Hlavní navigace

Jak přijít o dovolené na mizinu snadno a rychle?

19. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na co si ve které zemi dát pozor o dovolené, kolik byste za to mohli zaplatit a jak se střežit před tzv. lékařskou mafií?

Rady, abychom nevyjížděli na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění, jsou obehranou mantrou. Nejčastěji se nic nepřihodí, ale bez cestovního pojištění si většina z nás přesto vycestovat nedovolí. 

Kolik ale skutečně stojí zdravotní péče v zahraničí? Tím, že si ji v Čechách hradíme víceméně v rámci zdravotního pojištění, často nemáme představu, kolik stojí lékařské úkony i u nás. O kolik se tedy může dovolená prodražit v případě, že se v zahraničí zraníte a ošetření budete muset platit z vlastní kapsy?

Každá destinace má své

Z pohledu letní dovolené se Češi v oblíbených destinacích často shodnou. Rozdíly v cenách za ošetření podobných úrazů se ale mohou mezi jednotlivými zeměmi výrazně lišit. Zeptali jsme se proto pojišťoven, kam jejich klienti rádi cestují a zda se objevují pravidelnosti v tom, jaké pojistné události odsud hlásí.

Egypt

V případě letních dovolených je jednou z nejoblíbenějších destinací Egypt, který je pověstný tím, že svým turistům nezřídka přináší zažívací obtíže. Kromě žaludečních a střevních obtíží si také často musí nechat ošetřit kožní problémy, zejména alergické reakce spojené s nepřiměřeně dlouhým pobytem na slunci.

Řecko

Kromě Egypta turisté často řeší problémy se zažíváním také v Řecku. Často zde musí vyhledat lékařské ošetření i kvůli drobným zraněním, typicky kvůli bodnutí mořským ježkem nebo kvůli angíně či ORL infekcím.

Chorvatsko

Země, odkud si Češi rovněž vozí zraněná chodidla od bodnutí mořským ježkem. Chorvatsko je také místem častých dopravních nehod Čechů. Důvodem je možná fakt, že Češi se do Chorvatska často vydávají po vlastní ose vozem, takže těchto pojistných událostí je odsud více než třeba z Řecka, kam si většina turistů z Čech spíše zaletí.

Množí se také pojistné události z odpovědnostního pojištění, kdy klienti na dovolené něco zničí či poškodí. Nejčastěji Češi tyto události hlásí z Chorvatska, kde nejvíce způsobují škody na zapůjčených člunech a jachtách.

Turecko

Z Turecka klienti často hlásí například ORL (ušní – nosní – krční) infekce, infekce dýchacích cest. 

Itálie, Španělsko, Francie, Jižní Amerika

V těchto lokalitách často pojišťovny podle jejich vyjádření řeší zase drobné krádeže.

Které cestovní pojištění vás vyjde nejlevněji? Spočítejte si to v našem kalkulátoru ceny cestovního pojištění, kde si můžete vybraný produkt rovnou online objednat.

Různá zařízení ve stejné zemi mohou být 10× dražší

Cena lékařského ošetření se výrazně liší podle destinace i podle druhu úrazu. O žádném zranění se ale většinou nedá říci, že by vás bez pojistky vyšlo levně. Obecně je nejdražší zdravotní péče ve Švýcarsku, USA a Rusku, záleží ovšem na typu a úrovni zařízení, které péči poskytuje, řekl serveru Měšec.cz mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek.

Ceny za lékařské úkony se ale mohou výrazně lišit i na území jednoho státu. Velmi záleží na zdravotnickém zařízení, kde byl klient ošetřen. Průměrná klinika si účtuje za ošetření při zažívacích potížích cca 100 –150 € (Egypt, Řecko), v Chorvatsku cca 300 –350 HRK. Nadstandardní zdravotnická zařízení mohou účtovat ale i 10× tolik, upozornil server Měšec.cz na cenové rozdíly Tomáš Kračmar za společnost AXA Assistance.

Níže uvedené náklady v sobě mohou kromě samotného ošetření obsahovat také náklady na hospitalizaci, převoz atd., což nic nemění na faktu, že byste výslednou částku bez cestovního pojištění platili celou z vlastní kapsy (případně podstatnou část, pokud by bylo možné na nezbytné úkony vztáhnout průkaz EHIC).

Chorvatsko

 • Zlomenina nohy 10 200 Kč
 • Zlomenina křížové kosti 97 300 Kč
 • Autonehoda (zlomeniny horních i dolních končetin, poranění hrudníku) 440 000 Kč

Itálie

 • Zánět zubu 9546 Kč
 • Angína 2700 Kč

Rakousko

 • Zlomená noha 220 176 Kč
 • Otřes mozku 150 000 Kč

Egypt

 • Slepé střevo 100 295 Kč
 • Zažívací obtíže 2000 –  5000 Kč

Turecko

 • Zánět středního ucha 10 000 Kč
 • Zažívací obtíže 2500 – 5000 Kč

Řecko

 • Angína 6200 Kč
 • Zažívací obtíže 1700 – 3700 Kč

Francie 

Slepé střevo 150 000 Kč

USA

Slepé střevo 133 767 Kč

Pozor na lékařskou mafii

V případě, že se v zahraničí zraníte, měli byste se mít na pozoru také před tzv. lékařskou mafií, která si přeje na vašem ošetření především co nejvíce vydělat. Proti těmto nekalým praktikám radí pojišťovny bez prodlení v kteroukoli denní dobu kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny, která vyhledá nejbližšího poctivého odborníka nebo preferované zdravotnické zařízení.

A co vlastně taková lékařská mafie dělá? Zeptali jsme se na typické znaky, podle kterých můžete zjistit, že něco není v pořádku.

S problémem lékařské mafie se bohužel setkáváme, a to v různých zemích. Snahou je poskytnout pojištěnému co nejvíce placených výkonů, aniž by je klient vůbec potřeboval. Klient je uveden v dojem, že všechna tato ošetření jsou nezbytná. Velmi příjemný dojem z extrémně pozorné péče ale často končí bezprostředně po ošetření, kdy je klientovi například zadržen občanský průkaz nebo cestovní pas, dokud nebude ošetření uhrazeno, řekl serveru Kračmar za AXA Assistance.

V praxi jsme se setkali s případy, kdy si hotelový lékař okopíroval pasy a pojistky všech klientů zájezdu a posílal do pojišťovny fiktivní lékařské zprávy a faktury. Dle našich zkušeností rovněž dochází k případům, kdy jsou delegáti či hotelový personál s konkrétními zdravotnickými zařízeními v kontaktu a zřejmě za provizi směřují nemocné klienty do pojišťovnou a asistenční službou nepreferovaných zdravotnických zařízení, uvedla pro server Měšec.cz také Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. 

Setkáváme se například s ošetřováním každého sebemenšího zranění. Do ordinace klienty pojišťovny tito lidé posílají i se štípnutím komára nebo s třískou v prstu.  Dle jejich názoru má přeci klient pojištění a pojišťovny vše zaplatí. Když už je v ordinaci např. matka s nemocným dítětem, tak u matky se určitě také najde důvod k ošetření (případně hospitalizaci alespoň na jednu noc) a hned jsou na světě dvě pojistné události, nastínil další postupy i Lukáš Fridrich z Komerční pojišťovny.

Účto_tip_změny21

Jde zejména o situace, kdy si lékaři berou pacienty jako rukojmí, aby z pojišťovny dostali co nejvíce peněz. Jsou indikována nesmyslná, zbytečná, zatěžující a v neposlední řadě i drahá vyšetření a zbytečné pobyty v nemocnici, říká Kateřina Bílá z Wüstenrot pojišťovny za Europ Assistance, se kterou spolupracuje. 

Pro představu také uvádí konkrétní příklad: Odstrašující příklad je následující. Pacient podklouzl na cestě, utrpěl drobné odřeniny na rukou a nohou. Jednalo se pouze o povrchová poranění, pro která by v České republice určitě nevyhledal žádné lékařské ošetření, maximálně by použil desinfekční prostředek za několik desítek korun. Tento pacient strávil několik hodin v nemocnici s diagnózou generalizované poranění těla, absolvoval mimo jiné 6 rentgenových vyšetření, ultrazvuk břicha, odběr krve a dostával několik hodin infuze. Následně po zhodnocení, že stav je stabilizovaný a pacient může být propuštěn, byl klient držen v nemocnici do té doby, než byla poslána garance všech nákladů v plné výši za všechna zbytečná a nesmyslná vyšetření ve výši více než 1000 €.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).