Hlavní navigace

Názor k článku Cestování do Severní Koreje z finančního pohledu od Josef Novotný - S většinou toho co jste psal v článku,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2015 21:00

  Josef Novotný (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  S většinou toho co jste psal v článku, v diskusi i v tomto příspěvku souhlasím.

  Nesouhlasím ohledně metra a dopravy - to je subjektivní hledisko. I kdyby rostla potřeba dopravy exponenciálně s velikostí města, pořád to nevysvětluje, proč Plzeň, Ostrava a Brno nemá žádné metro. A už vůbec to nevysvětluje, proč se MHD neustále s rostoucím letopočtem zmenšuje prakticky ve většině českých měst. Osobně mi přijde už že je zde něco shnilého i v České republice.

  Matně mi to připomíná metriku "počet bezdomovců", kterým bychom hodnotili nevyspělost různých států, nebo "počet dětí", atd. Je to jen otázka subjektivního výběru metriky.

  Co se týká měny - pokud zahraniční turista nemůže měnu získat, pak takové měna de facto venku neexistuje, je to jen vnitřní nástroj směny, který se turistů netýká. KLDR evidentně využívá turisty jako zdroj zahraničních deviz pro stát a pro vyvolené osoby - průvodce. Měnový kurs je volný, zcela tržní, jak kdo má odvahu. Jestli jsem pochopil, Kim přidělí každému turistovi jeho osobní veksláky, a bez nich turista nikam nesmí. Otázkou je, zda ceny ve wonech nebyly pro místní, ale jen pro turisty - a odhad, jak je pořádně oholit. Matně mi to připomíná jednoho veksláka, který v 80. letech vysvětloval rozčilujícím se Němcům, že on není směnárka, a proto má tak nevýhodný kurs, když chtějí platit markami a ne korunami.

  Nicméně i v Česku mě už sýří, že třeba když chci koupil plastový kanystr 5 litrů, tak ho koupím buď za stovku i více, a nebo si dojdu do Tesca, kde si za 42 Kč koupím 5 litrů Jaru v kanystru a kromě jaru mám i ten kanystr. A někdy jsou ceny i 1:100.

  Dokážu si živě představit, kdyby Praha zavedla povinnost, že každý turista musí mít dva pražské průvodce a jen skrze ně smí kupovat, že bychom získali dvojí korunu. Že dvojí won není důsledkem KLDR, ale právě veksláků, které jste měl sebou.

  Jinak se znovu omlouvám, váš popis je přesný a dobrý, a skoro se stydím, když ryji do v podstatě nepodstatností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).