Od té doby, co první dny nemocenské = neplacené volno nechodím k lékaři ani já, ani moji kolegové a známí a bereme si dovolenou. Na klasické onemocnění typu chřipka stačí 3 dny v posteli a pak už jde člověk opět do práce. Vůbec nechápu, proč mi stát každý měsíc sráží tolik peněz na sociální a zdravotní pojištění, když mi neumožní ani 3 dny marodit. Myslím, že zamířili spíš na poctivé pracující lidi než na simulanty. Každý je aspoň 1× za zimu nemocný … Proč neudělat „balíček“ dnů za rok a nesledovat raději častost ? Tam se simulant pozná lépe. :-)
Od té doby, co první dny nemocenské = neplacené volno nechodím k lékaři ani já, ani moji kolegové a známí a bereme si dovolenou.
Předpokládám, že toto byl cíl. Na 3 denní marodění by si měl každý vytvořit rezervu ať nevyužitou dovolenou, nebo jen finanční.
Vůbec nechápu, proč mi stát každý měsíc sráží tolik peněz na sociální a zdravotní pojištění, když mi neumožní ani 3 dny marodit.
Finanční podpora po dobu nemoci se nevyplácí ze zdravotního, ale ze sociálního (resp. z jeho složky nemocenského). Ze zdravotního se hradí pouze samotné ošetření, popř. jeho část, pokud platí pacient nějakou spoluúčast.
Každý je aspoň 1× za zimu nemocný …
Tak každý nikoliv. Já byl za posledních 10 let nemocný dvakrát a pokaždé to bylo někdy kolem léta :). Ale bral jsem si na to dovolenou, takže v pracovní neschopnosti jsem nebyl nikdy, co jsem se zařadil do pracovního procesu.
Proč neudělat „balíček“ dnů za rok a nesledovat raději častost ? Tam se simulant pozná lépe. :-)
To by musela nemocenská fungovat na principu pojištění (tedy dle pojistného rizika) a ne na principu daně (dle příjmů). To by se hned ukázalo, která část obyvatelstva systém nejvíce využívá. Bohužel k tomu není politická vůle a asi nikdy nebude. Vysokopříjmové skupiny by totiž platily nejméně :D
Patriku,
Vaše zdraví bych chtěl mít. Bohužel pracuji v „openSpace“ dohromady s dalšími asi 50 lidmi, takže každý podzim+zimu je stále minimálně jeden člověk v práci s chřipkou, kterou klimatizace vesele roznáší mezi ostatních cca.49 lidí…
Na chřipku prostě víkend nestačí.:(
Navíc jsme tu relativně mladý kolektiv lidí, s hypotékami = to je pak poznat každá tisícovka, kterou nedostanete… a brát si na to dovolenou – ta by měla sloužit k něčemu jinému, nemyslíte?
A, chytrák V bez tečky opět rozumbraduje.
Nereaguji jen na jeho příspěvek, ale i na ostatní přispěvatele:
Právě z klimatizací dochází k největšímu šíření různých nemocí. U aut by se měla provádět pravidelná dezinfekce, ale to vy asi neznáte. Navíc, pokud je víc lidí pohromadě v těch nesmyslně otevřených kancelářích pro 20 úderníků, tak tam se nemoci šíří pouhopouhým prskáním, To samé v nákupních centrech, hromadných dopravních prostředcích atp.
Že lidé přechází chřipku 3 dny dovolené, je obrovský nesmysl – vše se později vrátí v podobě komplikací a dražší léčby, což vám potvrdí každý zdravotník, který se nebojí říci pravdu. Takový zápal plic nebo operace v kardiocentru jsou rozhodně značně dražší než správné vyléčená chřipka. Každý je vůči chřipce či nachlazení jinak odolný. A jinak se snáší chřipka ve 20, jinak v 50, jinak v kanclu, jinak v průvanu ve chlívu včetně oněch tří dnů dovolené … Už jen čekám, že v rámci dalších zdravotních reforem budou takováto léčení prohlášena za nadstandardní a kdo nebude mít nakradeno z privatizace, tak bude muset prodat poctivě nabytý majetek ještě z dob komunistů nebo ho nechají exnout. Prostě se stane léčba od acylpyrinu výš luxusem, na který běžně vydělávající občané nebudou mít. Zrovna tak někdo může ze zlomenou hnátou do kanclu, ve chlívě se hnůj kydá špatně … A nikdo neví, jestli zítra nebude muset nastoupit na léčení – přejede ho auto, šlápne do nezakrytého kanálu, dostane infarkt, najdou mu nádor – těch možností, jak přivést rodinu na mizinu, je celá řada. Je pravda, že stát je přelidněn, není pro lidi práce, tak je možno tak trochu vyselektovat zdravé jedince od těch nezdravých. Zákon džungle, Hitlera a přežití …
Co se týče čerpání dovolené, tak na jednu stranu si musíte dovolenou naplánovat a běda kdybyste ji chtěl mimo termín. A najednou, když jde o nemoc, tak se plánovat nemusí? Najednou dovolená jde? Jak se to komu zrovna hodí do krámu, že … A chtěl bych vidět, jak vám zaměstnavatel bude šetřit dovolenou na chřipkové období, listopad – prosinec – v toto období musí mít většina normálních zaměstnanců převážnou část dovolené vybranou, tak z čeho brát na případné marodění? Nějakým kouzelným „zápočtem“ z příštího roku?
Rozhodně jsem zatím nikde nenašel statistiku, kolik zlomených noh nebo transplantací srdce bylo simulováno. Výmluvy na simulantství jsou opravdu jen výmluvy, jak z lidí dostat peníze a v případě potřeby jim je nedat a raději je přerozdělit na vládní limuzíny, Gripeny a podobné předražené zbytečnosti.
Je zajímavé, že občan může být první dny nemoci bez příjmů, ale platby za tyto dny mu nikdo neodpustí. Chápu, má si vytvořit rezervu. Ale proboha, z čeho? Ne všichni vydělávají 30 – 50 tisíc čistého, kdo žije z různých příčin od výplaty k výplatě, nemá šanci ani na vytvoření rezerv a ani na nějaké připojištění. Zajímavé, že pánů poslanců, unifromovaných státních zaměstnancům aj.se nějaké restrikce netýkají.
o nás bez nás …
To jsou šílený kecy. Dovolená má sloužit na odpočinek od namáhavé práce a ne jako rezerva na nemoce. Pokládám za hovadinu, když se kvůli simulantům a zneužívačům potrestají všichni. Nemakčenkové stejně vydělávají tak málo, že jim je jedno, jestli to málo berou na výplatní pásce nebo z nemocenské. Pokud se, abych neztratil životní úroveň v nemoci, musím komerčně pojistit, pak ani nevidím důvod neplatit jen komerční pojištění a na to státní nemocenské se vy…
Ano, existuje. Potud dobré zprávy.
Teď ty špatné: zcela nepoužitelný poměr pojistné / plnění.
V podstatě se to dělí na dvě skupiny:
a) Kdy sice nějaké plnění reálně existuje, ale je to příliš drahé. Co znamená příliš? U OSSZ stejné plnění dostanu za cca 1/3 pojistného.
b) Kuriózní plnění. Cena je obvykle několik málo set Kč. Ale plnění je například jen za každý den pobytu v nemocnici. Nevztahuje se na LDN, rehabilitační ústavy a domácí (ambulantní) péči. Doba plnění obvykle 1 – 180 dní (někdy až od 30. dne). Poté, tedy 181–365, od kdy se teprve přiznává invalidní důchod, zcela bez plenění. A kdo leží v nemocnici déle než týden?
Oboje v kombinaci s výlukami. Vždy alkohol (uklouznu při venčení psa poté, co si dám večer pivo) + velmi široká škála dalších.
Chtěl jsem se takto pojistit, ale po přečtení podmínek jsem se u komerčních ústavů nepojistil.
Takže přesně jak říkáš: vyplatí se to jen simulantům. A pojišťovny budou brečet, jaké že mají náklady… kvůli vlastní neprofesionalitě. Jaké podmínky nabídnou, takovou získají klientelu.
Bohužel je to tak, pojišťovnu s férovými pojistnými podmínkami aby dneska člověk pohledal (bez ohledu na druh pojištění). A i přes to, jsem kdysi uvažoval, že bych si takové pojištění sjednal, v tu dobu totiž byla na trhu pojišťovna, která měla v podmínkách, že když smlouvu nevypoví do dvou měsíců od uzavření, tak že jí již nesmí vypovědět nikdy – byla to tak taková pojistka pro pozdější případné zhoršení zdravotního stavu. Jenže jejich pojistné podmínky vylučovaly mě vzít do pojištění kvůli mé vrozené vadě, takže to tím bylo vyřízeno.
Dobrý den, měl bych na Vás pár otázek, protože vypadáte, že máte v dané problematice přehled.
– Co všechno musí nastat, aby lékař schválil pracovní neshcopnost? Respektive uzná lékař třeba i nějaké nachlazení nebo podle čeho to hodnotí?
- je tam nějaké karenční doba, od které se to počítá jako pracovní doba? např. pokud to lékař ohodnotí jako pětidenní léčbu, tak to nebude brát jako pracovní neschopnost, pokud to bude desetidenní léčba, tak ano.. jestli je tam něco takového, nebo můžu mít kldiěn krátkodobou pracovní neschopnost ( i když asi ano, když se zrušilo to proplácení prvních 3 dnů, že)
- kolik % mzdy vyplácí zaměstnavatel ten 4–14 den?
- a poslední dotaz, od toho 15. dnes se vyplácí prý 60% mzdy. to se berez čisté mzdy? nebo 60% z čeho?
děkuji moc!
– Co všechno musí nastat, aby lékař schválil pracovní neshcopnost? Respektive uzná lékař třeba i nějaké nachlazení nebo podle čeho to hodnotí?
Je to zcela na rozhodnutí lékaře. Zpravidla nemají náladu se s lidmi hádat, tak je uznají práce neschopnými prakticky na cokoliv. Mám to ale jen zprostředkovaně, osobně jsem byl u lékaře naposled, když jsem se přeregistrovával od pediatra k lékaři pro dospělé :).
–- je tam nějaké karenční doba, od které se to počítá jako pracovní doba?
Nikoliv, platí to okamžitě. Teď si nejsem jist, ale mám pocit, že to může napsat i několik dní zpětně.
Ohledně procent fakt nevím, jednoduše mě to nezajímá. Jak jsem říkal, v pracovní neschopnosti jsem nikdy nebyl a neplánuji to :)
Ty seš mimozemštan?
Ne každý doktor je dobrý. Ale i tomu ne úplně nejlepšímu musí být jasné, že posoudit své zdraví, podlomené nachlazením, může jen sám pacient. On prostě ve vaší kůži není… Pokud se váš doktor chová jinak, zavčas si najděte jiného, moudřejšího.
Co se doby léčby týká – až se vyléčíte, tak budete zdravý. Vy předpokládáte, že někdo stanovuje jak dlouho která nemoc trvá (může trvat)? Většina lidí, už ve 20–25 letech věku, dokáže odhadnout co jejich tělo zládne, zda potřebují neschopenku, léky, …
P.S. Nemocenská (http://www.mesec.cz/mzdy-a-duchod/socialni-podpora/nemocenska/pruvodce/nemocenska/)
Vážený pane, naivně jsem si myslel, že dovolená slouží k zotavení načerpání nových sil. Teď vidím, jak hluboce jsem se mýlil, dovolená má podle vás sloužit k vyléčení nemocí. Nepřej vám nic zlého, leč minimálně rok plný vleklých onemocnění, chřipek, angin a jiných neduhů, vá mpřeji z evšeho úplně nejvíc.
No, skoro. Mě práce vždycky bavila, kromě ranního vstávání mám jen výjimečně problém s tím jít do práce, že by se mi nechtělo. Nějaké 4 roky jsem dělal v nonstop provozu, takže jsem měl i víkendy a noční a moc mě to bavilo.
Ale i tak si rád aspoň jednou za rok zajedu někam k moři – většinou na 3 týdny, takže mi jeden zbude na to marodění, návštěvu zubaře (nikdy jsem nešel k zubaři nebo jinému lékaři v pracovní době) a různé zařízování. Dělal jsem ale i v zaměstnání kde jsme měli 5 týdnů dovolené a tam jsem opravu už měl problém je smysluplně využít. Už jsem si nechával i dovolenou proplácet.
Nevím jak na simulanty, ale na slušné lidi ano. Pět let jsem nemarodila a pak mě skolila chřipka, jelikož jsem kvůli penězům nechtěla jít marodit do práce chodila i s teplotou osmatřicet stupňů. Nejen že jsem nakazila všechny kolegy ale po týdnu jsem stejně musela ulehnout. Všichni ze mě měli „radost“. A potom ta výplata. Řeknu vám že nemít rodiče tak jsem asi ani nejedla. Jinak děkuji zákonodárcům za jejich povedený kousek. S pozdravem sl. Duchková
Položme si otázku, proč vlastně jsem proti své vůli nucen platit si nemocenskou, když jí nehodlám nikdy využít. Je to, stejně jako zdravotní nebo důchodová daň, další případ zasahování státu do věcí, po kterých mu nic není. Každý svéprávný občan se přece dokáže sám rozhodnout, zda se o sebe postará plně sám, nebo jestli se mu vyplatí uzavřít si nemocenskou pojistku.
„Každý svéprávný občan se přece dokáže sám rozhodnout, zda se o sebe postará plně sám, nebo jestli se mu vyplatí uzavřít si nemocenskou pojistku.“
V tom máte pravdu. Bohužel těch svéprávných občanů je mezi námi málo. Lidí, jejichž duše má cenu 30Kč je tu mezi námi ±35%. Ti asi moc svéprávní nebudou. Rudých je 15%, ti asi také ne. Z těch zbylých pravicovějších 50% jistě bude část opakovaně zkrachovalých podnikavců s hypotékou a autem na leasing, ti také nejsou zodpovědní. Takže svéprávných je tak 40% a ostatní nechat v nemoci chcípnout hlady? Já bych nebyl proti (klesla by kriminalita, nebyly by socky, byly by nižší daně…), ale politicky by to bylo v demokracii neprůchozí.
Dovolenou si berete (a patrně i předtím jste si bral) proto, že jste patrně v příjmové skupině, kde i krátkodobá nemocenská znamená citelný propad příjmů. Funguje a i dříve tak fungovala většina lidí s příjmem nad celostátním průměrem.
Lidi, kteří jsou ale pod průměrem nemocenskou využívali (nechceme-li to nazvat zneužitím) daleko častěji. Rozdíl mezi platem a nemocenskou (s umně započítanými víkendy) u těchto lidí končil v podstatě neutrálně. Proto „jen“ využili to, co jim bylo umožněno.
Na druhou stranu ale v případě, že se stane nějaký průšvih v podobě dlouhodobé nemoci, tak pokud se opět nejedná o zneužití (typicky mám známou doktorku, jsem nezaměstnaný a aby se mi prodloužila doba podpory tak se hodím na 3 měsíce marod) je nemocenská velmi dobrý institut. Zůstat úplně bez prostředků je velmi nepříjemné až nebezpečné.
Co jste si zvolili,to máte.Jste voliči a u voleb svými hlasy se nevyjádříte.Nesledujete volební programy stran a nešlapete jim při případném zvolení na paty při neplnění volebních programů.Poslanci a straničtí zástupci jsou voleni námi,občany.Nevoláte je k zodpovědnosti,když tam napáchají zvěrstva,okradou stát,tedy daňové poplatníky.Necháte je beztrestně stát okrádat a rozkrádat, tvořit zákony v jejich prospěch a prospěch společností, ze kterých mají zlaté doly.
Tak furt neřvěte a nestěžujte si!