Hlavní navigace

Fio má bankovní licenci, revoluci nečekejte

6. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český bankovní trh má od včerejška nového člena. Společnost Fio obdržela bankovní licenci od ČNB. Družstevní záložna bude fungovat nejspíše do konce července.

26. června 2008 požádala Finanční skupina Fio o povolení působit jako banka. Žádost nepodala Fio, družstevní záložna, jak by se dalo logicky předpokládat, ale druhá ze společností Fio, burzovní společnost. Důvodem k tomu byla právní forma obou finančních institucí. Zatímco kampelička má statut družstva, a nemůže být převedena na akciovou společnost (podmínka pro fungování banky), burzovní společnost akciovou společností je a byla.

5. května 2010, tedy včera, byla Fio, burzovní společnosti udělena bankovní licence. Nejbližší dopad této události bude takový, že burzovní společnost změní název na Fio banka a.s. To se udá již v nejbližších dnech. Další plán je takový, že činnosti Fio, družstevní záložny budou plynule integrovány do Fio banky, až vznikne ze dvou současných společností jediná. To byl také jeden z hlavních cílů, za kterým finanční skupina Fio mířila, když požádala o bankovní licenci. Sloučení obou společností pod jednu banku její představitelé předpokládají po konci letních prázdnin.

Zdali se to skutečně podaří, to bude záviset na požadavcích české, ale i slovenské centrální banky. Fio totiž plánuje nabízet bankovní služby i na Slovensku, kam, vedle Česka, směřuje své úsilí prioritně, a kde již nyní působí burzovní společnost i záložna. Burzovní pobočky v Polsku a v Maďarsku přerod na banku zatím nečeká.

Co lze očekávat?

Podle vyjádření členů představenstva banky, kteří na dnešní tiskové konferenci přerod na banku oznámili, žádné zásadní změny v obchodní strategii Fio nechystá. A to jak u burzovní společnosti, tak u bankovních služeb. Představitelé nově vzniklé banky ujišťují, že i nadále budou nabízet bankovní účet bez poplatků (který v Česku nabízela Fio, družstevní záložna jako první), doplněný o levné europlatby a bezplatný platební styk se Slovenskem.

I jako banka budeme dále pokračovat ve strategii poskytování kvalitních služeb s nulovými či nízkými poplatky. Získání bankovní licence pro nás znamená významný krok na naší téměř sedmnáctileté cestě budování Finanční skupiny Fio a především další prostor pro přirozený rozvoj našich aktivit, doplňuje Jan Sochor, ředitel budoucí Fio banky.

Do budoucna se banka chystá rozšířit svou nabídku i o běžné spotřebitelské úvěry a klasické hypotéky. Nicméně předseda představenstva Jan Sochor upozornil na to, že individuálně umí úvěry zajištěné nemovitostí poskytovat záložna již nyní.

skoleni_7_4

Významnější komunikaci směrem k zákazníkům a marketingové akce v souvislosti s přerodem na banku, chystá Fio až v okamžiku, kdy bude ukončen proces integrace záložny do nově vzniklé Fio banky. Stávající zákazníci se však nemusejí obávat žádných zdlouhavých administrativních kroků. Fio banka, pokud to nebude v rozporu s požadavky centrální banky, ve vlastním zájmu nebude iniciovat podepisování nových smluv či všeobecných podmínek.

Více informací přineseme v zítřejším rozhovoru se členem představenstva Fio banky Jánem Franekem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).