Hlavní navigace

Výherní telefonáty jsou opět zde!

20. 7. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Již několikrát se v ČR objevily telefonáty, které vyzývaly občany k tomu, aby si zavolali na jiné telefonní číslo pro převzetí výhry. Poslední vlna byla zaznamenána na přelomu prosince a ledna. Od počátku července se telefonáty, která vás informují o výhře objevují znova.

Telefonát oznamuje, že jste vyhráli 90 000 Kč a zájezd do Londýna. Fígl je v tom, že způsob převzetí si musíte domluvit na čísle 906 70 2426, který je s tarifem 70 Kč za minutu! Je pravda, že na počátku telefonátu na číslo začínající 906 je volající informován o tom, že volá na linku s vysokým tarifem, v tomto případě 70 Kč/minutu. Jenže co je 70 korun proti výhře, jejíž převzetí si má volající na tomto čísle domluvit?

Náklady volání na „barevné“ linky
Linka Předčíslí Náklady pro volajícího
Zelené linky 800 bezplatně
Modré linky 844 místní tarif
Bílé linky 840, 841 běžný tarif
Žluté linky 900 zvýšený tarif
4,10 – 81,98 Kč/min (+ DPH)
Duhové linky 906 zvýšený tarif
4,10 – 81,98 Kč/min (+ DPH)
Linky 909 909 zvýšený tarif
4,10 – 57,38 Kč/min (+ DPH)

Zdroj: Petr Bukač: Informace po telefonu nejsou vždy zadarmo

Někoho možná napadne, proč to nezkusit. Vytočí číslo a pak se diví, že minuty utíkají a on se stále nedomluvil. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše. Zavzpomínejte – už jste někdy něco skutečně vyhráli, aniž jste si před tím vsadili? Asi ne. S těmi telefonáty je to stejné a finta je v celku jednoduchá.

Při rozhovoru začne slábnou signál, objeví se rušení, až je hovor nesrozumitelný, nebo se poté, co volajícího protější strana vyzve ke stisknutí určité klávesy (např. pro „ANO“ stiskněte 1, pro „NE“ stiskněte 2), ozve obsazovací tón.

Ať přerušení hovoru vypadá, jak chce, výsledek je vždy stejný. Krátce před domluvením místa a způsobu převzetí výhry je hovor přerušen. Někteří volající se dovtípí hned, někdo to ale ještě několikrát zkusí, ale výsledek je vždy stejný – telefonní automat (počítač) na protější straně vždy před domluvením převzetí přeruší spojení nebo je učiní nesrozumitelným.

Jistě, jedná se o podvod a provozovatele by tedy bylo možné i stíhat. Další věc je, zda má povolení k provozování loterií a soutěží, což by mohl být další přestupek či trestný čin. Jenže škoda, která může vzniknou naivnímu volajícímu, je v řádech stokorun či jednotek tisíců. To je věc, na kterou provozovatelé takových linek spoléhají. Kdo by chtěl trávit čas podáváním trestního oznámení kvůli několika stovkám? Jenže z pohledu podvodníka nemusí pršet, stačí když kape.

Takže jediným řešením pro vás i pro vaše kolegy, příbuzné a babičku z Nové Vsi, která internet nepoužívá a noviny moc nečte, je opatrnost a obezřetnost na místě. Když vám celý život nikdo nedal nic zadarmo, teď vám kvůli tomu určitě nebude volat. A poslední, co bych vám i vašim známým, kteří nepoužívají internet a nečtou tuto zprávu, doporučil, je jednoduché a jasné pravidlo: Když jsem si nevsadil, nemohu ani vyhrát!

Autor článku

Autor se věnuje počítačové bezpečnosti a zjednodušování pracovních postupů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).