Hlavní navigace

Názor k článku Jedno dítě stojí matku několik stovek korun měsíčně na starobním důchodu od Občan - Proto přeci píšu, že je třeba vychovávat 'daňové...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2017 8:59

    Občan (neregistrovaný) 193.22.205.---

    Proto přeci píšu, že je třeba vychovávat 'daňové poplatníky'. Tedy s Vámi souhlasím, systém důchodů je potřeba nastavit tak, aby důchody z něj čerpali jen Ti, kdož do tohoto systému budou, dle pravidel, přispívat. A ti, kdož z nějakých závažných důvodů toho nejsou schopni (invalidé apod.). Zbytek by na důchod neměl mít nárok.

    Taky bych zrušil všemožné sociální dávky a ruku v ruce s tím snížil daňovou zátěž. Možná se to může zdát příliš radikálním řešením, ale pak by se méně utratilo a ztratilo přerozdělováním. Osobně jsem příznivcem myšlenky základního příjmu (basic income). V loňském roce byl rozpočet ministerstva sociálních věcí cca 563 miliard korun. Lidí nad 18 let je v ČR (sčítání 2011) 8444310. Pak mi prostým dělením vyjde, že měsíčně může každý dospělí dostat 5.558,- kč. To by mohl být pěkný cíl pro reformu důchodů a sociálních dávek, ne?

    Je to ale velice komplikovaný systém a nedá se to vyřešit šmahem nad jedním pivem. Především domyslet všechny důsledky případných změn a vymyslet pravidla pro přechod ze stávajícího systému na nový.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).