Hlavní navigace

Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny?

14. 2. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: zdroj: energiepromesta.cz
Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2011? Kolik můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny? Máme pro vás unikátní srovnání cen elektřiny pro rok 2011. Porovnali jsme nabídky všech dodavatelů na českém trhu a víme, kolik zaplatíte a kde ušetříte.

Elektřina příliš nezdraží zdaněním solárních elektráren

Zdražení elektřiny nakonec není tak hrozivé, jak nás v průběhu roku varovala média. Poté, co Senát přijal novelu zákona o 26% zdanění solárních elektráren, připlatíme totiž na podporu obnovitelných zdrojů jen 0,37 Kč za každou spotřebovanou kilowatthodinu (místo původních 0,58 Kč), a cena elektřiny se oproti roku 2010 navýší v průměru „jen“ o 4,6 %.

Za hlavního viníka zdražení elektřiny byla označena fotovoltaika. Proč? Stát má povinnost přednostně vykupovat elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů (tedy i ze solárních elektráren).

Vzhledem k tomu, že v roce 2010 došlo k boomu slunečních elektráren, bylo nutné navýšit i příspěvek na obnovitelné zdroje. Podle výpočtu Energetického regulačního úřadu se výše dotace na zelenou elektřinu vyšplhá na 32 miliard korun, z čehož jen 20 miliard korun je určeno na solární elektrárny.Čtěte více: Solární penzijní připojištění

Náklady na výkup zelené elektřiny se tedy stát rozhodl vykompenzovat zdaněním solárních elektráren, které má do státní kasy přinést zhruba 4 miliardy korun ročně.

Další příjmy do státní pokladny má přinést ještě darovací daň na emisní povolenky nebo zvýšení poplatku za vynětí zemědělské půdy, na níž mají solární elektrárny stát, z půdního fondu. Tato opatření mají pomoci státu získat celkově necelých 12 miliard korun.

Porovnání ročních nákladů na elektřinu u sazeb D02d a D45d

Porovnali jsme, kolik letos skutečně zaplatíte za elektřinu u jednotlivých dodavatelů. Ke srovnání byly zvoleny dvě různé sazby elektřiny. Vzhledem k tomu, že ze všech českých domácností naprostá většina (66 %) využívá standardní sazbu D02d, zaměřili jsme se především na ni. Kromě toho jsme porovnali ceníky dodavatelů u sazby D45d, určené pro domácnosti, které elektřinou topí pomocí přímotopů, a ročně za ni vydají desítky tisíc korun. Čtěte také: Dodavatelé elektřiny nabízejí akční fixaci ceny. Nemusí se vyplatit

U sazby D02d vycházíme z průměrné spotřeby 2500 kWh ročně. Takovéto množství elektřiny se podle odborníků zhruba spotřebuje v bytě, kde žijí 2–3 osoby, které používají běžné elektrické spotřebiče, ale nevyužívají elektrický ohřev vody. Ceny v tabulce jsou průměrem z cen ve všech třech distribučních regionech (ČEZ, E.ON a PRE).

Znáte-li svou přesnou spotřebu a uvedete-li váš region, můžete si spočítat přesné rozdíly v cenách dodavatelů v kalkulačce na CenyEnergie.cz.

TOP 10: Průměrné ceny dodavatelů u sazby D02d

Platba za elektřinu u dodavatele
Pořadí Dodavatel a produkt Průměrná roční platba v Kč
1 United Energy Trading – Home Single 12 584
2 3E – Europe Easy Energy – EASY 24 12 597
3 Elimon – Standard 24 12 635
4 RWE – STANDARD 12 757
5 Bicorn – Extra Standard D 12 770
6 ČEZ – Basic – D-Standard 12 791
7 Optimum Trading -                 OT Standard 24 12 812
8 Lumen Energy – Home 12 815
9 Nano Energies Trade – Jednotarif 12 820
10 Energetické centrum 12 856

Při výpočtu těchto hodnot byla použita průměrná spotřeba 2 500 kWh ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všechny tři distribuční regiony – ČEZ, E.ON a PRE. Do celkové platby jsou zahrnuty roční povinné poplatky (vycházející ze stálého měsíčního platu a poplatku za běžný jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně).Čtěte také: Ušetřete tisíce korun. Změňte dodavatele plynu

Výše úspor odpovídá množství spotřebované elektřiny

Z našich výpočtů vyplývá, že vzhledem k nižší celkové roční spotřebě elektřiny v sazbě D02d nebudou celkové úspory v rodinném rozpočtu příliš výrazné. Porovnali jsme  například tarif od United Energy Trading s produktem OT Standard 24 od společnosti Optimum Trading, a zjistili, že rozdíly nejsou nijak závratné. Domácnost, která využívá sazbu D02d a má průměrnou roční spotřebu 2 500 kWh, by u United Energy Trading za rok zaplatila o 228 Kč méně.

Rozdíl mezi produktem Home Single od United Energy Trading a D-ST od Energetického centra pak činí 272 Kč, což je procentuálně pouze 2,2 %. Celková úspora by pak vzrostla v závislosti na konkrétních ročních nákladech (u některých dodavatelů zaplatíte ročně ještě více než u Energetického centra) a na roční spotřebě elektřiny.

Jaká je cena elektřiny u sazby D45d?

Druhou porovnávanou sazbou je D45d určená pro odběratele využívající přímotopy, tedy pro ty s mnohem vyšší spotřebou elektřiny než je tomu u sazby D02d. U sazby D45d se ceny elektřiny v jednotlivých distribučních oblastech prakticky neliší. Velcí dodavatelé však v porovnání s nabídkou alternativních dodavatelů ztrácejí.

Pro porovnaní jsme použili průměrnou roční spotřebu v rodinném domku, kde žijí 4 osoby, která činí 23 320 kWh v nízkém tarifu a 1 080 kWh ve vysokém tarifu. Při takto vysoké spotřebě elektřiny může domácnost výběrem vhodného dodavatele dosáhnout ročně úspor až tisíců korun. Čtěte také: Vyplatí se klimatizace do bytu? Porovvali jsme ceny a spotřebu

TOP 10: Průměrné ceny dodavatelů elektřiny u sazby D45d

Platba za elektřinu u dodavatele
Pořadí Název dodavatele a produktu Průměrná roční platba v Kč
1 United Energy Trading:       Home Heat 59 417
2 Optimum Trading:                  OT Přímotop 20 60 658
3 Elimon: Přímotop 20 60 730
4 3E – Europe Easy Energy:   EASY Přímotop 61 323
5 Bohemia Energy:      GARANCE Home Přímotop 20 61 776
6 RWE: Přímotop 61 972
7 Lumen energy:                 HOME přímotop 62 074
8 Centropol Energy:                     D Optimum přímotop 62 144
9 Nano Energies Trade:     Přímotop D20 62 339
10 Central Energy: Přímotop 62 386

Při výpočtu těchto hodnot byla použita průměrná spotřeba 23 320 kWh v nízkém tarifu a 1 080 kWh ve vysokém tarifu ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všechny tři distribuční regiony – ČEZ, E.ON a PRE. Do celkové platby jsou zahrnuty roční povinné poplatky (vycházející ze stálého měsíčního platu a poplatku za běžný jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně).

Srovnali jsme  i nejlevnější produkt Home Heat od společnosti United Energy Trading s nejvyšší nabídkou, tarifem Přímotop od Central Energy. Finanční rozdíl mezi nimi je 2 969 Kč, jedná se tedy o roční úsporu cca 5 % ve prospěch United Energy Trading. Čtěte také: Proč tak stoupá cena benzínu? Vyplatí se LPG?

Ve srovnání s dalšími dodavateli, kteří mají ještě vyšší nabídky než Central Energy, a pochopitelně také v závislosti na celkové spotřebě elektřiny, lze ušetřit ještě více, maximálně však 10 %. Na konkrétní ceny a roční úspory se můžete opět podívat do kalkulačky, která vám spočítá úspory.

Kdo je váš dodavatel silové elektřiny?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).