Hlavní navigace

Kdy budete muset platit clo a DPH ze zahraničního e-shopu?

13. 11. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Za zboží ze zahraničí nemusíte platit navíc nic nebo taky tisíce. Kdy musíte počítat s tím, že k ceně zásilky přibude i DPH, clo a odměna poště?

V poslední době roste obliba nákupů přes laciné asijské e-shopy a někoho možná napadne, že je to ideální způsob, jak zabít všechny vánoční dárky jednou ranou. Na co byste při objednávání ze zahraničních e-shopů neměli zapomenout?

Objednávka z EU nebude stát nic navíc

Pokud si najdete e-shop, který je v další členské zemi EU, platí velice obdobná pravidla, jako při objednávání z českého internetového obchodu. Balíček bez problémů dorazí na vaši poštu a vám nevznikají žádné náklady navíc. 

Clo se platí pouze při vstupu do Evropské unie. V bezcelní zóně, jejíž je Česká republika součástí, se nevyměřuje. Nepodnikající osoba v takovém případě nemusí řešit ani DPH, které je stejně jako při nákupech v českých e-shopech zahrnuto v ceně zboží. Vždy se tedy vyplatí zkontrolovat, odkud přesně dodavatel své zboží posílá, radí daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti Tax Vision.

Na co nezapomenout, objednáváte-li odjinud

Pokud objednáváte z jiných než členských zemí EU, musíte vzít v úvahu několik faktorů, které váš nákup ovlivní. 

Nakupujete-li z e-shopu mimo EU, počítejte s tím, že vaše zásilka projde celním řízením. V něm se rozhodne, zda bude balíček podléhat celním poplatkům, nebo poputuje přímo k vám.

Zboží je od cla i od DPH osvobozeno vždy, pokud jeho hodnota nepřesáhne 22 eur. V případě, že bude vyšší než 22 eur, ale nepřesáhne hranici 150 eur, počítejte s tím, že budete platit z hodnoty zásilky daň z přidané hodnoty. Bude-li váš balíček mít hodnotu nad 150 eur, počítejte i s vyměřeným clem. (Limity se počítají z celkové hodnoty zboží bez poštovného.)

Pokud objednáváte ze zemí mimo EU alkohol, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky, osvobození od DPH a cla se nevztahuje ani na zásilky do hodnoty 22 eur.

Dobré vědět

Ačkoli do limitu, který určí, zda zaplatíte za zboží DPH nebo i clo, se poštovné nezapočítává, v případě výpočtu samotného cla nebo DPH už se postupuje jinak. 

Zásilky EMS se zbožím neobchodní povahy:

  • Clo se počítá z hodnoty zboží + dopravních nákladů
  • DPH se počítá z hodnoty zboží + dopravních nákladů + cla

Balíky a listovní zásilky se zbožím neobchodní povahy: 

  • Clo se počítá z hodnoty zboží
  • DPH se počítá z hodnoty zboží + dopravních nákladů + cla

Zdroj: Celní správa

Na kolik vás přijde clo?

Co je odvozeno jako procento z hodnoty zásilky. Jeho sazba se liší podle toho, co objednávka obsahuje. Na webu Celní správy ČR je proto umístěn sazebník, ve kterém si můžete konkrétní výrobek najít a výši cla tak zjistit. ´

Hledat můžete podle sazebního zařazení zboží. Pokud tento kód neznáte, můžete si druh zboží najít v seznamu TARIC – EK. Zde postupujete od nejobecnějšího určení zboží zpřesňováním až ke konkrétnímu druhu výrobku.

Například pokud byste si objednali holicí strojek z Austrálie, činí celní sazba pro třetí země v tomto případě 2,20 %. 

(Jen pro zajímavost v sazebníku můžeme najít, že telefonní přístroje jsou od cla osvobozeny.)

Clo se řídí celním zákoníkem Evropské Unie, legislativa je společná pro Evropskou Unii a v České republice implementována do národní legislativy zejména celním zákonem, vysvětlila pro čtenáře serveru Měšec.cz Blanka Štarmanová.

Legislativou EU se řídí i měnové kurzy, kterými se přepočítá hodnota zásilky na ekvivalent v eurech. Měnové kurzy jsou stanoveny podle legislativy EU v měsíční periodě, uvedla Štarmanová. 

I měnové kurzy najdete na webu celní správy v kurzovém lístku. Pokud bychom se drželi příkladu holicího strojku z Austrálie, přepočítával by se australský dolar kurzem 19,190 CZK za 1 AUD, který platí od 1. listopadu 2014.

Jak probíhá celní řízení?

Celní řízení probíhá na jediné poště v ČR, která sídlí v pražských Košířích. Zde se zásilky roztřídí podle jejich úhrnných hodnot a zboží, které s hodnotou do 22 eur (pokud je osvobozené) putuje na doručovací poštu k běžnému dodání.

Dražší zásilky se uskladní do dočasného skladu České pošty a adresát je informován o vstupu zásilky na české území Oznámením o příchodu zásilky ze zahraničí. Na něm pak je, aby doložil potřebné dokumenty pro celní odbavení, například výpis z účtu s úhradou zboží a vytištěná objednávka z internetového obchodu (mělo by být uvedeno právě v oznámení). Až po doložení hodnoty zásilky jsou vypočteny celní poplatky.

Hodnotu zásilky někdy není možné stanovit přesně. Vychází se z údajů odesílatele a např. zásilky z Číny často obsahují pouze informaci, že se jedná o dárek (Gift) a hodnotu 1 USD. Je tedy možné, že zásilka i ve vyšší hodnotě než 22 EUR vám dojde až domů, nastínila praxi Štarmanová.

Pokud si zboží vyzvednete osobně, bude vám vyměřeno 21% DPH z hodnoty zboží i poštovného a případně i clo podle druhu zboží. Pošta vám také naúčtuje poplatek 96 Kč za odbavení.

Co když nejste z Prahy?

Pokud nejste z Prahy, můžete zvolit možnost zastoupení. České poště poskytnete potřebnou dokumentaci a udělíte jí také plnou moc. 

Vzor plné moci najdete na webu České pošty. Pokud v dopise tuto plnou moc odešlete, Česká pošta za vás celní dluh zaplatí. 

DPH a případné clo pak hradíte při doručení zásilky. Za službu celní deklarace ale zaplatíte místo 96 Kč rovnou 180 Kč.

Co když zboží „pošlete dál“?

Pokud často objednáváte zboží přes internet, určitě máte i hromádku těch, které nevyhovují. V případě, že se je rozhodnete prodat dál, třeba na aukčním nebo jiném prodejním webu pro soukromé osoby, tak vězte, že tyto příjmy pak zdaňovat nemusíte. Prodej movitých věcí v osobním vlastnictví, to znamená těch, které nejsou a nebyly zařazeny v obchodním majetku, je od daně osvobozen. Jedinou výjimkou je prodej motorového vozidla, letadla nebo lodě do jednoho roku od pořízení – tyto movité věci jsou z osvobození vyňaty, vysvětlila Štarmanová ze společnosti Tax Vision.

skoleni_4_3

Nepleťte si ale pojmy. Výši zmíněné platí pro prodej předmětů, které jste pořídili pro vlastní potřebu. V případě, že byste si přeprodáváním věcí chtěli pravidelně vydělávat, je potřeba si pořídit živnostenský list a zaregistrovat se u správce daně, správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Pokud objem zboží pořízeného z EU do České republiky překročí hranici 326 000 korun za rok, má nakupující podnikatel povinnost se registrovat jako plátce DPH nebo jako identifikovaná osoba, dodala Štarmanová.

Levné asijské e-shopy tedy mohou nabídnout lákavé ceny. Vždy si ale raději spočítejte, na kolik vás vyjde DPH a clo a zda se tím cenový rozdíl nesmaže. Pokud by to tak bylo, bude výhodnější raději nakupovat z českých e-shopů kvůli případnému vracení zboží v rámci reklamačního procesu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).