Hlavní navigace

Útěk z fondů se mírní

18. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestože finanční krize straší svět již od loňska, teprve letošní krušný podzim předvedl, co doopravdy umí. A to prý ještě zdaleka není všechno. Medvědi se usalašili na Wall Street a jen tak mimochodem jednou tlapou plácli i na Island.

To spustilo lavinu i na naše fondy peněžního trhu a 16 miliard korun z nich je už fuč. Situace se sice snad již uklidňuje, ale přece jen i minulý týden odešla další miliarda.

Navíc nelze vyloučit ještě i další nepříjemná překvapení, když například IKS Peněžní trh Plus ztratil dalších přes 0,8 %. Většina z dluhopisových trhů je totiž stále ještě zamrzlá, o kostlivcích ve skříních ani nemluvě. Americké hypoteční agentury žádají o pomoc, na záchranu pojišťovací ikony AIG nestačí 85 miliard dolarů, ale bude stačit 150? ING ohlásila historicky první ztrátu, Swiss Life vydala warning – kdo bude další obětí k porcování? AIG chtěla prodat své asijské či jiné regiony, ale chce je vůbec nikdo koupit? A za kolik? Dokonce by prý prodala i životní pojištění v USA…

Snad se uklidňují i dluhopisové trhy, přestože výprodej těch českých státních způsobil pád jejich cen jen během října o 5 %. Zmírňuje se i odliv z dluhopisových fondů, když je opustilo jen 65 milionů korun, což je nejméně za poslední týdny.

Ani odliv ze smíšených fondů nepřekonal úroveň posledních dvou měsíců, přestože 120 milionů zanedbatelných není. Další hrůzné dějství akciových trhů však přilákalo několik milionů do akciových fondů. I když asi šlo jen o pravidelné investice, protože prodávat v takovém údolí by chtěl jen zoufalec.

Fondy 46. týden
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –964
dluhopisové  –82
smíšené  –123
akciové 12
zajištěné  –103
celkem  –1260

To raději utéct ze zajištěných fondů, řeklo si tentokrát spousta klientů a vyzvedli si přes 100 milionů korun. Když se nedaří podkladovým trhům, nebude se dařit ani zajištěným fondům, to je prostý fakt. A že do recese zapadá čím dál víc zemí, je už jasné. Po USA už je tam i Německo a předběžně celá eurozóna. Jak to dopadne na spotřebu domácností a zejména na nezaměstnanost, nechce se nikomu ani spekulovat. Špatně, jde jen o to, zda jen špatně, ještě hůř anebo nejhůř.

skoleni_29_6

Fondy 46. týden

Na to horší se chystají i akciové trhy, které v USA za týden opět o 5 až 8 % klesly, přičemž čtvrteční růst se nakonec ukázal pouhou krátkodobou iluzí a pátek se opět ponořil do poklesů. Obrovskou volatilitu dokazuje čtvrteční pohyb, kdy denní minimum a maximum bylo výrazně více jak 10 % od sebe. To je opět dáno zejména tím, že na reálném trhu se angažují spekulanti – v tomto případě short obchody, které se jim nevyplatily.

Za týden také pražská burza (i přes páteční růst) ztratila přes 9 %, když třeba Erste přišla o více než 25 %. Možná je tedy dobře, že v pondělí máme svátek a investoři se mohli trochu nadechnout.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).