Hlavní navigace

Fondy stále pod tlakem odkupů

10. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mohlo se zdát, že se situace po zotavení ze samého závěru října zlepšuje a snad dokonce ano (možná jsme i viděli dno), ale naděje není řešením. To si říkají zejména podílníci fondů peněžního trhu.

Odliv z nich se sice maličko zmírnil, ale stále ještě přesáhl 1,6 miliardy z celkových dvou miliard korun. Pokles většiny těchto fondů se sice již zastavil, ale sémě nejistoty už bylo zaseto. Poslední týden si také většina nějakou setinku připsala, jenže IKS Peněžní trh Plus opět 0,35 % ztratil. Nepomohla příliš ani živá voda, která polila dluhopisy – z dluhopisových fondů odešlo 200 milionů korun, přestože většina z nich vzrostla o 1,5 % a korporátní dokonce o 5 %. To sice vypadá pěkně, ale stále jde jen o část nápravy předchozích ztrát.

Fondy 45. týden
Fondy 45. týden
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –1645
dluhopisové  –192
smíšené  –260
akciové 92
zajištěné 17
celkem  –1988

Podobná situace, jen ještě výraznější, je u smíšených fondů. I s nimi se opět rozloučilo přes 250 milionů korun, což je jen nepatrně méně než v předchozích týdnech. Ani zde ještě nenapomáhá bludička naděje, přestože několik procent nablikala. Stále je dost těch, kteří nevydrží s nervy, asi přibývá i těch, kteří i malý nárůst vezmou jako příležitost k útěku.

Jen akcioví drsňáci se již opět vzchopili a naději chytli za pačesy: přes 90 milionů vypadá dost nadějně. Ale pozor – 60 milionů z toho šlo do nového ISČS institucionálního akciového FF. Počáteční kapitál zřejmě dodala mateřská spořitelna, a pro koho je určen se snad také brzo dozvíme. ČS v reklamě ovšem masíruje (i své) klienty cetkou zlatého vkladu s 6,3 % za dva roky.

Akciové trhy předvedly v cirkusové aréně další artistické číslo: jakoby zvolení amerického prezidenta (zvolili ho Afroameričané, Latinoameričané a… ženy) zatemnilo i Wall Street, která předvedla dvojitý 5% seskok. Jak zachutná „Barack pálinka”, teprve uvidíme. Nějaké to poučení o socialismu by se v Maďarsku získat dalo: forint na tapetování a bez obří půjčky MMF snad i státní bankrot.

Trhy dále připomínají cirkus – americké trhy vzrostly v posledním říjnovém týdnu nejvíce za posledních 34 let; za celý říjen však poklesly nejvíce od 1987. Ten minulý týden předvedl jen další salto s dvojitým vrutem.

Koncem týdne toho však začali býci už mít plné rohy a vrátili se na parkety – dokonce tentokrát dříve v Evropě. Zatímco americké trhy 4 % ztratily, evropské přece jen méně a pražský dokonce 2 % přidal. Přesto z pěkného úterního 33% nárůstu od svého dna z 27. října ubral na necelých 28 %. Nu, krátké zisky se inkasují, na dlouhé si ještě musíme počkat.

Naše fondy stále pláčou miliardové slzy: za posledních 7 týdnů již přes 20 miliard korun, i když z toho 15 bylo z fondů peněžního trhu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).