Hlavní navigace

Neúprosný týden pro všechny

24. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani svátek, který u nás týden zkrátil, neuchránil trhy a podílníky našich fondů. Jen z fondů odešlo trochu méně než obvykle, tentokrát necelá miliarda. Opět největší odliv postihl fondy peněžního trhu s téměř třemi čtvrtinami miliardy. Ani s vývojem jejich výkonnosti to ještě není v pořádku, protože najdeme další poklesy dvou a tří desetin procenta právě u těch z největších – ISČS Sporotrend a IKS Peněžní trh Plus.

Dluhopisové trhy totiž zdaleka ještě nejsou v normálu, spready stále spíš rostou, likvidita je bídná. A to stále není nic proti USA, kde se zase dá platit jen státními pokladničními T-bills, které jsou opět tak drahé, že se nyní „prodávají“ prakticky bez výnosu. Důvěra se na finanční trhy zdaleka ještě nevrátila, což se u nás projevilo zejména u korporátních papírů a na ně zaměřených fondů. Z našich dluhopisových fondů odešlo jen 70 milionů korun, což by mohlo předznamenávat, že investoři alespoň tuší pomyslné světélko na konci tunelu.

To ovšem stále neplatí o akciových trzích, kde žádný sonar zatím nehlásí možnou hloubku ponoru. U dna nejsou zatím ani „zachraňované“ finanční tituly a k nim se přidávají nejen automobilky, ale i další sektory. Ropa pod 50 dolary za barel ničí i energetiky.

Fondy 47. týden
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –723
dluhopisové  –71
smíšené  –112
akciové 29
zajištěné 4
celkem  –873

To vše pod těžkou palbou dat z trhu práce: nové žádosti o podporu nečekaně vyletěly nejvýše od července 1992 (trh přitom čekal naopak snížení). Klouzavý čtyřtýdenní průměr, který lépe vypovídá o trendech na trhu práce, vyskočil na 506,5 tisíce, tedy nejvýše od ledna 1983, kdy zuřila recese po druhém ropném šoku. Je navíc jasné, že kromě recese ožívá také strašidlo poklesu cenové hladiny (deflace): spotřebitelské ceny v USA v říjnu meziměsíčně spadly o rekordní celé 1 %, což je nejprudší meziměsíční pokles cen od roku 1947. Truchlivý vývoj pokračuje i v nemovitostech.

Asi se nikdo nediví, že ani u nás se nedaří smíšeným fondům, do kterých obvykle nechodí investoři s těmi nejdrsnějšími náturami a ti si odnesli přes 110 milionů. Naopak otrlí drsňáci do akciových fondů 30 milionů přinesli. Asi v naději, že dno je již na dohled.

Fondy 47. týden

Tuto naději navíc podpořili dva proslulí investoři. Prvním byl saúdský princ Alvalíd bin Talál, autor známé paralely investování a mořeplavby: Nesmíte se dívat na vlny kolem, ale na obzor – jinak se vám udělá špatně, který plánuje navýšit svůj podíl v Citigroup zpět na 5 %, protože pevně věří, že je společnost „dramaticky podhodnocena“. Spekulace o možném rozprodeji Citigroup však dále notně mávaly sentimentem.

S druhým povzbudivým názorem vystoupil švýcarský investor Marc Faber, podle nějž obrovská množství peněz, které vlády pumpují do finančního systému, nakonec u aktiv sražených k zemi povedou k silné rally.

skoleni_29_6

Zatím však uplynulý týden připomíná spíš parte: DAX ztratil úctyhodných 13,5 %, proti čemu je pražských 8 % za kratší týden docela povzbudivé číslo. Děsivá ztráta amerických trhů ještě ve čtvrtek o 15 až 17 % srazila indexy na další, tentokrát již jedenáctileté minimum, z nichž přece jen trochu pomohl růstový pátek, takže v týdenní bilanci tratí DJIA „jen“ 5 % a přes 8 % S&P i Nasdaq.

Ale pozor, ani americký pátek nebyl o nějakém trendu, vše z minusu doslova zachránila svými 7 % poslední hodina obchodování.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).