Hlavní navigace

Jsou první tři dny nemocenské bič na simulanty?

4. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Z levicových stran se ozývají hlasy brojící za proplácení prvních třech dní nemocenské. Statistiky o nemocnosti ale neukazují na to, že by to byl dobrý nápad. Jak vlastně probíhá kontrola nemocných a jak se vám prodraží, když vás nezastihne doma?

Není tomu tak dávno co jsme měli možnost sledovat snahy levicových stran o znovuzavedení proplácení prvních třech dní nemocenské. Je to ale opravdu dobrý nápad? Nejsou nezaplacené první tři dny nemocenské spíš bičem na simulanty?

Náhlý pokles nemocnosti

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) to spíš vypadá na tu druhou variantu. V minulém roce totiž oproti tomu předchozímu poklesla pracovní nemocnost o 31 %. Meziročně také ubylo prostonaných dnů o 15,8 %. Podobné téma: Těhotná a nezaměstnaná? S mateřskou nepočítejte

Co se naopak zvýšilo, je průměrná délka trvání jedné pracovní neschopnosti. Zatímco v roce 2008 byla v průměru dlouhá 39,5 dne, v minulém roce trvala 48,43 dne. Je zřejmé, že lidem, kteří se bez důvodu „hodí marod“, už se tento fígl příliš nevyplatí. Stonají spíše opravdu nemocní, proto se také prodloužila průměrná délka trvání nemoci.

Pozor na kontroly

Simulovat nemoc se nevyplácí už ani kvůli případné kontrole od zaměstnavatele nebo Okresní, Městské nebo Pražské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/MSSZ/PSSZ). Jen za minulý rok bylo na základě kontrolní návštěvy u zaměstnance na neschopence vydáno 2836 postihů za porušení léčebného režimu. V praxi to znamená, že téměř 2 % kontrolovaných bylo sníženo nebo odebráno nemocenské, uvádí zpráva ČSSZ.

Kromě toho, že vám OSSZ/MSSZ/PSSZ může po kontrole odebrat nebo zkrátit nemocenskou, vám také může ukončit pracovní neschopnost. Má na to právo, pokud zjistí, že z lékařského hlediska už neexistuje důvod pro další trvání neschopnosti, kterou lékař dosud neukončil. Není to jev tak neobvyklý, protože jen za minulý rok bylo ukončeno více než 1050 takových neschopností.

Anketa

Jaká by dle vás měla být nemocenská v prvních třech dnech?

Nejste doma? Možná nedostanete nemocenskou

Pokud jako osoba v pracovní neschopnosti čerpáte dávky nemocenského pojištění, musíte umožnit správě sociálního zabezpečení zkontrolovat dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Ten kromě léčebného režimu zahrnuje také povinnost zdržovat se po dobu nemoci v místě pobytu, které je uvedeno na dokladu o pracovní neschopnosti.

V případě, že musíte během své nemoci místo svého pobytu změnit, učiňte tak raději s posvěcením ošetřujícího lékaře. Pokud máte od lékaře vypsané vycházky, respektujte jejich stanovený rozsah. To, že se z vycházky opozdíte, kontrolního pracovníka zajímat nebude. Čtěte také: Důležité změny v sociálním pojištění k 1. lednu 2010

Práceneschopné osoby na neschopence by si v zájmu úspěšného průběhu kontroly měly opatřit svůj byt či dům zvonkem a jmenovkou. Najdete-li ve schránce potvrzení od kontroly, kterou jste nezaznamenali, ačkoliv jste byli doma, zpravidla vás při trvající neschopnosti bude čekat kontrola další.

Využijte na finančním serveru Měšec.cz interaktivní daňová přiznání, která obsahují také formuláře pro správu sociálního zabezpečení a vybrané zdravotní pojišťovny.

Abyste předešli těmto nepříjemnostem, vězte, že pouhé označení popisného čísla domu nestačí. Byt, zvonek nebo poštovní schránku byste měli mít označenou svým jménem.

V opačném případě pacient znemožnil provedení kontroly, což je považováno za porušení léčebného režimu, upozornil Kamil Vařeka, mluvčí ČSSZ. Čtěte také: Státní sociální podpora v roce 2010

Každé neprokázání přítomnosti pacienta doma pracovník kontroly konzultuje s ošetřujícím lékařem. Například zda pacient neměl ordinovány léky s tlumicím účinkem způsobující zvýšenou ospalost, zda nemá povoleny vycházky v jinou než uvedenou dobu, zda byl odeslán na odborné vyšetření nebo hospitalizován, informoval server Měšec.cz Vařeka s tím, že pokaždé je možné porušení režimu dočasně práceneschopného pojištěnce posuzováno individuálně, aby nebyl nemocný občan zbytečně poškozen, ale aby současně nebyla dávka zneužívána. Zároveň ale také zdůraznil, že  kontrolor při návštěvě využívá všech možností, aby se dostal až k bytu práce neschopného občana, kde zvoní nebo klepe na dveře a setrvává 10 až 15 minut, aby dal možnost nemocnému otevřít, nebo jinak komunikovat. 

Jak probíhá kontrola?

Zkontrolovat, zda poctivě dodržujete režim nemocné osoby, může přijít buď zaměstnanec správy sociálního zabezpečení nebo pověřený pracovník zaměstnavatele. Toho očekávejte během prvních 14 dnů nemoci, kdy náhradu mzdy vyplácí přímo zaměstnavatel. Ten ale také může požádat příslušnou OSSZ/MSSZ/PSSZ, aby kontrolu provedla sama.

Pověření pracovníci správy sociálního zabezpečení by se vám především měli prokázat „Průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění pověřeného kontrolou". Vy jste zase, jako kontrolovaná osoba, povinni prokázat svou totožnost a předložit doklad o pracovní neschopnosti. Do něj kontrolor zapíše datum, čas kontroly a svůj podpis. V případě, že pacient komunikuje s pracovníkem přes zavřené dveře, požádá o číslo legitimace práce neschopného a tyto údaje zapíše do svého deníku, upozornil server Vařeka.

Nerozumíte daním? Ptejte se na ně odborníka v naší daňové poradně

Připravte se na to, že kontroly probíhají také v sobotu a v neděli, během dne i ve večerních hodinách.

dan_z_prijmu

V případě nezastižení pacienta pracovník kontroly zanechá v poštovní schránce oznámení o provedené kontrole s poučením o povinnosti nemocného navštívit následující den svého ošetřujícího lékaře, aby zdůvodnil svoji nepřítomnost, doplnil Vařeka. Dodal také, že pacient má také možnost domluvit se s pracovníkem dozoru telefonicky na čísle, které je uvedeno současně s hodinou, kdy je k zastižení na pracovišti. Čtěte také: Změny a novinky roku 2010 v kostce

Nesoučinnost při kontrole se vám prodraží

Pokud jako pacient neposkytnete při kontrole součinnost, může vám OSSZ/MSSZ/PSSZ uložit pokutu až do 10 000 Kč.

Autor článku

Autorka příležitostně publikuje pro Měšec.cz, magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).