Kolektivní smlouva slouží k hájení práv zaměstnanců. Není ale nadřazena zákoníku práce

5. 5. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: Pixabay
Asi každý někdy slyšel o odborech. Méně známým pojmem je pak kolektivní smlouva, kterou uzavírají odborové organizace se zaměstnavateli. Cílem této smlouvy je přitom úprava pracovních podmínek zaměstnanců a hájení jejich práv. Jak vůbec funguje kolektivní smlouva a jak je upravena zákoníkem práce?

Co je kolektivní smlouva

Pojmem kolektivní smlouva označujeme smlouvu upravující práva zaměstnanců v pracovněprávních vztazích. Kolektivní smlouva je dvoustranné pracovněprávní jednání, uzavírá se mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem. Odbory zde vystupují jako zástupci z řad zaměstnanců. Právo uzavřít kolektivní smlouvu mají totiž výhradně odborové organizace, a to i za ty zaměstnance, kteří nejsou odborově organizováni.

Obsah kolektivní smlouvy se nejčastěji týká platových podmínek a delší dovolené. Řeší se v ní ale i další záležitosti, například:

  • lepší pracovní podmínky zaměstnanců (hygiena a bezpečnost v pracovním prostředí),
  • pracovní doba a úprava přesčasových hodin,
  • možnosti ukončení pracovních poměrů (práva a nároky zaměstnanců),
  • odpovídající mzdové ohodnocení,
  • způsob vyplácení odměny,
  • ubytování pracovníků,
  • překážky v práci.

Přestože v kolektivní smlouvě nevystupují jako jedna ze smluvních stran zaměstnanci, kterých se týká, musí být s jejím obsahem seznámeni (a to nejpozději do 15 dnů od jejího uzavření). Zaměstnavatel má povinnost zpřístupnit tuto smlouvu všem svým zaměstnancům.

Kolektivní smlouva: zákoník práce

Ačkoliv může kolektivní smlouva upravit některá práva a povinnosti odlišně od zákoníku práce, musí ho za všech okolností respektovat. V praxi si to lze představit tak, že co není zákonem zakázáno, je dovoleno. Do kolektivní smlouvy nesmí být zanesena:

  • ujednání, která zaměstnancům ukládají nové povinnosti,
  • ujednání, která zkracují práva zaměstnanců stanovená zákoníkem práce.

O náležitostech, podmínkách a pravidlech kolektivních smluv lze dohledat podrobné informace v zákonu č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého se kolektivní smlouvy vždy uzavírají.

Druhy kolektivních smluv

Zákoník práce rozlišuje dva druhy kolektivních smluv:

  • podnikové kolektivní smlouvy – uzavírají se mezi zaměstnavatelem/zaměstnavateli a odborovou organizací u něj / u nich působící,
  • kolektivní smlouvy vyššího stupně (resortní) – uzavírají se mezi organizací zaměstnavatelů / organizacemi zaměstnavatelů a odborovou organizací.

V případě podnikové kolektivní smlouvy nelze upravit práva a povinnosti zaměstnanců v nižším rozsahu, než jak je vše upraveno v kolektivní smlouvě vyššího stupně.

Pokud u zaměstnavatele vystupuje více odborových organizací, musí uzavřít kolektivní smlouvu s každou z nich zvlášť. Dále platí, že odborové organizace vystupují a jednají s právními důsledky pro všechny zaměstnance společně a ve vzájemné shodě, nedohodnou-li se mezi sebou a se zaměstnavatelem jinak.

Kolektivní smlouva vyššího stupně má často dopad na celé dané pracovní odvětví. Běžně se s tím lze setkat například v zemědělství, školství či zdravotnictví.

Odbory a kolektivní vyjednávání

Odbory představují právnické osoby ve formě sdružení. Jsou tvořeny zaměstnanci z daného pracovního odvětví, kteří zastupují ostatní zaměstnance. Komunikují se zaměstnavateli a jejich úkolem je sjednávání lepších pracovních podmínek. Jednou z hlavních výsad odborových organizací je právě kolektivní vyjednávání, které vede k uzavření kolektivní smlouvy.

Než dojde k uzavření kolektivní smlouvy, musí jedna ze smluvních stran (zaměstnavatel nebo odbory) podat druhé smluvní straně návrh. Druhá strana má poté 7 pracovních dní na to, aby se k návrhu písemně vyjádřila. Pokud s ním nesouhlasí, musí uvést konkrétní důvody odmítnutých bodů.

Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU? Přečtěte si také:

Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU?

Poté může proběhnout osobní jednání, na kterém se domlouvá obsah kolektivní smlouvy. Z jednotlivých jednání se doporučuje pořizovat zápisy. Díky tomu budou mít smluvní strany lepší přehled o tom, na jakých bodech se shodly a u kterých ještě trvá otevřená diskuse. Postupně pak mohou docházet ke vzájemné shodě u jednotlivých bodů. Výsledkem úspěšného vyjednávání je kolektivní smlouva.

Kolektivní vyjednávání podléhá v České republice zákonu o kolektivním vyjednávání (zákon č. 2/1991 Sb.). Dále mají odbory právo na:

  • informace,
  • projednání,
  • kontrolu,
  • spolurozhodování.

Odborové organizace jsou zcela nezávislé na státu a jejich počet není nijak omezen. Všechny nově vznikající odbory musí být vždy nahlášeny Ministerstvu vnitra. Jsou součástí Veřejných rejstříků, lze je tudíž hledat například na or.justice.cz.

Kolektivní smlouva: vzor

Aby byla kolektivní smlouva platná, musí být vyhotovena v písemné podobě a obsahovat podpisy obou smluvních stran na téže listině. V opačném případě je považována za neplatnou. Součástí každé kolektivní smlouvy jsou pochopitelně práva zaměstnanců a povinnosti zaměstnavatelů i odborů. Veškeré tyto informace musí být přímo ve smlouvě podloženy platnými zákony. Pokud je některá z částí kolektivní smlouvy v rozporu se zákonem, je taktéž považována za neplatnou.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Kolektivní smlouvu je možné uzavřít na dobu určitou i neurčitou. Navíc se dá uzavřít i zpětně a jako většina jiných smluv se dá také vypovědět. K vypovězení kolektivní smlouvy může dojít nejpozději 6 měsíců po jejím uzavření. Výpovědní doba činí minimálně 6 měsíců a začíná běžet prvním dnem následujícím po měsíci, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně.

Vzor kolektivní smlouvy si můžete stáhnout na webových stránkách smlouvy.gov.cz. Jedná se o Informační systém registru smluv, který spravuje Digitální a informační agentura (DIA).

K čemu slouží kolektivní smlouva?
Kolektivní smlouva je pracovněprávní smlouva, kterou uzavírají zaměstnavatelé s odborovými organizacemi. Předmětem kolektivní smlouvy bývá nejčastěji úprava pracovních podmínek zaměstnanců nebo změna platebních podmínek. Slouží tudíž k hájení práv zaměstnanců, které v tomto případě zastupují odbory.
V jakých případech se využívá kolektivní smlouva vyššího stupně?
O kolektivní smlouvě vyššího stupně hovoříme v případech, kdy je smlouva uzavírána mezi odborovou organizací a organizací zaměstnavatelů. Uzavření této smlouvy může mít dopad na celé dané pracovní odvětví.
Je kolektivní smlouva nadřazena zákoníku práce?
Nikoliv, ačkoliv může určitá práva a podmínky vyplývající ze zákoníku práce do jisté míry upravovat. Obecně ale platí, že musí kolektivní smlouva zákoník práce respektovat. Je ovšem nadřazena vnitřním předpisům zaměstnavatele.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).