Hlavní navigace

Jak na přehled pro zdravotní pojišťovnu (NÁVOD)

8. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak správně vyplnit povinné přehledy pro zdravotní pojišťovny? Připravili jsme pro vás podrobný návod s příkladem. Vyplnit jej zvládne úplně každý.

V průběhu minulého týdne jsme vám již ukázali, jak si úspěšně poradit s daňovým přiznáním a Přehledem o příjmech a výdajích OSVČ pro správu sociálního zabezpečení. Dnes tuto sérii zkompletujeme a podíváme se na přehled pro zdravotní pojišťovnu.

Ten musíte své zdravotní pojišťovně odevzdat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém jste měli za povinnost podat daňové přiznání. Nejčastěji je tedy přehled nutné odevzdat do konce dubna. Pokud vaše daňové přiznání zpracovává daňový poradce, pak přehled musíte odevzdat nejpozději do konce července s tím, že zdravotní pojišťovně tuto skutečnost (že daňový poradce zpracovává DP) musíte doložit do konce dubna. Tuto povinnost splníte nejčastěji tím, že doložíte plnou moc, na jejímž základě zmocňujete daňového poradce k předložení vašeho daňového přiznání finančnímu úřadu.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu si ale vyplňte okamžitě po odevzdání daňového přiznání. Pokud vám totiž vyjde nedoplatek, musíte ho uhradit nejpozději osmý kalendářní den po podání daňového přiznání (zatímco u sociálního pojištění je to osmý den po podání přehledu na správu sociálního zabezpečení).

Nudí vás daně? Přečtěte si třeba o tom, jak je snadné zneužít platební kartu

Nedoplatek můžete zaplatit v hotovosti na kasách jednotlivých pojišťoven, u deseti vybraných poboček VZP můžete nově platit platební kartou (v Praze v ulici Na Perštýně, Brně, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Liberci, Teplicích a ve Zlíně). Zaplatit můžete samozřejmě také bankovním převodem. Myslete však na to, že nově se za den platby považuje den připsání platby na účet příjemce. Až doposud byl tímto dnem termín odeslání platby z vašeho účtu. Platíte-li tedy převodem, pak se fakticky zkrátil termín splatnosti o jeden až dva dny.

Jestliže jste v průběhu roku 2009 změnili zdravotní pojišťovnu (je možné pouze jednou za 12 měsíců), pak musíte přehled podat u obou těchto pojišťoven. Případný nedoplatek či přeplatek vrátí každá ze zdravotních pojišťoven v poměrné výši k součtu doložených vyměřovacích základů. Jako OSVČ nemusíte podávat žádost o vrácení přeplatku (tou je podání Přehledu), ale musíte doložit potvrzení druhé zdravotní pojišťovny, u níž jste byl v kalendářním roce pojištěn, o vyměřovacím základu a platbách pojistného v kalendářním roce, doplňuje tiskový mluvčí VZP ČR Jiří Rod.

Formulář vydává každá pojišťovna svůj, a to i přesto, že zákon tuto povinnost ukládá přímo jen VZP. Jednotlivé formuláře jsou k dispozici na webech pojišťoven. Můžete si je stáhnout i na našem serveru. Interaktivní formuláře daňového přiznání, které si u nás můžete také stáhnout, propojí daňové přiznání s přehledem pro pojišťovny VZP, OZP a ZPMV.

Daně 2010, daňový servis

Modelový příklad

Pan Hlavatý je zaměstnán na plný úvazek a měsíčně si vydělá 25 000 Kč hrubého. K tomu, pro přilepšení domácího rozpočtu, provozuje jako vedlejší činnost živnost. V roce 2009 si takto přišel na 120 000 Kč. V daňovém přiznání uplatňoval slevu na dvě děti, a také si z daňového základu odečítal úroky zaplacené na refinancovanou hypotéku a příspěvky na životní pojištění. Více: Jak na daňové přiznání (NÁVOD)

Daňové slevy a zvýhodnění jsou pro účely přehledu pro zdravotní pojišťovnu nedůležité, do přehledu se nikam nezadávají, a tak na ně můžeme nyní zapomenout.

Přehled – Strana 1

Na první straně klasicky nejprve vypíšete osobní údaje (interaktivní formulář, který máte k dispozici na našem webu, to udělá automaticky za vás), a poté se již pustíte do vyplňování jednotlivých částí.

V 5. odstavci přehledu vyplníte termín, ve kterém jste podali k finančnímu úřadu daňové přiznání (případně k jakému termínu jste daňové přiznání podat měli – to v případě, že jste ho odevzdali po termínu). Pan Hlavatý odevzdá daňové přiznání k 18. březnu. Tento termín by byl klíčový pro případ, že by vznikl nedoplatek zdravotního pojištění. Musel by v tomto případě být uhrazen do 26. března, výše jsme si totiž říkali, že nedoplatek na zdravotním pojištění je splatný do 8 kalendářních dní od odevzdání daňového přiznání. V případě nesplnění termínu nabíhá každým dnem úrok z prodlení.

V dalším odstavci přehledu dáte pojišťovně vědět, co má dělat s případným přeplatkem. Můžete ho použít pro placení záloh v roce 2010, nebo si ho můžete nechat poslat na bankovní účet či poštovní poukázkou. Pan Hlavatý přeplatek nemá, neplatil si žádné zálohy. Protože byl celý rok zaměstnaný a živnost vykonával jako vedlejší činnost, neměl ze zákona takovou povinnost.

V části „Prohlášení“ v bodě A vypíšete případné měsíce, kdy jste neměli povinnost platit zálohy z důvodu zaměstnání nebo nemoci. Pan Hlavatý byl po celý rok zaměstnán, vyplní tedy v kolonkách všech 12 měsíců „a“.

V bodě B podobně vyplníte měsíce, ve kterých pro vás nebyl platný minimální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění. Důvodů k tomu je několik:

a) Plátcem pojistného je stát.

b) V zaměstnání bylo odvedeno pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance.

c) OSVČ pobírala nemocenské z nemocenského pojištění, které si sama platí.

d) OSVČ je invalidou II. či III. stupně.

e) OSVČ je v důchodovém věku, nedosáhla však dalších podmínek pro přiznání důchodu.

f) OSVČ pečovala celodenně alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let.

Pan Hlavatý vyplní do kolonky všech měsíců „b“.

VZP_prehled_Hlavaty_str1

Přehled – Strana 2

Zde si vysvětlíme řádek po řádku.

1 – zapíšete všechny příjmy ze samostatné výdělečné činnosti

2 – zapíšete výdaje spojené s vaším podnikáním; pan Hlavatý uplatňuje paušální výdaje ve výši 60 % z příjmů.

3 – suma hrubých příjmů ze zaměstnání se zapisuje pouze v případě, kdy součet vyměřovacích základů ze zaměstnání a ze samostatně výdělečné činnosti překračuje částku maximálního vyměřovacího základu (pro rok 2009 = 1 130 640 Kč); pan Hlavatý má součet vyměřovacích základů „pouhých“ 324 000 Kč, do řádku 3 tak zapíše 0.

4 – počítají se i ty měsíce, kdy samostatná výdělečná činnost byla provozována jen po část měsíce.

5 – netřeba blíže vysvětlovat, zaznamenáte skutečnost.

6 – kdy pro OSVČ neplatí minimální vyměřovací základ, jsme si řekli na straně 1 v části „Prohlášení“; pan Hlavatý byl po celý rok zaměstnaný a jeho zaměstnavatel odvedl odpovídající pojistné, proto v tomto řádku vyplní 0.

9, 16 – vypočtete podle uvedených vzorců.

41 – zaplacené zálohy v roce 2009 opíšete z přehledu, který zdravotní pojišťovny posílaly začátkem roku 2010.

43 – opět vypočtete podle uvedeného vzorce a dozvíte se tak, zdali máte přeplatek či nedoplatek. Panu Hlavatému vznikl nedoplatek, který musí uhradit do osmi dnů od podání daňového přiznání.

51 – podle vzorce si vypočtete novou výši záloh pro rok 2010; pan Hlavatý bude i nadále zaměstnán a živnost bude vykonávat pouze jako vedlejší výdělečnou činnost, nemusí tak ani v roce 2010 platit zálohy na pojistné, ani odvádět pojistné ze své živnosti vypočítané z minimálního vyměřovacího základu.

52, 53, 54 – tyto řádky na našem vzorovém příkladu nenajdete, jsou určeny pouze pro případy, kdy OSVČ přesáhne maximální vyměřovací základ; pan Hlavatý do této skupiny nepatří, a tak mu interaktivní formulář tyto řádky nezobrazuje, aby ho zbytečně nemátl.

VZP_prehled_Hlavaty_str2
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).