Hlavní navigace

Přechod domácnosti na IP telefonii

3. 2. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Z domova provoláme tolik, že se nevyplatí zrušit pevnou linku. Není to ale dost na to, abych mohl mávnout rukou nad výší měsíčního paušálu účtovaného Českým Telecomem, obzvlášť po nuceném vyjmutí volných minut. Nevyplatí se připlatit si za program poskytující volání zdarma. Co teď? IP telefon!

Vzhledem k tomu, že máme slušné internetové připojení, začal jsem se rozhlížet po IP telefonii. Podle článku na Měšci jsem se podíval na nabídky jednotlivých operátorů a začal vybírat. Zvažoval jsem i Skype, který pro ČR také nabízí slušné ceny, ale jednak nemám rád uzavřený software zneužívající můj počítač a jednak ocením služby vyladěné pro české prostředí – možnostmi platby počínaje a telefonickou podporou konče.

Na službu jsem měl následující požadavky:

  • Žádné měsíční poplatky
  • Vlastní telefonní číslo
  • Hovory do vlastní sítě a detailní výpis hovorů zdarma
Cenová nabídka VoIP
Služba Pevná linka Mimo špičku Mobil Tarifikace (s)
VoIPEX 1,19 1,19 5,36 60+60 (mobil 60+30)
ha-vel VoIP 1,19 0,60 5,65 60+30 (místní 120+60)
ha-vel ha-loo 1,07 0,60 4,64 1+1
FAYN Free 1,06 0,58 4,63 60+30
Volný TelefoNet 0,99 0,58 4,88 120+60 (mobil 30+30)
802.VOX 0,80 0,42 4,39 1+1
SkypeOut 0,78 0,78 5,08 ?

Ceny s DPH k 18. 1. 2006.
SkypeOut je uvedeno pro srovnání, za vlastní telefonní číslo se platí 30 euro ročně.
Služba ha-vel ha-loo vám navíc za příchozí zpoplatněné hovory věnuje 0,05 Kč za minutu.

Kromě Skype existují i další zahraniční operátoři, např. VoipBuster nabízí české číslo zdarma a hovory na pevnou linku za 1,2 eurocentu a na mobil za 18,6 eurocentu. Služba je ale zatím ve fázi beta-testování. Přehled dalších českých operátorů včetně cen je k dispozici např. na stránkách firmy Beacon.

Telefonní přístroj

Pro využití IP telefonie existují tři možnosti: softwarový telefon (nebo telefon připojený k počítači), IP telefon a adaptér pro připojení analogového telefonu. Vzhledem k tomu, že nechci mít trvale puštěný počítač kvůli příchozím hovorům ani ho pouštět vždy, když si chci zavolat, první možnost se mi moc nezamlouvá. Letmým pohledem do ceníku firmy IPCOM jsem zjistil, že ceny IP telefonů a adaptérů jsou podobné. Protože už mám analogový bezdrátový telefon se dvěma sluchátky, zvolil jsem IP adaptér.

Čekal jsem, že firmy budou nabízet balíčky obsahující IP telefon nebo adaptér, případně jejich pronájem, za nepatrnou částku, aby nalákaly co nejvíc klientů. Takovou nabídku jsem ale našel pouze u TelefoNetu (navíc pouze ke službě s měsíčním paušálem) a VoIPEXu, který balíčků nabízí hned několik. V rámci Vánoční nabídky navíc nabízel kredit 3 000 Kč platný jeden rok spolu s IP telefonem nebo adaptérem za 2 700 Kč (obvyklá cena je 3 500 Kč). A tak přestože jsou jeho minutové ceny nejvyšší, rozhodl jsem se pro něj. Díky nabídce jsou minutové ceny vlastně o 10 % nižší, IP adaptér je navíc zdarma. Pokud bych si adaptér sám koupil (nabízený typ stojí kolem 2 500 Kč), trvalo by hodně dlouho, než by se mi investice vrátila.

Praxe

Registrace na VoIPEXu nebyla zcela bez problémů. V posledním kroku objednávky při zadání uživatelského jména vždy došlo k chybě. Příchozí e-mail potvrdil, že uživatelské jméno bylo vytvořeno, služba k němu ale nebyla přiřazena. Proto jsem se pod tímto jménem přihlásil, znovu objednal službu a … zase ta stejná chyba. Teprve po konzultaci s telefonickou podporou jsem se dozvěděl jediný správný postup – registrovat se, začít objednávat službu a až při zadávání uživatelského jména se přihlásit. Mile mě potěšil výběr čísla – z nabídky asi 20 čísel se stejným prefixem jsem si mohl vybrat to nejhezčí. Např. Fayn výběr čísla nabízí za 475 Kč.

Po provedení platby byla služba obratem aktivována. Než dorazil IP adaptér, stáhnul jsem si softwarový telefon X-Lite a podle poskytnutých instrukcí ho nastavil. Příchozí i odchozí hovory jsou zcela bez problémů, hovor je dobře slyšet, nezaznamenal jsem ani žádné výpadky nebo výrazné prodlevy.

K otestování připojení se dá použít např. program, který jsem našel u firmy ha-vel. Ještě důležitější než samotná přenosová rychlost je ping, jitter (což je odchylka pingu) a ztrátovost.

Tip do článku - účto fakturace duben

Zhruba během týdne dorazil i IP adaptér, který zároveň funguje jako router, takže se do něj kromě telefonu zapojuje i počítač. Telefonování je tak nyní zcela přímočaré a v podstatě není poznat, že nevoláte přes běžnou pevnou linku.

Závěr

Dobrá věc se podařila – po zrušení pevné linky ušetřím jen na paušálu měsíčně 329 Kč, k tomu se samozřejmě připočtou nižší náklady za hovory (nijak výrazné, protože jsem používal TELE2). Šušká se, že by internetovou telefonii mohli začít nabízet i poskytovatelé kabelové televize, což by nabídku mohlo dále zpestřit a jistě bychom se dočkali i širší nabídky balíčků.

Anketa

Využíváte doma IP telefonování (VoIP)?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).