Hlavní navigace

Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny?

14. 2. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: zdroj: energiepromesta.cz
Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2011? Kolik můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny? Máme pro vás unikátní srovnání cen elektřiny pro rok 2011. Porovnali jsme nabídky všech dodavatelů na českém trhu a víme, kolik zaplatíte a kde ušetříte.

Elektřina příliš nezdraží zdaněním solárních elektráren

Zdražení elektřiny nakonec není tak hrozivé, jak nás v průběhu roku varovala média. Poté, co Senát přijal novelu zákona o 26% zdanění solárních elektráren, připlatíme totiž na podporu obnovitelných zdrojů jen 0,37 Kč za každou spotřebovanou kilowatthodinu (místo původních 0,58 Kč), a cena elektřiny se oproti roku 2010 navýší v průměru „jen“ o 4,6 %.

Za hlavního viníka zdražení elektřiny byla označena fotovoltaika. Proč? Stát má povinnost přednostně vykupovat elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů (tedy i ze solárních elektráren).

Vzhledem k tomu, že v roce 2010 došlo k boomu slunečních elektráren, bylo nutné navýšit i příspěvek na obnovitelné zdroje. Podle výpočtu Energetického regulačního úřadu se výše dotace na zelenou elektřinu vyšplhá na 32 miliard korun, z čehož jen 20 miliard korun je určeno na solární elektrárny.Čtěte více: Solární penzijní připojištění

Náklady na výkup zelené elektřiny se tedy stát rozhodl vykompenzovat zdaněním solárních elektráren, které má do státní kasy přinést zhruba 4 miliardy korun ročně.

Další příjmy do státní pokladny má přinést ještě darovací daň na emisní povolenky nebo zvýšení poplatku za vynětí zemědělské půdy, na níž mají solární elektrárny stát, z půdního fondu. Tato opatření mají pomoci státu získat celkově necelých 12 miliard korun.

Porovnání ročních nákladů na elektřinu u sazeb D02d a D45d

Porovnali jsme, kolik letos skutečně zaplatíte za elektřinu u jednotlivých dodavatelů. Ke srovnání byly zvoleny dvě různé sazby elektřiny. Vzhledem k tomu, že ze všech českých domácností naprostá většina (66 %) využívá standardní sazbu D02d, zaměřili jsme se především na ni. Kromě toho jsme porovnali ceníky dodavatelů u sazby D45d, určené pro domácnosti, které elektřinou topí pomocí přímotopů, a ročně za ni vydají desítky tisíc korun. Čtěte také: Dodavatelé elektřiny nabízejí akční fixaci ceny. Nemusí se vyplatit

U sazby D02d vycházíme z průměrné spotřeby 2500 kWh ročně. Takovéto množství elektřiny se podle odborníků zhruba spotřebuje v bytě, kde žijí 2–3 osoby, které používají běžné elektrické spotřebiče, ale nevyužívají elektrický ohřev vody. Ceny v tabulce jsou průměrem z cen ve všech třech distribučních regionech (ČEZ, E.ON a PRE).

Znáte-li svou přesnou spotřebu a uvedete-li váš region, můžete si spočítat přesné rozdíly v cenách dodavatelů v kalkulačce na CenyEnergie.cz.

TOP 10: Průměrné ceny dodavatelů u sazby D02d

Platba za elektřinu u dodavatele
Pořadí Dodavatel a produkt Průměrná roční platba v Kč
1 United Energy Trading – Home Single 12 584
2 3E – Europe Easy Energy – EASY 24 12 597
3 Elimon – Standard 24 12 635
4 RWE – STANDARD 12 757
5 Bicorn – Extra Standard D 12 770
6 ČEZ – Basic – D-Standard 12 791
7 Optimum Trading -                 OT Standard 24 12 812
8 Lumen Energy – Home 12 815
9 Nano Energies Trade – Jednotarif 12 820
10 Energetické centrum 12 856

Při výpočtu těchto hodnot byla použita průměrná spotřeba 2 500 kWh ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všechny tři distribuční regiony – ČEZ, E.ON a PRE. Do celkové platby jsou zahrnuty roční povinné poplatky (vycházející ze stálého měsíčního platu a poplatku za běžný jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně).Čtěte také: Ušetřete tisíce korun. Změňte dodavatele plynu

Výše úspor odpovídá množství spotřebované elektřiny

Z našich výpočtů vyplývá, že vzhledem k nižší celkové roční spotřebě elektřiny v sazbě D02d nebudou celkové úspory v rodinném rozpočtu příliš výrazné. Porovnali jsme  například tarif od United Energy Trading s produktem OT Standard 24 od společnosti Optimum Trading, a zjistili, že rozdíly nejsou nijak závratné. Domácnost, která využívá sazbu D02d a má průměrnou roční spotřebu 2 500 kWh, by u United Energy Trading za rok zaplatila o 228 Kč méně.

Rozdíl mezi produktem Home Single od United Energy Trading a D-ST od Energetického centra pak činí 272 Kč, což je procentuálně pouze 2,2 %. Celková úspora by pak vzrostla v závislosti na konkrétních ročních nákladech (u některých dodavatelů zaplatíte ročně ještě více než u Energetického centra) a na roční spotřebě elektřiny.

Jaká je cena elektřiny u sazby D45d?

Druhou porovnávanou sazbou je D45d určená pro odběratele využívající přímotopy, tedy pro ty s mnohem vyšší spotřebou elektřiny než je tomu u sazby D02d. U sazby D45d se ceny elektřiny v jednotlivých distribučních oblastech prakticky neliší. Velcí dodavatelé však v porovnání s nabídkou alternativních dodavatelů ztrácejí.

Pro porovnaní jsme použili průměrnou roční spotřebu v rodinném domku, kde žijí 4 osoby, která činí 23 320 kWh v nízkém tarifu a 1 080 kWh ve vysokém tarifu. Při takto vysoké spotřebě elektřiny může domácnost výběrem vhodného dodavatele dosáhnout ročně úspor až tisíců korun. Čtěte také: Vyplatí se klimatizace do bytu? Porovvali jsme ceny a spotřebu

TOP 10: Průměrné ceny dodavatelů elektřiny u sazby D45d

Platba za elektřinu u dodavatele
Pořadí Název dodavatele a produktu Průměrná roční platba v Kč
1 United Energy Trading:       Home Heat 59 417
2 Optimum Trading:                  OT Přímotop 20 60 658
3 Elimon: Přímotop 20 60 730
4 3E – Europe Easy Energy:   EASY Přímotop 61 323
5 Bohemia Energy:      GARANCE Home Přímotop 20 61 776
6 RWE: Přímotop 61 972
7 Lumen energy:                 HOME přímotop 62 074
8 Centropol Energy:                     D Optimum přímotop 62 144
9 Nano Energies Trade:     Přímotop D20 62 339
10 Central Energy: Přímotop 62 386

Při výpočtu těchto hodnot byla použita průměrná spotřeba 23 320 kWh v nízkém tarifu a 1 080 kWh ve vysokém tarifu ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všechny tři distribuční regiony – ČEZ, E.ON a PRE. Do celkové platby jsou zahrnuty roční povinné poplatky (vycházející ze stálého měsíčního platu a poplatku za běžný jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně).

skoleni_29_6

Srovnali jsme  i nejlevnější produkt Home Heat od společnosti United Energy Trading s nejvyšší nabídkou, tarifem Přímotop od Central Energy. Finanční rozdíl mezi nimi je 2 969 Kč, jedná se tedy o roční úsporu cca 5 % ve prospěch United Energy Trading. Čtěte také: Proč tak stoupá cena benzínu? Vyplatí se LPG?

Ve srovnání s dalšími dodavateli, kteří mají ještě vyšší nabídky než Central Energy, a pochopitelně také v závislosti na celkové spotřebě elektřiny, lze ušetřit ještě více, maximálně však 10 %. Na konkrétní ceny a roční úspory se můžete opět podívat do kalkulačky, která vám spočítá úspory.

Anketa

Kdo je váš dodavatel silové elektřiny?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).