Hlavní navigace

Kdy půjdou Evropané do penze v letošním roce?

6. 2. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Životní úroveň penzistů v Evropě je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi vysoká. Průměrný důchod v členských zemích Evropské unie činí více než 70 % příjmu před odchodem do důchodu. I to je důvodem, proč se ve většině zemí Evropy nárok na důchod odsouvá do stále vyššího věku.

Na penzi se mnoho občanů po letech tvrdé pracovní dřiny těší, a proto Evropanům nedělá příliš velkou radost současné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. V Evropě se věková hranice pro odchod do důchodu neustále prodlužuje. Ve třech zemích je již nyní 67 let pro muže i ženy (Dánsko, Island a Norsko) a další země o tom uvažují (Švédsko).

Evropané stárnou

Obyvatelstvo v Evropě je nejstarší na světě, počet penzistů rok od roku roste, vždyť každý šestý občan Evropské unie je starší 65 let. Nejvíce obyvatel starších 65 let žije v Itálii (18,2 %), v Německu (17,5 %) a v Řecku (17,3 %).

Přičteme-li k občanům starším 65 let (pracuje jich již jen velmi málo) občany, kteří odchází do důchodu před dovršením důchodové hranice (na tzv. předčasné důchody), vdovce či vdovy a občany pobírající invalidní penzi, tak zjistíme, že státy EU musí vyplácet penzi každému pátému občanovi, což státní rozpočty nesmírně zatěžuje.

Navíc jsou nastolena pravidla pro vyplácení důchodů, která nelze měnit z roku na rok, a tak výdaje na důchody nemůže vláda v žádném případě snižovat – jedná se v podstatě o povinné výdaje.

Nejmladší obyvatelstvo žije v Irsku, kde je podíl občanů starších 65 let nejnižší (11,1 %), následuje Slovensko (11,6 %) a Kypr (11,8 %).

Východoevropané chodí do penze dříve

Ve všech zemích je pro přiznání státního důchodu potřeba splnit dvě základní podmínky: důchodový věk a potřebný počet let pojištění (placení sociálního pojištění).

Důchodová politika státu patří mezi nejsledovanější a nejdiskutovanější, vždyť podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva z celkového počtu obyvatelstva staršího 15 let činí v ČR 60 %, ve většině zemích Evropské unie ještě méně. Výdaje členských zemí na penze jejich občanů dosahují okolo 13 % k HDP.

Finanční reklama 2005
Nejlepší finanční reklama roku 2005 – rozhodněte, která finanční instituce měla v loňském roce nejlepší televizní reklamu! Zároveň se můžete zařadit do slosování o hodnotné ceny, jimž vévodí DVD přehrávač.

V budoucnu se dá očekávat pokles celkových výdajů, neboť státní penze budou klesat. Občané budou více nuceni spoléhat se sami na sebe a mít uzavřeno penzijní připojištění, životní pojištění a další finanční produkty k zabezpečení na stáří.

Ve většině členských zemích Evropské unie je stanoven důchodový věk 65 let pro muže i ženy. V zemích východní Evropy chodí občané do důchodu dříve, prozatím… I ve východní Evropě totiž dochází ke zvyšování věkové hranice pro nárok na státní penzi.

V tabulce je uvedeno, v kolika letech odejdou občané v jednotlivých zemích do penze v letošním roce.Většina zemí východní Evropy počítá s postupným prodlužováním věkové hranice pro odchod do důchodu.

<calculator id=„16“></cal­culator>

Předčasné důchody

Mnoho Evropanů však nechce a nemůže vykonávat svoji práci až do státem stanoveného důchodového věku (ve většině členských zemí EU je 65 let), a proto raději odcházejí do penze dříve i za cenu nižší státní penze, a využívají tak možnosti čerpání tzv. předčasného důchodu.

Využít možnosti odejít na předčasný důchod nemohou pouze občané Irska, Islandu, Malty, Nizozemí, Norska a Velké Británie – kde není tato možnost upravena zákonem.

Možnost odejít do předčasného důchodu se v Evropě v průměru pohybuje od dvou do pěti let (nejčastěji tři roky), nejdříve mohou do předčasného důchodu odejít občané v 55 letech (Francie, Polsko, Portugalsko a Řecko). Při předčasném odchodu do důchodu musí však občan počítat s nižší státní penzí (čím dříve, tím je nižší). Mnohdy je potom pravidelná měsíční státní penze nižší až o 20 %.

Odchod do penze v Česku

Nárok na předčasný důchod mají občané tři roky před řádným odchodem do starobního důchodu. Musí ovšem splnit podmínku 25 let pojištění. Předčasný důchod je nižší, je krácen o 0,9 % za každých 90 dní dřívějšího odchodu do důchodu.

skoleni_4_3

Nárok na starobní důchod má občan, jestliže dosáhl důchodového věku a získal potřebnou dobu pojištění (25 let anebo 15 let při dosažení věku 65 let). Důchodový věk se v současné době zvyšuje tak, aby v roce 2012 byl potřebný věk pro odchod do důchodu 63 let pro muže. U žen závisí na počtu vychovaných dětí (63 let pro ženy, které nevychovaly žádné dítě, 62 let pro ženy, které vychovaly jedno dítě, 61 let pro ženy, které vychovaly dvě děti, 60 let pro ženy, které vychovaly tři nebo čtyři děti a 59 let pro ženy, které vychovaly pět a více dětí).

Důchodový věk v evropských zemích v roce 2006
Stát Muži Ženy
Belgie 65 63
Dánsko 67 67
Estonsko 63 59,5
Finsko 65 65
Francie 60 60
Irsko 66 66
Island 67 67
Itálie 65 60
Kypr 65 65
Lichtenštejnsko 64 64
Litva 62,5 59,5
Lotyšsko 62 62
Lucembursko 65 65
Maďarsko 62 62
Malta 61 60
Německo 65 65
Nizozemí 65 65
Norsko 67 67
Polsko 65 60
Portugalsko 65 65
Rakousko 65 60
Řecko 65 65
Slovensko 62 62
Slovinsko 63 61
Španělsko 65 65
Švédsko 65 65
Švýcarsko 65 64
Velká Británie 65 60

Pramen:
Europaesiche Komission: „Gegenseitiges Informationssystem zur sozialen Sicherheit, soziale Schierheit in den Mitgliedstaaten der Europaeischen Union, mi europaesichen Wirtschaftsraum und in der Schweiz“
CIA – Cental Inteligence Agency – The Word Factbook

Anketa

Jaký by měl být věk odchodu do důchodu?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).