Od roku 1994 jsem pobírala vdovský důchod a sirotčí důchody k rukám matky, do věku 18 let svých dětí. Nejprve jsem si pro ty důchody chodila na poštu, kde jsem vždy vyslechla závistivé připomínky poštmistrové. Okamžitě, kdy Česká pošta zřídila Poštovní spořitelnu, nejprve pod Investiční bankou, pozdějí pod ČSOB, jsem si zařídila účet, na který mi od té doby přicházel vdovský důchod i výplata od zaměstnavatele. Když jsem požádala o svůj starobní důchod, současně s tím jsem požádala o výplatu důchodu na účet. Nechala jsem si na poště potvrdit, že jsem majitelkou účtu číslo XY, to jsem odevzdala spolu se žádostí o starobní důchod a pokoj. Nevidím v tom žádnou zbytečnou administrativu. Představte si, že by ten starobní důchodce požádal, aby jeho důchod, na který je finančně a potažmo životně odkázán, chodil na účet jeho syna nebo dcery nebo vnoučete. To by bylo postižených, kteří by nakonec žádné peníze nedostali. Je to dobře, že jsou poživatelé důchodů takto chráněni. Nehledě k tomu, že starobní důchod se vyplácí "dopředu". Když starobní důchodce zemře a má svůj vlastní účet, stává se tento účet automaticky předmětem pozůstalostního řízení. Důchod poukázaný "dopředu" se potom musí ČSSP vrátit. Kdyby starobní důchod "dopředu" byl poukázán na účet nějakého příbuzného toho seniora, ČSSP by měla hodně práce z toho dotyčného pak peníze vymoci zpět. Podle mne je tento systém v naprostém pořádku.
Představte si, že by ten starobní důchodce požádal, aby jeho důchod, na který je finančně a potažmo životně odkázán, chodil na účet jeho syna nebo dcery nebo vnoučete.
V první řadě, proč by to ten důchodce vůbec dělal? Pokud je svéprávný a má trochu zdravého rozumu, tak si samozřejmě nechá posílat důchod na svůj účet, aniž by ho při tom musela ČSSZ vodit za ručičku. A pokud už svéprávný není, tak ho ten syn, dcera nebo vnouče zcela lehce zmanipuluje, aby s jeho účtem mohl nakládat, jak chce, a žádné lejstro pro ČSSZ mu v tom nezabrání.
Takže znovu. K čemu to lejstro vůbec je zapotřebí?
pokud už svéprávný není, má stanoveného opatrovníka - ten ze zákona obhospodařuje buď účet dotyčného, případně ten důchod spravuje na jiném účtě (obdoba je i u různých soc. ústavů) a i tyto účty podléhají obdobnému režimu, tedy v případě přeplatku vzniklému důsledkem úmrtí v době probíhajícího převodu finančních prostředků, je tu to právo požadovat po bance návrat financí na účet u ČNB