Hlavní navigace

Levné hypotéky nevydrží dlouho. Nízké sazby získáte i u fixace na 5 let

28. 3. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Růst sazeb, zvýšení DPH a možné zrušení odpočtu úroků z hypoték jsou důvody, proč byste neměli příliš prodlužovat plánované pořízení nemovitosti. Jaké nyní dostanete podmínky na hypotéku?

Nízké úrokové sazby u hypoték se drží při zemi překvapivě dlouho. Ačkoli Česká národní banka nezvýšila úrokové sazby ani při včerejším zasedání bankovní rady, příště už to může být jinak. 

Proč nečekat

Až odhlasuje zvýšení sazeb Bankovní rada centrální banky, nenechají na sebe pravděpodobně se zvyšováním sazeb příliš čekat ani hypoteční úvěry. Pokud plánujete pořídit nemovitost, výrazné otálení by vás mohlo přijít draho.

V případě, že projde vládou i parlamentem zrušení odčitatelné položky v podobě úroků z úvěru na bydlení a DPH zdraží nové nemovitosti, nebudou už podmínky pro pořízení bydlení tak růžové.

Dobrou sazbu získáte i při delší fixaci

Zjišťovali jsme, jak jsou na tom banky s výší úrokových sazeb, zda lákají na akční nabídky a co všechno je nutné si pořídit, abyste se přiblížili k uváděné minimální sazbě, která se vždy pojí s tajemnou předložkou „od“. Úrokové sazby zde uváděné jsou orientační, protože podstatně sazbu ovlivní také váš tzv. credit scoring, tedy zhodnocení vaší bonity bankou. Čtěte více: Chcete mít jistou hypotéku? Pořiďte si rodinu aneb Jak banky skórují klienty

Tentokrát jsme sledovali sazbu hypotéky při pětileté fixaci. Díky nízkým úrokových sazbám totiž není na škodu zkusit delší fix. Uvažovali jsme úvěr 1 500 000 Kč odpovídající 80 % LTV.

Česká spořitelna nabízí pro takto nastavený úvěr se splatností 20 let sazbu od 3,59 % ročně. Abyste na tento úrok dosáhli, je nutné aktivně využívat Osobní účet České spořitelny a mít sjednané pojištění schopnosti splácet. Banka zároveň nabízí Ideální hypotéku bez poplatku za vyřízení a zdarma také poskytnutí dalších služeb, jako je poradenství, online ocenění nemovitosti na pobočce, sjednání hypotéky a neomezené čerpání během prvních třech měsíců nebo 30denní garanci úrokové sazby.

Klienti si mohou vybrat z řady volitelných služeb Ideální hypotéky ČS a sestavit si ji tak podle svých potřeb a přání. K nejčastěji volitelným službám se řadí pojištění schopnosti splácet, mimořádné splátky a expresní čerpání. Nyní klientům nabízíme službu Mimořádné splátky zdarma, řekl serveru Měšec.cz Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

ČSOB nabízí pro tento modelový příklad úrokovou sazbu 4,85 % ročně. Máte šanci ji získat, pokud budete svůj plat zasílat na účet v ČSOB (úrokový bonus 0,15 %) a uzavřete dvě ze tří nabízených pojištění, pokud alespoň jedno z nich bude pojištěním úvěru (bonus 0,1 %). Kromě toho můžete využít akční nabídky, která je platná do odvolání. Banka totiž nyní poskytuje hypotéku bez poplatku za zpracování (tzv. Valentýnská hypotéka). Čtěte také: Hypotéka na výstavbu: V čem je jiná?

Další akční nabídka (tzv. Jarní nabídka) platná do odvolání je určena pro hypotéky s fixací na tři roky. Za každý započatý milion Kč objemu úvěru banka sleví z úrokové sazby o 0,1%. Maximálně však o 0,3 %.

Pokud si chcete pořídit hypotéku od GE Money Bank, můžete získat sazbu 4,19 % p.a. Je ale nutné si pořídit účet Genius Gold (úrokový bonus 0,7 %) a pojištění Cardif (snížení o 0,1%). V době od 21.3. – 31.3. si navíc můžete v rámci hypotečních dní sjednat tento úvěr bez poplatku za zpracování. Zdarma banka vyhotoví také odhad nemovitosti. 

Hypoteční banka nabízí pro pětiletou fixaci při 80% LTV roční úrok ve výši 4,85 %. Stejně jako u ČSOB je ale nutné aktivně využívat běžný účet u ČSOB a využít dvě ze tří pojištění – tedy pojištění domácnosti či nemovitosti nebo pojištění úvěru od ČSOB PojišťovnyČtěte více: Tip, jak ušetřit na pojištění domácnosti: kupte si jej jen na chvíli

Stejně tak i u Hypoteční banky naleznete akci nazvanou Valentýnská hypotéka – tedy i zde můžete ušetřit za poplatek za zpracování. Rita Gabrielová, mluvčí Hypoteční banky, však uvedla, že akce platí do 31.3. 2011. Pro tříletou fixaci mohou zájemci využít tzv. Jarní nabídku, která za každý milion Kč úvěru sníží úrok o 0,1 % (maximálně však o 0,3 %).

Komerční banka nabízí pro tento typ úvěru roční úrokovou sazbu ve výši 4,19 %. Je ale nutné posílat si výplatu na běžný účet od banky (úrokový bonus 0,3 %) a zřídit si životní pojištění (úrokový bonus 0,1 %). Pro hypotéky s fixací na 3 a více let banka také do 31.3. (při uzavření smlouvy do 30.4.) nabízí zpracování úvěru bez poplatku. Čtěte více: Vyplatí se životní pojištění?

Kromě toho si můžete podmínky úvěru rezervovat. Nemáte-li ještě vybranou nemovitost, je možné úvěr uzavřít a banka vám nynější podmínky včetně sazby bude garantovat ještě 9 měsíců.

Chcete-li si vybrat hypotéku od LBBW Bank, nabídne vám při fixaci na pět let úrok 4,59 % ročně. Pro dosažení této sazby je nutné zřídit si běžný účet u banky. Žádné akční nabídky nyní v nabídce nejsou. 

mBank můžete získat úrokovou sazbu 4,23 % ročně. Je ale podmíněna sjednáním životního pojištění (úrokový bonus 0,25 %) a sjednáním běžného účtu u banky.  Dle výše LTV a podle toho, zda si chce nebo nechce sjednat pojištění, si v úrokovém lístku klient velmi jednoduše najde úrokovou sazbu. Výše úrokové sazby je tedy závislá pouze na LTV a pojištění, zdůraznila Ivana Buriánková, mluvčí mBank. Čtěte více: Pojištění neschopnosti splácet: Hypotéku výrazně prodraží a ne vždy pomůže

Od 25.2. 2011 mBank snížila úročení u hypoték. Můžete se i s fixovanou sazbou dostat až pod 3 %. Sazbu 2,99 % ročně ale získáte pouze v případě, půjčíte-li si pouze na polovinu hodnoty nemovitosti. Banka si neúčtuje ani poplatek za poskytnutí úvěru a za vedení hypotečního účtu.

Máte-li zájem o hypoteční úvěr od Oberbank, máte šanci nyní využít akční nabídky, která platí až do odvolání. S ní tak můžete sjednat úvěr při 5leté fixaci za 4,2 % p.a. Nabídka je podmíněna pouze aktivním využíváním Žirokonta. V současné době je také možno zde refinancovat hypotéku bez poplatku.

Poštovní spořitelny získáte k modelové hypotéce úrokovou sazbu ve výši 4,85 % ročně. Je ale nutné si sjednat Era osobní účet a zasílat si na něj výplatu, sjednat si také pojištění schopnosti splácet a pojištění majetku (úrokový bonus 0,25 %).

Úvěr můžete nyní sjednat bez poplatku za zpracování (platí pro hypotéky do 85 % LTV a všechny délky fixace). Ve Finančním centru také můžete bezplatně získat také výpis z katastru nemovitostí nebo si na základě cenové mapy zdarma nechat provést expresní ocenění bytu.

Raiffeisenbank při stanovení sazby k hypotečnímu úvěru rozlišuje zda jste klient či nikoliv. Klientům nabízí pro zadané parametry roční úrok 5,19 %. Pokud si jako klient na pobočce banky  Pro neklienty je pak určena sazba 5,59 %. Uvedenou sazbu je možné ještě o 0,2 % snížit uzavřením pojištění na pobočce banky. Jako klient tedy můžete dosáhnout na roční úrok 4,99 %.

Při uzavírání smlouvy neplatíte ani poplatek za poskytnutí hypotéky, ten si ale banka neúčtuje standardně, nejedná se tedy o speciální akci.

UniCredit Bank vám nabídne při splatnosti na 20 let modelovou hypotéku za 4,39 % ročně. Je ale nutné si pořídit také kreditní kartu banky a uzavřít úvěrové pojištění Cardif. Akční nabídka nyní žádná neplatí.

Volksbank garantuje úrokovou sazbu ve výši 4,54 % p.a. pro úvěry se splatností delší než 10 let. Pokud byste chtěli hypotéku splatit dříve než za 10 let, dosáhnete na úrok 4,24 % ročně. O dalších 0,25 % si můžete náklady na úvěr snížit při sjednání životního pojištění.

V současné době Volksbank nabízí akční nabídku pro refinancování hypotečních úvěrů. Nabízí zpracování smlouvy za akční poplatek 999 Kč, akceptace původní smluvní dokumentace i původní tržní ceny nemovitosti (až 6 let zpětně) a možnost refinancovat do 100 %.

Úrokové sazby u hypoték s podmínkami jejich získání
Banka Úroková sazba (p.a) Podmínky pro získání úroku
Česká spořitelna 3,59 % aktivní Osobní účet (na účet měsíčně 1,5násobek splátky hypotéky+4odchozí platby) + pojištění úvěru
ČSOB 4,85 % pojištění úvěru a majetku+zasílání platu do ČSOB
GE Money Bank 4,19 % účet Genius Gold+pojištění Cardif
Hypoteční banka 4,85 % zasílání platu do ČSOB+pojištění úvěru a majetku
Komerční banka 4,19 % pojištění úvěru, zasílání výplaty do banky
LBBW Bank 4,59 % účet u banky
mBank 4,23 % účet u banky, životní pojištění
Oberbank 4,2 % aktivní využití účtu Žirokonto
Poštovní spořitelna 4,85 % zasílání platu na Era os. účet + pojištění úvěru a majetku
Raiffeisenbank 4,99 % klient banky (účet nebo investiční či spořicí produkty)+ životní pojištění
(neklient 5,39 % s živ.poj nebo 5,59 % bez pojištění)
UniCredit Bank 4,39 % osobní konto, pojištění úvěru Cardif, kreditní karta
Volksbank 4,29 % životní pojištění a splatnost nad 10 let (při splatnosti do 10 let 4,24 %, s živ.poj. 3,99 %)

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).