Hlavní navigace

Názor k článku Jít do druhého pilíře nebo zvolit jinou možnost? od Vladimír Kutálek - S redukčními hranicemi máte pravdu, ale já netvrdil...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 12. 2012 16:04

  Vladimír Kutálek

  S redukčními hranicemi máte pravdu, ale já netvrdil opak... Pro ostatní: Pokud spadnu do vyšší redukční hranice, degresivně mi klesá nárok na důchod z prvního pilíře a tedy II. pilíř, který nemá redukční hranice je dle toho výhodnější. Ale toto obecně nelze bohužel rozumně popsat jinak než tou tabulkou, kterou jsem v článku uvedl.
  Naopak tvrzení, že " Procentní výměra důchodu se mu tedy sníží o 1/5" je chybná, je třeba opět doplnit "v každém roce, ve kterém je účasten II. pilíři". Tedy pokud mám rok do důchodu je téměř úplně jedno jestli se účastním I a II. pilíře z hlediska výše důchodu, pokud jsem ještě výdělečně činný.
  Ale pokud jsem "na umření ", je "výhodnější" II. pilíř.
  Dále " Po započtení základní výměry se důchod sníží o cca 1/6, přitom na pojištění odvedete méně pouze o cca 11 % (25 místo 28)." je trochu zkresující. O kolik se sníží důchod silně závisí na příjmu, pro odhad je to dobré. Co se týká odvodů: 28% se skládá z několikati části, pouze cca 64% (přesné čísla zde nyní nemám) jde na starobní důchod, zbytek jde na invalidní a pozůstalostní důchody, které se platí také z důchodového pojištění, ale nejsou ovlivněny vstupem či nevstupem do II. pilíře. Pokud si to pamatuji dobře, je to poměr 1,6 ku 1,3. Důchod bude snížen poměrem 1,5 ku 1,2 za každý rok účasti v II. pilíři.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).