Hlavní navigace

Halogenové žárovky končí, přejděte na LED. Ušetříte, i když si v obchodu připlatíte

10. 9. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Neefektivní žárovky v Evropské unii skončily. Smutní z toho být nemusíte. LED žárovky jsou sice dražší, ale do roka máte své peníze zpět. Pak už šetříte.

Od začátku září platí, že se v zemích Evropské unie nesmějí vyrábět ani do nich dovážet halogenové žárovky. V obchodech ale ještě několik měsíců běžně k dispozici budou, obchodníci totiž mohou doprodat své zásoby.

Zdaleka už nejde o tak velkou změnu, jako když se země EU od roku 2009 dohodly na zákazu klasických 100wattových žárovek. Od roku 2012 už se nesmějí vyrábět klasické žárovky s tenkým wolframovým vláknem pro svícení vůbec.

Halogenové žárovky měly skončit podle původního plánu už v roce 2016, ale kvůli nedostatku dostupných alternativ se zákaz posunul až na letošní září.

Jde o poslední fázi evropského nařízení 244/2009, na kterém se shodli představitelé vlád členských států a poslanci Evropského parlamentu.

Poslední fáze se týká především halogenových žárovek nesměrových a čirých (obvykle s paticemi E27 či E14). Směrové (reflektorové) halogenové žárovky na síťové napětí to mají již za sebou od 1. 9. 2016 a směrové halogenové žárovky na malé napětí se mohou dále prodávat, pokud jsou dostatečně účinné, říká Michal Staša, konzultant společnosti SEVEn se specializací na úspory v osvětlení.

Rovněž existuje výjimka pro halogenové žárovky s paticemi G9, které se používají do lustrů a designových svítidel, a pro lineární dvoupaticové halogenové žárovky R7s, které se používají do domácích světlometů a stojacích svítidel. Nařízení se nijak netýká ani automobilového průmyslu, dodává Staša.

Po halogenových žárovkách se Čechům výrazně stýskat nebude. Například podle průzkumu společnosti EKOLAMP z konce roku 2016 je v domácnostech používáme zhruba stejně často jako úspornější LED žárovky. Halogenových i LED žárovek byla tehdy podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1200 lidí, v domácnostech zhruba desetina ze všech typů světelných zdrojů.


Autor: EKOLAMP

Výsledky průzkumu z konce roku 2016.

Přechod k LED žárovkám se přitom vyplatí. Halogenová i obyčejná žárovka jsou relativně neúsporné zdroje světla. Nákup LED žárovky se vrátí rychleji než za rok, říká Staša.

Vychází při tom z tohoto příkladu:

 • cena za elektrickou energii je 4 Kč/kWh (což je průměrná cena, kterou uvádí i ČSÚ),
 • uvažuje se konzervativních 1000 hodin svícení za rok,
 • za rok svícení s 60W žárovkou zaplatíte 240 Kč, 
 • 42W halogenová žárovka s podobným světelným tokem znamená roční náklad 168 Kč,
 • 8W LED žárovka má roční náklady 32 Kč,
 • úspora za rok je tedy zhruba 130 korun oproti halogenové a přes 200 korun oproti klasické, a to při stejném světlu.

Tato čísla potvrzují třeba i výpočty Eurostatu. Podle nich přechodem z klasické 60W žárovky na LED žárovku s příkonem 10 W ušetří průměrná česká domácnost něco přes sedm eur za rok, což je zhruba 180 korun. Průměr v EU je přitom deset ušetřených eur.


Autor: Eurostat

Kolik ušetří za rok s LED žárovkou Čech, Němec, nebo třeba Francouz?

LED žárovky už jsou dnes podle obchodníků nejžádanějšími žárovkami a po halogenových žárovkách se lidé v obchodech ani po zákazu jejich výroby nějak zvlášť neshánějí. V prodejích prvního zářijového týdne je vidět mírné zvýšení zájmu o halogenové žárovky, ale zájem o LED žárovky je stále vyšší, říká například Václav Koukolíček, mluvčí řetězce Tesco.

Zvýšený zájem o halogenové žárovky jsme v poslední době nezaznamenali. Trendem jsou už delší dobu LED žárovky a neovlivní to ani ukončení výroby halogenových. Aktuálně máme skladem halogenové žárovky zhruba na šest až dvanáct měsíců, říká Lenka Mastešová, mluvčí prodejen Euronics. V konkurenčním Datartu mají zásobu „halogenek“ minimálně do konce roku 2018.

Halogenové žárovky vyjdou na desítky korun, v těchto řádech se dnes už prodávají – zatím tedy především ve slevách – i LED žárovky. Ještě v době, kdy EU začala se zákazem žárovek, přitom první LED žárovky stály běžně více jak 1000 korun. Psali jsme v roce 2010: LED žárovka jako úsporné domácí osvětlení. Vyplatí se?

LED žárovky jsou tak sice stále dražší než jiné druhy žárovek, ale vzhledem k tomu, že jsou výrazně efektivnější, mají nižší spotřebu a i výrazně delší životnost, vyplatí se do nich pár desítek korun navíc „investovat“. Klasické žárovky měly životnost 1000 hodin, halogenové mají dvojnásobnou životnost a LED žárovky začínají zhruba na 15 tisících hodinách. Při průměrném svícení tři hodiny za den by tak měly vydržet minimálně zhruba 14 let, kdežto klasická žárovka jen rok.

skoleni_13_10

Evropští politici usilují zákazem neefektivních žárovek o snižování spotřeby elektrické energie. Kromě jiného jde třeba o snahu zlepšit životní prostředí nebo snížit závislost na dovozu energií ze zahraničí. Úspora vzniklá z přechodu na účinnější LED žárovky má v celé EU dosahovat ekvivalentu roční spotřeby elektřiny v Portugalsku.

Tip: Láká vás auto do zásuvky? Tyto elektromobily můžete mít hned

Jak vybrat LED žárovku?

Hlavní kritéria, na která se zaměřit, jsou:

 • provedení, tvar a velikost pro danou aplikaci;
 • barevný tón – teple bílá až oranžová se hodí do míst odpočinku a relaxace (oranžová je relativně novinkou a označuje se gold či amber), chladná do míst, kde pracujeme; teplota chromatičnosti udává barvu světla – chcete-li teplé světlo, jako má klasická žárovka, vybírejte zdroje s teplotou chromatičnosti 2700 K; čím vyšší hodnota, tím studenější je barva světla;
 • množství světla – do míst odpočinku 250 i méně lumenů, při náhradě 60W žárovky cca 600–800 lumenů, pro exponovaná místa nebo místa s vysokým stropem se hodí i více než 1200 lumenů;
 • energetická třída – dnes již lze doporučit LED žárovky ve třídě A+, lépe A++; většina LED zdrojů a kompaktních integrovaných zářivek (úsporek) má energetickou třídu A a lepší, oproti tomu klasické žárovky patří do energetické třídy E.
 • počet spínacích cyklů – alespoň 20 tisíc sepnutí by LED žárovka vydržet měla, pro místa s častým zapínáním jako toaleta a koupelna se doporučuje minimálně dvojnásobek;
 • životnost je u světelných zdrojů udávána v hodinách, rok má 8760 hodin, svítím-li tři hodiny denně, vydrží mi LED žárovka s životností 15 000 hodin více než 13 let;
 • rozptyl světla – někdy stačí jenom malý, například v knihovně, nad rozevřeným svazkem; když ale chcete žárovku do hlavního zdroje světla v pokoji, měl by být rozptyl nebo úhel vyzařování co nejvyšší.

Zdroj: Michal Staša, SEVEn; ČEZ; eON

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).