Hlavní navigace

Jak se stát finančně úspěšným

14. 4. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jsou definicí úspěchu i zla. Umí potěšit i zarmoutit. Dávají štěstí a zároveň jej berou. Vše se točí kolem peněz, peníze jsou univerzální a potřebuje je každý.

Bez peněz do obchodu nelez, praví známé přísloví. Bohužel, peníze či finanční hodnota je základní ekonomickou mírou. Bez peněz nepřežije ani špičkový manažer, obchodník, či obyčejný spotřebitel. Zatímco peníze jsou měřitelnou veličinou, hodnota finančního úspěchu je pro každého jiná. Někomu stačí ke štěstí darovaná tisícikoruna, jiný měří hodnotu úspěchu v milionech. Každý má jinou hranici definice finančního úspěchu a rovněž každý se chová jinak při rozmnožování hotovosti.

Složitý jazyk peněz

Zatímco miliardáři Warren Buffet, Bill Gates nebo mexický Carlos Slim Helu mají odlišnou definici finančního úspěchu oproti většině z nás, mezi spotřebiteli v rozvinutých a v rozvíjejících se trzích jsou rozdíly. Definici finančního úspěchu zjišťovala společnost Synovate ve své studii.

Tak zatímco v Indii, Bulharsku, Jižní Africe a Indonésii jsou považují za úspěch, když mají kde bydlet a co jíst, zjištění v Německu a Itálii bylo překvapující: jejich definice úspěchu se rovněž točila kolem potravin a přístřeší. Výsledek komentoval výkonný ředitel Synovate Německo, Harald Hasselmann, s tím, že je to spojeno s německými hodnotami: Průměrní Němci hodnotí otázky zodpovědnosti, finanční nezávislosti a kariérní aspirace ve svém žebříčku hodnot vysoko. Na první pohled může být překvapující, že lidé v takto rozvinuté ekonomice hodnotí takové základní věci jako jejich hlavní priority. Ve skutečnosti ale dává smysl, že jsou zaměřeni na zaopatření rodiny.

To ukazuje na skutečnost, že na mnoha trzích lidé příliš dopředu neplánují. Pro mnoho lidí je stále hlavním denním smyslem života zajistit jídlo a střechu nad hlavou. Finanční instituce tak stále musejí čelit výzvě naučit domácnosti dlouhodobě myslet dopředu. Zdá se to však jako začarovaný kruh – jak mají spotřebitelé plánovat, když nemají z čeho?

Zatímco peníze jsou univerzální, to, co si o nich lidé myslí, už univerzální není. Jaké jsou definice finančního úspěchu, ukazuje tato tabulka:

Definice úspěchu
  Priorita č. 1 Priorita č. 2 Priorita č. 3
Všechny trhy Obstarat rodině to málo na horší časy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov
Rozvinuté trhy Nemám žádné dluhy Obstarat rodině to málo na horší časy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc
Objevující se trhy Obstarat rodině to málo na horší časy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov (rovná se prioritě 2)
Argentina Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov Mohu si dovolit zaplatit svým dětem univerzitní vzdělání
Austrálie Nemám žádné dluhy Vlastní domov Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc
Brazílie Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov Mohu si dovolit zaplatit svým dětem univerzitní vzdělání
Bulharsko Koupit si cokoliv chci, aniž bych měl/a výčitky Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Mohu si dovolit luxus jako dovolenou a dobré auto
Indie Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov Obstarat rodině to málo na horší časy
Indonésie Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc
Itálie Obstarat rodině to málo na horší časy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov
Jihoafrická republika Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov
Kanada Nemám žádné dluhy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov
Malajsie Obstarat rodině to málo na horší časy Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Vlastní domov
Německo Vědomí, že mohu zaplatit jídlo a nájem za tento měsíc Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov
Nizozemí Koupit si cokoliv chci, aniž bych měl/a výčitky Obstarat rodině to málo na horší časy Nemám žádné dluhy
Rusko Plně fundovaný důchod Vlastní domov Provozovat vlastní obchod
Saudská Arábie Obstarat rodině to málo na horší časy Vlastní domov Nemám žádné dluhy
Velká Británie Nemám žádné dluhy Mohu si dovolit luxus jako dovolenou a dobré auto Plně fundovaný důchod
Spojené Státy Americké Nemám žádné dluhy Mohu si dovolit luxus jako dovolenou a dobré auto Vlastní investice do nemovitostí, dluhopisů, akcií, fondů

Zdroj: Synovate

Roste odpor vůči dluhům

Hlavní prioritou ve vyspělých státech je oprostit se od dluhů. Podle tohoto průzkumu nejsou z dluhu nadšené domácnosti ve Spojených Státech Amerických, Velké Británii, ale také v Austrálii, Nizozemí a v Kanadě. Přitom právě v těchto státech je zadlužení na velmi vysoké úrovni.

Podle odborníků je to způsobeno hlavně tím, že definice úspěchu na těchto trzích je méně o tom, co si lidé mohou dopřát, ale spíše o tom, jak za to zaplatí. V USA je v současnosti dluh veřejný nepřítel číslo jedna. Počátek krize dostal dluh do ostrého zájmu a lidé by se jistě cítili mnohem více finančně úspěšní, kdyby se ho zbavili, upřesňuje ve zprávě Claire Braverman, senior víceprezidentka finančních služeb Synovate v USA.

Jenže americká situace má také vliv na zbytek světa, neboť většina ekonomik je vnitřně propojena s americkým trhem. Naproti tomu jsou zase trhy, kde pro mnoho zákazníků ani neexistuje možnost si dluh vzít.

Posedlost penězi nebo problém s nimi

Spíše než dobrým plánováním se finanční úspěch připisuje štěstí. Co tedy lidé cítí k penězům a jaká je jejich relativní důležitost v každodenním životě?

Vypadá to, že nejvíce posedlými penězi jsou Indonésané. 83% Indonézanů souhlasí s výrokem ‚přemýšlím o penězích – jak jich získat více – pravidelně‘. Po Indonésii následovali v Indii a Malajsii se 76 % v obou případech. Otázka proč je snadno zodpovězena. Peníze jsou život a smrt a navzdory stále rostoucímu blahobytu, mnoho lidí na těchto trzích je stále zaměstnáno každodenním zápasem je získat. V Indii štěstí a osud hrají obecně velkou roli v lidských životech.

Na druhé straně, pouze 12 % respondentů v Austrálii, 14 % v Kanadě a 16 % v USA souhlasilo, protože tyto kultury silně přiřazují výdělek k tvrdé práci.

Peníze jako problém vidí téměř polovina respondentů z objevujících se trhů. Jejich kolegové v rozvinutých trzích nesouhlas a pouze třetina z nich vidí souvislost mezi více penězi a většími problémy.

Jak se stát finančně úspěšnými

Co můžete udělat pro lepší finanční úspěch? Jednou věcí se finanční úspěch mít a druhou věcí je udržet si jej. Naprostá většina dotázaných občanů většinou tvrdě pracuje, dává si cíle a vytváří plány, ale na světových rozvinutých trzích existuje i slepý optimismus.

Nejvíce oblíbená volba pro lidi, kteří se snaží zlepšit nebo udržet si svou finanční pozici, byla získat práci a tvrdě pracovat, těsně následovaná volbou mít rozpočet nebo plán.

Účto_tip_změny21

Jenže jak už je u průzkumů obvyklé, respondenti říkají, že mají plán, ale mnoho z těchto finančních nápadů může být pouze v jejich hlavách. Podle odborníků je to další výzva pro finanční instituce, aby naučily lidi myslet v dlouhodobém horizontu. Mnoho plánování, které bylo provedeno, není na papíře a není provedeno profesionály. 85 % všech respondentů dokonce nepoužívá účetní ani finanční poradce.

Zajímavé je, že třetina respondentů v rozvinutých trzích si pravidelně kupuje sázenky nebo se účastní loterií a soutěží s úsilím posílit svůj finanční status. Přesto je celkové chování lidí v rozvinutých a rozvíjejících se trzích velmi podobné. Hlavní rozdíly, kromě loterie, byly, že spotřebitelé v rozvinutých trzích mnohem raději využívali finančního plánovače nebo poradce, ale stále to byl pouze jeden z pěti.

Anketa

Cítíte se být finančně úspěšní?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).