Hlavní navigace

Analýza: Jak vítězství pravice pocítí vaše peněženka?

1. 6. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Snížení mateřské, zpřísnění stavebního spoření, konec proplácení poplatků kraji, světlo na korupce, rovná daň pro všechny. Vítejte ve vládě rozpočtové odpovědnosti.

Jaké čekat kroky v ekonomické oblasti od rýsující se nové vlády rozpočtové odpovědnosti, jak ji s oblibou nazývá Petr Nečas? Voliči rozdali karty tak, že po příští měsíce nám s největší pravděpodobností bude vládnout trojice stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV). Co lze od nich čekat, to bude možné přesněji říci až po představení programového prohlášení vlády. Již pouhý pohled do volebních programů ale ukazuje, že jejich společné vládnutí nebude zřejmě jednoduché.

Motivace k práci a slučování úřadů

ODS svůj volební program postavila pochopitelně antagonisticky proti ČSSD, a tudíž na úsporách ve všech oblastech a dále na motivačních opatřeních vedoucích ke zvýšení zaměstnanosti. Při porovnání s programem další strany, která se hlásí k pravici, tedy TOP 09, je její program zcela nepochybně levicovější, klade větší důraz na sociální spravedlnost.

Obě se shodují na nutnosti zamezit přijímání takových poslaneckých návrhů zákonů, které zvyšují výdaje. Téměř s jistotou lze říci, že tradiční a mezi poslanci oblíbené porcování medvěda je již minulostí. Stejně tak dojde ke snížení plateb státu politickým stranám z titulu získaných mandátů apod.

Proklamovaná snaha o úspory povede v prvé řadě k rušení některých méně viditelných a známých státních úřadů a jejich slučování, případně rušení krajských zastoupení, a k případnému převodu jejich kompetencí na jiné orgány, zejména ministerstva, aby se zamezilo propouštění „přímo doma“.

Rovná daň pro všechny a méně výjimek

Druhou velkou dírou na peníze je státní podpora stavebního spoření. TOP 09 plánuje výrazné šetření, které povede ke snížení státního příspěvku, omezení možnosti jeho čerpání či možná ke kombinaci obou opatření. Dá se očekávat, že ODS v tomto bude mnohem méně radikální, neboť přece jen se jedná o velmi oblíbený spořící nástroj mezi občany, a s ohledem na výrazný pokles jejich voličské základny se ODS s největší pravděpodobností bude snažit hledat úspory v méně citlivých oblastech.

V daňové oblasti zřejmě zůstane jediná rovná daň z příjmů, nebo dojde pouze k mírné progresi dle programu VV, velké skoky nelze očekávat. Toto opatření však nepřinese výrazné zvýšení příjmů. TOP 09 navrhuje zrušit tzv. trojdaň (daň dědickou, darovací a z převodu nemovitosti), podobně i VV. TOP 09 jde ale opět ještě dál, a ve svém programu navrhuje, aby tyto převody podléhaly běžné dani z příjmů vyjma převodů v rámci I. a II. dědické skupiny. Spíše se dalo očekávat, že daň z převodu nemovitostí bude nahrazena zvýšeným správním poplatkem za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Výraznější změny však lze očekávat v oblasti různých výjimek, slev a úlev v zákoně o dani z příjmu, který je dnes doslova zaplevelen řadou opatření, v nichž je problém se zorientovat i pro odborníky. Velká nevole spojená s nedávným plánovaným zrušením zvýhodnění stravenek a režijních jízdenek však dává tušit, že realita bude zřejmě mnohem mírnější než odvážné plány. Na druhou stranu nelze vyloučit nové odečitatelné položky, jako např. paušální náklad na dopravu do zaměstnání apod., které mohou kompenzovat některé rušené výjimky. Více: Boj o stravenky.

Změny lze očekávat u placení DPH, kdy by mohla skončit současná, mnohdy nespravedlivá a velmi zatěžující praxe, kdy je odváděno DPH z nezaplacených faktur. Zavedení tohoto opatření však nebude jednoduché, neboť daňové úniky na spotřební dani ukazují, že je nutné ze strany státu zachovávat maximální obezřetnost.

Sociální oblast a zdravotnictví

V oblasti sociální podpory lze očekávat spíše než její snižování zvýšení kontroly nároků na čerpání, a to za účelem úspor. Damoklův meč visí nad porodným, alespoň v současné podobě, a lze očekávat i opětovné snížení mateřské na úroveň, která zde byla na začátku roku, a která byla přijata v rámci úspor Janotova balíčku.

Ve zdravotnictví se dá očekávat velmi rychlý ústup krajů od proplácení poplatků, neboť volební kampaň ČSSD za peníze krajů již skončila a kraje stejně jako všechny instituce trpí nedostatkem peněz. Nejistota rovněž panuje nad další reformou zdravotnictví, ale dá se očekávat snaha ODS k návratu k reformním krokům z dílny jejich náměstka Šnajdra.

Veřejné zakázky

VV šly do voleb s korupcí jako hlavním tématem. První velký střet lze očekávat v případu ekologického supertendru za 120 miliard Kč, který připravil ještě Miroslav Kalousek coby ministr financí za KDU-ČSL. Věci veřejné jsou proti, svůj nesouhlas prezentoval i Petr Nečas, naopak TOP 09 prosazuje realizaci této veřejné zakázky.

V oblasti předražených veřejných zakázek na liniové stavby (dálnice, obchvaty, železniční koridory) bude záležet zejména na ODS, nakolik bude odvážná k rázným krokům v této oblasti, která za působení jejich ministra dopravy Aleše Řebíčka nabyla až démonických rozměrů.

Očekávat lze zřízení institutu centrálních nákupů orgánů státní správy, neboť se nejedná o až tak významnou položku, která by nebyla pro novou vládní garnituru citlivá s ohledem na vztahy s podnikatelskými strukturami.

Privatizace: ČEZ, Letiště Praha, ČSA a Lesy ČR

Jelikož v nejbližší době nedojde k radikálnímu zvýšení příjmů rozpočtu, pomůže si nová vláda prodejem několika procent akcií ČEZ, a dále se dá očekávat pronájem Letiště Praha, který přinese kýžené miliardy do rozpočtu.

S Letištěm je však z důvodu personální propojenosti poslední doby nerozlučitelně spjat i osud ČSA, u nichž je nyní reálnější spíše úpadek následovaný reorganizací, neboť z důvodu šetření nelze očekávat velkou snahu opětovně sanovat hluboce ztrátové aerolinie penězi ze státního rozpočtu. Více o problému: Smutná pravda o ČSA

Velkou otázkou je další osud Lesů ČR, kde se dlouhodobě nedaří nalézt správný model fungování a realizace veřejných zakázek na těžební a pěstební práce. Není vyloučeno, že i Lesy ČR by mohly být nakonec předmětem pronájmu, jelikož výběrové řízení na pronájem za určitých podmínek lze provést mnohem jednodušeji a transparentněji než výběrové řízení na velmi specifické práce v lesnictví. Navíc je možné pronájmem získat okamžitě další prostředky do rozpočtu.

Čtenáři serveru Měšec.cz se rozhodovali převážně pro pravicové strany

Vítěznou stranou našich čtenářů byla TOP 09, pro kterou se rozhodovalo 28 % účastníků ankety. Na druhém místě byla ODS s 19 %. Společně s Věcmi veřejnými naši čtenáři preferovali v 56 % pravicové strany.

Nováček se stále ještě profiluje

Zatímco ODS a TOP 09 vedou zkušení političtí matadoři, u nichž je vidět, že mají své budoucí kroky promyšleny, VV jsou nový projekt tvořený lidmi v drtivé většině ještě nepoznamenanými politikou. Populistický model fungování je vidět i na jejich programu, kde spíše než konkrétní čísla jsou uvedeny proklamace a snahy o „zlepšení“. Nepříliš velkou propracovanost programu a rozhodnost ukazuje jen pár desítek hodin po volbách rychlá změna názoru na některé body z jejich programu (např. snižování počtu státních úředníků), a i nadále plánované rozhodování o otázkách strany prostřednictvím jakéhosi internetového referenda jejich příznivců.

Sliby a realita

Jako po každých volbách, po několik dalších měsíců bude možné jen tipovat, co všechno z volebních programů úspěšných stran vezme za své. Teď navíc se k tomu přidávají 2 neznámé:

skoleni_4_3

První jsou VV, u nichž není žádná historická zkušenost s čímkoliv, a na základě chování v některých pražských zastupitelstvech není možné odhadovat jejich chování na půdě parlamentu.

Druhou je TOP 09 a pevnost jejich odhodlání v drastickém šetření. Miroslav Kalousek je velmi zkušený politik, který nemá problém s kompromisem, jak ukázal v roce 2006 svým zamýšleným vstupem do vlády ještě coby předseda KDU-ČSL podporované komunisty. Proti tomu však hraje velký volební zisk TOP 09, který je bude nutit k tomu, aby svůj program co nejvíce realizovali a udrželi si tak podporu svých voličů i do dalšího volebního období. Jinak by je mohl potkat osud Strany zelených.

Anketa

Koho jste nakonec skutečně volil/-a v parlamentních volbách?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).