Hlavní navigace

Halogenové žárovky končí, přejděte na LED. Ušetříte, i když si v obchodu připlatíte

10. 9. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Neefektivní žárovky v Evropské unii skončily. Smutní z toho být nemusíte. LED žárovky jsou sice dražší, ale do roka máte své peníze zpět. Pak už šetříte.

Od začátku září platí, že se v zemích Evropské unie nesmějí vyrábět ani do nich dovážet halogenové žárovky. V obchodech ale ještě několik měsíců běžně k dispozici budou, obchodníci totiž mohou doprodat své zásoby.

Zdaleka už nejde o tak velkou změnu, jako když se země EU od roku 2009 dohodly na zákazu klasických 100wattových žárovek. Od roku 2012 už se nesmějí vyrábět klasické žárovky s tenkým wolframovým vláknem pro svícení vůbec.

Halogenové žárovky měly skončit podle původního plánu už v roce 2016, ale kvůli nedostatku dostupných alternativ se zákaz posunul až na letošní září.

Jde o poslední fázi evropského nařízení 244/2009, na kterém se shodli představitelé vlád členských států a poslanci Evropského parlamentu.

Poslední fáze se týká především halogenových žárovek nesměrových a čirých (obvykle s paticemi E27 či E14). Směrové (reflektorové) halogenové žárovky na síťové napětí to mají již za sebou od 1. 9. 2016 a směrové halogenové žárovky na malé napětí se mohou dále prodávat, pokud jsou dostatečně účinné, říká Michal Staša, konzultant společnosti SEVEn se specializací na úspory v osvětlení.

Rovněž existuje výjimka pro halogenové žárovky s paticemi G9, které se používají do lustrů a designových svítidel, a pro lineární dvoupaticové halogenové žárovky R7s, které se používají do domácích světlometů a stojacích svítidel. Nařízení se nijak netýká ani automobilového průmyslu, dodává Staša.

Po halogenových žárovkách se Čechům výrazně stýskat nebude. Například podle průzkumu společnosti EKOLAMP z konce roku 2016 je v domácnostech používáme zhruba stejně často jako úspornější LED žárovky. Halogenových i LED žárovek byla tehdy podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1200 lidí, v domácnostech zhruba desetina ze všech typů světelných zdrojů.


Autor: EKOLAMP

Výsledky průzkumu z konce roku 2016.

Přechod k LED žárovkám se přitom vyplatí. Halogenová i obyčejná žárovka jsou relativně neúsporné zdroje světla. Nákup LED žárovky se vrátí rychleji než za rok, říká Staša.

Vychází při tom z tohoto příkladu:

 • cena za elektrickou energii je 4 Kč/kWh (což je průměrná cena, kterou uvádí i ČSÚ),
 • uvažuje se konzervativních 1000 hodin svícení za rok,
 • za rok svícení s 60W žárovkou zaplatíte 240 Kč, 
 • 42W halogenová žárovka s podobným světelným tokem znamená roční náklad 168 Kč,
 • 8W LED žárovka má roční náklady 32 Kč,
 • úspora za rok je tedy zhruba 130 korun oproti halogenové a přes 200 korun oproti klasické, a to při stejném světlu.

Tato čísla potvrzují třeba i výpočty Eurostatu. Podle nich přechodem z klasické 60W žárovky na LED žárovku s příkonem 10 W ušetří průměrná česká domácnost něco přes sedm eur za rok, což je zhruba 180 korun. Průměr v EU je přitom deset ušetřených eur.


Autor: Eurostat

Kolik ušetří za rok s LED žárovkou Čech, Němec, nebo třeba Francouz?

LED žárovky už jsou dnes podle obchodníků nejžádanějšími žárovkami a po halogenových žárovkách se lidé v obchodech ani po zákazu jejich výroby nějak zvlášť neshánějí. V prodejích prvního zářijového týdne je vidět mírné zvýšení zájmu o halogenové žárovky, ale zájem o LED žárovky je stále vyšší, říká například Václav Koukolíček, mluvčí řetězce Tesco.

Zvýšený zájem o halogenové žárovky jsme v poslední době nezaznamenali. Trendem jsou už delší dobu LED žárovky a neovlivní to ani ukončení výroby halogenových. Aktuálně máme skladem halogenové žárovky zhruba na šest až dvanáct měsíců, říká Lenka Mastešová, mluvčí prodejen Euronics. V konkurenčním Datartu mají zásobu „halogenek“ minimálně do konce roku 2018.

Halogenové žárovky vyjdou na desítky korun, v těchto řádech se dnes už prodávají – zatím tedy především ve slevách – i LED žárovky. Ještě v době, kdy EU začala se zákazem žárovek, přitom první LED žárovky stály běžně více jak 1000 korun. Psali jsme v roce 2010: LED žárovka jako úsporné domácí osvětlení. Vyplatí se?

LED žárovky jsou tak sice stále dražší než jiné druhy žárovek, ale vzhledem k tomu, že jsou výrazně efektivnější, mají nižší spotřebu a i výrazně delší životnost, vyplatí se do nich pár desítek korun navíc „investovat“. Klasické žárovky měly životnost 1000 hodin, halogenové mají dvojnásobnou životnost a LED žárovky začínají zhruba na 15 tisících hodinách. Při průměrném svícení tři hodiny za den by tak měly vydržet minimálně zhruba 14 let, kdežto klasická žárovka jen rok.

Evropští politici usilují zákazem neefektivních žárovek o snižování spotřeby elektrické energie. Kromě jiného jde třeba o snahu zlepšit životní prostředí nebo snížit závislost na dovozu energií ze zahraničí. Úspora vzniklá z přechodu na účinnější LED žárovky má v celé EU dosahovat ekvivalentu roční spotřeby elektřiny v Portugalsku.

Tip: Láká vás auto do zásuvky? Tyto elektromobily můžete mít hned

Jak vybrat LED žárovku?

Hlavní kritéria, na která se zaměřit, jsou:

 • provedení, tvar a velikost pro danou aplikaci;
 • barevný tón – teple bílá až oranžová se hodí do míst odpočinku a relaxace (oranžová je relativně novinkou a označuje se gold či amber), chladná do míst, kde pracujeme; teplota chromatičnosti udává barvu světla – chcete-li teplé světlo, jako má klasická žárovka, vybírejte zdroje s teplotou chromatičnosti 2700 K; čím vyšší hodnota, tím studenější je barva světla;
 • množství světla – do míst odpočinku 250 i méně lumenů, při náhradě 60W žárovky cca 600–800 lumenů, pro exponovaná místa nebo místa s vysokým stropem se hodí i více než 1200 lumenů;
 • energetická třída – dnes již lze doporučit LED žárovky ve třídě A+, lépe A++; většina LED zdrojů a kompaktních integrovaných zářivek (úsporek) má energetickou třídu A a lepší, oproti tomu klasické žárovky patří do energetické třídy E.
 • počet spínacích cyklů – alespoň 20 tisíc sepnutí by LED žárovka vydržet měla, pro místa s častým zapínáním jako toaleta a koupelna se doporučuje minimálně dvojnásobek;
 • životnost je u světelných zdrojů udávána v hodinách, rok má 8760 hodin, svítím-li tři hodiny denně, vydrží mi LED žárovka s životností 15 000 hodin více než 13 let;
 • rozptyl světla – někdy stačí jenom malý, například v knihovně, nad rozevřeným svazkem; když ale chcete žárovku do hlavního zdroje světla v pokoji, měl by být rozptyl nebo úhel vyzařování co nejvyšší.

Zdroj: Michal Staša, SEVEn; ČEZ; eON

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).