Hlavní navigace

Léčebné konopí? Ano, uhradíme, říká pojišťovna

16. 5. 2018
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Umělé oplodnění je drahé, ale může jej vám zaplatit pojišťovna. Podobně lze pojistit pomoc s administrativou při řešení pozůstalosti. Potřebujete rehabilitace a zdravotní pojišťovna se cuká? Pojistíme. Ukážeme si další netradiční pojištění.

V článku Pojistit můžete i svoji sebevraždu nebo HIV/AIDS jsme si rozebrali netradiční typy pojištění a nyní si ukážeme další neobvyklá pojištění, která si snadno můžete sjednat. Podíváme se na nabídku České pojišťovny a Generali pojišťovny, které mají stejného vlastníka.

Pojištění asistované reprodukce

Lidově se tomuto produktu nesprávně říká pojištěni neplodnosti, což je nesmysl, protože nejspíše se nechcete pojistit na to, že celý život budete neplodní a v případě vaší plodnosti bude muset pojišťovna plnit. Správný název je proto pojištění asistované reprodukce.

Je to vlastně nespravedlivé. Na jedné straně jsou děti odkládány do babyboxů a získat malé dítě do osvojení také vyžaduje notnou dávku trpělivosti a úředního boje. Na straně druhé řada párů je neplodných, nebo má potíže se zplozením potomka. A když se to nedaří, možnou cestou je návštěva kliniky asistované reprodukce. Ale toto je drahá legrace a ne každý na ni má.

Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny maximálně 4 cykly umělého oplodnění. Co je nad to, jde z vaší vlastní kapsy. A právě toto jde pojistit. Česká pojišťovna v rámci pojištění asistované reprodukce plní od čtvrtého cyklu IVF (In Vitro Fertilizace = umělé oplodnění).

Pojištění se vztahuje na první nehrazený pokus z veřejného zdravotního pojištění. Za něj Česká pojišťovna vyplatí pojistnou částku 50 000 korun, což může párům významně finančně pomoci při jejich snaze o založení rodiny.

Toto pojištění nelze sjednat samostatně, ale jako volbu k životnímu pojištění Můj život. Sjednat si jej mohou ženy ve věku od 15 do 35 let. Je tak vhodné zejména pro mladé ženy, které již samy uvažují o založení rodiny. Využijí ho ale také matky, které chtějí předejít tomu, aby jejich dcera musela v budoucnu řešit finanční problémy spojené s nákladností asistované reprodukce, popisuje Markéta Filová, manažerka útvaru produktového managementu životního pojištění České pojišťovny. Mladé dívky, které si připojištění sjednají jako prevenci před potížemi ve vyšším věku, se navíc dostanou na velmi výhodnou výši pojistného, které v těchto případech začíná na 39 korunách za měsíc, doplňuje Markéta Filová.

Pojištění asistované reprodukce ve zkratce:

  • Vztahuje se na úhradu prvního nehrazeného pokusu z veřejného zdravotního pojištění.
  • Pojistná částka je 50 000 korun.
  • Pro ženy ve věku 15–35 let.
  • Pojištění si mohou sjednat ženy samy pro sebe, starší ženy je pak mohou sjednat pro své dcery.
  • Měsíční pojistné od 39 korun.

Na dotazy autora odpovídá Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Pojištění asistované reprodukce lze sjednat nyní jen jako součást životního pojištění Můj život. Lze jej sjednat jen k IŽP, nebo i k rizikovému životnímu pojištění?

U pojištění Můj život si klient může vybrat, zda si sjedná čistě rizikové životní pojištění, nebo investiční životní pojištění. A k oběma variantám si může sjednat pojištění asistované reprodukce. V současné době nabízíme toto pojištění pouze jako připojištění k životnímu pojištění. Podle dosavadních ohlasů pojištění nejvíce sjednávají zralé ženy pro své dcery – jako prevenci budoucích finančních potíží při financování IVF.

Proč jste se rozhodli toto pojištění prodávat?

Jedná se o reakci na aktuální situaci ve společnosti. Téměř každý čtvrtý pár v České republice řeší problémy s početím. Neplodnost je v posledních letech na vzestupu. Průměrný věk rodiček dosahuje 30,0 roku, prvorodiček potom 28,2 roku. A s rostoucím věkem se zvyšuje zájem o asistovanou reprodukci, do které páry toužící po vlastním miminku investují desítky až stovky tisíc korun. Stoupá i počet provedených pokusů umělého oplodnění. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR lékaři ročně provedou 38 000 zákroků. Stejně tak roste i podíl umělých oplodnění, které si páry platí samy. A právě na potřeby takových párů jsme se rozhodli reagovat pojištěním asistované reprodukce.

Pojištění asistence při pozůstalosti

Mladý může, starý musí (zemřít), říká přísloví. Přestože se tomu bráníme, stejně nás to potká a budeme svědky pohřbu osob, které nám byly blízké. A pokud patříte mezi rodinu, možná budete muset kromě truchlení řešit administrativu spojenou s úmrtím vaší blízké osoby. Na to ale nemá každý nervy a ani chuť, přitom je to nezbytný úkon, který právo vyžaduje. Pak se vám může hodit pomoc v podobě asistenta, který vám poradí.

Asistenci vyřízení pozůstalosti jsme se rozhodli nabídnout v návaznosti na požadavky klientů. Lidé v současné době od pojištění požadují nejen jistotu výplaty pojistného plnění, ale také komplexní servis v případě, že se něco přihodí. Nabízíme řadu asistenčních služeb (pro případ úrazu, nemoci apod.), a tak přijít s něčím dalším, co bude mít pro klienty přidanou hodnotu, nebylo snadné, říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

V současné době navíc smrt přestává být tabu. Lidé věnují čím dál větší pozornost tomu, jak z tohoto světa odchází, a stejně tak lidé stále častěji promýšlí i praktické aspekty svého odchodu z tohoto světa. Problémem je, řada lidí ani netuší, co vše je potřeba zařídit, odevzdat a kam je třeba zajít. Zjišťování všech těchto záležitostí zabere spoustu času a v situaci, kdy se vyrovnáváte s odchodem blízkého, se podobné záležitosti velmi těžce řeší. V rámci pojištění asistence vyřízení pozůstalosti získáte tak pomoc osobního asistenta, který pomůže při vyřízení všech záležitostí, které jsou spojené s úmrtím blízkého člověka a obsáhlým vyřizováním na úřadech a dalších institucích.

Na dotazy autora odpovídá Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Jak probíhá asistence v praxi?

Osobní asistent má k dispozici seznam všech věcí, které je potřeba zařídit, a po udělení plné moci a předání všech potřebných dokladů a dokumentů ve vašem zastoupení veškeré nezbytnosti vyřeší. Typicky tak půjde o situace, jako jsou jednání s pohřební službou, matrikou obecního úřadu, zdravotní pojišťovnou, Českou správou sociálního zabezpečení a dalšími institucemi. Asistent pomůže například i s vyřízením sirotčího či vdovského důchodu, s převody smluv na odběr plynu, elektřiny nebo dodávku vody či s přípravou na dědické řízení.

Jak probíhá psychologická pomoc u asistence pozůstalosti? Jde o telefonickou podporu psychologa, nebo i hrazenou návštěvu?

Služba spočívá v zajištění sezení u psychologa, a to v místě dle přání klienta. Rozumíme tomu, že jednorázové sezení tuto nelehkou životní situaci nevyřeší, ale může významně pomoct v dalším vyrovnávání se s touto záležitostí. Řada lidí by o pomoci psychologa ani neuvažovala, v naší společnost panují v této oblasti stále určité předsudky. Zajištění a zorganizování sezení u psychologa tak může lidi těchto předsudků zbavit a získat na psychologické konzultace jiný pohled. Díky tomu třeba sami budou v sezeních pokračovat a lépe se s nastalou situací vyrovnají.

Pojištění poúrazové péče a rodinné asistence

Asistenci k životnímu pojištění nabízí také Generali pojišťovna, konkrétně k produktu Bel Mondo. Maximální pojistná částka je 100 tisíc korun a umožní vám hradit následující potřeby, které vám neuhradí zdravotní pojišťovna:

  • Terapie – např. rehabilitace a jiné podpůrné terapie (vyjma psychoterapie), jako jsou masáže, koupele, zábaly, elektroléčba apod.
  • Pořízení zdravotních pomůcek – např. opěrné hole, protézy a jiné rehabilitační a podpůrné pomůcky
  • Zdravotní výkony – např. kosmetické zákroky a laserové operace vedoucí k odstranění následků úrazu

Rodinnou asistenci mají klienti, kteří se rozhodnou např. pro životní pojištění Bel Mondo, automaticky k dispozici. Obecně lidé asistenční služby u životního pojištění využívají spíše sporadicky, ačkoliv se jim snažíme užitečnost takové služby vždy zdůrazňovat. Obvykle pak slýcháme: to mě nenapadlo, zapomněla jsem, že něco takového mám, apod. Ročně jde o desítky případů, které v rámci asistence řešíme, říká Jan Marek tiskový mluvčí Generali pojišťovny a dodává, že poúrazovou péči sjednávají především rodiče pro své děti a obvykle se pro ni rozhodují lidé, kteří mají aktivní životní styl.

Pojištění příspěvku na léky

Pokud trpíte závažným nebo onkologickým onemocněním, Generali pojišťovna má v nabídce produkt, který lze sjednat k životnímu pojištění (samostatně ne): pojištění příspěvků na léky.

skoleni_4_3

Pojistná částka je na první pohled nízká, jde o max. 20 000 Kč. Proč, vysvětluje Jan Marek z Generali pojištovny:  Vycházeli jsme z toho, že je to částka, za kterou klient neplatí – je to nad rámec pojistného, tedy zdarma. Pak také vycházíme z toho, že se u léků jedná spíše o doplatky. Mimo jiné jsme detailně procházeli ceníky různých léků na srdce a při léčbě rakoviny (nejčastější závažná onemocnění). Z této rešerše vyplynulo, že díky tomuto příspěvku klient uhradí až dva roky léčby – za předpokladu, že by extrémně čerpal nějakou formu nadstandardních léků, které nejsou pojišťovnami hrazeny.

A uhradila by Generali léčebné konopí, když by vážně nemocnému pacientovi pomohlo v léčbě, třeba od bolesti? Léčebné konopí bychom určitě hradili, pokud by bylo doporučeno ošetřujícím lékařem, tak jako jiné léky, dodává Jan Marek.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).