé v honbě za Rolls Royci by vám žádnou mzdu nedali, možná tak jídlo a pití. Jezevec si trochu plete 21. století s otrokářstvím. Je sice pravda, že v mnoha částech světa toto (nebo i vykořisťování dětí) zdárně funguje, ale tam snad nesměřujeme! Nebo snad ano?
 • 24. 9. 2007 14:42

  jezevec (neregistrovaný)
  Představe si že jste zaměstnavatel.
  Máte možnost najmout na úklid firmu, která vám za 10.500,- měsíčně bude zajišťovat úklid. Majitel firmy ale jezdí v mercedeseu AMG, takže raději byste to místo nabídl své kamarádce, která by velmi ráda za 6000 měsíčně tam chodila uklízet, takže s povinnými odvody jste zpátky na stejných 10.500. Ale moudrý stát rozhodl, že se to nesmí.
  Co uděláte?
  1) najmete kamarádku za 8.000,- měsíčně minimální mzdy na plný úvazek - k tomu ale zaplatíte další cca 4000 odvody, takže celkem zaplatíte 12.000, . . . . . a ředitel vás vyrazí i s uklízečkou
  2) najmete kamarádku podvodně na 2/3 úvazek za 6000, i když všichni vědí že úklid tech osm hodin denně zabere, ale papírově to bude správně
  3) najmete firmu za stejné peníze - a na rozdíl od zaměstnanců, firma uklízí i když někdo onemocní nebo potřebuje být doma s dětma.
  Jsem zvědav na vaše rozhodnutí.
  Zajímá vás aby uklízečka měla na bydlení a na děti - nebo vás zajímá abyste si zajistil službu za co nejlepších podmínek a co nejméně peněz?

  Zkuste variantu (b) - představte si že jste velký zaměstnavatel a vynásobte všechny čísla tisícem. Docvaklo něco?

  Zkuste variantu (c) - vy sám pro sebe kupujete identické zboží tam kde je nejdražší, nebo tam kde je třeba levnější? Zajímáte se při nákupu pečiva, jakou mzdu a životní podmínky má noční pekař a nebo holka na kase? Má se zaměstnavatel na trhu práce chovat jinak?
 • 24. 9. 2007 16:08

  web (neregistrovaný)
  A to si jako myslíte, že v úklidových firmách pracují lidé zadarmo? Jestliže ten úklid zabere 8 hodin denně, bude úklidová firma požarovat nejméně 30 000,-měsíčně, takže ta uklízečka za minimální mzdu se vám bohatě vyplatí. Ještě byste jí měl přidat.
 • 24. 9. 2007 16:33

  hm (neregistrovaný)
  4) vezmete nějakého stávajícího zaměstnance dáte mu za měsíc 4000kč na ruku a on to z radosti bude uklízet sám.

  A možná si bude kolem sebe udržovat pořádek a míň si stěžovat na neuklizené pracoviště.

  PS: Značná část lidí co dneska nadává na to jak mají malé mzdy se po době strávené v zaměstnání (schválně neříkám práci) vezmou a jdou dělat někde na černo. Tzn. jdou brát sami sobě práci.
 • 26. 9. 2007 21:27

  anonymní
  Ráda bych věděla, jak podle Vašeho výpočtu provede firma 8hodinový úklid za 10,500 včetně všech odvodů a ještě zisku :o)))
 • 24. 9. 2007 17:50

  Tonda
  Když by nedali, tak by pro ně nikdo nedělal a neměli by ten RR. Přečtěte si článek "Já to tedy beru, šéfe!" z 20.9. O lid, kteří něco umí, se firmy přetahují a navzájem si je přeplácejí.
 • 26. 9. 2007 12:14

  Robert Antonio
  Eeeh? Na co v 21. století nutně potřebujeme děti, abychom mohli důstojně přežít? Měl jsem pocit, že právě sociální a důchodový systém způsobil, že člověk nepotřebuje mít děti, aby se o něj někdo ve stáří postaral.
  (Zdali je to dobře nebo špatně, je na jinou diskusi :)
 • 24. 9. 2007 15:25

  Nox (neregistrovaný)
  A v tom pripade by podle vas meli pracujici, kteri museli vzit horsi praci dat deti hned do decaku?
 • 24. 9. 2007 23:32

  milan (neregistrovaný)
  Kdepak, to nechci. Myslim ale, ze by meli byt motivovani zvysit si kvalifikaci a zlepsit sve vyhlidky na trhu prace, aby nemuseli brat prat za minimalni mzdu.
 • 25. 9. 2007 6:36

  Důchodce (neregistrovaný)
  Nemuzu si pomoct, ale tohle je typicky neoliberalni nazor (upraveny pro Cechy): "Vsichni si mohou zvysit kvalifikaci, najit si lepsi praci a zvysit si tak plat (hlavne ale aby ten plat nebyl vyssi nez muj)". Jeste mi nikdo nevysvetlil, kdo pak bude delat tu praci uklizecky, kdyz si vsichni zvysi kvalifikaci a budou delat "neco jineho". Nebo se bude na uklizecku studovat nastavba po stredni skole? Uz vidim ty predmety: Biologie - zivot v zachodove mise, Chemie - miliony bakterii zemrou, Ekologie - omezme chemii, Ekonomika - jak mit vzdy drobne na WC, Dilny - prace s hadrem: a) volne, b) s kostetem, Dilny II. - mop = uzitecny pomocnik, Vytvarna vychova - malba tekutým mýdlem na zrcadle, Rocnikova prace - rozebrani a opetovne slozeni vysavace na cas. Prijimame cistotne chlapce i divky :-))
 • 25. 9. 2007 8:00

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Delat to budou ti, co si kvalifikaci nezvysi. A diky tomu, ze jich nebude tolik, tak budou dostavat vyssi mzdu. Jak jednoduche.
 • 25. 9. 2007 15:05

  anonymní
  Ale z čeho bude ta vyšší mzda kryta? Myslíte si, že bude uplatnění pro všechny, kteří si nějakým způsobem zvýší kvalifikaci? Když si kvalifikaci zvýší všichni, kdo bude pokrývat ty "horší" profese? Nebo budou plné kanceláře, ale nikdo nebude chtít dělat "rukama". Nebo budou muset i kvalifikovaní dělat i ty "horší" práce? Roztočí se inflační spirála a nikdo to už neukočíruje.
 • 25. 9. 2007 17:03

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Vyssi mzda bude kryta zvysenou produktivitou souvisejici s kvalifikovanejsi praci. Prestante uz s tim hloupym "co kdyz vsichni". Vsichni si ji nikdy nezvysi. A i tem co ji nezvysi se nakonec casem zlepsi podminky (napriklad platove), protoze ustane pretlak volnych zamestnancu v jejich profesi.

  Proste pokud je na 8 mist 10 "stejnych" uchazecu, tak bude zamestnavatel snizovat mzdu dokud 2 neodpadnou. To je naprosto logicke chovani a neni na nem nic spatneho. Stejne tak pokud potrebujete neco koupit a nabizi vam to 10 prodavacu, tak budete snizovat cenu dokud jich 9 neodpadne. A vubec se nebudete zabyvat myslenkami "A co ti ostatni? Neumrou nahodou hlady, kdyz jsem to od nich nekoupil?"
 • 26. 9. 2007 7:36

  anonymní
  produktivitu práce nelze zvyšovat donekonečna. myslíte si, že kopáč kopne krumpáčem za minutu místo 20x 70x? nebo že prodavačka doplní do regálu za hodinu místo 10 krabic zboží 20 krabic?

  jó, už jsem zažil zvyšování produktivity: ženské chodily půlhoďky před začátkem směny, neodpíchly si a makaly a píchly si až v "papírový" začátek pracovní doby. normovači jim přesto odměnu zkrouhly, tak přestaly chodit na oběd a místo zákonné přestávky opět pracovaly a k tomu ukusovaly kus studeného žvance. ani to nestačilo, tak to ještě nastavily po práci.

  pokud víte, že si všichni kvalifikaci nezvýší, tak proč jsou lidé stále vyzýváni ke zvyšování kvalifikace? pokud na danou pozici stačí vyučení, je zbytečné šprtat nějaké voloviny, které stejně v zaměstnání neuplatním. jen bych prodražil svůj výrobek. domnívám se tedy, že nabádání k učení se děje jen proto, aby se vzdělávací pracovníci uživili - je jich zbytečně moc. Výrobek tedy podraží hlavně tím, že na pracovníka je nabaleno ještě hafo jiných, neproduktivních lidí - vzdělávacích pracovníků, manažerů, referentů - ti totiž produktivitu práce nezvýší /když by tyto nemakačenky odbourali, mohli by zaplatit lépe toho jednoho pracovníka/. tohle už jsem zažil za socialismu - všude přibývalo kancelářských sil a v konečném důsledku se vyrábělo draze. po roce 1989 byla kancelářská byrokracie utlumena, aby se časem zase rozrostla do nebývalých rozměrů. a samozřejmě, pokud se přijme nějaká nová pracovní síla, tak ta musí vykázat nějakou činnost a tudíž začne úkolovat ty pod sebou, a ti úplně dole aby se z toho zbláznili, tam už jim nikdo pracovní síly nepřidá. vidím to již od vlády a od ministerstvech: něco tam vymyslí - např. bodový systém pro řidiče nebo evropskou unii. z toho pak plynou nové a nové kancelářské síly. a je pak primitivní prohlásit, že musíme snížit stav úředníků např. o 10 %. ale aby se ten počet mohl snížit, musí se jim ubrat agenda. tudíž třeba zrušit bodový systém, přestat vydávat každou pětiletku nové řidičáky či se nezaobírat diktátem EU. stát a jeho odborníci si musí spočítat, jestli je výhodnější držet tisíce úředníků vydávajících řidičáky nebo je propustit (a co pak s nimi?) a řidičáky nevydávat.

  s tou "konkurencí" jste mne pobavil. těch 10 prodavačů nic snižovat nebude, ale bude si do prodávaného zboží naopak započítávat vše možné i nemožné, jen aby prodalo co nejdráž. tzn., že pokud se jednomu prodávajímu podaří cenu u zboží v hodnotě 10 Kč našponovat na padesátku, tak zbytek ji vyžene na stovku. a ten první se na tu stovku taky dotáhne. svým zaměstnancům ale i přes rostoucí zisk nepřidá - bude je držet na minimální mzdě s tím, že i těch zbývajícíh 9 prodejců se zachová naprosto stejně.
 • 26. 9. 2007 9:33

  Jimmy (neregistrovaný)
  produktivitu práce nelze zvyšovat donekonečna. myslíte si, že kopáč kopne krumpáčem za minutu místo 20x 70x?...

  Kopáč může svoji produktivitu zvýšit třeba 10x, tím že začne místo krumpáčem a lopatou kopat bagrem. Zvýšit produktivitu totiž výrazně nelze tím, že budou lidé pracovat více či lépe, ale především chytřeji či efektivněji. Takovéto zvýšení efektivnosti ovšem nemůže provést onen kopáč, o tom musí rozhodnout jeho vedoucí, nebo další vedoucí atd.
  V podstatě jakékoliv zvýšení produktivity je ale podmíněno nějakou počáteční či průběžnou investicí a tak se může v konkrétním případě vyplatit např. 10 m základ plotu nechat vykopat jedním Ukrajincem za den než než na ono místo tahat bagr na 30minut práce.

  konkurence...

  Jak u nás "nefunguje" konkurence mezi obchody krásně vypovídá řada zkrachovalých či převzatých prodejen i velkých řetězců jako je Delvita, Carrefour a dalších ;-)
 • 26. 9. 2007 18:43

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Jak napsal kolega, produktivitu nezvysite stachanovskym "kopnu 70x misto 20x", ale mechanizaci a lepsi organizaci.

  Samozrejme pokud z kopace udelate stavebniho inzenyra, tak toho samozrejme nejspis vic nevykope. Pujde delat jinou praci, kvalifikovanejsi, kde bude mit i vetsi produktivitu. Tady se skryva ono zvyseni produktivity vzdelanosti. Pokud mate svet rozdeleny na "nevzdelane delniky co musi makat" a "vzdelane co se mohou ulevat v urednickych pozicich" tak to ale asi nepochopite ;-)

  Reknete mi, kde takovi prodavaci jsou. Dam zamestnancum 1000,- nad minimalni mzdu, tim pretahnu ty nejlepsi, zbozi dam za 80,- a budu ve vate, protoze vsichni budou kupovat u mne ;-)
 • 27. 9. 2007 15:18

  uživatel si přál zůstat v anonymitě (neregistrovaný)
  Pokud si ten kopáč pořídí bagr, musí zvýšit cenu své práce a roztáčí se tak inflační spirála.
  Bohužel, u nás je tendence zvyšovat produktivitu práce bez investic, tedy dalším a dalším vykořisťováním.
  Furt mi není jasné, kdo bude dělat rukama, až si všichni tu kvalifikaci zvýší a budou brát větší peníze.
 • 27. 9. 2007 17:14

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Proc by musel zvysovat cenu prace???:

  Kopac s krumpacem vykope 5 metru prikopu za smenu, bude za to chtit 500,-, tety 100,- za metr.

  Kopac s bagrem vykope 200 metru prikopu za smenu, bude za to chtit 700,- a 9300,- za amortizaci bagru a naftu, takze to nakonec vyjde na 50,- za metr, tedy na polovinu nez kdyby to kopal rucne a pritom si vydela vic.

  (Cisla jsou samozrejme vycucana z prstu, ale pro ilustraci principu snad staci.)

  Co porad mate s tim, ze si ji muze zvysit bud nikdo nebo vsichni? Nekdo si ji zvysi, nekdo bude spokojeny s puvodni praci, za kterou mu o trochu stoupne mzda, protoze na ni uz nebude takovy pretlak pracovni sily. Kde je problem?
 • 28. 9. 2007 21:29

  anonymní
  Vždy platilo, že s modernější, "výkonější" technikou je práce dražší. Tudíž by metr výkopu s bagrem zcela určitě nevyšel na 50,-, ale na 150,-.To jsou jen životní zkušenosti. Už jste někdy viděl, že by vám dodavatel fakturoval za práci méně než minule?Já teda ne, vždy je nová faktura vyšší než ta předchozí.

  Pokud by všichni uposlechli výzvy vzdělávat se, zvyšovat si kvalifikaci, kdo by tady pracoval? Na to jste nijak neodpověděli! Že by bagrista s VŠ diplomem? Jak známo, nůžky se rozevírají a tudí ti méně kvalifikovaní budou brát ve vztahu k růstu cen méně a méně. Tudíž může být spokojený se svojí prací, ale ne s odměnou za ni.
 • 29. 9. 2007 8:28

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Kurna a proc teda vsichni pouzivaji tu moderni techniku a nekopou prikopy rucne, kdyz je to vlastne levnejsi? ;-)

  Uz jsem odpovedel, ze je nesmysl, ze by si vzdelani zvysovali vsichni. To je jako se ptat, "co kdyz budou tim vlakem zitra v 9:00 chtit jet vsichni lidi v republice". A taky nikdo netvrdi, ze by si ho meli zvysovat vsichni. Ja pouze rikam "Pokud chcete za praci vic penez, delejte neco s vyssi pridanou hodnotou a neco co nemuze delat kazdy." Coz jsou typicky (ne vzdy a ne zcela vylucne) kvalifikovane prace.

  "Spokojenost s praci" bylo mysleno celkove, tedy napln + odmena. Kdybych dostaval za bagrovani totez co za svoji soucasnou praci, tak bych taky byl bagrista. Zadna zodpovednost, vypnu bagr a jdu domu s uplne cistou hlavou... Proto nema smysl tyhle dve slozky oddelovat.
 • 13. 10. 2007 16:37

  omg (neregistrovaný)
  Člověče jste za to někym placenej nebo jste prostě natvrdlej?
  Dělník dostane bagr a vykope 4x tolik co dřív. A ostatním kopáčům co bagr nemají že se zvýší plat??? Opravdu nechápu jak jste mohl vyplodit takový blábol. Ostatním nejenže se mzda nezvýší, ale nejspíš ještě tři z nich vyhodí, protože pro ně nebude práce...
 • 14. 10. 2007 8:40

  anonymní
  Není dost dobře patrný, na jaký příspěvek reagujete, pane OMG. Ve stromě příspěvků je to docela pěkně rozházený ...
 • 25. 9. 2007 8:23

  Radek (neregistrovaný)
  Dobrý názor. Řekl bych, že výzvy ke zvyšování kvalifikace jsou jen takové to vytloukání klínu klínem. Kdo pak bude dělat, když všichni budou mít VŠ vzdělání? Uklízečka bude uklízet přes internet, kopáč bude kopat computerem ... Když všichni budou studovaní, nikdo je nebude schopen zaplatit - už dnes nemají firmy na odpovídající zaplacení třeba středoškoláků nebo vyučených a místo toho najímají UKáčka s vysokoškolským diplomem, ovšem za minimální mzdu. A aby uklízečka nebo kopáč uměl světové jazyky či ovládat comp? K čemu? Po manažerovi taky nikdo nebude chtít, aby si spravil auto nebo vymaloval místnost.
 • 25. 9. 2007 9:02

  V.Mlich (neregistrovaný)
  Kdyby stat furt nedeformoval podminky opatrenimi typu "minimalni mzda" a spol., trh by jiz davno sam vytvoril rovnovahu. Institut minimalni mzdy ty nejchudsi jeste vice ozebracuje.
 • 25. 9. 2007 8:42

  XY (neregistrovaný)
  Vy si myslíte, že zvýšením kvalifikace se zlepší vyhlídky na trhu práce tak, že tato málo placená místa vymizí? Pokud nebudou nabídka volných míst a nabídka pracovníků v jakéž takéž rovnováze, bude vždy zneužíváno postavení zaměstnanců tak, že nebudou odměňováni po zásluze, ale jen co uzná zaměstnavatel za vhodné. A to vhodné se samozřejmě bude rozcházet s potřebami hradit stoupající životní náklady. Nikdo nechce, aby zaměstnavatel jezdil v rozhrkané škodovce a zaměstnanec v Mercedesu, ale aby i ten zaměstnanec bez 2 univerzit a 25hodinové pracovní době si mohl dovolit koupit nový automobil a lít do něj benzín a nezadlužil přitom ještě své děti ... Třeba ... Nebo si pořídit bydlení odpovídající 21. století, tzn. ne byt v 30 let starém paneláku za 2 mega (který už v 89. v minulém století odsoudil V. Havel jako nevhodné k bydlení!)... Třeba ...
 • 25. 9. 2007 10:02

  Tonda
  Jak už tu bylo nejednou napsáno. Mzda je ODMĚNOU za vaši PRÁCI.
  Není to podíl na zisku firmy a nemá to koincidenci s vašimi životními náklady.

  Pokud nejste schopen odvádět práci, která by pro zaměstnavatele měla vyšší hodnotu, budete se muset uskrovnit. Je to trh jako každý jiný, cenu utváří nabídka a poptávka.

  Systém, který tu byl si sice někomu může zdát spravedlivější ale to že jedinec nemůže svými schopnostmi ovlivnit výši výdělku vede k tomu, že se všichni flákají a celá ekonomika jde do háje a nakonec všichni mají prd.
 • 25. 9. 2007 15:27

  anonymní
  Ale lidé jsou schopni odvádět práci s vyšší hodnotou, ale zaměstnavatel za ni nechce odpovídajícím způsobem zaplatit. Trh jv podobě, jakou se nám snaží vnutit ODS, je naprostá volovina, patřící někde do 18. století minulého tisíciletí. Dnes je však 21. století !!!!

  Systém, který popisujete a který tu už byl, se nijak zvlášť neliší od toho dnešního. Jedinnec (pokud nepatří mezi úzkoprofilové VIP profese) ani v dnešní době nemůže příliš ovlivnit výši svého výdělku, ale musí čekat na to, jak padne zaměstnavateli do oka. Ve svém životě jsem se setkal ať v minulém či současném režimi s mnoha pozicemi, kde lidé byli přepláceni a naopak, kde byli nezaplaceni.

  Lidé u nás taky skoro všichni mají prd (protože 2/3 nedosáhne ani na průměrnou mzdu). A ekonomika je v háji furt, to si snad nebudeme nalhávat ...
 • 25. 9. 2007 16:08

  Tonda
  Cokoliv má jen takovou hodnotu, kolik je někdo jiný ochoten za to zaplatit. Pokud zaměstnavatel není ochoten za hodnotu práce zaplatit, je potřeba si najít jiného, který ochotný bude. Pokud takový neexistuje, pak ta hodnota práce je iluzorní.

  Samozřejmě mohou existovat konkrétní jedinci na konkrétní pozicích, kteří jsou přeplaceni a naopak, to jsou ale vesměs anomálie nebo tam hrají roli vedlejší vlivy jako že někdo na někoho něco ví nebo je s někým kamarád, případně slečna sekretářka panu řediteli poskytuje nadstandardní služby.

  To jak člověk padne někomu do oka může ovlivnit. Taky může ovlivnit jak je ve své profesi dobrý. Nikdo není nucen dělat jednu profesi od školy do důchodu, i když to že se z perspektivní profese stane profese neperspektivní je uprostřed kariéry pochopitelně velmi nepříjemné. A proč jsou profese úzkoprofilové? Na strojařinu nikdo nechce, tak nejsou strojaři a ti co jsou si mohou diktovat podmínky. Zato je přetlak na filosofickou fakultu, každý chce studovat voloviny.
 • 26. 9. 2007 16:00

  anonymní
  Tak s podobnými mzdovými patáliemiy jsme se setkali již za socialismu. Taky nám nebyli ochotni platit tak, aby člověk mohl realizovat všechny své potřeby. Jenže tenkrát jsme měli zdravotnictví, školství, dálnice atd. "zdarma" - tedy hradilo se to z vybraných daní. Pak se udělal převrat a bylo nám slíbeno p. Havlem a dalšími, že každý občan si bez problémů bude moci pořídit věci na západě běžné - tedy např. nové auto, bydlení (ne králíkárny z panelů, jak je tehdá nazval a odsoudil), jezdit do ciziny atp. A pokud se nám nebude něco líbit, můžeme stávkovat. Uplynulo pár let a skutek utek. Vrátili jsme se tam, kde jsme byli. Veškeré stávky jsou již předem označeny jako nezákonné. Tudíž žádný závratný rozdíl v době před a po převratu nevidím. Ano, škodovky mají už vyhřívaná zadní skla a katalyzátor, ale toho bychom se zřejmě dočkali taky. Sice ne v 89, třeba o pět let později.

  O hodnotě práce a ochotě zaplatit tu již píší jiní: pokud pracovní pozice nepatří k nedostatkovým, tak je oceněna všude obdobně - kartel mezi zaměstnavateli - a nezajišťuje, jak se vypořádat se stoupajími životními náklady.

  Pokud znáte výběrová řízení, asi víte, jak probíhají. Uchazeč o místo je již předem vybrán na základě referencí a posudků /tolik po r. 1989 odsuzovaných!/ a hlavně známostí. Můžete být sebelepší, ale pokud se na výběrko přihlásí nějaký známý, tak vás prostě nevezmou. A pokud náhodou uchazeč není žádný známý nikoho, neznamená, že bude vybrán ten nejlepší - protože celé je to o přetvářce, jak zapůsobí na první dojem ... Může být dobrý, ale bude mít třeba pihovanou tvář, nebo bude nervózní a bude se přeříkávat - což by nepůsobilo dost reprezentativně, tak se vezme někdo bez pih, plyně hovořící schopný vše okecat, ovšem bez hlubších odborných znalostí. Nebo může mít znalosti, ale nedovede je uplatnit. Nebo nemusí mít znalosti, ale dovede si se vším poradit pomocí "selského" rozumu ...
 • 12. 10. 2007 20:25

  anonymní
  Minimální mzdu ovšem také pobírájí osby se zdravotním oezením, invalidní důchodci a třeba i ženy po 50ce...Myslím,že oni si zaslouží nejen důstojně přežívat i když to důstojné mi tam nějak nepasuje...Proto si myslím,že pokud tito lidé chtějí pracovat a nechtějí se potloukat po Úřadech práce...měla by být minimální mzda v roce 2008 vyšší s ohledem na "baťoh" naší vlády.§
 • 24. 9. 2007 17:47

  Tonda
  Jasně, každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb. To tu už jednou bylo a k ničemu dobrému to nevedlo. Děkuji, nechci.
 • 24. 9. 2007 21:00

  anonymní
  Tak s tím naprosto souhlasím. Podobný úvahy vždy zapomínají na jeden fakt. Totiž, že jde o lidi. Představa, že v městečku (vesnici) pod dva tisíce obyvatel žije jedno procento s minimální mzdou je výsměch. V podobných lokalitách se s bídou najde jeden zaměstanavatel, a ten velmi dobře ví, že široko daleko je jedinej. Co z toho plyne si každej domyslí. No, co trošku počtů? Běžná čtyřčlená rodina, bydlící v domku:
  1. Inkaso - 7000Kč (a víc - topení plyn??, "vládní" přímotopy???)
  2. Děti - 7 - 10000Kč (jedno gympl, druhý vys. škola - stravné, kolej, doprava...)
  3. Jídlo - 5000Kč (záleží, jací kdo jsme :o)
  4. Ošacení, boty, doprava do zaměstnání..... - 5000Kč
  5. Drobnosti (mobil, nedej bože benzín, kapesný dětem.... - 2000Kč
  Sumasumárum plusmínus 25 - 30 tisíc
  A teď kde máte nový povlečení, počítač, fasádu, opravu komínů, kde máte na novej plot kolem zahrady, barvy, nástroje do dílny :o) .........................
  a teď mi nějakej magor začne vysvětlovat a ptát se mě, co bych dělal jako zaměstnavatel, jak bych zaměstnal uklízečku...bóže.. Já mám svůj pohled a on svůj. ALE!!! jsem člověk. A žiju jenom jednou. A přesto jsem "si nedovolil" mluvit o takovým "přepychu", jako je dovolená, oslavy (třeba nedávná zlatá svatba rodičů) nebo softvér do notbuku dcery na vejšce (aby nebyl průser s provalením crackovaných programů), Boty za 3000Kč pro pubertální mladší holku......... Radši už držím pusu, aby pan zaměstnavatel nedostal infarkt z toho, co ta pakáž dneska všechno potřebuje.
 • 25. 9. 2007 1:07

  jezevec (neregistrovaný)
  Tak ještě jednou.
  Mzda je ODMĚNOU za vaši PRÁCI.
  Není to podíl na zisku firmy a nemá to koincidenci s vašimi životními náklady.
  Nemáte-li třicet litrů měsíčně na spotřebu - budete muset bydlet někde v garsonce na Kladně, děti oblíkat v sekáči, počítač holt budou mít jenom ve škole, a namísto dovolený si můžete jít trochu přivydělat (třeba tím uklízením).
 • 25. 9. 2007 13:03

  anonymní
  To pak ale odporuje slibům Očekávatelů Funkcí v r. 1989. Právě ti nám slibovali, že když se nám nebude v práci něco líbit, že můžeme beztrestně stávkovat a že k tomu bude vytvořen stávkový fond, ze kterého se budou stávkující vyplácet, aby stávkou neutrpěli hmotnou újmu. Zatím však v rámci "demokracie" byla každá stávka označena jako "nezákonná".
 • 25. 9. 2007 8:04

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Porad jste neodpovedel na otazku, jestli budete chodit kupovat nakup tam, kde vas stoji 1000,-, nebo tam, kde stoji to same zbozi 1500,-.

  Jinak s tim procentem lidi s minimalni mzdou je to taky trochu osidny - velmi caste jsou dohody "dostanete formalne minimalni mzdu a pak x tisic bokem nacerno".
 • 25. 9. 2007 12:59

  anonymní
  Ono neznamená, že když si koupíte nákup za 1500, že tam jsou zaměstnanci lépe placeni. Může tomu bá´´ýt i naopak - u toho nákupu za 1500 přispíváte majiteli na Rollse, kdežto u nákupu za 1000 třeba jen na Hyundaie.
 • 25. 9. 2007 13:33

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Neuhybejte... A kdyz to bude obchudek jehoz majitel v nem i prodava, tak si tam ten nakup koupite?
 • 13. 6. 2010 21:23

  Kocour (neregistrovaný) 213.155.239.---

  Ano a z těch žádné odvody a pak chybí peníze na důchody a zdravotnictví a je potřeba důcodové reformy. A to je furt dokola. Kdo v tom konečně udělá pořádek.

 • 25. 9. 2007 9:56

  Tonda (neregistrovaný)
  Software je i zadarmo, dovolená pod stanem je taky pěkná, boty za tři tisíce si nekoupím ani já a to mám pro sebe víc než Vy uvádíte jako výdaje rodiny.
 • 25. 9. 2007 14:10

  anonymní
  Konečně jeden praktický příklad ze života a ne stupidní omílání Jezevce, že Mzda je ODMĚNOU za vaši PRÁCI. Odměna musí být taková, aby člověk mohl utáhnout platby, které si na něj ODS přichystala. Pokud nechce navyšovat platy, tak ať taky ponechá ceny. Navýšit ceny na úroveň evropských a platy necjhat socialistické - to dovede každý trouba z IV. cenové.
  Pokud pro zaměstnavatele vytvořím práci v hodnotě sto tisíc, on mi dá dvacet a zbytek jde na jeho Mercedesa, tak je to prachsprosté VYKOŘISŤOVÁNÍ, jak jsme se učívali už na základce, ale tentkát tomu nikdo nechtěl věřit. Nepožaduji, aby mi zaměstnavatel dal celých sto tisíc, ale pokud místo pořádné židle a varné konvice raději pořídí Mercedes a "zaměstná" celou rodinu tak, že o nich nikdo neví, co a kde dělají, jen pobírají plat a jejich vlastní práci pak dělají normální zaměstnancl za minimální mzdu, tak to je sviňárna.
  Na druhou stranu znám pár podnikatelů, kteří jsou schopni své ovečky zaplatit (a nejde o nějaké úzkoprofilové VIP pozice), protože vědí, že spokojený zaměstnanec nežijící v neustálém stresu udělá v konečné fázi víc než ten, který je neustále buzerován a využije každé chvilky, kdy mu šéf nestojí za zadkem, aby něco odflákl či ukradl. Holt si toho Mercedesa pořídí o nějakou dobu později nebo místo Mercedesa koupí levnější značku.

  VTIP: americký prezident: náš člověk si vydělá 7000 dolarů, utratí 4000 a co dělá s těmi 3000, je mi jedno. Pak je něco mezi tím a pak český prezident: náš člověk si vydělá 10000 měsíčně, měsíční náklady má 15000 a kde vezme těch 5000, je mi taky jedno.
 • 26. 9. 2007 12:00

  Robert Antonio
  "...aby člověk mohl utáhnout platby, které si na něj ODS přichystala."

  Zajímavé. Vždycky jsem si myslel, že za tvorbu cen mají na svědomí firmy, obchody, podnikatelé, řemeslníci... Jistě, matně ještě pamatuji, kdy Strana a Vláda stanovovala ceny, ale v té době byla u vesla zcelá jiná strana, nežli ODS :))
 • 27. 9. 2007 15:15

  uživatel si přál zůstat v anonymitě (neregistrovaný)
  samozeřjmě že ODS. Ceny (až na výjimky) přímo nestanovuje, ale:
  Navyšuje DPH
  Zavádí nové platby ve zdravotnictví
  Chystá placené školství
  atd atd.
  Umožňuje podnikatelům dávat drahá auta do daňově uznatelných nákladů
  - to bude mít tedy za následek navýšení plateb občanů

  Doufám, že nebudete argumentovat, že za tohle přece mohou komunisté (nebo Paroubek) / nebo obojí /
 • 25. 9. 2007 15:17

  anonymní
  U nás máme taky podnikatele, kteří mají kartel v přijímání lidí. Vědí, že široko daleko nic není, a tak smrknou minimálnáí mzdu. Jestli se ti to nelíbí, tak
  1. můžeš dojíždět jinam (budeš ještě platit dopravu, o ztrátě času ani nemluvě),
  2. kde ti ovšem dají taky jen tu minimální mzdu (nebo lehce nad)

  Všichni podnikaté mají drahá auta a nově postavené domy, firmy prosperují, přesto jim nic nebrání lidi takto vykořisťovat.

  Není to o odpovídajícím ohodnocení vykonané práce, ale o vykořisťování silnějšího slabším. A pokud ODS inovuje zákoník práce k obrazu svému, tak se můžeme těšit na návrat otroctví.
 • 26. 9. 2007 12:11

  Robert Antonio
  No pokud považujete za "běžné" či "nutné" náklady mobil, počítač, auto, notebook pro dceru s komerčním softem, boty za 3kKč, dovolená v zahraničí ... tak se už vůbec nedivím, že se v práci cítíte "nedoceněný" . Trocha skromnosti by neškodilo.

  PS: Než se začnete ohrazovat, jak zase nějaký zazobanec radí lidem, ať si utáhnou opasky, vězte, že jsem také jednu dobu dělal za 6000 Kč čistého, z čehož jsem platil 3500 nájemné :)
 • 26. 9. 2007 11:05

  anonymní
  Se zájmem jsem pročetl celou diskuzi a musím souhlasit s oběma názory, protože na jedné straně jsme zaměstnavatelem (ne podnikatelem) a na druhé jsme i zaměstnancem. V současné době se více se přikláním k názoru minimální mzdu zvýšit. A z jakého důvodu? Chybí mi totiž sociální cítění ze strany zaměstnavatelů - podnikatelů. Je sice pravda, že mzda je odměna za práci, ale ta by v každém případě měla uspokojit základní životní potřeby - bydlení, strava a ošacení. Odhaduji, že pro 3 členou rodinu je potřeba min. 15 tis. A to budou opravdu uspokojeny pouze ty základní potřeby a ještě těmi nejlevnějšími variantami. A pokud k tomu přídám, že jsme opravdu v 21. století budou tyto výdaje o pár tisíc vyšší. V okamžiku, kdy si toto každý zaměstnavatel uvědomí nebude institut minimální mzdy potřeba.
 • 28. 9. 2007 9:44

  anonymní
  Žít za minimální mzdu je pro někoho likvidační, pro někoho docela veget. Rozdíl je v bydlení. Kdo bydlí v nájemním bytě, kolikrát zaplatí většinu z minimální mzdy jen za nájemné. Vystěhovat se do nějakých ubytoven mu většinou nepomůže, tam jsou ceny nadstaveny tak vysoko, že to vyjde prakticky nastejno a solidní levné sociální byty neexistují. Za nájemné vysolí klidně 4 - 6 tisíc a ze zbytku musí platit energie, musí se najíst atd. Pokud je sám, nebo rodina bez dětí, je to velký problém. Pokud ale bydlí ve svém, platí třeba 3000 měsíčně za energii a vodu, jednou ročně 500 za daň z nemovitostí a to může být několk let všechno, dokud barák nepotřebuje opravu. pro tyto lidi je minimální mzda v pohodě.
 • 24. 9. 2007 12:12

  Pavel (neregistrovaný)
  To evropské měřítko chudoby je naprosto nesmyslné. Neměří chudobu, ale nivelitu příjmů. Podle OSN je chudý ten, kdo má na den míně než jeden dolar, takže u nás (a asi v celé Evropě) není jediný chudý.
 • 24. 9. 2007 13:19

  MiM (neregistrovaný)
  To evropské měřítko je plně relevantní v rámci Evropy. To, že ve srovnání s Afrikou je evropský chuďas magnátem, už jaksi není pro Evropana směrodatné, protože on nežije v Africe, nýbrž v Evropě - a Evropa rozhodně nepatří k těm částem světa, kde by jeden dolar představoval nějakou hodnotu.
 • 24. 9. 2007 13:44

  cz.pete (neregistrovaný)
  Mám pocit, že stále nechápete, co Evropské měření "chudoby" vyjadřuje. Jde pouze o rozdíl mezi mzdami, vyjadřuje to rozevřenost oněch pomyslných nůžek. Kdyby všichni v hypotetické zemi brali 5 dolarů, tak podle evropské unie člověk beroucí 4 dolary není chudý. Ale přitom samozřejmě chudý je. Pokud podle EU měříte chudobu například v USA, tak tam vám vyjde, že pod hranicí chudoby tam je asi 20% lidí, ale ti lidé v drtivé většině žijí ve vlastním domku a mají v průměřu přes jedno auto. Podle EU jsou chudí, ale bydlet v domku a mít víc než jedno auto podle mě chudoba opravdu není... Prostě EU opravdu chudobu neměří, je to špatně pojmenované...
 • 24. 9. 2007 15:29

  Nox (neregistrovaný)
  Souhlas, take bych chtel byt chudy nekde v "lepsim" statu. Jinak osobne bych za chudeho oznacil toho, kdo nema na zakladni zivotni potreby - jidlo, obleceni, bydleni. Bohuzel na dnesnim deformovanem trhu nema prave na bydleni znacna cast lidi, ackoliv treba pracuji.
 • 25. 9. 2007 8:11

  jezevec (neregistrovaný)
  Dost lidí třeba musí kupovat hadry barvené rakovinotvornými barvivy od Vietnamců nebo jíst slovenský točený salám plný rakovinotvorných éček za 39 / kg, takže bohatí asi zrovna nebudou. Nepočítám v to štamgasty z náleven, ti samozřejmě jsou trochu jiná kategorie než běžný občan.
 • 25. 9. 2007 10:22

  jezevec (neregistrovaný)
  ale nemusí, nemusí. v sekáči se prodává kvalitní a zdravotně nezávadné zboží dovezené ze západní evropy - často levnější než u žlutých tváří.
  namísto kila hnusného salámu si můžete koupit půl kila čertsvé zeleniny nebo tři bochníky chleba, to vám houby uškodí.
  a kdo má na chlast tak nelze mluvit o chudobě, žeano?
 • 25. 9. 2007 12:55

  anonymní
  V sekáči - kam jsme se to dopracovali? Zboří ze sekáče je snad určené pro červený kříž, a nějací kšeftmani ho prodávají, místo aby putovalo k těm potřebným. To nemyslím jen v rámci ČR.

  Bohužel, ani v té čerstvé zelenině nemáte záruku, že neobsahuje jedy. Opět zde platí, že socialistické, "tvrdé" normy byly zahraničními lobisty zrušeny či změkčeny, takže dobrou chuť a pevné zdraví k zelenině plné dusitanů (či dusičnanů?) a chemicky ošetřené.

  To, že lidi chlastají, je důsledkem náhledu na bezvýchodnou budoucnost - jako v zemích bývalého Sovětského svazu - tam lidi taky chlastají ne že na to mají, ale aby utopili žal.
 • 26. 9. 2007 12:30

  Robert Antonio
  Co odstavec to perla...

  "Zboří ze sekáče je snad určené pro červený kříž, a nějací kšeftmani ho prodávají, místo aby putovalo k těm potřebným."

  Jestliže nemáte dost peněz, abyste si koupil nové oblečení, tak i vy spadáte do kategorie "potřebný". Tak proč se v takovém případě ofrňujete nad oblečením ze sekáče?

  "Opět zde platí, že socialistické, "tvrdé" normy byly zahraničními lobisty zrušeny či změkčeny, "

  No, při sametové revoluci mi bylo tuším sedm let, ale přesto si pamatuji, že umělá hnojiva a pesticidy se vesele používaly i za komančů.

  "To, že lidi chlastají, je důsledkem náhledu na bezvýchodnou budoucnost "

  To je pak těžká debata, když své problémy se nesnažíte nějak řešit, ale utápíte je v alkoholu (a tím je ještě zhoršujete)
 • 27. 9. 2007 10:06

  jezevec (neregistrovaný)
  Co odstavec to perla... - to myslíte jako o sobě? Tak to vám musím dát za pravdu, že jste zaperlil. Jestli správně počítám, tak je vám kolem 25 a moc životních zkušeností asi tedy mít nebudete a pokud dáte na to, čím vám vymývají dnešní školy mozky ...

  Pokud se podíváte třeba do Německa, tak tam mají budky či kontejnery, kam se skutečně dává obnošené, ale funkční šatstvo. Jsou označeny červeným křížem (rote kreuz nebo nějak tak). Naopak nikde jsem neviděl, že by se zboží vykupovalo či jinak shromažďovalo za účelem jeho dalšího prodeje v českých SecondHandech.

  Proč tedy sekáče tak profitují? Že by se stejné šatstvo nevyskytovalo v běžné obchodní síti?

  S těmi normami je to bohužel pravda, ať se vám to líbí nebo ne. Za socialsimu se umělá hnojiva i pesticidy používaly jako se používají i nyní. Ale tenkrát ty normy byly opravdu tvrdší, proto se u nás v zimě třeba okurky (až na výjimky v Praze - kde měly Státní statky Praha rozsálhlý areál skleníků) ani neprodávaly, protože ty dovezené sem z ciziny se do norem nevešly (ale bylo také z nedostaku tzv. devizových prostředků). Dnes si je sice koupíte i na každé vesnici (sice v zimě přemrzlé, protože se rozváží Aviemi vyrobenými před 89. bez klimatizační jednotky) ale plné dusičnanů. Zrovna tak výrobci pracích prášků přišli o odbyt svých fosfátových prášků - fosfáty byly zakázány, mají negativní vliv na přírodu. Tak ty fosfáty cpou do potravin. Tam už to nevadí, že ...
  Zkuste se zeptat nějakých pamětníků, kteří potraviny před 89. vyráběli nebo distribuovali. Žádná rakovinotvorná chemie se do nich nedávala, uzeniny se musely denně na prodejnu zavážet, žádná půlroční záruční doba. Pokud si kupujete krájenou uzeninu, většina obchodních řetezců vám na etiketě neuvede, z čeho že se výrobek skládá. V Makru můžete koupit masné výrobky označené "...80" ,"...60" či jinak. Znamená to, že ve 100 kg výrobku je obsaženo jen 80 či 60 kg masa, zbytek připadá chemii - nejen ečkům starající se o "čerstvost", ale také (nevím přesně, jak se to odborně nazývá) "vyvíječům" či "nahrazovačům" hmoty. A tak vypadá, že "uzené maso", "debrecínka" či "kladenka" je flák masa - omyl - jsou to slisované zbytky nahnané náhražkou masa. Když si tohle přečtete a máte trochu soudnosti, tak se asi půjdete taky vožrat a pak se prohlásíte za vegateriána, protože po konzumaci takovýchto "potravin" se vám rakovina opravud nemůže nevyhnout!
 • 27. 9. 2007 12:19

  Robert Antonio
  Psal jsem, že sekáč je dobrou alternativou pro lidi, kteří nemají/nechtějí utrácet peníze za nové šaty. Jedno, zdali v Čechách, Německu nebo v Africe. Praxi v Německu neznám, ale je klidně možné, že Němci jsou natolik bohatí, že nikdo z nich obnošené šaty kupovat nebude. Proto je dávají na ČK a ne do sekáčů. Češi jsou chudší, poptávka po obnošených šatech je zde větší, takže proč je všechny posílat v rámci humanitární pomoci do tramtárie, když by je využili i Češi?

  "protože ty [okurky] dovezené sem z ciziny se do norem nevešly"

  To můžete něčím doložit, nebo jen střílíte od boku?

  "Pokud si kupujete krájenou uzeninu, většina obchodních řetezců vám na etiketě neuvede, z čeho že se výrobek skládá.

  Pokud si kupuji krájenou uzeninu, zabalí mi ji jen do papíru s cenovkou, v současném megasuperhyper úplně stejně jako v masně za bolševika. V čem je rozdíl?

  "Půlroční záruční doba na uzeniny"

  To snad nemyslíte vážně, kde jste to viděl?

  "Znamená to, že ve 100 kg výrobku je obsaženo jen 80 či 60 kg masa"

  Jistě, zbytek tvoří tuk, kůže, kostní moučka, sůl, éčka...ale kde máte ty rakovinotvorné látky, kterými se pořád oháníte?

  Shodnu se s vámi, že spousta toho, co se dnes označuje jako maso, jsou neskutečně pančované šlichty. Proto také jím maso jen z biochovů. Nesohlasím ale s tím, že za bolševika to bylo lepší.
 • 27. 9. 2007 15:09

  jezevec (neregistrovaný)
  Známí se zabývají produkcí biopotravin. Dělají to prakticky vše stejně jako u "jedovatých" potravin. Nepřehnojují tolik jako za "státních statků a JZD" - ale to si spočítali i ostatní dnešní zemědělci - se vzrůstající dávkou hnojiva nerostou donekonečna také výnosy - někde je strop. Pokud má přijet nějaká kontrola - připraví se však tak já má být, upravují se papíry ... Takže pokud kupujete biopotraviny, jediné, co děláte je, že cpete více peněz hlavně obchodníkům, kteří udělali dobrý marketingový tah. Ostatně, o biopotravinách se tady na Měšci píše jinde: http://www.mesec.cz/clanky/bio-fair-trade-klasa-vime-za-co-utracime/nazory/

  Se složením masa" jste vedle. Ten zbytek do 100 kg tvoří skuečně nahrazovače či vyvíječe hmoty. Nevím, jak se oficiálně jmenují. Když někdy takový výrobek nakrájíte na teňoučké plátky a podíváte se proti světlu, tak vidíte skutečné maso. Není to kus souvislé svaloviny. A pokud jste v minulosti zaregistroval, probíhal boj o normu, která by nařizovala, že Gothaj, Vysočina, špekáčky ... musí být opravdu tím, co bývalo za socialismu. Ne tím mazlavým, po čem se do hodiny seserete a po 5 letech budete navštěvovat onkologii. Vyřešili to pravdu kulantně: podniky vlastněné zahraničním kapitálek normu dodržovat nemusí, české podniky však ano. A jelikož u českých podniků tak docházelo k "diskriminaci", začaly i ty české podniky lobovat za zrušení této normy. A jak znám ODS, aby podnikavci mohli ještě více ziskovat, tak tu normu jako komunistický přežitek určitě zruší. Recept na chemoterapeutika za 30 (max. 3 balení na recept), 1 ozáření taky za 30, hospitalizace před exitusem 60 za den - no nekupte to za ty ceny! Více o kvalitních potravinách v diskuzi http://www.mesec.cz/clanky/dziny-z-ciny-ne-levna-auta/nazory/

  Uzeniny existují i jako trvanlivé. Jděte se kouknout do obchodu - je tam uveden datum spotřeby. Ten datum je minimální trvanlivost, tzn., že potravina vám většinou vydrží i déle! viz Lovecký salám, Křemešník, Vysočina /1967/ atd. atd.

  Na cenovce krájené uzeniny z HM nebo SM opravdu většinou nenaleznete údaj o chemickém složení. Bohužel. Nicméně třeba v Intersparu vám na té cenovce vyjedou i éčka, v Hypernově vám složení sdělí na požádání. Ještě pro úplnost, aby někdo nebyl uveden v omyl: éčky se označují jen a jen přídatné, tzn. chemické (někdy mohou být, ale je to zřídka, i přírodního charakteru) látky, nikoliv tedy tuk, kůže, sádlo, kostní moučka ...

  Pokud si dáte práci s internetovými vyhledávači, tak vám najdou přehršel informací. Já čerpám hlavně z netu (www.spotrebitel.cz, www.ahaho.cz, www.homeopatie.unas.cz, www.stripky.cz aj.).Na jednom najdete co znamená číselné označení ve slovním vyjádření, na jiném zase uvedení číslených kódů a jejich zdravotní závadnost. Já si z toho udělal takou převodní tabulku, kde vidím co které éčko znamená slovně a co od něho mohu očekávat. Normy - vyhlášky o chemikáliích v potravinách 298/1997, 323/1999 byly několkráte "inovovány" až pak zrušena a nahrazeny mírnějšími předpisy. Látky, které byly v minulosti zakázány, se nyní do potravin mohou vesele přidávat.

  Jen tak pro informaci:
  Podezřelé přísady: E 125, 141, 150, 153, 171, 172, 175, 240, 241, 477
  Nebezpečné přísady: E 102, 110, 120, 122, 123, 124, 151. 4.
  Poškození střeva: E220, 221, 222, 223, 224.
  Poškození trávení: E338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466, zmrzlina E407
  Onemocnění pleti: E 230, 231, 232, 233, zničení B12: E 200
  Onemocnění cév: E 250, 251, 252, (především v uzeninách), cholesterin: E 320, 321.
  Citlivost nervů: E 311,312.
  Zamlčováno: E 330 je z nejnebezpečnějších (rakovinotvorná), je obsažena např. v "Schweppes-Citrón", hořčici, Mezzo-Mix, krabím masu, některých sýrech (Bondel-Kase), houbách v plechovkách, Atemgold.
  Rakovinotvorné přísady: E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239.
  Pozor: E 123 je silně rakovinotvorná, v USA a zemích bývalé SSSR zakázaná.
  Na Tyto přísady je třeba dávat pozor při nákupu následujících potravin:
  Mamba E 123/110!!!!
  Gumoví medvídci, Treets, Smarties, Harribo-Weingummi, Schokolinsen, Zott pudink se šlehačkou, IGLO - rybí prsty, Kraft Dorahn mit Creme Fraiche, Kraft Salami Streichkase, vanilkový pudink E 102, E 110. Hotové omáčky všeho druhu. Ke všem číselným kódům existují i více vypovídající slovní názvy - vše se dá vyhledat mimo jiné na netu.
  Když se podíváme na "oblíbené" Coca Coly a Papsi Coly - obsahují E 338 - česky kyselinu fosforečnou. Vyleptá vám pajšl a odvápní kosti. Kofola naštěstí tuhle kyselinu neobsahuje, nicméně snad ve všech nápojích jsou užívány konzervanty E 211 benzoan sodný, rovněž rakovinotvorný!
 • 27. 9. 2007 16:40

  Fefi (neregistrovaný)
  Tak kdyz uz sis dal praci s tim vypisem, tak bys take u tech nebezpecnych "ecek" mohl napsat jejich "slovni vyjadreni".

  Chapu, ze opakovat porad to same je asi zabava, ale hoax zustane hoaxem.

  Taky cerpam z netu :))) a krome spotrebitel.cz to co pises svedci o tvem pristupu, takze kazdy jsme jiny a budeme sve zivotni situace resit jinak, ale proc to vnucovat i ostatnim. Myslim si, ze vnucovani nazoru (a to je to co tu stale delas), bez rozumne argumentace, jsme tady v tom state uz zazili.

  co treba tohle: http://www.hoax.cz/cze/index.php?action=hoax_detail&id=161

  Vyvrat nazory odborniku a sezen jiny podklad nez ten co mas pro E330 - kyselina citronova - pak ho sem dej a treba mne presvedcis.

  Mnou vyhledana citace ke kyseline citronove: "Kyselina citrónová se běžně vyskytuje např. v kyselém ovoci (např. v citrónech, rybízu ap.). Právě díky kyselině citrónové mají citrusy svou výraznou, charakteristickou kyselou chuť. Nejde tedy o žádnou rakovinotvornou látku, ale o látku naprosto neškodnou. V odborné literatuře a dalších pramenech se můžeme dočíst, že tato kyselina je v našem organismu jednou z klíčových látek při odbourávání energeticky významných zdrojů při tzv. citrátovém (metabolickém) cyklu. Tělo ji tudíž může lehce zpracovat."
 • 24. 9. 2007 13:39

  V.Mlich (neregistrovaný)
  Mela by se co nejdrive zrusit. Zachovat by se melo akorat tzv. zivotni minimum, se kterym by se porovnaval prijem osoby pro stanoveni socialni podpory. Ale pro vysi odmeny za praci by nemelo byt zadne omezeni diktovane treti osobou, mela by byt dana dohodou dodavatele a prijemce sluzby. Soucasne zakony delaji ze zamestnancu a zamestnavatelu uhlavni nepritele a pritom by to meli byt partneri.
 • 24. 9. 2007 13:41

  ženská (neregistrovaný)
  Je hloupost, že minimální mzdu pobírá pouze 1% pracujících a mzdu 9000Kč jen 2% pracujích. To platí možná o Praze a velkým městech, ale v malých městech se s tím setkáváme daleko častěji. Osobně jsem pracovala dvakrát za minimální mzdu a tak mě to "motivovalo", že jsem raději ženou v domácnosti. Vysvětlím - v jedné fabrice se hledala síla na výdej obědů, pouze na čtvrt úvazku a za čtvrtinu minimální mzdy. Říkala jsem si, že než být na pracáku, tak tuhle práci vezmu, ale ve výsledku jsem dostala pouze 800 Kč za měsíc. Skoro nikde se totiž (ani v tomto článku) neuvádí, že ikdyž se nepobírá celá minimální mzda, tak se musí povinně odvést minimální zdravotní pojištění, které je právě z této minimální mzdy - tedy z 8000 Kč - vypočítáváno, tedy asi 1100 Kč.. Takže jsem denně chodila do práce, vydávala jsem obědy asi 300 lidem a rodinný rozpočet se nám měsíčně zvýšil o 300 Kč, jelikož po přiznámí výdělku, nám byly zkrácený příspěvky sociální a na bydlení. Fakt bezva politika, už vím, proč se nemám snažit a raději si jít zažádat o dávky...... Někdy se ani Cikánům nedivím.
 • 24. 9. 2007 17:57

  Tonda (neregistrovaný)
  Pokud se Vám to vyplatí, tak proč ne, mámě taky zrušili místo, dostala odstupné 3 platy. Nejdřív sice měla zábrany, že přece nepůjde na pracák, že to nemá zapotřebí, ale pak se nechala přesvědčit, proč si nevzít peníze, které jí někdo nabízí, dostávala dalšího půl platu, takže měla půl roku na to si v klidu najít novou práci aniž by měla výpadek příjmů. Děda říkal hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Jede o to aby stát nebyl tak rozhazovačný.
 • 25. 9. 2007 8:57

  anonymní
  Pokud nedojde k nějaké koordinaci nabídky pracovních míst a vzdělání / vyučení se, tak brzy nastane to, že všude bude plno studovaných, neochotných nebo neschopných se živit rukama. Pak (pokud si to nebudeme schopni udělat sami) budeme čekat měsíc na instalatéra, který přijde po třech upomínkách v nesjednaný čas, při vstupu ohlásí, že chce tři kostky do kafe a svačinku, až to dodělá. Po zinkasování tučné odměny zjistíte, že to teče ještě víc než před jeho zásahem. To je dobrý, to si sedne ...
  Za socíku měli nekvalifikovaní nebo vyučení v nějakých podřadných oborech mnohdy větší mzdu než nějaký středoškolá mající velkou odpovědnost za své podřízené. Byl to extrém. Nyní mají zase mnohdy vysokoškolsky vzdělaní bez podřízených a odpovědnosti neúměrné mzdy a na ty "doleji" se pak nedostává. Opět extrém.

  Když dnes vidím svého syna, co za kraviny na škole bere - vždyť to nikdy nebude potřebovat, místo aby si užíval mládí, tak leží v učivu nebo hákuje na brigádách, abychom dnešní "bezplatné" školství utáhli.

  Zvyšovat si kvalifikaci vstřebáváním nějakých teoretin nepotřebných k životu opravdu nebude to pravé ořechové.
 • 27. 9. 2007 8:10

  anonymní
  Minimální mzda je typický odborářský výmysl. Ztěžuje uplatnění těch lidí na trhu práce, kteří nejsou schopni svému zaměstnavateli vytvořit větší hodnotu než je ta minimální mzda. Tito lidé se pak dostávají do pozice, že buďto seženou práci, což je pro ně absolutní výhra nebo neseženou nic a ztrácejí pracovní návyky a stávalí se z nich alkoholici a gambleři. Kdyby minimální mzda nebyla, hodně těchto lidí by pracovalo za nižší mzdu, která by jim sice nestačila, ale nestali by se "profesionálními" nezaměstnanými. Taky je diskutabilní zaměstnávání lidí na taková místa, kde si je ten zaměstnavatel cení méně než činí minimální mzda, ale tu minimální mzdu jim musí vyplácet. Ztrácí se tak možnost rychlého porovnávání atraktivity těchto pracovních míst se mzdou na urovni minimální mzdy, protože potom zaměstnavatel šetří jinde a uchazeč to obvykle pozná, až když nastoupí.
 • 27. 9. 2007 13:01

  uživatel si přál zůstat v anonymitě (neregistrovaný)
  Oni ti lidé jsou schopni vyvtvořit větší hodnotu, ale proč by je zaměstnavatel odměňoval lépe, když si místo toho může pořídit lepší auto?

  od 1.1.2008 se ruší hranice 1,5 mil daňově uznatelných nákladů pro auta, takže tak typicky "podnikatelské" značky jako Lamborghini, Maseratti, Lotus, Mercedes, Porsche budou mít pořádný odbyt. Ale jak se nechali slyšet "znalci" - stát přece vyinkasuje na DPH. Takže nyní ještě vymyslet nějaký fígl s přepážkou, aby chudáci podnikavci nemuseli platit to, co každý zaměstnanaec musí a nikdo se jej neptá, zda-li chce či nechce ...
 • 27. 9. 2007 14:40

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Protoze pokud je dobre neodmeni, pujdou jinam a on utre. Samozrejme si musi vybrat nejaky obor o ktery je na pracovnim trhu zajem.

  Maseratti mu financak z nakladu vyskrtne. Mercedes mozna necha. Ale nikdo vam prece nebrani byt podnikatelem a poridit si ty Masseratti treba dve, kdyz je to tak jednoduche...
 • 28. 9. 2007 9:33

  anonymní
  Buď to jsou lidé, co skutečně za ten měsíc práce nejsou schopni vytvořit vyšší hodnotu něž těch odhadem s odvody 12 tisíc nebo a to je podstatně horší, jsou to lidé, kteří svým vzhledem, předchozí praxí nebo prostě jen tím, že jsou dlouho nezaměstnaní, tak je u nich určitá pravděpodobnost, že by tu hodnotu nevytvořili. Proto nejsou přijati a zůstávají nadále nezaměstnaní, zatímco podnikatel a personalisté řvou, že nemohou sehnat lidi a ten nezaměstnaný dále zatěžuje státní rozpočet braním dávek.
 • 11. 3. 2010 13:51

  koubavit.wordpress.com/ (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Zvýšení minimální mzdy na 30 tisíc Kč zachrání ekonomiku
  Velmi nízká minimální mzda je spojená s tím že lidé platí státu malé daně a málo i utrácí za služby a zboží, mnozí namítnou, že zvýšení minimální mzdy zvedne obrovsky už tak velikou nezaměstnanost.
  Změny vždy znamenají šok a tento ekonomický šok zlikviduje mnoho podnikatelů a sníží veliké zisky mnoha podnikatelům.
  Jsou ale prostě povolání co nemohou zkrachovat a musí přistoupit na větší minimální mzdy, protože na jejich práci je závislé mnohé.
  Veliká nezaměstnanost umožní rychlý rozvoj soukromého podnikání, protože pokud budou lidé mít veliké platy, budou i utrácet peníze za zboží a služby.
  Zvednutí minimálního platu je přechod z otroctví do kapitalismu protože za současný minimální plat mohl jenom hloupý otrok pracovat!
  Otroctví je nemoc ekonomiky a jediným lékem na tuto nemoc je zvýšit minimální plat a přísně kontrolovat jestli všichni tento plat i dostanou!
  Čím dříve se to realizuje, tím rychleji se odstraní ekonomická zaostalost v tomto národě!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).