Hlavní navigace

Zbyla vám cizí měna z dovolené? Ne všude ji směníte zpět

5. 8. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Jistotu, že bez potíží odprodáte zbylé valuty z dovolené, máte pouze u notoricky známých měn. U těch méně obvyklých už musíte hledat. S jakou měnou pochodíte u kterých bank a kdy budete muset zajít spíš do směnárny?

O tom, za jaké poplatky se dají valuty obchodovat, jsme již informovali v článku: Potřebujete směnit peníze? Napovíme, kde je to nejlevnější. Informovali jsme také o nabídce valut jednotlivých bank a směnáren v článku: Na pestrou nabídku valut v bankách raději zapomeňte. Ne všude je ale možné dříve nakoupené valuty v určité měně zpětně směnit na české koruny. Proto jsme zjistili, kde můžete cizí měnu, kterou jste přivezli zpět z dovolené, bez problémů směnit zpět.

Banco Popolare

Banco Popolare nabízí na všech svých pobočkách k výkupu i prodeji pouze americký dolar a euro. Mince je možné přijmout pouze v eurech, potvrdila Mirka Misíková z Banco Popolare.

Citibank

Na pobočky Citibank, které obchodují spíše jen základní a nejužívanější valuty, můžete zamířit v případě, chcete-li směnit americké dolary, britské libry, japonské jeny, eura, švýcarské franky nebo švédské či dánské koruny. S valutami neoperují pouze pobočky v ulici 28.října, Na Příkopě a ve Vinohradské. Na této pobočce bude valutová pokladna k dispozici zhruba od poloviny srpna, uvedl Pavel Vlček z Citibank s tím, že kromě eur přijímá banka pouze bankovky. Čtěte více: Platba kartou v zahraničí a kurzové rozdíly (teorie)

Česká spořitelna

Na pobočky České spořitelny můžete zamířit s australským, americkým, kanadským a novozélandským dolarem, britskou librou, eurem, dánskou, norskou a švédskou korunou, chorvatskou kunou, japonským jenem, maďarským forintem, polským zlotým, švýcarským frankem a dosud i slovenskou korunou. Směna je možná ve všech pobočkách ČS, uvedla Kristýna Havligerová z České spořitelny s tím, že mince směnit nelze.


peníze, internetové bankovnictví, obchod

Foto: Ivana Dvorská


ČSOB

Na pobočkách ČSOB od vás vykoupí všechny měny, které tu můžete i nakoupit. Konkrétně platí, že směnárenské operace jsou možné na všech pobočkách, kromě těch se třemi zaměstnanci, které provádějí omezené hotovostní operace, sdělila serveru Měšec Irena Zatloukalová z ČSOB. Za české koruny tu lze vyměnit eura, americké dolary, švýcarské franky a švédské, norské a dánské koruny. Méně frekventované měny, jako je norská, švédská a dánská koruna, mohou být k dispozici v omezeném množství, upozornila Zatloukalová. Pokud vám zbudou z dovolené i mince, udat zde můžete pouze eura.

GE Money Bank

Navštívíte-li za účelem prodeje valut tuto banku, počítejte předem s tím, že na všech pobočkách seženete pouze eura, americké dolary, britské libry a švýcarský frank. Mince zahraničních měn za českou korunu ale na našich pobočkách nevyměňujeme, upřesnil před časem pro server Měšec Milan Kříž, tiskový mluvčí GE Money Bank.

Komerční banka

Komerční banka od 1. června 2009 omezila směnárenskou činnost na svých pobočkách. Oproti loňsku se tak snížil počet poboček s nabídkou všech měn, se kterými banka obchoduje. Na všech pobočkách tedy odprodáte s jistotou pouze euro a americký dolar. Na větších pobočkách je pak obchodován širší rozsah zahraničních měn. Kompletní seznam obchodních míst nabízejících plný rozsah zahraničních měn může klient získat na jakékoliv pobočce, sdělil serveru Měšec Michal Teubner z Komerční banky. Na větší pobočce tedy můžete prodat ještě australský a kanadský dolar, švýcarský frank, dánskou, norskou a švédskou korunu, britskou libru, japonský jen a polský zlotý. Z mincí banka vykupuje pouze eura, uvedl ještě Teubner. Čtěte více: Jak levně s hotovostí do banky

Přehled aktuálních kurzů bank naleznete v našem kurzovním lístku, jehož součástí je i praktický převodník měn a porovnání podmínek jednotlivých bank.

LBBW Bank

LBBW Bank nenabízí směnárenské služby na všech svých pobočkách. Směnárenské služby neposkytuje pobočka v pražském Palladiu a minipobočky v supermarketech BILLA, konkrétně v Plzni, Brně, Prostějově a Třebíči, informovala Martina Lambert z LBBW Bank. V ostatních vám vykoupí zbylé britské libry, eura, polské zloté, švýcarské franky a americké dolary. Pobočka na Václavském náměstí v Praze navíc vykupuje i kanadské a australské dolary, dánské, švédské a norské koruny a japonské jeny. Směnárenské služby se ale týkají jen bankovek. Mince na pobočkách směnit zpět na české koruny nelze, doplnila Lambert.

Oberbank

Na všech pobočkách Oberbank můžete zpět na české koruny vyměnit australský, kanadský, novozélandský, singapurský a americký dolar. Dále také dánskou, norskou a švédskou korunu, euro, britskou libru, chorvatskou kunu, maďarský forint nebo švýcarský frank. Směníte zde i zbylé bankovky z návštěvy Japonska a Polska. Měníme však pouze bankovky. Z mincí jsou to pouze eura, upozornila Michaela Taschnerová z Oberbank.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank, jejíž nabídka měn, které tu můžete vrátit, je nejbohatší, by na pobočkách měla vykupovat australský, kanadský, novozélandský a americký dolar, dánskou, švédskou a norskou korunu, euro, libry, chorvatské kuny nebo japonské jeny. Dále maďarské forinty, polské zloté, rumunský nový lei, ruský rubl, tureckou liru a švýcarský frank. Ne každá pobočka ale prodává všechny měny. Na vybrané pobočce je možné zjistit, jaké měny tato pobočka nabízí ke směně, upozornil Jakub Puchalský z Raiffeisenbank. Mince je možné odprodat pouze v hodnotě jednoho a dvou eur. Jiné zahraniční mince nevykupujeme, sdělil před časem serveru Měšec Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Anketa

Valuty nakupujete/prodáváte raději:

UniCredit Bank

UniCredit Bank na všech svých pobočkách přijímá k odkupu americké, kanadské, novozélandské a australské dolary, britské libry, švýcarské franky, norské, švédské a dánské koruny, stejně jako japonské jeny, chorvatské kuny nebo eura. Konkrétně u eura lze bance odprodat i mince v hodnotě jednoho a dvou eur. Klient může také cizí měnu vložit přímo na účet a následně vybrat v Kč, čímž dosáhne lepšího kurzu, poradil Tomáš Pavlík z UniCredit Bank.

Volksbank

Volksbank vykupuje valuty na všech svých pobočkách. Můžete do nich zamířit s australskými, kanadskými a americkými dolary, dánskými, švédskými a norskými korunami, eury, britskou librou, chorvatskou kunou, maďarským forintem, švýcarským frankem, japonským jenem nebo polským zlotým. Nákup a prodej valut je zde celoročně bez poplatků, upozornila server Marie Kurdiovská z Volksbank. Banka přijímá pouze papírové bankovky.

Waldwiertler Sparkasse von 1842

Waldwiertler Sparkasse von 1842 od vás vykoupí valuty australského, kanadského a amerického dolaru, britské libry, dánské, norské a švédské koruny, eura, chorvatské kuny a švýcarské franky. Valuty vykupujeme na všech pobočkách, sdělil serveru Měšec Radim Lukeš z Waldwiertler Sparkasse vonn 1842.

Nabídku valut k odkupu bankou přehledně shrnuje následující tabulka:

Přehled valut vykupovaným bankami
USD AUD GBP DKK EUR HRK JPY CAD HUF NOK NZD PLN RON RUB SGD SKK SEK TRY CHF
Banco Popolare x  –  –  – x  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –
Citibank x 1  – x 1 x 1 x 1  – x 1  –  –  –  –  –  –  –  –  – x 1  – x 1
Česká spořitelna x x x x x x x x x x x x  –  –  – x x  – x
ČSOB x 2  –  – x 2 x 2  –  –  –  – x 2  –  –  –  –  –  – x 2  – x 2
GE Money Bank x  – x  – x  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  – x
Komerční banka x x 3 x 3 x 3 x  – x 3 x 3  – x 3  – x 3  –  –  –  – x 3  – x 3
LBBW Bank x 4  – x 4  – x 4  –  –  –  –  –  – x 4  –  –  –  –  –  – x 4
Oberbank x x x x x x  – x  – x x  –  –  – x  – x  – x
Raiffeisenbank  – x  – x x x x x x x x x x x  –  – x x x
UniCredit Bank x x x x x x x x  – x x  –  –  –  –  – x  – x
Volksbank x x x x x x x x x x  – x  –  –  –  – x  – x
Waldwiertler Sparkasse von 1842 x x x x x x  – x  – x  –  –  –  –  –  – x  – x

1 s valutami neoperují pobočky v ulici 28.října, Na Příkopě a do poloviny srpna 2009 i v ul. Vinohradská
2 kromě poboček provádějící omezené množství operací. Méně frekventované měny mohou být k dispozici v omezeném množství
3 k dostání pouze na větších pobočkách
4 neposkytuje pobočka v pražském Palladiu a minipobočky v supermarketech BILLA. Pobočka na Václavském náměstí v Praze vykupuje i CAD, AUD, DKK, SEK, NOK a JPY

Směnárny mají za méně peněz více muziky

Směnárny, kromě výhodnějších kurzů nebo bezpoplatkového režimu, často předčí banky i bohatší nabídkou prodávaných a vykupovaných valut.

Co se týče výkupu cizích mincí, tak jednoduché už to není. Většina směnáren vykupuje pouze mince nejčastěji obchodovaných měn, a to ještě od celých zaokrouhlených jednotek. Snažte se je proto raději utratit rovnou na dovolené. Například směnárna IBRA Marketing, s.r.o. v Celené ulici v Praze vykupuje z mincí pouze eura. I přes to, že EuroChange v pražské Opletalově ulici je svou nabídkou výkupu valut – bankovek bezkonkurenční, z mincí vykupuje pouze eura, britskou libru, švýcarský frank, polský zlotý a maďarský forint. Směnárna Ariana v Nádražní ulici v Brně vám z mincí také vykoupí pouze ty v eurech. Ostravská směnárna Cash Point v ulici Reální vykupuje britské libry, polské zloté, švýcarský frank, eura a dosud i slovenské koruny. Ve směnárně N°59 v Americké ulici v Plzni pochodíte pouze s mincemi eur a britských liber.

skoleni_4_3

Tip na výhodnější kurz pro čtenáře serveru Měšec.cz

Jako čtenáři serveru Měšec.cz máte možnost získat zvýhodněné VIP kurzy u směnárny Exchange. Stačí, když si vytisknete kupón a s ním přijdete do směnárny. Můžete si rovněž porovnat kurzy směnárny Exchange s ostatními nabídkami.

Vykupované valuty ve zmíněných směnárnách přehledně shrnuje následující tabulka:

Přehled zpětně vykupovaných valut ve vybraných směnárnách
IBRA Marketing, ul. Celetná, Praha Ariana, ul. Nádražní, Brno CASH POINT, ul. Reální, Ostrava N°59, ul. Americká, Plzeň EuroChange, ul. Opletalova, Praha
EUR x x x x x
USD x x x x x
GBP x x x x x
CHF x x x x x
JPY x x x x x
DKK x x x x x
NOK x x x x x
SEK x x x x x
AUD x x x x x
CAD x x x x x
PLN x x x  – x
HUF x x x  – x
RUB x  –  –  – x
HRK x x x x x
UAH x  –  –  – x
BGN  –  – x  – x
RON  –  – x  – x
TRY  –  –  –  – x
NZD  –  –  –  – x
AED  –  –  –  – x
HKD  –  –  –  – x
THB  –  –  –  – x

Zdroj: Směnárny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).